Ako byť úspešný (nielen) v online

článok na blog uverejnený: 12. júla 2021

Každý človek dostane vo svojom živote niekoľko šancí na úspech. Ľudia však tieto šance premárnia – majú pocit, že to nie je pre nich, alebo tieto príležitosti nevedia ani rozoznať. Pochopiteľne. V škole ich nikto neučil ako také príležitosti rozoznať a väčšinou ani doma nevideli nasledovania hodné príklady. Najhoršie je – na škodu svoju i celej spoločnosti – že len pár bystrejších hľadá  a snaží sa naučiť, ako svoj život zmeniť. Existuje viacero tajomstiev úspechu známych len vyvoleným – skutočné kľúče na ceste k úspechu…

Chamtivosť a skvelý život

Pri skúmaní funkcií ľudského mozgu vedci zistili, že tak ako existujú závislosti a náruživá túžba po drogách alebo sexe, existuje aj posadnutá náruživosť po peniazoch. Brokeri v bankách by o tom vedeli rozprávať. Viacerí sa dokonca v prieskumoch vyjadrili, že špekulovať so stovkami miliónov eur (a nejaký milión si uliať pre seba) je lepšie ako sex. Takto závislých ľudí nie je veľa, ale sú pravdepodobne aj neďaleko vás. Ak im chcete zveriť svoje peniaze, je o nich dobre vedieť, že tak ako sa závislák na drogách nezastaví takmer pred ničím, aby sa dostal k svojej dávke, ani oni nemajú zábrany. Spravia pre svoj cieľ všetko. Oni o peniazoch premýšľajú ako závislí. Veľmi triezvo posudzujte ľudí, ktorí chcú vaše peniaze.

Myslíte si, že závisláci majú skvelý život?

bitcoin a lieky - peniaze môžu pôsobiť ako drogy

Ako zarobiť peniaze

Bežný človek vidí okolo seba, že peniaze mu môžu pomôcť plniť jeho sny, a preto sa k nim snaží dostať. Niekto viac, niekto menej. Jeden v práci, iný vlastným podnikaním a ďalší podvodom. Všetky spôsoby vyžadujú premýšľanie. Úspešní ľudia nerozmýšľajú ako zarobiť peniaze, ale ako niečo spraviť a zarobiť peniaze. Cítite ten rozdiel?

Ak budete dlhodobo celý život premýšľať ako sa dostať k peniazom, stratíte čas, ktorý má každý človek viac-menej vymedzený pre svoj život, na vykonanie niečoho zmysluplného. A čas plynie prekvapivo rýchlo. Začať žiť v prítomnosti je prvý krok ako sa dopracovať k úspechu.

úspešný starší človek za stolom s notebookom ukazuje časť svojich peňazí

100 vecí, ktoré robia úspešní ľudia

Ako dosiahnuť úspech sa pokúšali zistiť už stovky ľudí. Tiež som prečítal množstvo životopisov a rozhovorov s úspešnými ľuďmi, aby som zistil, čo ich spája. Zaujímalo to i zopár reportérov, ktorí mali to šťastie, že mohli s nimi robiť rozhovory…

Pre niekoho je úspech bohatstvo, pre iného moc, pre ďalšieho vymakaná postava, pre niekoho iného šťastná rodina,… čo človek, to iný názor. Napriek tomu existujú univerzálne úspešní ľudia. Za takých považujeme tých, ktorí niečo veľké dokázali. Popri tom mnohí z nich aj zbohatli.

Kniha „100 vecí, ktoré robia úspešní ľudia“ od Nigela Cumberlanda sa venuje takmer detailne rôznym oblastiam života. Obsahuje zhrnutie – výber toho najlepšieho, čo posúva ľudí k úspechu. K veľkým veciam. Nepotrebujete dokonca realizovať všetky. Úspešní ľudia majú v skutočnosti spoločných len niekoľko málo vlastností (chamtivosť medzi nimi nie je).

kôpka rôznych bankoviek

Ako byť úspešný

  • Úspešní ľudia nemajú problém opustiť svoju komfortnú zónu – stav, v ktorom sa človek cíti príjemne, v pohode, má veci pod kontrolou a neohrozuje ho nič neznáme. Vydajú sa na cestu, opustia komfortnú zónu – to je nevyhnutný predpoklad posunu, rozšírenia poznatkov, názorov, skúseností. Východisko, ktoré potrebuje človek k úspechu.
  • Každý jeden z úspešných ľudí sa priebežne vzdeláva. Bill Gates, Jeff Bazos, Warren Buffett, Elon Mask, Mark Zuckerberg,… všetci tí, ktorí to dotiahli ďaleko. Neprestávajú rozširovať svoje vedomosti. Vzdelávanie nie je o absolvovaní prestížnej univerzity (viacerí z nich ju nedokončili), ale o systematickom rozvíjaní poznatkov, o spôsobe ich spracovania a ukladania.
    Rozširovanie obzorov, vzdelávanie je cesta ako vidieť nové príležitosti a možnosti svojho rozvoja. Na ceste k úspechu je nevyhnutné.
Mladá dáma na ceste za novými vedomosťami
  • Aké spôsoby vzdelávania si vyberajú tí úspešní? Čítajú. Prekvapivo veľa. Čítajú, študujú a konzultujú. Aby boli efektívni, uprednostňujú osobnú komunikáciu s tými, od ktorých sa môžu niečo naučiť. Pretože len tak dostanú odpovede na svoje otázky. Netrávia čas pri video kurzoch, ktoré dlho trvajú, sú pre nich málo efektívne. Radšej zvolia konzultanta, mentora, ktorý zaručuje oveľa rýchlejší pokrok vo vedomostiach.
vedomosti sa získavajú štúdiom
  • Úspešní ľudia sú húževnatí. Nevzdávajú sa. Idú vytrvalo za svojimi cieľmi. Po desiatkach rozhovorov odpovedal reportér, ktorý robil na začiatku milénia interview so všetkými najbohatšími osobnosťami, na otázku „akú majú jednu spoločnú vlastnosť všetci úspešní boháči?“ – sú neuveriteľne tvrdí vo svojich smerovaniach.

Ako teda dosiahnuť úspech, priatelia?

Buďte cieľavedomí a sústreďte sa na dosiahnutie cieľa, pričom nezabúdajte, že samotná cesta je súčasne cieľom. Aj na nej záleží, či budete pri dosiahnutí cieľa pociťovať spokojnosť.
A vyhraďte si na ceste čas na vzdelávanie. Čítajte. Rozširujte tak svoje obzory a slovnú zásobu. Ak sa chcete uplatniť vo firme na vyššej pozícií, alebo zmeniť zamestnávateľa, vzdelávajte sa cielene. Chcete byť úspešní v konkrétnej oblasti? Vzdelávajte sa. Rozširujte si poznatky v komunikácii s ľuďmi, ktorí sú v problematike doma.

Zo stretnutí s účastníkmi kurzov v IT Learningu môžem potvrdiť, že máme pomerne veľa absolventov, ktorí prichádzajú po čase na nové ďalšie kurzy. Pretože zistili, že im významne pomohli v efektívnosti, pri zmenách pozície, alebo neraz i k získaniu vysnenej nezávislej práce. Zistili, že vzorec úspešných v praxi funguje.

Video kurz, živé vzdelávanie, alebo…?

mladá dáma opierajúca sa o vankúš zamýšľajúca sa nad obsahom obrazovky notebooku

Akú formu vzdelávania si vybrať? Každá má iné prednosti.

Vyberajte podľa svojho cieľa a možností. Ľudia vyberajú neraz vzdelávanie akoby boli na nákupe potravín – podľa ceny. Aj univerzitu by si asi vyberali podľa ceny. Alebo podľa toho, čo naučí, kam sa s jej značkou absolventa dostanú?
Vedomosti sú na celý život.

Prečo asi chcú rodičia významných rodín, aby ich deti absolvovali niektorú univerzitu z Ivy League (Harvard, Yale, Princeton, Columbia, Brown, Dartmouth College, University of Pennsylvania, Cornell University), Oxford, Cambridge atď. Kvôli prestíži, alebo kvôli kvalite vzdelania? Asi kvôli obom… 🙂

Video kurz alebo záznam webinára v pohodlí domova predstavuje komfortný jednosmerný tok informácií, ktorý najčastejšie pomôže získať všeobecný prehľad, orientáciu v problematike. Špecializované video kurzy, ktorých je na trhu málo, pomáhajú zasa prehĺbiť znalosti v konkrétnej oblasti. Kým tie prvé bývajú lacné ako romány na jedno prečítanie, tie druhé naopak, pomerne drahé.

Prieskum medzi zákazníkmi prvej skupiny ukázal, že celý kurz nakoniec absolvuje ani nie 10% kupujúcich. Tento typ kurzu má výhodu – domáce prostredie (čo je v rodine súčasne nevýhodou) a možnosť absolvovať ho kedykoľvek.

Máte pocit, že to je presne pre vás? Kúpte si video-kurz.

Prezenčný kurz s osobnou prítomnosťou lektora, alebo online kurz s lektorom na druhej strane, je dvojsmerný (preto obom hovoríme živý) – pomôže uviesť do problematiky a súčasne prehĺbiť vybrané oblasti podľa zloženia publika. Vhodnými postupmi nenápadne núti prekračovať komfortnú zónu zapájaním, opakovaním a výzvami (samozrejme, závisí i na skúsenostiach a osobnosti lektora). Kvalitní lektori motivujú príbehmi a príkladmi zo života, čo vedie k lepšiemu porozumeniu a výsledkom v praxi. To je vo video-kurzoch vzhľadom na ich široké publikum prakticky nemožné. Nezanedbateľnou výhodou je absolvovanie kurzu v externom prostredí (a nie vo voľnom čase).

Máte pocit, že chcete čosi viac ako ponúkajú video-kurzy? Nájdite si živé kurzy s lektorom, ktorý je pred vami v učebni, či online.

záber z priebehu vzdelávacieho kurzu v IT LEarningu

V prípade, že máte možnosť, navrhnite na pracovisku vzdelávací kurz, napríklad niečo z balíka Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Access). Požiadajte oň, veď niektoré firmy komunikujú vzdelávanie dokonca vo svojich zamestnaneckých benefitoch. Na kurze budete mať možnosť zoznámiť sa s témami a postupmi, ktoré vás posunú vpred.
Vzdelávací kurz s lektorom umožňuje lepšie spracovávať a ukladať informácie. Hoci mnoho ľudí si myslí, že si lepšie osvoja poznatky z video-kurzu, platí to len na 15% populácie.

Ak je záujemcov o vzdelávanie sa na pracovisku viac, vyberte si kurz a zorganizujte školenie v priestoroch firmy. Nielen jazykové kurzy posúvajú firmu vpred. V porovnaní so západnou Európou v tomto, žiaľ, väčšina slovenských firiem výrazne zaostáva. Chcú byť úspešné, ale pre ľudí, ktorí majú byť u nich nositeľmi progresu, robia v oblasti vzdelávania málo, alebo nič.
Začnime to meniť.

Úspech v online priestore

Milióny ľudí sú každý deň na internete a čakajú len na to, aby sa stali vašimi klientmi… Fakt?
Omyl.
Sú na internete, ale nečakajú na to, aby sa stali vašimi klientmi. Ak chcete žať úspech v online priestore, čaká vás dlhá cesta – príďte s novým nápadom, vzdelajte sa, dobre nápad „zabaľte“ a odpromujte… a uspejete.  Podporený kvalitným obsahom a sprievodnou reklamou je odsúdený na úspech.

Trúfam si povedať, že ľudia, ktorí odchádzajú z našich kurzov pre podnikanie v online priestore, bývajú väčšinou nadšení. Začnú na nich rozumieť ako funguje internet, predaj, propagácia atď. To je to, čo potrebujete na začiatku. Zoznámiť sa s pravidlami a porozumieť im. Tí nenadšení si len uvedomujú, že online priestor je plný konkurencie a na zoznámenie sa s úspešným podnikaním im jeden kurz a jeden deň nebude stačiť.

Ako byť úspešný nielen v online?

Na záver zopár tipov na inšpiráciu ako dosiahnuť úspech.

Že vlastne neviete aký je váš cieľ? Aha, to je už iná téma… O nej inokedy 🙂

* tlačená verzia je vypredaná, odkaz smeruje na e-knihu

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
IT kurzy, online kurz, online marketing


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave