Droga menom Adobe Illustrator

článok na blog uverejnený: 5. augusta 2019

Prvé dva dni pobytu na kurze Illustrator 1 ma poznačili. Tým najpozitívnejším spôsobom… Pričuchla som k niečomu, a zaujalo ma to.
Vektorové kreslenie som objavila už dávno, ako som spomínala v článku Ako sa stať grafikom. Ale stretnutie s Illustratorom bolo niečo výnimočné, možno fatálne. Odborníci tvrdia, že opakovaná konzumácia drogy môže viesť k vytvoreniu závislosti. Viete ako sa prejavuje závislosť… niečo ochutnáte a už bez toho nemôžete byť.

Tak som sa stala závislou. Od Illustratora, samozrejme.

Po dvoch dňoch cvičenia základných nástrojov na kurze Illustrator 1 som nedočkavo čakala na jeho pokračovanie. Medzi jednotkou a dvojkou som si nedala žiadnu pauzu, veď načo aj?! Netrpezlivo som striehla na ďalšie informácie. Illustrator sa mi učil ľahko zrejme práve preto, že princípy vektorového kreslenia už ovládam a používam dávno. Napriek tomu som bola milo prekvapená, že každú chvíľu som sa dozvedela niečo nové. Nuž čo, človek sa učí celý život …a nikdy toho nevie dostatočne veľa.

S pokojným svedomím citujem múdreho Sokrata: „Viem, že nič neviem.“ Hovorí sa, že Sokratovi niekto vyveštil, že je najmúdrejším človekom. On vo svojej múdrosti však vedel, že toto tvrdenie je nesprávne a snažil sa nájsť niekoho múdrejšieho, než je on sám. A tak vyhľadával ľudí z rôznych oblastí, ktorí boli považovaní za múdrych a viedol s nimi rozsiahle rozhovory.
Ja sa za najmúdrejšiu zďaleka nepovažujem, a ani mi nikto nevyveštil, že ňou som. Napriek tomu si podobne ako slávny Sokrates uvedomujem, ako málo viem, a že každý každučký nový deň prináša príležitosť na nové znalosti, vedomosti.
A tak som naozaj s veľkou radosťou uvítala príležitosť stretnúť sa s inými grafickými dizajnérmi a „viesť dialógy“ na tému vektorová grafika a jej tvorba v Illustratore. Na kurze Illustrator 2 som sa znova stretla s niektorými kolegami z predchádzajúceho kurzu, ale aj lektorkou Mary, ktorú som už poznala z jednotky. Predpokladala som, že všetky informácie, ktoré nám odovzdá, budú znova z praxe. To je naozaj fajn a oveľa lepšie, než len bezduché opakovanie návodov, ktoré si viete sami prečítať na Illustrator supporte. A bolo to tak, nesklamala 🙂

droga menom illustrator - lektorka na kurze illustrator-2

Vektorová grafika v grafickom programe Adobe Illustrator

Všetci, ktorí sa rozhodnete ovládať Adobe Illustrator, by ste mali najprv vedieť, čo od neho očakávať. Na čo ho chcete používať. Na čo je vhodný. Stretla som sa s grafikmi, ktorí ho vo svojej praxi vôbec nepotrebujú. 100 % svojho času pracujú vo Photoshope, kde tvoria dizajny pre online svet. A ak niekedy posielajú podklady do tlače, kde by bol vhodný výstup z Illustratora, vytvoria .psd formát s vysokým rozlíšením, a tak zabránia vzniku nekvalitného printu.
Aj to je riešenie. Ale niekedy rastrový podklad naozaj nestačí.

Branding, logo design

Jednoznačným príkladom je logotvorba. Bez vektorového grafického programu to celkom dobre nepôjde. Veľmi často svojich klientov žiadam, aby mi poslali logo v krivkách, resp. vo vektorovom formáte. A nemenej často som svedkom, že klient netuší, o čom hovorím.

Z môjho „grafického pera“ vzišlo už zopár log. Nikdy mi akosi ani nenapadlo tvoriť ich vo Photoshope. Logo vo finále potrebuje krivky, aby bolo použiteľné v akomkoľvek rozmere. A to bez straty kvality. Logo v krivkách môžete zväčšovať, alebo zmenšovať koľkokrát chcete, donekonečna, vždy bude rovnako ostré. Ak dostanete od klienta súbor vo formáte .pdf, .ai, .cdr alebo .eps, je veľká pravdepodobnosť, že bude v krivkách. Aj keď, stalo sa mi, že v pdf-ku sa skrýval obrázok, preto píšem, že je to vysoko pravdepodobné, nie na 100 % isté. ?

Bitmapové formáty – uložené ako .jpg alebo .png – sa pri transformácii znehodnocujú. Sú zložené z obrazových bodov, pixelov, nie vektorov. Majú vlastnosti ako bežný obrázok. Rozdiel medzi výstupom a zdrojovým obrázkom počítač dopočítava – v prípade menšieho zdroja generuje nové „približné“ pixely, v prípade väčšieho obrázka pixely vypúšťa. Keď ho zväčšíte, jeho hrany sa stávajú neostré, rozmazané.

Takto vyzerá rozdiel – vyššie je vektor, nižšie raster:

droga menom illustrator - krivky vs raster na príklade

Ikony v Illustratore

Rovnako sú na tom napríklad ikony. Vďaka pen toolu vykreslíte akýkoľvek tvar. A bude sa správať rovnako ako vyššie spomenuté logo. Môžete ho editovať, upravovať akýmkoľvek spôsobom. Bez zmeny kvality.

Typografia v Illustratore

Typografia je tiež niečo, v čom tento program vyniká. Illustrator má veľa funkcií pre písmo, čo umožňuje manipulovať s písmenami naozaj kreatívnym spôsobom. Takmer všetko, čo si zmyslíte…

Napríklad: Obtekanie textu okolo objektov, vrátane textových objektov, viď obrázok:

obtekanie textu v adobe illustrator

Vektorizácia obrazu v Illustratore

Illustrator zvláda skvele prevod rastrových obrázkov na vektorové kresby. Samozrejme, že výstup závisí od zdrojového obrázka, no v niektorých prípadoch sú výsledky naozaj očarujúce. Pomocou nástroja Image trace zmeníte svoju .jpg fotografiu na ostrý vektorový obrázok.
Na kurze sme to skúšali na tejto zebre.

adobe illustrator - zebra ako priklad vektorizacie obrazu

Vďaka rôznym možnostiam prednastavenia viete získať rôzne vektory:

  • Fotorealistický obraz s vysokou vernosťou
  • Zjednodušenú fotorealistickú kresbu
  • Čierno-bielu kresbu
  • Siluetu

Čím vernejší obraz zvolíte, tým viac kriviek vo výsledku očakávajte. No niekedy je menej viac 🙂

adobe illustrator - zebra ako priklad vektorizácie obrazu aj vo verzii outline

Pri spätnom pohľade na odložené materiály z kurzu sa mi ani veriť nechce, koľko sme prebrali funkcií.

V osnove ku kurzu na stránke sa dozviete, čo vás na kurze Illustrator 2 neminie. Neminulo.
My sme štvrtý deň vektorového kreslenia (zarátala som aj dvojdňovú „jednotku“) končili takouto infografikou. Trénovali sme na nej glyfy a farebné prechody.

droga menom illustrator - prechody v illustratore

Illustrator mi učaroval

Nemyslím to tak, že by lektorka Mary na kurze stála pred nami oblečená ako čarodejnica s veľkým nosom a bradavicou na tvári a mávala čarodejným prútikom, to iste nie. Mary je príjemná mladá dáma s početnými znalosťami Illustratora. Veľký profesionál a len ťažko ju svojimi otázkami zaženiete do úzkych. Vie odpovedať asi na všetko. Ak sa chystáte na kurz pod jej vedením, myslím, že neurobíte krok vedľa.

A ja, okúzlená Illustratorom, som sa stala závislou. Od kurzu sa ho neviem vzdať. Pokračujem v odhaľovaní jeho ďalších možností pri používaní ďalej. Uznajte, toto je celkom príjemná závislosť.

droga menom illustrator - makam v illustratore

Záverečné zhrnutie

Absolvovaný kurz:

Adobe Illustrator II. – mierne pokročilý, kreslenie a kreatíva

Lektor: Ing. Marianna Lutková

+ kurz je vhodný pre absolventov kurzu Illustrator I.,  je jeho voľným pokračovaním

+ vhodný pre grafikov, ktorí si potrebujú systematizovať svoje vedomosti

+ vhodný aj pre grafikov, ktorí cítia rezervy vo vektoroch 🙂

autorom článku je: Ela Hmeľarová
Jej svetom sa po absolvovaní univerzity stal na dlhé roky marketing. Kariéru marketingového manažéra však zavesila na klinec a momentálne "freelancuje". Zväčša ju nájdete pri počítači. Analyzuje, navrhuje, testuje. Tvorí printovú grafiku, dizajnuje web stránky a aplikácie. Rozhodla sa pustiť tiež do ďalšieho vzdelávania a prostredníctvom blogu vás informuje o postrehoch a nových skúsenostiach z navštívených kurzov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Adobe Illustrator, grafika a video, logo design, vektory


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave