Láska v čase cholery – vzdelávanie v čase korony

článok na blog uverejnený: 12. decembra 2020

Nepoznááám krajšie slováá
Ako tie,
Ktoré sú na online kurzoch
Prednesenééé
Lektorom, ktorý dobre vieeee,
Že zdraviee
A vzdelanie sú dnes dve veci
Nena-hra-di-teľ-nééé…

Nepoznám lepší spôsob ako vyzdvihnúť online živé kurzy od IT Learning, jedine si o nich zaspievať 🙂

Online vzdelávanie

Vonku zúri globálna pandémia a my, pre bezpečie a zdravie nielen nás a našich blízkych, prijímame opatrenia, ktoré nás v mnohých sférach obmedzujú v našich bežných životoch. Máme však šťastie, že toto obdobie prežívame teraz, a nie v predošlom storočí. Čo tým myslím? Nie, tentoraz nie poznatky z medicíny 🙂

Je 21. storočie! Bez toho, aby sme museli ísť medzi ľudí a vystavovať sa riziku nákazy, môžeme si v pohodlí doma nakúpiť. Môžeme si pozrieť online diskusie, koncerty, môžeme si zacvičiť jógu s lektorom, spojiť sa s blízkymi a samozrejme, môžeme sa vzdelávať. Rovnako ako školopovinné deti – dištančnou formou, teda „online“. Vďaka internetu.

Či už patríte do skupiny ľudí, ktorí milujú vzdelávanie sa, alebo ktorí už IT Learning poznajú a kurzy navštevujú (dobrá závislosť, nie?), alebo len hľadáte niečo na vyplnenie času čímsi užitočným (a pre niekoho i príjemným), ste tu správne, čítajte ďalej.
BTW – podobnosť názvu tohto článku s románom od Marqueza – Láska v čase cholery je čisto náhodná ? No, nie celkom…

Úprimná spoveď obyvateľky Slovenska

Tak ako všetci, mám toho plné zuby. Naozaj. Občas si hovorím, že keby som vedela pri minuloročnom silvestrovskom prípitku aký rok 2020 bude, tak ten pohár so šampanským namiesto štrngnutia radšej hodím o zem. Ale ako sa vraví, všetko zlé je na niečo dobré. Niekoľko mesiacov pracujem na home office a „online priestor“ sa stal mojim druhým domovom.

Rozhodla som sa teda, že ako testerka kurzov v IT Learning sa zúčastním online kurzu z pohodlia domova a podám vám úprimnú výpoveď z prvej ruky. Čo bolo obsahom kurzu sa dozviete v mojom ďalšom článku, v tomto vám chcem priblížiť, priatelia, aká perfektná vec je online kurz.

Po úspešnom prihlásení sa na kurz mi prišlo e-mailom potvrdenie o online školení. Pár dní pred kurzom mi na mobil zavolal technik firmy – chcel v spolupráci so mnou odskúšať pripojenie, aby sme v deň D nestrácali čas. Počas príjemného rozhovoru s prehľadom vytvoril testovaciu pozvánku, ktorú mi aj poslal. Opäť e-mailom. A spýtal sa, či poznám aplikáciu Teams.

Pretože online kurzy IT Learning-u prebiehajú cez aplikáciu Microsoft Teams. Nemáte ju nainštalovanú a nechcete si ju ani inštalovať? Nevadí, môžete sa prihlásiť ako hosť priamo vo svojom webovom prehliadači. Aplikácia vás len vyzve, aby ste napísali svoje meno a šup, ste tam. Aké jednoduché. Vysvetlil mi tiež výhody a nevýhody jedného i druhého spôsobu. Veľmi príjemný a užitočný chlapík!

Ak vás to zaujíma podrobnejšie, viac technických detailov sa dočítate na stránke Technické požiadavky a odporúčania pre živé online kurzy IT Learning-u.

A ako to celé prebiehalo?

V mojom trvalom zamestnaní mám veľmi často online meetingy, konferencie a prednášky, necítim sa však veľmi pohodlne, keď mám zapnutú web kameru. Neviem ako ste na tom vy, no preto som pôvodne neplánovala kamerový prenos ani behom živého online kurzu. Stretla sa nás však skvelá partia na čele s veľmi vtipným a priateľským lektorom, tak som kameru zapla aj ja. Mikrofóny sme mali všetci behom prezentácie vypnuté, aby okolitý ruch z našich domácností nerušil lektora počas vysvetľovania. Jeho prezentácia bola živá, popri rozprávaní stíhal aj kresliť do prezentácie PowerPointu na snímky, ukazoval, zvýrazňoval a mal toľko trefných vtipov a poznámok, že by si zaslúžil vlastnú stand up comedy show 🙂 …ale to som odbočila.

Keď mal niekto z účastníkov otázku, jednoducho si opäť zapol mikrofón a ozval sa. Microsoft Teams ponúka aj možnosť „Rise hand“, teda prihlásiť sa, aby účastník neskákal lektorovi do výkladu. Lektorovi sa objaví v prenose na obrazovke ikonka zdvihnutej dlane. Prípadne je možné položiť otázku do chatu v skupine. Tieto veci, vrátane organizácie a prestávok sa väčšinou dohadujú – ako som sa dozvedela – na začiatku kurzu.

Niektoré školenia sú v IT Learningu tzv. „hybridné“, to znamená, že časť účastníkov je fyzicky prítomná v triede a časť je pripojená cez Teams. Zaujímalo ma, či tiež vidia prenos na svojich monitoroch. Ako som sa dozvedela, v takom prípade lektor prezentuje rovnaký obsah na plátne vpredu i na zdieľanej obrazovke v programe. Komunikuje naraz „na dve strany“ a stará sa rovnako poctivo o všetkých zúčastnených. Je to pre lektora náročnejšie na rozdeľovanie pozornosti medzi jednu pred sebou a druhú skupinu za monitormi.

Certifikovaný kurz a káva

Mimochodom, ste zberateľom certifikátov rovnako ako ja? Po absolvovaní školenia online mi prišiel certifikát IT Learningu  na adresu domov v obálke. Jupí!

Niekto môže postrádať príjemné občerstvenie, ktoré IT Learning na kurzoch na chodbe bežne ponúka. No ale doma je doma, čo si budeme klamať. Z môjho pohľadu to je výhoda domáceho prostredia online kurzu. Jasne, že kávu majú dobrú, ale aspoň mne chutí káva najlepšie v pohodlí domova, v domácich teplákoch. A ešte jednu výhodu dištančných kurzov som objavila – nie je potrebné mať kompletný outfit, stačí vrchný diel vhodného oblečenia (aby ste na kamere vyzerali ľudsky) a od pása dole vám môže plantať obľúbené pyžamo a chlpaté papučky.

Ak nechcete zapínať kameru lebo ste nestihli upratať, ani to nevadí! V aplikácii Teams si môžete nastaviť background – teda inteligentné pozadie, ktoré môže všetko, čo je za vami, rozmazať, alebo vás môže opticky preniesť napríklad aj do vesmíru 😀

Každá minca má dve strany

Druhá strana mince? Je. Nás, bohužiaľ, na pár minút zradila technika. Teda konkrétne lektora. Vypadlo mu internetové pripojenie. Za pár minút sme však fungovali naplno ďalej a stratené minúty lektor samozrejme nahradil tak, že prezentáciu o niečo predĺžil. Pochopiteľne, že ak máte päť minút po skončení kurzu naplánovanú schôdzu u šéfa, táto časová nadstavba vás nepoteší.

Osobne som mala pocit, že je lektor chvíľkami až príliš zapálený, bolo cítiť, že problematikou žije – čo je na jednej strane skvelé, aspoň máte istotu, že vás školí majster svojho remesla. Avšak párkrát sa stalo, že keď dal na konci bloku čas a priestor na otázky, téma skončila niekde úplne inde ako som sa chcela spýtať, alebo som jednoducho zabudla, čo ma zaujímalo. Tajný tip – píšte si otázky!
Koniec koncov, na každom kurze doteraz, ktorý som absolvovala, bolo tých informácií také množstvo a boli tak zaujímavé, že i tak som zapísala niekoľko strán v zošite. Prikladám fotografiu ako online výuka vyzerala u mňa ešte kým som mala na stole poriadok. Každou prestávkou tam totiž pribúdali obaly od sladkostí a šálky s nápojmi 🙂

vzdelanie doma

Online vzdelávanie v čase korony

Všeobecne hodnotím svoj prvý zážitok zo živého online kurzu veeeľmi pozitívne. Je však pravdou, že som zatiaľ absolvovala iba jeden. Už mám naplánované ďalšie v blízkej budúcnosti. Keby niečo, článok doplním.
Konkrétne tento kurz sa mi páčil aj preto, že bol na pripojenie sa z technického hľadiska jednoduchý – nepotrebovali sme pracovať v žiadnom konkrétnom programe, ktorý nemám doma v počítači. Takto sa dajú riešiť kurzy online marketingu, správa sociálnych sietí, tvorba web-stránok… Lebo existuje aj iná možnosť.

Kto sa pýta, dozvie sa. Spýtala som sa – čo keby som chcela kur(i)zovať s programom, ktorý nemám? Čo také grafické programy od Adobe, Excel, alebo licencovaný AutoCAD? Dozvedela som sa. Pri takýchto typoch živých online školení využíva IT Learning „virtuálnu učebňu“ (tak tomu hovoria), kedy je účastník prihlásený na server spoločnosti, kde je nainštalovaný program, ktorý nemá na počítači doma. Ako keď prídete do reálnej učebne 🙂
A dozvedela som sa aj to, že v takých prípadoch odporúčajú mať zobrazovacie zariadenia dve – sledovať dianie na dvoch monitoroch (prípadne pc + televízor). Na jednom ide prenos s lektorom, prípadne jeho pracovná plocha, a na druhom „akoby“ pracuje účastník kurzu vo virtuálnej miestnosti. Ale dá sa to i bez dvoch obrazoviek, napr. rozdelením jednej obrazovky na dve polovice. So všetkými technickými nastaveniami lektor ochotne pomôže.

Rozhodne však kvalita kurzu nie je negatívne ovplyvnená online formou výuky. Môj názor. Iste, nejaké mínusy vnímam, napísala som ich. Mne to však v súhrne pripadá po prvej skúsenosti práve naopak. Nie je perfektné mať v domácom prostredí lektora, ktorý sa vám venuje? Máme príležitosť učiť sa nové veci a prispôsobovať sa novému, digitálnemu veku, kedy naše chápanie techniky a spolupráca s ňou je nielen pre biznis rovnako dôležitá ako spolupráca s ľuďmi. Nech žijú online kurzy! Na dnes mám už objednaný ďalší.

Online kurz za skvelú cenu

Tajný tip (no nie úplne tajný, keď ho sem píšem, ale tip to je dobrý). Aj tento rok v decembri robí IT Learning jedinečnú akciu. Práve v týchto dňoch. Len pár dní v roku „jsou k mání“ kurzy so zľavou 50 %. Čertovské zľavy (pod stromček). Budú platiť aj na online kurzy! Je možné ich absolvovať počas celého budúceho roka. Aspoň jeden podarujem pod stromček. Bude to fakt originálny a praktický darček aký naozaj nikto nečaká 🙂

Román Láska v čase cholery mi pripomenul, že veci môžeme v každom momente života vidieť z rôznych strán. Tak aj online vzdelávanie…

A inak, ak máte domáce zvieratko, hlavne mačku, nenechávajte počítač odomknutý a bez dozoru, stačí romantická chvíľka nepozorôôôôônadfadsnkazidfjpaodjfpaoidfpoadii

a čarovná tvorivá pohroma je na svete 😉

Pozrite si aktuálnu ponuku všetkých živých online kurzov v IT learning.

autorom článku je: Sandra Kakašová
Zamestnaná v korporáte na plný úväzok. Jej zodpovednosťou je technické zabezpečenie kontaktných centier, systémy a zlepšovanie ich technickej úrovne. Pracuje ako projektový leader pri systémových projektoch a venuje sa tiež RPA automatizáciám. Aj preto si pri testovaní vybrala hlavne kurzy z oblasti programovania (a nielen tie). Má rada písanie, jógu, spoločnosť priateľov a svojich dvoch mačiek.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Adobe, Excel, fb marketing, it kurz recenzia, IT kurzy, Microsoft Teams, online kurz, tvorba web-stránok, vzdelávanie


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave