Máme tu súboj titanov. Vyhrá Adobe Creative Cloud?

článok na blog uverejnený: 16. septembra 2022

Ste podnikateľ alebo marketér a potrebujete svojimi príspevkami na sociálnych sieťach zaujať? Stavte na pútavú grafiku. Odlíši vás od konkurencie a prinesie spravidla aj väčší dosah i konverzie. Pokiaľ riešite dilemu, ktorý grafický program použiť , tento článok vám pomôže zorientovať sa v problematike a nájsť správnu možnosť pre vás a vaše potreby. Tak ktorý? Canva, alebo balík Adobe Creative Cloud (napr. Photoshop, Illustrator, InDesign)?

Čo ľudí najviac zaujíma a ako ich zaujať?

Podľa prieskumov máte 2 sekundy na to, aby ste zaujali človeka, ktorý si pozerá príspevky na sociálnych sieťach. Odhliadnuc od toho, že na algoritmus sociálnych sietí a vyvolanie interakcie s publikom má vplyv mnoho premenných (pravidelné pridávanie príspevkov, budovanie značky a vzťahu so zákazníkmi, komunikácia s nimi,… ), sa asi zhodneme na tom, že návštevníkov zaujme najmä pútavý obsah. Ale akú časť publika by zaujal váš obsah, pokiaľ by bol fádny, bez použitia atraktívnej grafiky? Asi by ich mnoho nebolo… V tomto článku sa pozrieme,  ktorý grafický program je pre vás najvhodnejší, aby ste vedeli pripraviť vašim príspevkom pútavú grafiku a začali konečne dosahovať rekordné čísla 🙂

Nápis programu Canva na pozadí s grafikou listov a kvetov.

Čo je Canva?

Pokiaľ ste čítali môj predchádzajúci článok Päť vecí, ktoré ľudia v starobe najviac ľutujú – BLOG (itlearning.sk), Canvu vám nemusím predstavovať. Avšak určite čítajte ďalej. Predstavím vám extra tip, o ktorom ste určite netušili a ktorý vám ušetrí veľa času.
Pre tých z vás, ktorí článok ešte nečítali, pár slov ku Canve.

Canva je jednoduchý grafický program na tvorbu grafických dizajnov. Je vhodný pre začiatočníkov – ľudí, ktorí nemajú s grafikou žiadne skúsenosti. Používajú ho však aj pokročilí grafici, ktorí potrebujú vytvoriť jednoduchú grafiku za pár minút.

Vďaka Canve si môžete vytvoriť i upraviť akúkoľvek grafiku. Či už sa jedná o príspevok na Instagram alebo Facebook, prezentáciu, vizitku, pozvánku na svadbu, logo, certifikát,… jednoducho čokoľvek. Tých možností je naozaj mnoho. Pokiaľ nemáte grafické cítenie, môžete si vybrať jednu zo 420 000 šablón a tú upraviť podľa svojich predstáv zmenou textu, typu písma, usporiadania elementov a vytvoriť si tak svoj originálny návrh, z ktorého vaši sledovatelia alebo konkurencia padnú… zo stoličky 🙂 .

VEDELI STE, ŽE?

S myšlienkou vytvorenia tohto programu prišla Melanie Perkins v roku 2012. Prvotným zámerom tejto šikovnej Austrálčanky bolo pomôcť svojim študentom uľahčiť prácu pri vytváraní ročeniek. Možnosti Canvy rozširovala ďalej a o dva roky neskôr už program využívalo 150 000 užívateľov a ich počet neustále narastal.

K dnešnému dňu má Canva 60 miliónov aktívnych používateľov mesačne a firma dosiahla hodnotu 40 miliárd USD. Melanie je jednou z troch najbohatších Austrálčanok, ktorá väčšinu svojich zarobených financií míňa na… filantropické aktivity, pretože sa rozhodla minúť všetky peniaze počas svojho života na to, aby spravila svet lepším miestom. Obdivuhodný príbeh, že?

Aké sú výhody Canvy?

Prednosťou Canvy je nielen to, že si hotový návrh viete uložiť pre svoje potreby, ale dokonca si viete 5 krokmi objednať aj vytlačenie vašej grafiky, ktorá vám príde do pár dní kuriérom domov. Pripomeňme si pri porovnávaní aj ďalšie charakteristiky:

 • dostupná bezplatná verzia,
 • program vhodný pre začiatočníkov,
 • intuitívne používateľské prostredie,
 • 250 tisíc predpripravených šablón (program je teda vhodný pre ľudí, ktorí nie sú kreatívni, alebo nemajú rozvinuté grafické cítenie),
 • možnosť vytvárať grafické dizajny online, bez nutnosti inštalácie softvéru,
 • export grafických dizajnov s možnosťou odoslania grafického dizajnu do tlačiarne na účel výroby predmetov s vlastnou potlačou.
biele logo Canva na slabo modrom pozadí

Nevýhody Canvy:

Ako to už raz v živote býva, všetko, čo má výhody, má aj nevýhody. Na Canve som ich tiež pár našla:

 • krásne fonty najmä pre anglický jazyk (s absenciou slovenskej diakritiky)
 • zaujímavé funkcie (vymazanie pozadia objektu, vkladanie loga bez pozadia, prémiové obrázky a prvky, nahrávanie vlastného fontu,…) dostupné len v platenej PRO verzii,
 • mobilná aplikácia neponúka toľko funkcii ako webová verzia.

Keď sme už spomenuli platenú PRO verziu, mrknime o čo je lepšia od tej bezplatnej.

na obrázku sú tabuľky, v ktorých je porovnanie bezplatnej a platenej verzie Canva

EXTRA TIP pre vás
Nechce sa vám platiť za PRO verziu a hnevá vás, že pri tvorení dizajnu v Canve trávite doslova hodiny vyhľadávaním bezplatných prvkov?
Mňa to hnevalo veľmi. Podarilo sa mi dopátrať ku kódu “brand:BAAAAP7rQ8M”, vďaka ktorému sa vám zobrazia len bezplatné prvky a ušetríte si nielen kopec nervov, ale aj mnoho času. Pokiaľ chcete hľadať prvky v konkrétnej kategórii, vypíšte si kategóriu hneď za kódom, ktorý oddeľte medzerou.

Ako je možné, že Photoshop pozná každý?

Nechajme Canvu Canvou a pozrime na druhého účastníka porovnania.

Asi sa nenájde na tejto planéte človek, ktorý by nepoznal slovo Photoshop. Je to aj vďaka úspešným virálnym fotomontážam, ktoré sa už desaťročia šíria internetom. Ľudia si do dnešného dňa myslia, že Photoshop je názov softvéru, v ktorom si môžu upraviť fotky a vytvoriť akýkoľvek grafický dizajn (od plagátu až po bulletin). A projekty si môžu aj následne vytlačiť.
Kým som nenavštívila kurz Adobe Photoshop, tiež som bola jedným z nich. Na kurze sa nás dokonca stretlo viacero s rovnakým pohľadom. No nie je to úplne tak…

rozmýšľajúci muž nad Adobe Creative Cloudom

Poďme si spraviť v jednotlivých pojmoch raz a navždy poriadok. Dokonca možno po prečítaní tohto článku dostanete pochvalu od vášho suseda grafika (ako sa to stalo aj mne). Nečakal, že mám taký rozhľad. Ďakujem IT LEARNING, tie vedomosti mám aj vďaka vám.
Takáto pochvala od profíka z oboru vždy poteší, všakže? Tak poďme po poriadku.

Photoshop je súčasťou balíka Adobe Creative Cloud.

A čo je vlastne Adobe Creative Cloud?

Adobe Creative Cloud (skratka Adobe CC) je súbor 25 predplatných aplikácii od spoločnosti Adobe Inc., ktorý umožňuje užívateľom prístup ku grafickým dizajnom, úprave fotografii, vytváraniu bitmapovej a vektorovej grafiky či editácii videa. Medzi najznámejšie aplikácie patrí Adobe Photoshop, Lightroom, Adobe InDesign, Adobe Illustrator a iné.

Adobe CC ponúka mnohé výhody, ako je prístup k vyše 60 miliónom vysoko kvalitných fotografií a videí vo fotobanke Adobe Stock, fontom, poskytuje cloudové úložisko, mobilné kreatívne aplikácie, tiež zdieľanie noviniek a trendov pre svojich užívateľov.

Poďme si vysvetliť základné rozdiely medzi tromi najznámejšími aplikáciami, ktoré keď budete mať v malíčku, môžete sa nazvať profesionálnym grafikom.

Nápis programu Adobe Creative Cloud na pozadí s grafikou listov a kvetov.

Čo dokáže Adobe Photoshop?

Máte vo svojom mobilnom telefóne fotografie, ktoré neboli vytvorené vo vhodných svetelných podmienkach? Vyzeráte na vašej fotografii z dovolenky tak ako by ste boli práve v objemovke a rysovaciu fázu ste do plavkovej sezóny nestihli? Pre Photoshop nič nie je nemožné a fotografie si v tejto aplikácii viete upraviť tak, že vás ani vlastný manžel nespozná 🙂 .

Tento softvér pracuje primárne s upravovaním rastrových obrázkov. Raster (nazývaný aj bitmapa) je obrázok, ktorý má fixnú veľkosť a je definovaný presným počtom bodov – pixelov. Najčastejšie má formát JPG, GIF alebo PNG. Pixely majú pri veľkom priblížení tvar malých farebných štvorčekov, z ktorých je vytvorený celkový obraz ako mozaika. To je aj dôvod, prečo sa najčastejšie tento program používa na úpravu grafiky určenej pre online prostredie pracujúce s pixelmi a nie na účely tlače.

Takže vďaka kurzu som si svoj názor na univerzálnosť Photoshopu trochu poopravila.

terénne vozidlo jazdí po vyprahlej ceste a v pozadí sa nachádza pár žiráf

Ako z úvodných slov vyplýva, Adobe Photoshop je aplikácia, ktorá vám prostredníctvom desiatok nástrojov na tvorbu a úpravu digitálnej grafiky umožní vytvoriť grafiku presne podľa vašich predstáv. Napríklad si môžete na fotografiu z dovolenky na Zemplínskej šírave dorobiť aj takéto žirafy, ako som ich dorobila do fotografie na kurze Photoshopu ja.
A nielen to! Umožní tiež úpravu farebnosti fotografii od korekcie farieb cez retuš až po zmenu celkovej kompozície fotografie.

Na čo slúži Adobe Illustrator

Illustrator je druhou vlajkovou loďou Adobbe CC. Ak by ste to chceli dotiahnuť v grafike ďalej, práci v tomto programe sa vyhnete ťažko. Primárne je totiž určený na vytváranie vektorovej grafiky ktorá sa bude používať v rôznych veľkostiach, alebo sa bude tlačiť. To sú napríklad vektorové ilustrácie na plagáty, logá, vizitky, nálepky, letáky, bilboardy a pod.

návrh vizitky v programe Adobe Illustrator

Hovorí sa, že človek, keď pri čítaní textu narazí na slovo, ktorého významu nerozumie, prestane vnímať zmysel prečítanej vety. Pokiaľ už grafickú terminológiu máte v malíčku, môžete preskočiť na ďalší podnadpis. Zabrzdili ste na slovíčku vektorová grafika?

Vektorová grafika pozostáva zo základných geometrických útvarov, ako sú body, priamky, krivky a mnohouholníky. Oproti rastrovej grafike má výhodu v tom, že pri zväčšovaní a zmenšovaní obrázka neznížite jeho kvalitu. Dokonca vám umožňuje pracovať s každým objektom obrázka individuálne. Tiež výsledná veľkosť obrázka je podstatne menšia ako rastrového.

Budete potrebovať aj Adobe InDesign?

Svätú trojicu Adobe Creative Cloudu uzavrime programom InDesign. Je to program pre profíkov, ktorí vytvárajú zložitejšie výstupy grafík ako sú viacstranové dokumenty (publikácie, časopisy, bulletiny, prospekty, interaktívne PDF či knihy).

návrh publikácie v programe InDesign

InDesign ponúka tiež obrovské možnosti práce s textom – viete si nastaviť nielen osadenie textu, ale aj jeho zalamovanie, dokonca aj mriežku účaria. Prednosťou InDesignu je aj dobrá práca s farbami. Export hotového dokumentu je určený pre tlač, ale aj pre elektronické publikovanie ako e-book.

Čo získate v rámci predplatného Adobe Creative Cloudu a za akú cenu?

Balík nie je zadarmo ani v jednej svojej časti. Tie si môžete podľa potreby nakombinovať a platiť len za to, čo použijete.
Prístup k balíku 25 aplikácii si je možné zakúpiť za 62,47 €/mesiac pri ročnej viazanosti.
V rámci predplatného získate aj prístup:

 • ku knižnici s viac ako 2000 fontami a možnosť importovať vlastné/zakúpené fonty,
 • k aplikácii Adobe Color, ktorá umožňuje vytvárať unikátne šablóny farieb,
 • k Adobe portfóliu, kde si grafický dizajnér môže vytvoriť vlastné portfólio bez nutnosti založenia vlastnej webovej stránky,
 • k platforme Behance pre grafikov, kde okrem prezentácie svojej práce môžete sledovať aj vzdelávacie videá,
 • ku knižnici Creative Cloud obsahujúcej farby, štýly či grafiky.

EXTRA TIP pre vás
Pokiaľ sa vám cena zdá privysoká, mám pre vás jeden tip. Adobe Inc. má v priebehu roka niekoľko akcií, počas ktorých si viete zakúpiť predplatené o tretinu lacnejšie (cca. o 20 €). Tieto akcie bývajú napr. počas Black Friday, vianočných či veľkonočných sviatkov a následne už mesačne platíte takto znížený poplatok. Oplatí sa počkať? 😉

logá aplikácii Adobe Creative Cloud

Výhody Adobe Creative Cloud a využívanie jeho aplikácii:

 • počas 7-dňového skúšobného obdobia môžete akúkoľvek aplikáciu z Adobe CC vyskúšať zadarmo v plnej funkčnej verzii,
 • možnosť predplatiť si len jednotlivé aplikácie, prípadne niektoré ich kombinácie. Ak ste napríklad fotograf, ktorý potrebuje upravovať len fotografie, postačí vám predplatiť si samostatne len Photoshop za 11,99 €/mesačne,
 • prístup k 2 000 fontom a viac ako 60 miliónom obrázkov cez Adobe Stock,
 • vďaka 100 GB cloudu vám postačí na ukladanie prác bežný hardvér vášho zariadenia,
 • programy sú dostupné v slovenskom jazyku,
 • neustále vylepšovanie aplikácii v CC prostredníctvom nových funkcii, čím sa drží stále o krok pred konkurenciou a zefektívňuje vašu prácu.

Nevýhody:

  • vyššia cena predplatného, ktorá je pre začiatočníkov, ktorí sa tvorbou grafiky neživia na dennej báze, často odradzujúca,
  • návody ako aj vzdelávacie videá sú dostupné v anglickom jazyku, inojazyčné sú nesystematické, dostupné od skúsených používateľov CC na YouTube,
  • vzhľadom na obrovské množstvo nástrojov dlhšia doba, kým sa naučíte s programami efektívne pracovať.

EXTRA TIP pre vás
Dobu je možné skrátiť návštevou kurzov, kde sa dozviete množstvo rád ako na to. Ušetríte naozaj stovky hodín samoštúdia a skúšania. Väčšinu učenia a skúšania za vás absolvoval už lektor a najkratšie cesty i potrebné vedomosti vám doslova naleje do hlavy.

Tak čo? Kto je pre vás víťazom porovnávania?

Pre mňa ako grafika – začiatočníka, je to zatiaľ jednoznačne Canva, pretože vďaka jednoduchej práci s predpripraveným šablónam a intuitívnym ovládaním nástrojov mi umožňuje zlepšovať si cit pre grafiku. Ale po roku a čosi už začínam narážať na jej limity.
Na svojom prvom kurze Photoshopu som bola ešte pred Canvou. Preto kľudne napíšem, že je veľmi pravdepodobné, že v blízkej dobe presedlám na Adobe Creative Cloud.

Ako ste na tom vy? Stále čakáte na Godota?

autorom článku je: Maťa Mungyer
- absolventka FM UK a EUBA. Počas štúdia na VŠ zbierala skúsenosti z účtovníctva i mystery shoppingu, neskôr zakotvila v korporáte, odkiaľ ju práca odviala do Latinskej Ameriky a späť. V súčasnosti sa zaoberá online marketingom. Má rada svoju rodinu, spoločnosť priateľov, cestovanie, vo svojom voľnom čase sa rada venuje dobrovoľníckej činnosti. Keďže miluje vzdelávanie, s otvorenými očami bude písať o možnostiach, ktoré objavuje pre vás v IT LEARNINGu.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
adobe creative cloud, Adobe Photoshop, Canva, grafika a video, web grafika


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave