Ako sa stať grafikom/grafičkou (príbeh)

článok na blog uverejnený: 10. júna 2019

Keď som bola malá a rozhodovala sa o svojej budúcnosti, čítala som v novinách ponuku stredných škôl (vtedy ešte internet nebol ?). Oči sa mi zastavili pri inzeráte Školy umeleckého priemyslu (dnešná Škola úžitkového výtvarníctva) a pri pohľade na požiadavky kladené na uchádzačov mi bolo smutno. Podvedome som cítila, že toto je smer, ktorým ma to ťahá. Môj malý rozum však vedel, že nemá význam uchádzať sa o prijatie na štúdium do školy umeleckého smeru. A rezignoval.
Našli ste sa aj vy v tomto príbehu? Ten môj tu iba začína…

Na základnej škole som absolvovala všetky možné krúžky pohybového charakteru, grafické umenie sa mi však vyhlo veľkým oblúkom. Nechodila som do Ľudovej školy umenia (dnes sa to volá základná umelecká škola). Nemala som žiadne základy. Nerozumela som, čo je figurálna kresba, ako sa kreslí zátišie, čo je vyjadrenie proporcií,…
15 rokov je vek, kedy len veľmi malé percento detí vie, čím chce v živote byť. A tak som šla na gymnázium. Dobrá rada rodičov, že ekonómia je potrebná všade, ma zaviedla až na Ekonomickú univerzitu. Na ten zvláštny a hrejivý pocit pri srdci, že by mohol byť zo mňa umelec, som už dávno zabudla. Zhltla ma ekonómia.

Hovorí sa, že keď po niečom človek veľmi  túži, celý vesmír sa spojí, aby sa to stalo realitou. A ešte sa hovorí, že čo ťa čaká, ťa neminie. Hovorí sa…

Všetko zlé je na niečo dobré

Ekonómia ma nebavila. Nevedela som si predstaviť, že sa jej budem musieť v živote venovať. Keď som sa učila na štátnice z účtovníctva, bola som zúfalá pri pomyslení, že toto budem musieť robiť zvyšok svojho života.
Našťastie sa vesmír spojil a rozhodol zasiahnuť – počas môjho štúdia niekto kompetentný na škole prišiel s tým, že mierne upraví náš študijný smer. A pribudli nám predmety, ktoré mi boli bližšie, oveľa bližšie než Makroekonómia alebo Všeobecné ekonomické teórie, a podobne. Z oblasti marketingu.
Zaujali ma. Zrejme nebola náhoda, že aj prvé zamestnanie po škole bolo práve v tejto oblasti (ako som písala vyššie: čo ťa čaká, to ťa neminie). Vesmír, keď sa spojí, je naozaj mocný pán.

illustrator-unhappy-girl

Prvý kontakt s grafikom

Keď mi prvý raz pridelili do projektového tímu grafika, bola to intenzívna spolupráca. Bok po boku, počítač vedľa počítača. Učili sme sa od seba navzájom.
A vtedy sa moja cesta – dovtedy prudko manažérska, produktovo a projektovo orientovaná – priblížila k inému druhu kreatívy. K farbám, tvarom, typografii, kompozícii, k vektorom, k rastrom. Termíny, ktoré mi dovtedy nič nehovorili, sa nenápadne,  ale zato natrvalo, stali súčasťou môjho života.

Grafikom môže byť každý

Poznáte film Ratatouille? Animovaný príbeh o tom, že variť môže každý. Aj potkan. Tak ako potkana Remmyho túžba po dobrom jedle priviedla do kuchyne slávnej reštaurácie, kde sa stal šéfkuchárom, tak aj mňa moje kroky priviedli ku grafike. Dostávalo sa to ku mne postupne, po dávkach.

Najprv som len videla, ako to robia iní. Nedá sa nevidieť, keď sedíte vedľa seba ? Neskôr som si „napozerané“ veci dokázala spraviť sama, hlavne v záujme rýchleho výsledku, lebo však kým druhým vysvetlím, čo chcem, budem to mať už dávno hotové.  Keďže som chcela ovládať grafické nástroje detailne, obetovala som svoj voľný čas samoštúdiu.
Učila som sa veľa. A rôznymi spôsobmi. V súhrne – mám odsledované rôzne formy tutoriálov, prečítaných pár príručiek a tiež absolvované rôzne grafické kurzy, aj hodiny kreslenia v základnej umeleckej škole. Ak chcete byť vo svojom odbore naozaj dobrý – v každom, vzdelávanie nikdy nekončí. Nikdy.
Pri grafickom dizajne bez diskusie.

Čo hodnotím lepšie – kurz alebo samoštúdium?

Všetko má svoje „za“ a „proti“. Na trhu je veľa grafických programov, všetky sa viete naučiť aj sami, a zadarmo.
Lenže tak ako aj všetko ostatné, čo sa pokúšate naučiť metódou „pokus-omyl“, trvá celý proces výrazne dlhšie, než keď vás to naučí odborník. Najmä keď ide o detaily. Odborník robí vo fachu denne a má „vychytané muchy“. Tak načo sa trápiť, keď sa viete naučiť tvoriť výrazne rýchlejšie?! Aj čas sú peniaze…

ILLUSTRATOR-praca-s-perom

Svätá trojica

Prezrite si pár personálnych inzerátov, kde hľadajú grafika. Zistíte, že väčšina firiem očakáva ovládanie troch najpoužívanejších grafických programov z dielne Adobe: Photoshop, Illustrator a InDesign. Len sem-tam chcú CorelDRAW alebo iné. Adobe produkty dostali aj svoj názov – hovorí sa im aj „svätá trojica“.
Prvý sa totiž orientuje nástrojmi najmä na úpravu fotografií, v druhom bravúrne zvládnete prácu s vektorovými tvarmi a tretí je ideálnym spoločníkom pri tvorbe brožúr, letákov, katalógov. A to, že sú to naozaj profesionálne programy, potvrdzuje napríklad fakt, že InDesign používajú (od verzie 4 vyššie) pri kontrole a finalizácii pred tlačou takmer všetky tlačiarne.
Je naozaj fajn ovládať všetky tri.

Mne stále chýbali zručnosti s Illustratorom. Dovtedy som si pomáhala iným vektorovým programom, ale v jeden deň padlo definitívne rozhodnutie naučiť sa využívať naplno celý balík Adobe.  Je to výhodnejšie, lebo výstupy jednotlivých programov navzájom oveľa lepšie komunikujú. Naozaj som však už po dlhoročných skúsenostiach so samoštúdiom nechcela strácať hodiny svojho voľného času.
Zapísala som sa na kurz Illustrator I a hneď aj II. Vo vzdelávacej spoločnosti IT Learning na Kominárskej 2,4 v Bratislave ma už poznajú, resp. ja poznám ich ? – už som tam pred rokmi absolvovala kurzy Photoshopu… takže výber bol jasný.

illustrator-kreslenie-nastrojom-ceruzka

4 dni vektorového kreslenia

Lektorkou kurzov Illustrator 1 a 2, ktoré som si vybrala, bola Mary. Navrhla nám hneď v úvode tykanie (však sme grafici, nie?) a všetci sme to radi prijali. Nálada bola celý čas príjemná, uvoľnená a tak nám nič nebránilo venovať sa tvorivým aktivitám. Nie však hocijakým. Vektorovým.

Prvé dva dni kreslenia

Bez základov to nejde. Len na dobrých základoch sa dá vybudovať pevná stavba.
A tak sme sa v úvode dozvedeli to podstatné k základnej teórii. Čo to vlastne vektor je a aký je rozdiel práce s vektormi a bitmapou, resp. s rastrom, vrátane používaných farebných profilov CMYK a RGB. Dôležité detaily, s ktorými sa budete stretávať denne v práci grafika – či už pracujete s vektormi, alebo bitmapou (rastrom).
Niežeby som to nevedela, ale opakovanie prinieslo i pár poznámok od profíka, ktoré zapadli do mojich dovtedajších vedomostí.

Ak ovládate iný vektorový program, učenie Illustratora pod vedením lektora vám pôjde oveľa rýchlejšie než si myslíte. Možno si poviete, že vám základy netreba a zvládnete to intuitívne sami. Netvrdím, že nie. Aj ja som šla na kurz s pochybnosťou a malou dušičkou, že sa tam možno budem nudiť.
Nenudila som sa – dokonca ani pri spomenutej teórii, ktorú mám dávno v malíčku! Veď opakovanie je matkou múdrosti. A keď je podané zaujímavo, človek v ňom nájde i iný pohľad na veci, ktoré dobre pozná…

illustrator-tvary-tahy-vyberove-nastroje

Pri pohľade na priložené ilustračné fotografie si možno poviete  „Ježišmária, to ste sa učili kresliť takého hovadiny?“ Stromčeky s jablkami? Áno, sú to kresby, ktoré asi nikde v komercii nevyužijeme. Ale… trénovali sme na nich ovládanie nástrojov.
Aj prváčikovi v základnej škole chvíľu trvá, kým sa naučí napísať prvú vetu. Trénuje oblúčiky, čiarky, držanie pera,…
Aj my sme sa učili ovládať nástroj, ktorý sa volá pero. A nielen pero.  Aj ceruzku, výberové nástroje, ťahy, a slušnú zbierku iných základných nástrojov. Na fotografiách z kurzu vidíte ako sme sa učili kresliť tvary, ako sme ich spájali, transformovali.
Drilovali sme techniky, ktoré sa uplatňujú pri efektívnej tvorbe vektorových obrázkov.

Už v prvý deň sme stihli popri teórii aj praktické veci. Zoznámili sme sa s pracovnou plochou.  Naučili sme sa kresliť tvary, transformovať ich, perom vytvárať cesty,…
Keď vám doma niečo nejde a za ten svet neviete zistiť, kde robíte chybu, pod vedením lektora je to jednoduché, opýtate sa, a zaraz viete ?.

Zamknete si vrstvu ani neviete ako, a za ten živý svet ju neviete „chytiť“ a premiestniť… alebo si ju umiestnite na iné kresliace plátno a divíte sa, prečo má inú farbu než všetky ostatné? Je fajn mať nad sebou dozor, ktorý vás vie v okamihu upozorniť na chybu. Pozrie a vidí. Nemá tú začiatočnícku slepotu ako sme ju mali my na začiatku. Čím viac chýb sme robili, tým viac sme sa naučili. Pripravujem článok, kde vám viac opíšem, čo konkrétne sme robili na kurze Illustrator 1. Stojí to za to.

Za dva dni sme zvládli základnú illustrátorskú gramotnosť vo vektoroch.  Základy sveta vektorovej grafiky, na ktorých sa dá stavať. A s nimi už zvládnete veľa.
Ja a ďalší kolegovia a kolegyne sme boli vektor-grafik-pozitív a bolo jasné, že sa stretneme aj na ďalšom pokračovaní kurzu. Čo sa dialo na ňom, si môžete prečítať v článku Droga menom Illustrator.

Príbeh môjho života grafika tu  nekončí. Ani príbeh neustáleho rozširovania, dopĺňania vedomostí, techník, nástrojov, nadstavieb atď. Doteraz som síce s vektormi robila (i teraz robím) denne, akurát to nebolo v Illustratore. Od kurzu robím už LEN v Illustratore  🙂 …tak som mu prišla na chuť. Učarovali mi jeho profesionálne možnosti. Robí sa mi v ňom (kupodivu) ľahšie a lepšie. Ako vidno – aj grafik – profesionál sa môže prísť dovzdelávať, a súdiac podľa seba i kolegov na kurze, vôbec to nebude plytvanie časom…

Záverečné zhrnutie

Absolvovaný kurz:

Adobe Illustrator I. – základné školenie a úvod do vektorovej grafiky

Lektor: Ing. Marianna Lutková

+ kurz je vhodný pre začiatočníkov vo vektoroch/krivkách, ale i pre tých, ktorí poznajú iné vektorové programy – CorelDRAW, Affinity Designer, inkScape, …

+ vhodný pre grafikov, ktorí zatiaľ ovládajú iba rastrový Photoshop

+ ideálne skĺbiť aj so znalosťami Adobe InDesign, získate širšie možnosti uplatnenia na pracovnom trhu

+ kurz v priateľskej atmosfére

+ tempo prispôsobené každému, skúsenejší dostali odpovede na všetky svoje otázky z praxe

autorom článku je: Ela Hmeľarová
Jej svetom sa po absolvovaní univerzity stal na dlhé roky marketing. Kariéru marketingového manažéra však zavesila na klinec a momentálne "freelancuje". Zväčša ju nájdete pri počítači. Analyzuje, navrhuje, testuje. Tvorí printovú grafiku, dizajnuje web stránky a aplikácie. Rozhodla sa pustiť tiež do ďalšieho vzdelávania a prostredníctvom blogu vás informuje o postrehoch a nových skúsenostiach z navštívených kurzov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
grafický dizajn, grafika a video, Illustrator, krivky, vektory


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave