Canva – poznáte tieto 3 užitočné funkcie?

článok na blog uverejnený: 7. októbra 2021

Kurz: Kurz modernej a kreatívnej grafiky bez Photoshopu pre začiatočníkov – Canva

Lektor: Ján Tóth

S grafickým programom Canva už nejaký čas pracujem a myslela som si, že už sme celkom kamošky. Podľa popisu je dvojdňový kurz modernej grafiky v Canve orientovaný na ľudí, ktorí sa s Canvou ešte len zoznamujú. Nemala som teda veľké očakávania, tešila som sa hlavne na nejaké užitočné triky a skratky od profesionála, ktorých majú lektori v IT Learning vždy plno. Poviem vám, nečakala som, že sa dozviem až toľko nového. 

Prečo prísť na kurz aj keď už Canvu poznáte?

Keď Canvu otvoríte, ohromí vás niekoľko rôznych menu, ktoré skrývajú užitočné funkcie či ďalšie vlastnosti grafických prvkov. Nie každé z týchto mnohých menu však používam pravidelne. Ja som sa totiž učila používať Canvu sama metódou pokus-omyl. Skúšala som, klikala som kade-tade a väčšinou sa mi podarilo docieliť požadovaný grafický návrh. Počas zoznamovania s programom som do každého z týchto menu určite aspoň raz zablúdila, ale keďže tam nebolo nič, čo by som práve potrebovala (alebo som ani nevedela, načo niektoré funkcie slúžia), menu som zavrela a už som sa k nemu nevrátila. Nebol dôvod. No až teraz som zistila, o čo prichádzam.

Okrem toho, v Canve za posledné roky pribudlo veľa nových vecí, o ktorých som nevedela, a teda ani som ich tam nehľadala. Takže ak ste ako ja, že Canvu poznáte už dlhšie a do niektorých zákutí programu ani nechodíte, je možné, že sa tiež ukracujete o niektoré užitočné prvky. (A to ani nehovorím o skvelých prvkoch, ktoré sú dostupné len v platenej verzii programu Canva!)
Ak chcete poznať všetko, o čo prichádzate, určite sa prihláste na kurz. Zatiaľ vám aspoň ukážem, o čo som sa doteraz v Canve ukracovala ja.

Kurz modernej a kreatívnej grafiky v Canve je možné absolvovať aj online.

Čo je to spadávka?

Ak svoje grafické návrhy tlačíte v tlačiarňach, s týmto pojmom ste sa už isto stretli. Ak ho však tiež počujete prvýkrát, vysvetlené bolo na kurze – spadávka slúži na to, aby po vytlačení a orezaní vášho návrhu, ktorý má farebné pozadie, neostal na okraji biely pásik spôsobený nepresným orezom. Spadávka zabezpečí, že ak sa pri orezávaní papiera nôž netrafí presne na okraj grafického návrhu, na okraji nebude vidno prázdne biele miesto. Užitočná informácia, však?

Spadávku zobrazíte kliknutím na „Súbor“ a „Zobraziť presah pri tlači“. Váš grafický návrh sa o čosi zväčší a bude mať doplnkový biely okraj. Stačí potom už len trošku upraviť váš návrh, teda napríklad poposúvať pozadie a farebné elementy na okrajoch pôvodného obrýzka tak, aby prekryli aj pridaný priestor – spadávku. Farebné okraje tak budú naozaj farebné a môžete ísť s vaším dielom do tlače.

Návod na to, ako v Canve zobraziť spadávku.

Ako na vodiace čiary v Canve?

Určitá forma vodiacich čiar je k dispozícii v Canve automaticky v každom plátne. Keď myškou chytíte nejaký element a začnete ho posúvať po plátne, kde-tu sa zjavia ružové prerušované čiary. Zobrazia sa podľa toho, kde sa daný element práve nachádza. Tieto čiary môžu symbolizovať zarovnanie daného elementu na stred plátna, alebo na stred či okraj niektorého iného elementu v grafickom návrhu. Keď však element uložíte na konkrétne miesto, čiary sa opäť stratia.

Existuje však aj možnosť nastaviť si také vodiace čiary, ktoré automaticky nezmiznú. Aby ste túto funkciu mohli používať, najprv si musíte zobraziť pravítko. Obe funkcie zapnete kliknutím na položku „Súbor“ v hornom menu. Z ponuky potom vyberte „Zobraziť pravítka“ a „Zobraziť vodiace čiary“.

Na vašom plátne vidíte sprvu iba pravítko, vodiace čiary tam ešte nie sú žiadne. Do grafického návrhu ich pridáte veľmi jednoducho. Myškou prejdite na plochu pravítka, kurzor sa zmení na obojstrannú šípku. Kliknite a potiahnite v smere šípky. Na plátne sa zobrazí plná čiara, ktorú môžete posúvať podľa potreby na želanú pozíciu.

Tieto pomocné čiary zmiznú až vtedy, keď ich posuniete mimo plátna, alebo ak si v menu jednoducho vypnete zobrazenie vodiacich čiar. Ak má váš návrh viacero stránok, čiary, ktoré pridáte na jednu stránku, sa zobrazia aj na všetkých ostatných v dizajne. Skvelá pomôcka, ak vyrábate podobné návrhy a potrebujete si nejako označiť polohu jednotlivých elementov, alebo potrebujete elementy zoradiť. Tiež si tak viete vytvoriť pomocnú mriežku, podľa ktorej potom môžete usporiadať elementy vo vašom návrhu.

Vodiace čiary pomôžu usporiadať elementy vo vašom grafickom návrhu.

Tip pre správcov facebookových stránok:

Určite ste si už všimli, že titulný obrázok stránky na Facebooku sa inak zobrazí na počítači a inak na mobile – na počítači ho vidíte orezaný na rozmer 820 px × 312 px, ale na mobile má rozmer 640 px × 360 px. To v praxi znamená, že titulný obrázok na počítači bude mať trošku orezaný horný a dolný okraj a na mobile bude mať naopak veľmi orezaný pravý a ľavý okraj. Ak teda umiestnite nejaký dôležitý text príliš blízko k pravému (alebo ľavému) okraju, na mobile ho nebude vidieť, pretože ho Facebook automaticky oreže. Ako teda vyrobiť taký obrázok, aby vyzeral dobre aj na mobile, aj na počítači?

Vytvorte si v Canve nový dizajn s rozmermi 820 px × 360 px. Nastavte si štyri vodiace čiary – na hornom a dolnom okraji nech sú 24 px od okraja a na ľavom a pravom okraji 90 px od okraja. Dôležitý text a obrázky teraz umiestnite tak, aby sa nachádzali v strede medzi týmito vodiacimi čiarami. Takto pripravený titulný obrázok bude dobre vyzerať aj na mobile aj na počítači.

Uzamknutie pozície prvku v návrhu

Táto funkcia vám môže ušetriť nervy. Predstavte si, že máte pred sebou komplikovaný grafický návrh skladajúci sa z väčšieho množstva prvkov. Nevyhovuje vám však usporiadanie a potrebujete prvky trochu poprehadzovať. Po jednom ich označujete, posúvate a podchvíľou sa vám stane, že posuniete niečo, čo už dávno malo správnu polohu… Otravné, však? Tomuto môžete jednoducho predísť tým, že polohu konkrétneho prvku uzamknete. Tak sa vám už nemôže stať, že nechtiac posuniete niečo, čo už posúvať nechcete.

Uzamknutie polohy nájdete po kliknutí na vybraný prvok vpravo hore – kliknite na ikonku zámku. V niektorých prípadoch musíte najprv kliknúť na tri bodky, aby sa vám ukázali ďalšie funkcie. Ak na zámok kliknete znovu, prvok budete môcť zase voľne posúvať.

Naučte sa poriadne pracovať s Canvou

Tieto moje najzaujímavejšie „objavy“ sú výsledkom toho, že som sa učila používať Canvu sama neorganizovaným klikaním a skúšaním. Ak nechcete skončiť ako ja, príďte radšej na Kurz modernej a kreatívnej grafiky bez Photoshopu pre začiatočníkov – Canva. Počas dvoch dní vám trpezlivý lektor vysvetlí všetky funkcie a prvky, ukáže, ako sa používajú a vyskúšate si sami spraviť aj prvé grafické návrhy. Za dva dni spoznáte všetky tajomstvá Canvy a budete ju vedieť využiť naozaoj naplno.

+ Veľa času, detailne vysvetlené a ukázané všetky funkcie
+ Presah vyžívania Canvy v marketingu, nie len používanie Canvy
+ Aj pre úplných začiatočníkov
+ Aj pre tých, čo sa Canvu učili sami, alebo s Canvou už dlho nerobili – v kurze sú obsiahnuté aj všetky nové prvky

– Viac priestoru na spätnú väzbu na vlastné projekty – zaujímal by ma názor odborníka na naše „výtvory“

autorom článku je: Hana Jokelová
Absolventka FMFI UK, ktorá sa po pár rokoch v poisťovníctve rozhodla objavovať nové chodníčky. Pripravená preskúmať všetky príležitosti, ktoré sa jej počas toho pripletú pod nohy. Jednou z nich je aj testovanie IT Learning kurzov, a nielen z oblasti digitálneho marketingu a grafiky. Ak práve netestuje, pomáha ľuďom učiť sa cudzie jazyky efektívne, alebo je sama v nejakom zahĺbená.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Canva, grafický dizajn, Internet marketing a reklama, it kurz recenzia


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave