Ako vložiť Google Analytics do WordPress stránok

článok na blog uverejnený: 10. augusta 2017

Kurzy Google Analytics a kurzy tvorby web stránok, konkrétne na redakčný systém WordPress patria medzi naše najžiadanejšie kurzy. Skoro každý mesiac sú vypredané a je o ne záujem. Nečudo, pretože na týchto kurzoch sa účastník veľmi veľa naučí. Hodnotenia a referencie pri kurzoch to iba potvrdzujú. Často aj mimo týchto kurzov dostávajú naši lektori otázku, ako tieto systémy prepojiť, alebo ako do už hotovej web-stránky „postavenej“ na WordPresse vložiť Google Analytics a začať merať návštevnosť, testovať najnavštevovanejšie podstránky, čas návštevníkov strávený na stránke,… jej štatistiku.

Koľko ste mali na webe návštevníkov včera už nezistíte, ale koľko ich bolo dnes, zistíte zajtra určite. Prinášame vám podrobný návod od našich lektorov ako na to.

Krok číslo jeden – potrebujeme aktivovať Google Analytics

Nebudeme rozoberať na čo sú dobré nástroje Google Analytics, ani čo môžete s nimi merať. To je téma na 4 až 5 hodín kurzu. Rátame s tým, že niečo o tom viete a že chcete proste merať.
Začneme tým, že si otvoríme prehliadač a následne v ňom stránku http://www.google.com/analytics.  Na tejto adrese nájdeme vpravo hore možnosť prihlásenia, alebo vytvorenie účtu. Prípadne použite Demo účet.

Do aplikácie Google Analytics sa prihlásime stlačením tlačidla Prihlásiť a na prihlásenie použijeme tie isté údaje ako do svojho mailového účtu Gmail, do Google Adwords alebo ku Google dokumentom. Jedno Google konto ponúka milión možností a použijeme ho tiež na prihlasovanie do štatistík.
Ak konto Google nemáte, stlačte tlačidlo Vytvoriť konto a založte si ho. Alebo si ho založíte na adrese po kliknutí sem a následne sa prihlásite.

Veľké prekvapenie, víta nás sprievodca

Ak sa do účtu prihlásime prvý krát a nemáme ešte žiadnu web stránku s Analytics prepojenú, víta nás sprievodca a neprehliadnuteľné tlačidlo Zaregistrovať sa. Pánboh vie čo tým prekladatelia v Gúgli mysleli, že „zaregistrovať sa“. Správny preklad, alebo lepší preklad by bol – pridajte si novú web-stránku na meranie, ale je tam sivé tlačidlo zaregistrovať sa …a to aj stlačíme.

Registrácia novej web stránky

V ďalšom kroku musíme zvoliť možnosť webová stránka, pretože v Google Analytics je možné merať aj štatistiku mobilnej aplikácie a nižšie vyplniť základné údaje o meranej stránke. Príklad, ako to vyplniť je na obrázku. Najdôležitejší údaj je webová adresa webovej stránky, kde netreba zabúdať na protokol – či vaša web stránka „beží“ na http, alebo používate https. Ak tieto údaje vyplníte, posledným krokom je stlačiť nižšie tlačidlo Získať ID sledovania.

Máme identifikátor sledovania, čo s ním?

V tomto kroku vám Google poskytol HTML kód sledovania, ktorý treba vložiť do vašich web-stránok a …je to! Hotovo. Ďakujeme za prečítanie článku, uvidíme sa na kurze. Ale nie, teraz vážne! 🙂

Google Analytics poskytol špeciálny kód sledovania, ktorý je potrebné skopírovať do pamäte – schránky. Budeme ho potrebovať, aby sme meranie aktivovali. HTML kód, resp. lepšie povedané JavaScript je vyznačený červenou na obrázku nižšie. ID sledovania je váš identifikátor – na meranie parametrov web-stránok ho majú každá iný – rozdielny, takže váš kód je jedinečný.

Kód máme v schránke, presunieme sa do WordPress-u

V ideálnom prípade treba kód vložiť do našej web stránky (vytvorenej na WordPress-e) ihneď.
Na novej záložke v prehliadači otvoríme naše web-stránky, do ktorých sa prihlásime ako administrátor. Šup-šup, na novej záložke si otvorte vašu web-stránku a za lomku vložte login. Napríklad takto: www.mojawebtranka.sk/login.
Predpoklad je, že máte prístup, resp. že ste administrátor web-stránok. Nemôžete začať merať cudzie web-stránky 🙂 a taktiež sa vám nepodarí nasadiť modul pre Google Analytics do WordPressu bez administrátorského prístupu.

Ak sme sa ako administrátor úspešne prihlásili, klikneme si na sekciu Pluginy a Pridať nový.

 

Modrá šípka na obrázku ukazuje, kde hľadať. Do poľa vpravo hore treba napísať meno bezplatného pluginu, ktorý potrebujeme do WordPressu doinštalovať – tým je „Header And Footer„. Červená šípka ukazuje modul, ktorý potrebujeme. Dáme ho inštalovať a následne aj aktivovať. Modulov na prácu s HTML kódom a skriptami, ktoré môžeme vkladať do hotovej web stránky, je samozrejme veľa. Zvoliť si môžeme ktorýkoľvek, my odporúčame na základe skúseností tento.

Akonáhle plugin aktivujeme, v sekcii nastavenia pribudne nová možnosť Header and Footer, na ktorú klikneme. Otvorí sa nám nasledovná obrazovka s množstvom možností a „okienok“. Nebudeme rozoberať všetko podrobne, potrebujeme „iba rozbehať“ Google Analytics.

Ideme do finále, pridávame merací kód na stránky

Na obrazovke máme 4 oddiely a do prvého z nich, ktorý je označený <HEAD> section injection vložíme kód Google Analytics. Tento modul zabezpečí, že sa náš kód sa bude spúšťať na každej našej podstránke – a to presne potrebujeme.

 

Stlačíme tlačidlo uložiť a Google Analytics by mal byť aktívny. Práve ste začali merať! 🙂

A čo ďalej ?

Ak chcete rozumieť všetkým číslam, grafom a tabuľkám, ktoré Analytics prezrádza o vašich stránkach, príďte na kurz Google Analytics. Zostanete v úžase, čo všetko sa môžete dozvedieť o návštevníkoch svojich stránok vďaka pár riadkom vloženého kódu.

autorom článku je: Peťo Hecht
Peťo je lektorom od vzniku spoločnosti, jeho hlavným zameraním je programovanie web stránok, grafika a internetový marketing. Aktívne učí a prednáša 100 hodín mesačne, stretnete ho na kurzoch online marketingu. Má na svedomí vzhľad našich web stránok, je zároveň marketingovým riaditeľom a vedie marketingové oddelenie. Jeho prácou je takmer každé slovo na našom webe, každý obrázok a farba. Okrem iného navrhuje, programuje, kreslí a konzultuje ohľadom online marketingu aj pre iné spoločnosti. Nebojí sa na kurzoch podeliť o praktické skúsenosti a svoje know-how. Prednáša vybrané marketingové témy na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
GA do WP, Google Analytics, Internet marketing a reklama, meranie návštevnosti, testovanie, WordPress


Realizujeme živé online vzdelávanie a online kurzy

Vzhľadom na aktuálnu situáciu, ktorá nám neumožňuje realizovať skupinové kurzy v učebniach vám ponúkame skoro všetky naše kurzy a lektorov prostredníctvom online živej výučby. Vyberte si kurzy z našej ponuky pre seba alebo pre vašu firmu. Tento spôsob výučby bude prebiehať od marca do (dúfajme) začiatku mája 2020. V tomto termíne školíme iba naživo a online. Otvorené skupinové termíny zverejnené na našich stránkach priebežne presúvame.


 

Pozrite si, ako fungujú naše online kurzy

Ako sa môžete po novom vzdelávať? Čo vám vieme ponúknuť a ako fungujú naše živé online kurzy? Pozrite si video a zistite viac.