Päť vecí, ktoré ľudia v starobe najviac ľutujú

článok na blog uverejnený: 30. augusta 2022

Viete, ktorých päť vecí ľudia v starobe najviac ľutujú? Že netrávili viac času so svojou rodinou, že nezačali podnikať, že viac necestovali, že sa lepšie nestarali o svoju telesnú schránku a …to posledné nájdete na konci článku. Ak teraz nechápavo pozeráte na obrazovku vášho zariadenia, tak čestné pionierske, že som si z vás nechcela vystreliť! Len by som vám nerada prezradila všetko na úvod. Ok?

Aj keď ste podnikateľ, marketér, či influencer, ktorý si z času na čas potrebuje vytvoriť pútavý príspevok na sociálne siete, vizitku alebo prezentáciu, verte mi, že si nebudete v starobe hovoriť prečo ste nepracovali viac, neposunuli firmu na lepšie priečky v ekonomických rebríčkoch. Nebude vás trápiť ani grafická úroveň vašich starých firemných prezentácií či web-stránky. Skôr budete sedieť sem-tam na niektorej sociálnej sieti a vypisovať si so spolužiakmi, alebo s vnukmi. A keď budete chcieť uverejniť niečo zaujímavé, zistíte, že je to fádne. To pociťujú mnohí už dnes. Je predsa rozdiel, či napíšete vetu ako čistý text, alebo jej dáte grafickú podobu, ktorá sa odlišuje od okolia a zaujme.

Objavila som a chcem vám ukázať riešenie, ktoré z vás spraví grafika za pár hodín. A tieto vedomosti vám nik nevezme. V nasledujúcich riadkoch vám popíšem moje dojmy z kurzu modernej a kreatívnej grafiky bez Photoshopu pre začiatočníkov. Aj to, prečo som sa naň prihlásila a pridám aj zopár tipov, ktoré uľahčia prácu. Trochu obdivu od iných predsa poteší v mladosti i v starobe, nie?

Canva – jednoduchý program na tvorbu grafických dizajnov

Nadpis prezrádza, že bude reč o programe Canva. Počuli ste už o ňom? Ja mám za sebou v Canve už pár mesiacov práce a čosi o nej viem. Dosť dlho som preto premýšľala, či mám takýto kurz absolvovať, keďže samotný názov kurzu ma trošku zavádzal. Hovorila som si, že ak je kurz vhodný pre začiatočníka, za ktorého som sa už nepovažovala, tak mi nemôže nič nové priniesť, no… Nakoniec, že idem.

Na kurze nás privítal úžasný lektor. Okrem toho, že bol veľmi sympatický vďaka nákazlivému úsmevu, ukázalo sa, že je aj veľký odborník, s dlhoročnými skúsenosťami v grafike. Príklady z praxe (aj súvisiacu teóriu) zo seba sypal počas celého kurzu ako z rukáva.

Na úvod kurzu zisťoval naše skúsenosti s Canvou a naše pohnútky, prečo sme sa na kurz prihlásili, aby tak mohol prispôsobiť preberané učivo našim potrebám a očakávaniam. Po krátkom vyspovedaní všetkých účastníkov začal teóriou.
Čo je to počítačová grafika, základný prehľad grafických programov, dokonca aj ako získať, prípadne prehĺbiť naše grafické (umelecké) cítenie. Vysvetlili sme si, aký je rozdiel medzi online grafikou, ktorú používame napríklad pri tvorbe príspevkov na sociálnych sieťach a grafikou, ktorá je určená na tlač. Doplnené o praktické rady, ktorý farebný model (RGB alebo CMYK) v ktorom prípade vhodne použiť.
Skvelý začiatok.

Monitor, na ktorom je nápis IT Learning, za ním je plátno s prezentáciou z kurzu Canva a napravo od neho sedí lektor, ktorý sa usmieva.

Od teórie k praxi

Po nevyhnutnom (ale užitočnom) teoretickom výklade sme vhupli už do prihlásenia sa do Canvy. Ako inak, na desktope. Tí, ktorí sme už mali kontá vytvorené, sme prišli na to, ako veľmi sme pri tvorbe návrhu grafiky limitovaní tým, že ju používame len prostredníctvom mobilnej aplikácie. Totiž, ak sa prihlásite do svojho konta prostredníctvom webovej stránky, objavia sa ďalšie možnosti a funkcie, ktoré mobilná aplikácia vôbec neponúka.

TIP pre vás:
Ak patríte do skupiny tých, ktorí grafiku doteraz vytvárali najčastejšie na mobilnom zariadení, odporúčam vám, aby ste po stiahnutí potrebných obrázkov z mobilného telefónu na chvíľku presadli aj na webovú verziu. Prostredníctvom rozšírených funkcii tak môžete vaše grafické návrhy dotiahnuť do dokonalosti, a to aj oveľa rýchlejšie.

 

Prezentácia v PowerPoint-e? Dá sa zvládnuť aj v Canve

Ste študent, školiteľ, obchodný zástupca, či vedúci, ktorý sa sem-tam musí postaviť pred publikum? Potom aj vy sa určite nevyhnete tomu, že z času na čas potrebujete vytvoriť prezentáciu. Siahnete – ako inak – po PowerPoint-e.

Vždy som pri vytváraní mojej prezentácie strávila dlhé hodiny googlením vhodnej šablóny, ktorú by som mohla použiť. Aj tak sa mi nikdy nepodarilo nájsť grafický dizajn, ktorý by spĺňal moje predstavy (veď viete, my ženy sme náročné 🙂 ). Vďaka nášmu lektorovi som sa dozvedela, ako ľahko si viem vytvoriť vlastnú šablónu úplne sama a to už za pár minút.

šablóny na vytvorenie prezentácie s hovoreným komentárom, pre mobilné zariadenia, s pomerom stran 4 ku 3

Vizitka online, alebo ako si vytvoriť profi vizitku do 5 minút

Možno ste si v minulosti vytvárali vizitku vo Worde. Niekoľko hodín a prácne vygooglené rozmery ručne zadávané, no… Nebolo to ľahké. Ja som to skúšala len raz. Dnes má už aj na toto Canva riešenie. Viete si vytvoriť graficky atraktívny návrh v štandardných rozmeroch naozaj za 5 minút. Lektor nám ukázal ako na to.

TIP pre vás:
nezabudnite si pri vytvorenom návrhu nastaviť tzv. spadávky – v nastaveniach ich nájdete pod funkciou „presah tlače“. Spadávka je časťou grafiky, ktorá sa po jej vytlačení oreže. Spadávky nastavujeme pri grafikách, ktoré majú farebný okraj. Vďaka spadávkam tak aj v prípade nepresného rezu laserom alebo orezávačkou nezostanú na okraji biele prúžky.

(Ak v momentálnej životnej fáze hľadáte nehnuteľnosť, nenechajte sa, prosím, zmiasť touto profesionálne vyzerajúcou vizitkou, jedná sa len o môj dizajnérsky pokus z kurzu. Na uvedenom telefónnom čísle vám hovor pravdepodobne nezodvihne realitný maklér a s vysokou pravdepodobnosťou sa ani nebude volať Jožko Mrkvička – pozn. red.)

 

Plagát na podujatie? Ani toto pre Canvu nie je žiaden problém

Lektor Marek nám prostredníctvom úloh pre vlastnú tvorbu zadal aj praktické cvičenia. Mali sme pripraviť plagát na „deň otvorených dverí základnej školy“ s použitím modrej, žltej, červenej a zelenej farby.

Síce nie som na tento dizajn veľmi hrdá, ale podelím sa s vami oň, ako som to aj urobila na kurze. Marekovi vďačím za spätnú väzbu, ktorú mi poskytol, pretože dobre mienené rady od skúseného grafika, ktorý má už grafiku v oku, sú na nezaplatenie (teda dajú sa zaplatiť, ale počítajte so sadzbou za konzultáciu tak od 40 €/h vyššie a my sme ju v rámci kurzu mali ako bonus zdarma).

TIP pre vás:
počuli ste už o „white space“? Je to dodržaný priestor medzi elementami navzájom, alebo od samotného okraju pracovného plátna, aby bola grafika oku lahodiaca. Mne sa ho až tak nepodarilo dodržať, preto sa učte na chybách druhých a snažte si dať na to pozor.

Návrh plagátu ku dňu otvorených dverí na základnej škole, na ktorom sú vyobrazené deti, údaje o mieste a čase konania podujatia a športové grafické prvky.

Verte, či nie, kurz bol nabitý toľkými pre mňa zaujímavými a novými informáciami, že som si v priebehu 2 dní zapísala až 13 strán poznámok. A to som už o programe čosi vedela. Ujasnila som si približne 10 otázok, ktoré mi vyvstali z používania Canvy a podľa poučiek z článkov na internete som ich správne nepochopila. Naučila som sa aj množstvo skratiek, ktoré mi uľahčia a časovo zefektívnia prácu. Tiež konečne už viem, aký správny formát pri ukladaní dokumentov použiť, aby som zbytočne neznižovala ich kvalitu.
Radi by ste Canvu a všetko podstatné okolo nej ovládali aj vy? Prihláste sa na kurz modernej a kreatívnej grafiky bez Photoshopu pre začiatočníkov už teraz.

…aby ste v starobe neľutovali aj piatu vec, že ste nezačali používať Canvu skôr. Nielenže by vám ušetrila čas, ktorý ste mohli tráviť s blízkymi, ale mohli ste spraviť pre seba mnoho iných vecí – plniť si sny namiesto snívania, rozvíjať sa, učiť nové veci a tak podobne.
Tak aký sen si po kurze Canve splníte najbližšie?

názov kurzu:
Kurz modernej a kreatívnej grafiky bez Photoshopu pre začiatočníkov. Canva, vytvárajte špičkovú grafiku sami.

lektor:
Marek Chrenko

+ skvelá atmosféra na kurze
+ skúsený lektor, ktorého učenie baví, takže vám počas kurzu odovzdá okrem množstva nových vedomostí aj kopec pozitívnej energie
+ kurz má veľký obsahový prínos nielen pre začiatočníkov, ale aj Canva samoukov, ktorí nevyužívajú celý jej potenciál
+ kurz je určený aj pre laikov, ktorí sa doteraz grafike vôbec nevenovali, lebo zrozumiteľnou formou preberá jej princípy od základov
+ veľa praktických rád, tipov ako aj spätná väzba od lektora
(+ spoznala som 5 zaujímavých ľudí, ktorí pracujú v rôznych segmentoch podnikateľského prostredia)

– pracovali sme v neplatenej verzii, takže nám lektor nemohol ukázať celé jej prostredie. Avšak ukázal, ako sa k vybraným funkciám platenej PRO verzie (12 €/mes.) vieme dostať inde na internete úplne zadarmo

autorom článku je: Maťa Mungyer
- absolventka FM UK a EUBA. Počas štúdia na VŠ zbierala skúsenosti z účtovníctva i mystery shoppingu, neskôr zakotvila v korporáte, odkiaľ ju práca odviala do Latinskej Ameriky a späť. V súčasnosti sa zaoberá online marketingom. Má rada svoju rodinu, spoločnosť priateľov, cestovanie, vo svojom voľnom čase sa rada venuje dobrovoľníckej činnosti. Keďže miluje vzdelávanie, s otvorenými očami bude písať o možnostiach, ktoré objavuje pre vás v IT LEARNINGu.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Canva, grafika a video, it kurz recenzia, kurz canva, web grafika


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave