Tip pre vás, ako ušetriť čas a stovky eur

článok na blog uverejnený: 13. októbra 2022

Potrebujete vytvoriť príspevok na sociálnu sieť, nahodiť nový produkt na e-shop, pripraviť propagačný leták na blížiace sa podujatie a v práci vás niečo brzdí,… Nie, počkajte, toto nie je článok o zlom time managemente, ani vám nejdem radiť ako prekonať prokrastináciu. Nemierila som dokonca ani na vás, ale myslela som tým človeka, ktorý vám tvorí príspevok na sociálnu sieť, vizuál produktu na e-shop, ktorý zhmotňuje vaše myšlienky do atraktívnej vizuálnej podoby. Pokiaľ za tým vidíte vášho grafika, máte pravdu, myslela som na neho.

Prečo sa stať grafikom?

Povedzme si na rovinu, grafici sú dnes veľmi vyťažení a niekedy im dlho trvá, kým zasadnú za váš projekt. Vás tlačí čas, ste nervózni, lebo čas sú peniaze, lebo konkurencia nespí, lebo…
Dnes priemerný grafik zoberie za hodinu práce 30-40 €. Nebolo by fajn ušetriť stovky eur za triviálne dizajny, ktoré by ste zvládli spraviť aj vo vlastnej réžii, podľa svojich predstáv a v momente, keď ich budete potrebovať?

Určite hej, preto som sa aj ja prihlásila na kurz Adobe Illustrator. Mimochodom, lektori grafiky sa zhodujú na tom, že pokiaľ sa chcete naozaj začať venovať grafike, treba začať z balíka Adobe nie Photoshopom, ale práve s Illustratorom. Aby ste pochopili základné princípy grafického dizajnu. Ako na kurze bolo a čo by ste sa mohli naučiť, napíšem na nasledujúcich riadkoch.

nadpis Adobe Illustrator 1 v hnedom obdĺžniku

Ako som už v úvode naznačila, mojim hlavným motivačným faktorom bolo nečakať na grafika, kým mi pošle návrh k pripravovanému obsahu na web. Na kurze sme sa s rovnakou motiváciou stretli hneď traja, dobré, čo? To som sa dozvedela v úvodnom predstavovacom kolečku, keď sa lektorka spýtala, prečo sme sa na kurz prihlásili a čo od neho očakávame. Vďaka tomu vedela prispôsobiť priebeh výuky tak, aby naše očakávania naplnila do bodky.

Vektor, pixel, raster a iné zo slovníka grafika

Začali sme predstavením programu Adobe Illustrator a skrátenou teóriou. Lektorka s nami prešla základné rozdiely medzi vektorovou a rastrovou grafikou. Keď totiž v úvode odznela veta: „všetko, čo vytvoríme v Adobe Illustrator, je vektor“, viacerí sme na ňu nechápavo pozerali. Po teórii sa nám v hlave už rozsvietili žiarovky. Pretože sme sa dozvedeli, že vektorová grafika pozostáva zo základných geometrických útvarov, ako sú body, priamky, krivky a mnohouholníky. Budeme s nimi robiť! 🙂

Na rozdiel od rastrovej má vektorová grafika výhodu v tom, že pri zväčšovaní a zmenšovaní obrázka neznižujete jeho kvalitu. To je aj dôvod, prečo má takmer každá firma logo vytvorené vo vektorovej grafike. Či už potrebuje pripraviť potlač billboardu, alebo potlač reklamných pier, grafika loga musí byť predsa vždy ostrá. To dokáže len vektorová grafika.

Dozvedeli sme sa aj to, že práca v Adobe Illustratori umožňuje pracovať s každým objektom obrázka individuálne. Poteší, ak chcete vyskúšať vytvoriť viacero verzií. Veľkým plusom je, že výsledná veľkosť obrázka je podstatne menšia ako rastrového. Dosť podstatná výhoda, keď nedisponujete profi počítačom s nekonečnou pamäťou, však?
Vektorovú grafiku vytvárame najmä v prípade, keď budeme grafický výstup tlačiť. Používa sa na plagáty, logá, vizitky, firemné obálky, nálepky, letáky, billboardy a pod.

lektorka kurzu Adobe Illustrator 1 vysvetľuje učivo a ukazuje na plátno, kde sú farebné obrazce

Keď povieme A, musíme povedať aj B. Keď spomínam vektorovú grafiku, musím spomenúť aj rastrovú. Raster je obrázok, ktorý má fixnú veľkosť a je definovaný presným počtom bodov – pixelov. Pixely majú pri veľkom priblížení tvar malých farebných štvorčekov (alebo obdĺžnikov), z ktorých je vyskladaný celkový obraz. Pre lepšiu predstavivosť – pri zväčšení vyzerá ako mozaika. Čo pixel, to jedna farebná plôška veľká cca štvrť krát štvrť milimetra. Pri bežnom pohľade vidíte obrázok ako keď sa na mozaiku pozeráte z diaľky, pri zväčšení uvidíte mozaiku.

Na úpravu rastrovej grafiky nepoužívame program Adobe Illustrator, ale známejší Adobe Photoshop.
Photoshop sa zvykne používať predovšetkým na úpravu grafiky určenej pre online prostredie, ktoré je založené na zobrazovaní pixelov. Ale aj na úpravu fotografií, ktoré budete tlačiť.  Na obrázku hore lektorka ukazuje ako sa používajú farebné rastre pri tlači obrázkov v offsetovej tlači.

Aby vaša grafika nevyzerala ako od škôlkara

Po zoznámení sa s teóriou sme pristúpili k otvoreniu programu a vysvetľovaniu jednotlivých nástrojov. Budete sa možno čudovať, ale základom práce v Illustratore je naučiť sa kresliť. Aj keď nie ceruzkou (hoci túto možnosť grafické tablety ponúkajú), ale myšou. Znie to oveľa ľahšie ako to reálne je. Moja prax v Illustratore mi pripomenula ako mi dcérina učiteľka z materskej školy poslala obrázok tohto kocúra, ktorého kreslila dcéra. Tu je.

na obrázku je mačka, ktorú kreslilo malé dieťa, vedľa nej sú kvety, slnko a oblak

Nie, naozaj to nie je čert v tele tučniaka chodiaci o barle. Je to kocúr :-D.

Aby vaše kresby v Adobe Illustratore nevyzerali rovnako, chce to cvik. Preto sme sa podrobne venovali precvičovaniu kreslenia rôznych kriviek prostredníctvom nástroja pero. Klik, ťah, vyťahovanie ťahadiel (pokiaľ ste ešte o ťahadle nepočuli, tak je to nástroj, ktorý vám umožňuje ďalšie úpravy vzhľadu krivky, v angličtine sa označuje handles). Vďaka nim sme napríklad zistili ako nakresliť „kopce“, „sínusoidu“, „priekopy“, ale aj elegantné krivky v podobe osmičky.

Monitor, vedľa ktorého sú učebné materiály z kurzu Adobe Illustrator 1. Vedľaa monitoru sa nachádza pero, čaj a počítačová myš.

Keď už sme mali základné ťahy v malíčku, respektíve v zápästí, prešli sme k zložitejším tvarom a k ich spájaniu. No a keď už všetkým v učebni išli ťahy ako po masle, začali sme s vytváraním loga. Najprv sme si vytvorili logo veľmi jednoduché, ktoré bolo vytvorené z písmen. Nakoniec sme precvičovali kliky, ťahy, posúvanie ťahadiel či kotviacich bodov a vytvorili logo ovečky podľa zadania.
Poviem vám, nebolo to úplne ľahké. Našťastie sme v tom neboli sami. Keď sme nejaký krok nezachytili, zodvihli sme ruku a lektorka rezkým krokom pribehla na pomoc. Klobúk dole pred jej trpezlivosťou a ochotou.

Po tom, čo sme vytvorili logo, bolo by škoda, keby sme ho nikde nepoužili a tak sme si vytvorili vizitku, nastavili spadávky (ak neviete, čo to je, mrknite sa na článok 5 vecí, ktoré ľudia v starobe najviac ľutujú, kde sa im podrobnejšie venujem). A ulalaaa, vizitka bola na svete.

logo a vizitka vytvorené na kurze Adobe Illustrator

Na začiatok nie zlé, čo poviete? Už nemusím s podkladmi pre vizitku obťažovať grafika.
Vizitky budú podľa mojej predstavy a ušetrím pár desiatok či stovku eur. Ešte dostať do oka a do ruky tú eleganciu profíka.

Oslovil vás tiež Adobe Illustrator? Ak áno, pozrite osnovu, čo všetko sa počas kurzu jednotky naučíte. Pretože vizitka nebola jediná, čomu sme sa venovali 😀

Už sa chystám na dvojku. Pretože kurz nebola prednáška o možnostiach programu Adobe Illustrator, ale workshop. S výstupmi (a vedomosťami) na konci. Tak si predstavujem kurz.
S kým z vás sa tam uvidíme?

plný názov kurzu: Kurz Adobe Illustrator I. základné školenie a úvod do vektorovej grafiky
lektor: Ing. arch. Alena Tunderová

 

+ tempo preberaného učiva prispôsobené účastníkom kurzu
+ kurz je vhodný aj pre úplných začiatočníkov v grafike
+ množstvo študijného materiálu – okrem vytlačeného materiálu sme mali možnosť stiahnuť si ďalšie učebné materiály na USB kľúč, i pofotiť zhrnutie lektorky

– chýbajúce croissanty, ktoré bývali pre účastníkov kurzu v minulosti ako občerstvenie, zmizli. Zdražovanie a ekonomika firmy nepustia. Jeden z lektorov pre nás ešte našiel v krabici posledné kusy, takže sme z kurzu odchádzali nie hladní, ale nabití vedomosťami. No čo vám poviem, mozog si ten cukor jednoducho pýtal ?.

autorom článku je: Maťa Mungyer
- absolventka FM UK a EUBA. Počas štúdia na VŠ zbierala skúsenosti z účtovníctva i mystery shoppingu, neskôr zakotvila v korporáte, odkiaľ ju práca odviala do Latinskej Ameriky a späť. V súčasnosti sa zaoberá online marketingom. Má rada svoju rodinu, spoločnosť priateľov, cestovanie, vo svojom voľnom čase sa rada venuje dobrovoľníckej činnosti. Keďže miluje vzdelávanie, s otvorenými očami bude písať o možnostiach, ktoré objavuje pre vás v IT LEARNINGu.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Adobe Illustrator, grafika a video, it kurz recenzia, web grafika


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave