Čo s tým keď môj foťák ma neposlúcha!

článok na blog uverejnený: 9. novembra 2021

Kurz: Digitálna fotografia I. – úvod do profesionálnej digitálnej fotografie

Lektor: Mgr. Michal Vrba

Mysleli ste si, že drahý foťák bude robiť automaticky skvelé fotky, no tie vaše vôbec nevychádzajú podľa vašich predstáv. Nedávno ste si kúpili profesionálny foťák a ešte stále neviete, na čo sú všetky tie gombíky. Máte na poličke (polo)profesionálny fotoaparát? Nenechajte ho zapadať prachom len preto, že vás neposlúcha. Riešenie existuje. 

Za dva dni fotografom

Spomínam si, ako som prvýkrát chytila do ruky moju zrkadlovku. Bola som ohromená zo všetkých tých nastavení, tlačidiel a skratiek. A foťák, samozrejme, vôbec nerobil také fotky, aké som si ja predstavovala. Ako väčšina amatérov s profi foťákom som najprv začala na „Auto“, teda automatickom programe, ktorý robí všetky dôležité nastavenia za vás. Načo mi však je takýto skvelý foťák, keď vôbec neviem využiť jeho plný potenciál? Tiež si kladiete túto otázku?

Metódou pokus-omyl a nekonečným skúmaním rád na internete som však postupne prešla na poloautomatické programy až som sa odvážila použiť aj plne manuálny mód. Tento postup bol však dosť zdĺhavý a začínajúcich fotografov môže odradiť natoľko, že na svoj foťák úplne zanevrú. A nechajú ho na poličke zapadať prachom. Nebojte sa, vám to nehrozí! Objavila som totiž spôsob, ako za dva dni ovládnuť svoj fotoaparát. Ste zvedaví?

Kurz digitálnej fotografie vedie skúsený fotograf

Ovládnite svoj fotoaparát!

Zaručený spôsob, ktorý mám na mysli, je skvelý kurz. Už som nad ním nejakú dobu aj rozmýšľala, ale vyhodiť peniaze do vzduchu ma nelákalo a referencie, ktoré by ma presvedčili, som nenašla. Tak tu je v skratke, čo som objavila pred týždňom.
Dvojdňový kurz Digitálna fotografia. Vedie ho profesionálny fotograf (a zároveň skvelý a trpezlivý lektor) Michal Vrba. Kurz nám – účastníkom – prispôsobil na mieru podľa našich očakávaní a otázok počas kurzu. Čo teda nebola vôbec ľahká úloha, keďže sme sa zišli celkom rôznorodá skupinka s rozdielnymi skúsenosťami. Hobby fotografi, manažér sociálnych sietí aj úplný začiatočník bez profesionálneho fotoaparátu. Napriek tomu všetci odchádzali maximálne spokojní,  plní nových vedomostí.

Počas dvoch dní sme na tomto výživnom kurze mali dostatok času venovať sa teórií, no zároveň si teóriu vždy vyskúšať aj v praxi. A vidieť praktické výsledky. A to potrebuje predsa každý kto chce fotografovať.

Vybrala som zopár vecí, ktoré patria medzi „must be“, presnejšie „must know“. Ak chcete rozumieť svojmu fotoaparátu.

Na kurze digitálnej fotografie sa naučíte pretaviť teóriu do praxe.

Čo je to expozičný trojuholník

Výslednú fotografiu ovplyvňuje viacero faktorov. Základ však tvorí takzvaný expozičný trojuholník – clona, ISO (citlivosť) a čas. Na kurze sme si tieto pojmy podrobne vysvetlili a vyskúšali si ich vplyv na fotku aj v praxi. Stručne by sa dali priblížiť takto:

Clona

V skutočnosti je to mechanické zariadenie, ktoré obmedzuje množstvo svetla prechádzajúce cez objektív. Má vplyv aj na hĺbku ostrosti, teda to, ako veľmi bude (alebo nebude) rozmazané pozadie za hlavným objektom. Napríklad pri portrétnej fotografii sa používa väčšinou malé clonové číslo, aby bolo pozadie na fotke rozostrené a teda celá pozornosť diváka sa sústredí len na osobu na fotke. Naopak pri krajinárskej fotografii je preferované vyššie clonové číslo, aby bola fotka rovnomerne ostrá.

Čas

Predstavuje čas, počas ktorého je snímač fotoaparátu vystavený účinkom svetla prechádzajúceho objektívom. Ak chceme zachytiť pohyb, napríklad v športovej fotografií, určite budeme používať kratší čas, aby bol objekt v pohybe na fotke „zmrazený“ a nebola z neho len rozmazaná šmuha. Ak však fotíme napríklad svetelné stopy automobilov na ceste po zotmení, alebo hviezdy, nastavujeme si dlhší čas.

Dlhší čas sa vo fotografii používa napríklad pri nočných fotkách.

ISO

Číslo ISO predstavuje citlivosť snímača alebo filmu. Vyššie číslo ISO sa prejaví ako šum alebo „zrno“ na fotke. Pre najlepšiu kvalitu volíme nižšie číslo ISO, no v horších svetelných podmienkach (napríklad pri fotení v interiéri) nám vyššie číslo ISO môže pomôcť spraviť lepšiu fotku.

Teória v praxi

Iba teória však na dobré fotky nestačí. Dôležité je pretaviť ju do praxe. Fotografia je totiž remeslo – odbornosť dosiahneme jedine praxou. Ak ovládate teóriu, neostáva vám nič iné len fotiť, fotiť, fotiť. A presne takto to bolo na kurze. Fakt sme zobrali foťáky, prázdne pamäťové karty a išli sme do terénu.

Aby sme „necvakali“ len tak, dostali sme zadanie. Každý mal za úlohu nafotiť sériu troch fotografií na vybranú tému. Výsledky našej snahy sme si neskôr ukázali a dostali spätnú väzbu od lektora. A na konci prvého dňa sme dokonca dostali aj zábavnú domácu úlohu – skúste z obrázkov uhádnuť, aká bola jej téma. 🙂

Poďte fotiť!

Baví vás trápiť sa s nastavovaním vášho foťáku sami? Ak hej, nehľadajte kurzy a bavte sa. Kurz Digitálna fotografia I., kde vám všetko podrobne skúsený lektor vysvetlí a ukáže v praxi nie je pre vás. Fakt je, že keď držíte svoj foťák prvýkrát v ruke, alebo ho už máte v poličke niekoľko rokov a nepoužívate, asi viete prečo.

Moje odporúčanie po kurze – nájdite si čas a začnite fotiť. Výsledky vám prinesú poznanie o svete okolo vás, o zaujímavých momentoch, možno nové videnie sveta. Tak ako na kurze. Dokonca aj pokročilejší hobby fotografi sa dozvedeli veľa užitočných informácií.

A ak už svoj fotoaparát v podstate ovládate, no stále je na ňom pár gombíčkov, ktoré nepoužívate, tento kurz vám ukáže, čo sa za nepoznanými tlačidlami skrýva. Čo ak vám práve tento jeden gombík pri najbližšom fotení spraví radosť? Spravte to pre váš foťák – poďakuje vám, že konečne využívate jeho plný potenciál a odvďačí sa krásnymi fotkami presne podľa vašich predstáv. 🙂

Kurz digitálnej fotografie je prispôsobený potrebám účastníkov

+ Zrozumiteľne vysvetlené základné pojmy a ich praktický vplyv na výslednú fotografiu
+ Veľa priestoru na skúšanie teórie v praxi priamo s vlastným fotoaparátom pod odborným dohľadom lektora
+ Prispôsobené účastníkom – odpovede aj na otázky mimo osnovy kurzu
+ Veľa užitočných informácií aj pre skúsenejších amatérov!
+ Trpezlivý lektor, ktorý má úprimný záujem účastníkom pomôcť s akýmkoľvek problémom
+ Možné absolvovať aj bez vlastného fotoaparátu (no zážitok z kurzu potom nie je úplný)
+ Skvelá zábava! 🙂

autorom článku je: Hana Jokelová
Absolventka FMFI UK, ktorá sa po pár rokoch v poisťovníctve rozhodla objavovať nové chodníčky. Pripravená preskúmať všetky príležitosti, ktoré sa jej počas toho pripletú pod nohy. Jednou z nich je aj testovanie IT Learning kurzov, a nielen z oblasti digitálneho marketingu a grafiky. Ak práve netestuje, pomáha ľuďom učiť sa cudzie jazyky efektívne, alebo je sama v nejakom zahĺbená.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
digitálna fotografia, digitálna grafika, grafika a video, it kurz recenzia


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave