Štýlové školenie nielen o štýloch, alebo ako tvoriť knihu ako profík

článok na blog uverejnený: 12. februára 2020

Tak som sa dnes vybrala na školenie InDesignu pre pokročilých. Známe priestory v IT Learning vítali nielen mňa tradičným občerstvením, ktoré som s radosťou uvítala. Dnes mi to padlo mimoriadne dobre. Ráno som vstávala oveľa skôr než zvyčajne, a tak mi pohár kvalitnej kávy naozaj ulahodil. S vedomím, že káva nesmie byť všetko, čo do seba prijmem, som si načapovala ešte čaj a vodu a vyhľadala svoje miesto v učebni.

Miestnosť už bola takmer obsadená študentami, ktorí sa poznali z „jednotky“ (rozumej školenie Adobe InDesign základy), na ktorom už prebrali prácu s programom, zalamovanie textov a viacstranové publikácie – to som si prečítala v osnove ku kurzu ?.

Na čo nám je Adobe InDesign?

InDesign je výkonný grafický program pre návrhy a rozvrhnutie stránok, pre sadzbu, vytváranie viacstranových dokumentov. Ponúka presnosť, kontrolu a bezchybnú integráciu s ďalšími profesionálnymi aplikáciami z dielne Adobe. S InDesignom môžete tvoriť farebné dokumenty a publikácie v profesionálnej kvalite, ktoré si následne viete vytlačiť doma na tlačiarni, ale i na veľkoobjemových tlačiarenských strojoch. Takisto ním môžete navrhovať publikácie pre širokú škálu elektronických zariadení, tablety, smartfóny, čítačky. InDesign je nepostrádateľný spoločník pre dizajnéra, ktorý z času na čas pripravuje časopisy, bulletiny, brožúry, prospekty, letáky, alebo knihy.

Ako spraviť plagát

Po úvodnom zoznámení sme sa pustili do práce. Pracovnú plochu InDesignu nebolo potrebné vysvetľovať, všetci sme ju už poznali. Vytvorili sme nový dokument a rovnými nohami skočili do prvej úlohy. Na rozcvičenie. Čakal nás plagát. Pred nami vzor, v počítači podklady, už to len dať dokopy.

„Teraz vám poviem niečo, čo vám zmení život,“ tajuplne oznámila lektorka Marianna Lutková.  Prezradila, ako jednoducho pripraviť „frejmy“ s rovnakými medzerami medzi sebou. Veru, znalosti sú na nezaplatenie. Bez takýchto „zlepšovákov“ by sme to síce urobili tiež, ale oooveľa pracnejšie ?
Šmahom ruky sme ich mali „zrazu“ hotové a pripravené na editáciu. Na rad prišiel nástoj Medzera, inak povedané Gap tool. Skúšali sme ľubovoľným spôsobom meniť veľkosti objektov so zachovaním medzier medzi nimi. Výborná pomôcka, fakt.

gap tool v InDizajne

Aké sú veci jednoduché, keď viete ako sa to dá rýchlo a bez okolkov. Slovo dalo slovo a o pár chvíľ bol plagát na svete.

Práca s dlhými dokumentami, alebo ako správne pripraviť podklady pre knihu

Počas oboch dní kurzu sme získali hojný počet zaujímavých tipov, ako využívať InDesign a jeho nástroje v práci grafika. Ak vás bavia médiá, ak máte záujem o prácu vo vydavateľstve a chcete prispieť svojou troškou do mlyna pri vzniku časopisov a kníh, bez InDesignu sa určite nezaobídete. Nielen preto, že ho používa takmer každá tlačiareň. InDesign vám pomôže pri zalamovaní textu do strán, ponúka obrovské možnosti práce s textom. A to nie je zďaleka všetko.

Bežný grafik podľa môjho názoru využíva cca 1/4 nástrojov, ktoré tento software obsahuje. Dá sa aj tak, prečo nie? Ak však chcete byť profík, naštudujte si ich viac, oplatí sa. Je to ako vo Worde. Aj úplný začiatočník dokáže vo Worde napísať list, dokonca aj pár strán, aj diplomovku. Rozdiel medzi ním a profesionálom vo Worde je nielen v pocite, že som schopnejší. Výsledok práce je oveľa krajší, lepší a oveľa rýchlejší. Je najmä efektívnejší.
Či ho písal profík, ľahko zistíte pri korekciách.

Ak sa chcete grafikou živiť, oplatí sa zainvestovať a naučiť sa efektívne a úsporne pracovať  s InDesignom. Vaša práca vás bude menej stresovať a výrazne viac tešiť. Verte, že viem o čom hovorím (teda píšem). Na pokročilom kurze InDesign-u v IT Learningu sme za pomoci vhodných nástrojov vyčarovali túto knihu:

kniha vizual

Ak sa s prípravou knihy do tlače nechcete trápiť celé hodiny, určite odporúčam pridať sa. Za dva dni získate znalosti a schopnosti, ktoré za bežných okolností budete musieť získavať prostredníctvom tutoriálov oveľa viac hodín, možno aj dní. A aj tie zaujímavé a prínosné stojí určitý čas nájsť. A čas sú peniaze… klišé, ale pravdivé.
Okrem toho, kurz nebol len o tom, ako používať InDesign. Lektorka nás previedla teóriou, procesom tvorby kníh. Podelila sa o informácie ako správne štruktúrovať knihu. Dozvedeli sme sa, čo je to to signet, patitul, frontispis, alebo impresum. Naučili sme sa, ako robiť obsah, na akú stránku v publikácii patrí. Dala nám aj dobré tipy na užitočnú literatúru. (Pár z odporúčaných kníh mám už objednaných, sú na ceste ku mne domov ?.)

Tu je niečo z toho, čo sme prebrali i vyskúšali na príkladoch.

na školení Indizajnu pre pokročilých sme sa učili štýly a vzory

Užitočné štýly

Štýly uľahčujú aplikáciu vlastností objektov na celý dokument. Výrazne šetria čas a tiež pomáhajú udržať jednotný vzhľad a zachovať istú harmóniu v celom dokumente. InDesign pracuje s tromi druhmi štýlov:

  • Znakový štýl
  • Odstavcový štýl
  • Objektový štýl

Už z názvu je asi viac menej jasné, čoho sa týkajú. Znakový použijeme vtedy, keď chceme naštýlovať len vybrané slová v odstavci, odstavcový sa týka celých odstavcov textu a pomocou objektového formátujeme objekty – grafiky i rámy. Štýly poznáme z viacerých programov. Fungujú na rovnakom princípe.
Na začiatku si ich nastavíte, v počte v akom len chcete a potom ich už iba aplikujete jedným klikom. Výrazne úsporné riešenie, čo vám budem hovoriť (písať). To sa potom robí kniha. Jedna báseň.

Ešte užitočnejšie vzory

Vzor je ako prednastavené pozadie, ktoré sa dá rýchle použiť pre mnoho stránok. Aplikácia vzoru na čisto novú stránku je ako omaľovánka. Sú na nej vzorové položky ohraničené bodkovaným okrajom (prázdne textové alebo grafické rámy), alebo objekty, ktoré chceme, aby sa opakovali, napríklad logá, čísla stránok, záhlavie, pätka. Na vás je už iba vziať vhodnú farbičku a vyplniť obsah.
Samozrejme nie doslovne. Textový rámik vyplníte textom, grafický rámik grafikou. Keďže sú vzorové, prednastavovaním vlastnosti, efektov, rozmerov, umiestnením,… ničím sa už nemusíte zaoberať.
Opäť ďalší zlepšovák, ktorý sme si precvičili pod vedením skúsenej lektorky.

tvorba vzorov v indizajne

A najužitočnejšie knižnice

Pre mňa pomôcka, ktorej objav mi svojho času do profesionálneho života priniesol vyššiu  kvalitu.
Dokonca takú, že som sa o nich rozpísala samostatne. Viac sa dozviete v článku Do knižnice bez čitateľského preukazu.

Záverom

Grafických tém, ktorým sme sa počas dvojdňového školenia venovali, bolo neúrekom. Môj článok by bol veľmi obsiahly, ak by som utratila len pár slov o každej z nich. V každom prípade boli obohatením, rozšírením mojich poznatkov o InDesigne. …a vlastne, načo by som to robila?!

Hovorí sa, že lepšie je raz zažiť ako stokrát počuť. Potvrdzujem pravdivosť a vyhlasujem, že školenie stálo za to. Odporúčam všetkým, ktorí to s tvorbou viacstranových dokumentov myslia vážne. Nebol to vyplytvaný čas.
Ďakujem, Mery!

Zhrnutie:

Absolvovaný kurz:
Počítačový kurz Adobe Indesign II. – pokročilé možnosti, pokročilé typografické funkcie, knižné publikácie

Lektor: Ing. Marianna Lutková

+ kurz je výborným odrazovým mostíkom pre tvorbu viacstranových dokumentov


+ získate slušnú teoretickú základňu, naučíte sa termíny, ktoré sú pri tvorbe kníh dôležité a tak si budete istí ako štruktúrovať vašu knihu


+ budete vedieť, ako navrhovať vnútorné strany, obálku i chrbát obálky


+ z kurzu si odnesiete okrem certifikátu a poznámok, ktoré si stihnete spraviť, aj niekoľkostranový manuál, ktorý sa venuje správe farieb, pravopisu, práci so štýlmi, typografii, .. a ďalším pokročilým funkciám textu a nástrojom (BTW, moje poznámky majú rozsah 85 strán vo worde, obsahujú najmä screenshoty z procesu tvorby)


+ na kurze dostanete odpovede na všetky vaše otázky, ak by boli obsiahlejšie, ako bola napríklad moja, lektorka veľmi ochotne odpovedala na ňu súkromne do mailu


+/- kurz je veľmi rozsiahly, v prípade účasti začiatočníkov v InDesigne hrozí, že sa nestihne prebrať všetko z učebnej osnovy, preto si myslím, že kurz nie vhodný pre nováčika, je potrebné mať „strávené“ základné nástroje

Je to zaujímavé?

Chcem si prečítať o kurze detailnejšie informácie…

autorom článku je: Ela Hmeľarová
Jej svetom sa po absolvovaní univerzity stal na dlhé roky marketing. Kariéru marketingového manažéra však zavesila na klinec a momentálne "freelancuje". Zväčša ju nájdete pri počítači. Analyzuje, navrhuje, testuje. Tvorí printovú grafiku, dizajnuje web stránky a aplikácie. Rozhodla sa pustiť tiež do ďalšieho vzdelávania a prostredníctvom blogu vás informuje o postrehoch a nových skúsenostiach z navštívených kurzov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
adobe creative cloud, adobe indesign, ako spraviť knihu, grafika a video, IT kurzy


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave