Do knižnice bez čitateľského preukazu

článok na blog uverejnený: 4. februára 2020

Kniha ma odjakživa fascinuje. Pretože pôsobí na množstvo mojich zmyslov. Zrak, hmat, čuch, sluch a svojím spôsobom aj chuť. Preto ju s veľkou chuťou beriem do rúk a vnímam jej štruktúru a vôňu papiera, dívam sa na krásne stránky plné kresieb, obrázkov, typografie. S pôžitkom prevraciam list za listom…

Virtuálne knižnice

21. storočie.
Pohodlné kreslo v knižnicu musí ustúpiť pohodlnej stoličke za pracovným stolom. A knižnica užitočným nástrojom, ako mať rýchle dáta rýchlo na dosah.
V tom ako mať potrebné údaje rýchlo na dosah mi pomáha objavená Creative Cloud Library. CC knižnica z dielne Adobe. Mechanizmus na zhromažďovanie prvkov dizajnu prístupný z rôznych aplikácií. Šetrí čas i priestor. Dizajnérom, grafikom, architektom,…

Ak žijete v našom kreatívnom svete, alebo sa o neho zaujímate, budete čítať ďalej.

Zlodejka kníh

Poznáte? Príbeh, ktorý chytá za srdce. Fragment života malej Liesel v dobe plnej utrpenia. V prostredí, kde na každom rohu číha smrť, potupa, nenávisť, žiaľ a bieda, vzniká krásny vzťah ku knihám. Slová, ktorých silu sa naučila vážiť  si a aj mať nad nimi moc. Pamätám si na scénu, keď sa Liesel dostala do domu miestneho starostu a ocitla sa v jeho knižnici. Miestnosť veľká niekoľko štvorcových metrov a plná kníh. Knižnica plná skvostov.
Vždy som po takej izbe túžila. Mohutné police z kvalitného voňavého dreva. Veľké okno, cez ktoré prúdi dobré svetlo. Krásny veľký fikus – život uprostred kníh. Pohodlné kreslo. Ticho. To je atmosféra, ktorá ma lákala a bude lákať. Atmosféra domácej knižnice. Je to môj sen. Len tak si ležať s knihou v lone a unikať pred starosťami do spleti príbehov iných ľudí alebo v pokoji nasávať nové vedomosti.

police plne knih

CC knižnica

Nakreslíte si peknú ikonku v Illustrátore. Šup s ňou do knižnice. Otvoríte Photoshop, a je k dispozícii aj tam! Nájdete ju v paneli Library a spôsobom „drag and drop“ presuniete na plátno. Skvelé, nie?
Žiadne ukladanie na disk, export a import údajov. Nič z toho pôvodného komplikovaného postupu už nie je potrebné pre vašu tvorbu. Kreatívne cloudové knižnice sprístupňujú základné prvky dizajnu vašich projektov kdekoľvek. Aj keď sa pohybujete medzi počítačmi, používate iné zariadenia,  knižnice sa automaticky synchronizujú s účtom Creative Cloud a sú pripravené na použitie kdekoľvek.

Ľahko si tak zhromažďujete a organizujete fotografie, ikony, farby, štýly a ďalšie prvky vytvorené v rôznych desktopových i mobilných aplikáciách Adobe Creative Cloud. Potom ich znova a znova môžete používať naprieč všetkými projektami a aplikáciami Creative Cloud.

panel CC Library

Keď sen ostáva iba snom

U mňa doma nájdete z vysnenej knižnice iba ten fikus. Knihy stále milujem, kupujem si ich, aj dostávam, ale už len sporadicky. Príležitostne. Už nie som posadnutá ich vlastniť a mať ich doma vo veľkých množstvách na policiach. Veľký sen o miestnosti zvanej knižnica sa scvrkol na nábytkový kus s rovnomenným názvom. Moje knihy stále čakajú na svoj reprezentatívny domov, zatiaľ migrujú po celom byte. Keď som doma, sú na dosah. Keď nie som, chýbajú mi…

Pridávanie do knižnice

Ako pridať do knižnice grafiku, štýly textu, či farby? Cez Window > Library otvoríte panel Library alebo CC Library. Pomocou ponuky Knižnice vytvoríte novú knižnicu a pomenujete ju. Kliknutím na znamienko plus (+) na paneli Knižnice pridáte grafiku, štýly textu, farby alebo efekty. Grafické prvky, ako napríklad tvary a fotografie, môžete pridať aj ich presunutím priamo z projektu do panelu Knižnice.

vytvorenie CC knižnice

Miniatúry môžu mať rôzne možnosti usporiadania, takže sa dajú ľahko nájsť. Usporiadajte ich podľa kategórie, alebo si ich uložte do logických skupín. Prípadne ich pomenujte a ak si budete pamätať ich názvy, môžete ich v knižnici rýchlo nájsť podľa mena vo vyhľadávacom poli.

pomenovanie prvku v knižnici

Objavte čaro zdieľaných knižníc

Ak ste si vytvorili svoju vlastnú zbierku prvkov a používate ju naprieč projektami, môžete ju zdieľať s ostatnými vo vašom tíme. Rovnako vy môžete zdieľať zbierku/zbierky v knižniciach ostatných, ak vám k nim poskytnú prístup.

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, zdieľaná knižnica je už niečo iné ako súkromná dostupná len pre nás – prináša do života iný level. Je to ako vstúpiť do ozajstnej knižnice a požičať si originál z police. Až na to, že čitateľský preukaz naozaj nepotrebujete. Všetko podstatné nájdete na paneli Creative Cloud Libraries.

Pohodu pri tvorení praje
Ela

PS: praktické príklady s knižnicami si vyskúšate aj na kurze Indesign pre pokročilých. Čo okrem toho sa na ňom naučíte, čítajte v učebnej osnove kurzu Adobe Indesign pokročilé možnosti.

autorom článku je: Ela Hmeľarová
Jej svetom sa po absolvovaní univerzity stal na dlhé roky marketing. Kariéru marketingového manažéra však zavesila na klinec a momentálne "freelancuje". Zväčša ju nájdete pri počítači. Analyzuje, navrhuje, testuje. Tvorí printovú grafiku, dizajnuje web stránky a aplikácie. Rozhodla sa pustiť tiež do ďalšieho vzdelávania a prostredníctvom blogu vás informuje o postrehoch a nových skúsenostiach z navštívených kurzov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
adobe creative cloud, Adobe Illustrator, adobe indesign, Adobe Photoshop, IT kurzy, zdieľané knižnice


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave