Vlastný e-shop? Vo WordPresse rýchlo a jednoducho

článok na blog uverejnený: 9. apríla 2020

Aktuálna situácia mnohých z nás núti ostávať doma. Hashtag #somdoma krášli mnoho príspevkov na sociálnych sieťach. Nezvyčajným dnes nie je krik dieťaťa v pozadí telefonátu na zákaznícky servis, ani prechádzka rodiča v spodnom oblečení poza chrbát dieťaťa pri online vyučovaní. Sme flexibilní a prispôsobujeme sa dobe. Pracujeme z domu, žijeme sociálne izolovaní, nakupujeme cez internet.

Potraviny, knihy, drogéria,…  cez internet

Ak ste doteraz neboli zvyknutí kupovať cez internet, doba nás primäla. Výsledok?
Zvýšila sa návštevnosť internetových stránok maloobchodných prevádzok v snahe zistiť, či nám nemôžu svoj tovar poslať po kuriérovi. Mnohí sa dobe pružne prispôsobili a predávajú stále, aj keď majú svoje obchody zatvorené. A niektorí predávajú aj výrazne viac ako predtým. Hoci…

Ešte v začiatkoch sociálnej izolácie som si chcela objednať donášku potravín domov a prekvapil ma najbližší možný termín. Tri týždne??? Ach jaj!
Ešteže som mala doma komoru a veľkú mrazničku. A dosť jedla, ktoré do dodávky vystačilo.
A k tomu schopnosť mixnúť niečo s niečím a chutné jedlo bolo na stole. 🙂

Vnímam a veľmi pozitívne hodnotím prerody niektorých firiem a aj jednotlivcov. Niektoré odvetvia to, žiaľ, nemajú v súčasnosti ľahké, žiadnu zelenú. Je super, ak sa  napríklad taká eventová agentúra skonsoliduje a začne predávať potraviny cez internet s donáškou domov. Chce to len vôľu, štipku kreativity a dobrý biznis plán. Funkčný e-shop je prejav ľudskej kreativity, schopnosti učiť sa, objavovať nové veci. A nečakať na záchranu od iných.

E-shop vo WordPresse

Vytvoriť funkčný elektronický obchod dnes nie je až taká nepredstaviteľná vec. Ak vaša web stránka „chodí“ na WordPresse,  je to jednoduchá záležitosť. WooCommerce je cesta!

WooCommerce je bezplatný plugin, ktorý je kompatibilný s väčšinou WordPress tém. Tento voľne sťahovateľný doplnok do WordPressu obsahuje všetky podstatné funkcie, vďaka ktorým môžete obchodovať ASAP (tak rýchlo ako je to možné). Jeho inštaláciou existujúci obsah nezmeníte, len rozšírite a môžete ďalej dopĺňať. Inštaluje sa identicky ako téma, či iný plugin, ktorý ste doteraz používali na rozšírenie funkčnosti svojej web stránky.

Ako rozchodiť WooCommerce

Ak si na inštaláciu a nastavenie WooCommerce netrúfate, ale napriek tomu to chcete zvládnuť sami, aby ste boli sebestační v budúcnosti, oslovte IT Learning. V portfóliu sa nachádza aj kurz, ktorý sa špecializuje na WooCommerce. Či už ste v karanténe, alebo dobrovoľne doma,  nemusíte vycestovať z domu a absolvovať školenie v priestoroch školiaceho strediska. Existuje aj on line kurz.
V papučiach (alebo aj bez nich), sadnite za svoj PC a využite možnosť vzdelávania cez internet. Nie, neočakávajte tutoriály, neočakávajte videá. On line kurz s IT Learning je učenie „face to face“ – tvárou v tvár v reálnom čase voči školiteľovi, ktorí vás prevedie problematikou a po čase si ani nevšimnete, že nie ste v tej istej miestnosti.

eshop-od-napadu-po-uspech

Čo sa na kurze naučíte

Ja som tento kurz už absolvovala. Pravda, za „normálnych“ podmienok (aj keď, ruku na srdce, čo je vlastne normálne?). Nech už je spôsob výučby akýkoľvek, chcem vám sprostredkovať dojmy z jeho obsahu.

Okrem teórie obchodovania cez internet – orientácia v problematika naozaj nie je na škodu –  si s pomocou inštruktora nainštalujete a správne nastavíte WooCommerce a ďalšie moduly, ktoré vhodne doplnia funkcionalitu vašich stránok. Budete pridávať produkty, vytvárať kategórie produktov, písať texty, nahrávať obrázky, nastavovať menu a nastavovať ceny.
My sme sa dozvedeli napríklad oveľa viac než je v nápovede pluginu ohľadom rozdielov medzi označeniami produktov, s ktorými v plugine pracujete. Čo je to digitálny produkt, rozdiel medzi jednoduchým a variabilným produktom, tiež čo znamená externý produkt, zoskupený (skupinový) produkt a ako ho nastaviť, čo znamená navýšenie predaja, čo je doplnkový produkt, resp. doplnkový predaj atď. Tiež kedy je vhodné použiť cenu s daňou a kedy cenu bez dane,…
Nastavili sme si spôsoby dopravy a platby tak, aby sme po kurze mohli spustiť svoj krásny a novučičký e-shop…

Nastavenie WooCommerce

Na kurze získate množstvo informácií potrebných pre úspešný rozbeh predaja cez internet. Plugin WooCommerce potrebuje vo svojej základnej verzii na svoju činnosť samostatné stránky Obchod, Košík, Pokladňa. Ako ich vytvoriť, aby spolupracovali a čím ich naplniť, alebo ako ich nechať vytvoriť automaticky pluginu – aj to lektor vysvetlil.
Kde a čo nastavovať v rozšírenom menu, rozšírenie pluginu o ďalšie časti, o stabilite a rýchlosti. Rozdiely vo vizuálnej stránke podľa zvolenej témy a ako si pomôcť, keď nie je všetko podľa našich predstáv,…. Na škodu vám iste nebude ani čas venovaný problematike potrebnej legislatívy. Plus obchodné taktiky – ako napríklad nastaviť tzv. kupóny pre podporu predaja, rozdiely medzi kupónmi a ich použitie a pod. Prejdete tiež objednávkový systém, vytvoríte fiktívnu objednávku na odsledovanie správnosti nastavenia e-mailov.
Informácií na vytvorenie funkčného obchodu, čo sme iba za dva dni boli schopní absorbovať, bolo hodne. Hlava ako melón. Škoda hneď nevyužiť. Keby som to mala študovať cez tutoriály na internete, strávim tým minimálne 2 mesiace. A nenájdem tam lektorove skúsenosti z praxe, ktoré boli naozaj bonusom ku všetkému, čo sme prebrali.

Znie to inšpiratívne? Neváhajte, ak máte podnikateľský nápad, ktorý by ste v tejto dobe mohli šíriť na internete a prispieť tak k lepšiemu prežitiu nás všetkých, poďte na to. Ja už mám kúpenú doménu a oprašujem vedomosti získané na kurze ?.

administrácia woocommerce

Príprava na kurz

Máte už konkrétnu predstavu? Ak môžem odporučiť, na kurz sa vopred pripravte. Nešliapnete vedľa. Budete pracovať s reálnymi dátami a nie s vymyslenými, dočasnými, ktoré budete musieť po kurze pracne prepisovať. Medzi údaje, ktoré budete potrebovať, a ktoré si pripravte (napríklad do .xls tabuľky a následne vyexportujete do .csv – v prípade problému vám lektor pomôže), patria:

  • Názov produktu
  • Popis produktu
  • Jeho farebné kombinácie
  • Hmotnosť – podľa tejto informácie sa bude kalkulovať celková hmotnosť zásielky. Dôležité najmä vtedy, ak cena dopravy zohľadňuje hmotnosť zásielky
  • Rozmer – tiež súvisí s dopravou
  • Fotogaléria – minimálne dva obrázky produktu – jeden väčší, detailnejší, ktorý sa bude zobrazovať v detaile produktu a jeden menší, ktorý bude zobrazovaný v zozname produktov, v kategóriách
  • Cena – s daňou, bez dane, aby ste sa zbytočne nezdržiavali

Svoj review článok dokončím slovami múdreho Einsteina:

 — „Prečo nám skvelá technika, ktorá šetrí prácu a uľahčuje život, priniesla doteraz tak málo šťastia? Odpoveď je jednoduchá: pretože sme sa ju nenaučili rozumne používať“ —

Tak chyťme príležitosť za pačesy a hor sa do nových vôd. Získate nové skúsenosti a možno začnete svoj nový biznis. Ak sa rozbehne, môžete sa mu venovať naplno. V prípade, že vás vaša práca napĺňa, e-shop vám  môže prinášať dobrý pocit a ak zarobí „len“ na dovolenku, aj tak dobre, nie? V lete sa môžete vybrať do hôr, alebo k moru. Prajem úspešnú plavbu.

Ela

Photo by Vidar Nordli-Mathisen on Unsplash
Photo by Vidar Nordli-Mathisen on Unsplash
autorom článku je: Ela Hmeľarová
Jej svetom sa po absolvovaní univerzity stal na dlhé roky marketing. Kariéru marketingového manažéra však zavesila na klinec a momentálne "freelancuje". Zväčša ju nájdete pri počítači. Analyzuje, navrhuje, testuje. Tvorí printovú grafiku, dizajnuje web stránky a aplikácie. Rozhodla sa pustiť tiež do ďalšieho vzdelávania a prostredníctvom blogu vás informuje o postrehoch a nových skúsenostiach z navštívených kurzov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
eshop, IT kurzy, podnikanie na internete, woocommerce, WordPress


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave