Aký prehliadač si vybrať – Chrome, Firefox či Edge?

článok na blog uverejnený: 22. mája 2019

Nedávno som videl čarovný nadpis článku – „Budúcnosť Firefoxu… Chrome“. Naozaj skvelý nadpis. Donútil ma kliknúť a článok si prečítať. Autor vidí budúcnosť prehliadačov v nástrojoch a politike Chrome.
Veľká časť zorientovaných používateľov internetu s ním však súhlasiť nebude. Medzi skupinou zástancov i odporcov sa na internete vedú hlúpe i fundované výmeny názorov, kde nájdete početné dôkazy na podporu toho svojho obľúbeného prehliadača. Pre mobil i pre desktop. Pre „normálneho“ používateľa je však výsledok spravidla… nič.
Hľadáte pre seba vhodný prehliadač pre Windows? K
torý prehliadač je najlepší? Podľa čoho si vybrať?
Zhrnul som vedomosti i skúsenosti svoje i kolegov, ktorí sa v internetovom svete pohybujú viac ako 10 rokov…

Chrome vs. Firefox?

Google Chrome je bezplatný multiplatformový webový prehliadač od firmy Google. Jeho prvá verzia je na trhu od jesene roku 2008, keď okázalo vstúpil na trh so 43 jazykovými verziami (vrátane slovenčiny). V roku 2012 prekonal používaním dovtedy najpoužívanejší prehliadač Internet Explorer. V čase vzniku článku bola jeho posledná verzia 74.
Je obľúbený nielen vďaka možnosti pridávania modulárnych rozšírení s mnohorakou funkcionalitou (LastPass, Pocket, Feedly, Checker Plus for Gmail, uBlock Origin, HTTPS Everywhere, AutoMute, OneTab, Dark Reader, Grammarly,…). Spoľahlivý balík mobilných aplikácií, možnosti integrácie i synchronizácie mu pridávajú na popularite u mladej generácie. Je preto celkom ľahké pochopiť, prečo prehliadač Chrome predstavuje v súčasnosti zlatý štandard pre webové prehliadače. Jeho oponenti však poukazujú na zopár pekných nedostatkov…

Mozilla Firefox je bezplatný grafický webový prehliadač, ktorý vyvíja Mozilla Foundation a stovky dobrovoľníkov od roku 2004.  Hoci nikdy nedosiahol čísla ako Internet Explorer alebo Chrome, je obľúbený kvôli svojej variabilite, doplnkom a rozšíreniam. V čase vzniku článku je medzi používateľmi posledná verzia 66. A áno, Firefox je vďaka slovenským nadšencom komunity dostupný aj v slovenčine.
Na popularite Firefoxu pridáva nielen modul umožňujúci blokovať všade vyskakujúce reklamy AdBlock, ale množstvo ďalších doplnkov (PickColor, pred niekoľkými rokmi zaujal na Slovensku napríklad modul, ktorý umožňoval čítať zamknuté články na sme.sk :)) a variabilná nastaviteľnosť prehliadača podľa svojich potrieb. Viaceré novinky, s ktorými prišli jeho vývojári, sa stali inšpiráciou pre konkurenčné prehliadače. S príchodom smartfónov stratil v globále svoje pozície, avšak na počítačoch typu desktop si ich stále drží vo vyrovnanej miere. Ak je Chrome nositeľom označenia najlepší prehliadač, Firefox môžeme pokojne nazvať „najlepší z ostatných“. Takisto on má oponentov, ktorí mu vyčítajú pár nedostatkov…

Predstavili sme krátko 2 najvychytenejšie a v súčasnosti najpoužívanejšie prehliadače. Pozrime sa na viacero ich parametrov, porovnajme ich a mrknime aj na konkurenciu…

Aká je popularita Chrome a Firefox-u (a iných)

Z prehľadu hore vidíme, že Chrome je v celosvetovej popularite ďaleko pred všetkými. Safari kdesi pod ním a Firefox až po Safari. Na dolnom riadku sú údaje o používaní prehliadačov na desktopoch v Európe. Oba prehľady uvádzajú čísla platné ku koncu apríla 2019.

Dolu uvedený graf zobrazuje celosvetový vývoj v čase – používania prehliadačov od januára 2009 do apríla 2019 na všetkých platformách – na desktopoch, tabletoch i smartfónoch spolu.
Údaje i grafy sú zo stránok statcounter.com.

Prečo porovnávame Chrome a Firefox a nie Chrome a Safari? Lebo Safari sa používa najmä pre mobily iPhone a Mac-y, ktoré sú komerčne úspešné na inej platforme, nie na OS Windows…

Takže niet čo riešiť, Chrome je super dobrý!
Prečo si ho nenainštalovať?

Michal (1) k téme:

„Prešiel som si prehliadačmi od začiatku – Netscape Navigator, Konqueror, IceWeasel, links, lynx, Internet Explorer, Firefox, Opera, Safari, Edge a aj Chrome.
Áno, vadí mi, že Chrome posiela o mne „bársčo bárskam“, ale za odmenu dostávam výborné developerské nástroje, ktoré som inde nenašiel. Firefox nie je dobrý do firemného prostredia, lebo sa ťažko centrálne spravuje – stále v ňom niečo menia a z pohľadu admina mi Firefox nevyhovuje. To, že je možno v niečom rýchlejší, je fajn, ale ostatné prehliadače na tom nie sú až tak oveľa horšie…“

Pozrime sa ešte pred inštaláciou na štatistiku popularity jednotlivých prehliadačov v rámci celého sveta pre desktopy – je v grafe vyššie.
Toto je definitívne  presvedčivé. Chrome rastie, ostatní padajú. Chrome je podľa popularity najlepší prehliadač na svete. Ibaže…

Keby neexistovalo niekoľko faktov, o ktorých premýšľajú práve tí, ktorí dávajú prednosť iným prehliadačom. Napríklad kvôli bezpečnosti svojich údajov.
Za prehliadačom Chrome stojí spoločnosť Google. Špičková technologická firma – svetový gigant, ktorý len postupne pod tlakom verejnosti a zákonov odhaľuje, čo všetko na základe použitých technológií vie o svojich používateľoch. Čo od roku 2012 zozbieral, vytriedil, analyzoval a na ich základe vie dnes veľmi presne cieliť reklamu, za ktorú jej firmy platia. Chrome pritom aktívne pomáha… čo podľa grafu zjavne veľkej časti sveta nevadí (alebo o tom nevie). Kam sa pôjdu títo ľudia sťažovať, keď niekto získané údaje zneužije?

Peťo k téme:

„Poznám staršie i nové prehliadače… používal som links, lynx, Netscape Navigator, prešiel som na Firefox, omrkol som Opera, Safari, Edge a aj Chrome. Vrátil som sa vždy k Firefoxu, vlastne som od neho nikdy neodišiel… a namiesto vyhľadávača Google používam diskrétny DuckDuckGo.
A áno, nerešpektovanie súkromia považujem za tak vážny dôvod, že ponúkané developerské nástroje obchádzam. Firefox má svoje nedostatky, avšak jeho prispôsobiteľnosť mi ako samostatnému používateľovi vyhovuje najlepšie.“

…pre a proti

Chrome má luxusný čistý vzhľad
Google si dal záležať, aby Chrome vyzeral pekne a poskytol používateľovi viac než bežné užívateľské prostredia. Prostredie je prehľadné, čisté, fanúšikovia Firefoxu mu vyčítajú jeho malú variabilitu a „zašitosť“ niektorých volieb, ktoré sú vo Firefoxe ľahko dostupné. Skvelý zážitok z vizuálu i funkcií Chrome je však pre menej náročného používateľa rýchlo návykový.

Firefox je viac prispôsobiteľný
Na druhej strane Firefox ponúka množstvo prestaviteľností a kontrolu nad tým, ako vyzerá a beží. Ak chce človek mať veci nastavovateľné podľa svojej predstavy, Firefox je preňho. Rozhrania pre nastaviteľné parametre sú zrozumiteľné a dobre prístupné. Chrome uprednostňuje priemerného používateľa, ktorý potrebuje spravidla otvoriť iba niekoľko kariet, Firefox poteší výkonného používateľa s mnohými kartami a funkciami rozšírení (napr. najnovšie aj rýchle ukladanie obrázkov a výrezov priamo z obrazovky).

Chrome ponúka lepšie možnosti synchronizácie
Chrome synchronizuje takmer všetko, čo robíte v prehliadači. Ak budete mať nainštalovaný Chrome na počítači i v mobile a zosynchronizujete pomocou neho svoje údaje, môžete sa prehlásiť z počítača na mobil alebo naopak a pokračovať, kde ste prestali. Milovníci Firefoxu však tvrdia, že Firefox sa synchronizuje na desktopy a zariadenia so systémom Android tak isto ako Chrome. Tvrdenie proti tvrdeniu?

Firefox ponúka lepšiu bezpečnosť a súkromie
Firefox podľa nadšencov vyhráva nad Chromom ohľadom možností ochrany súkromia užívateľa a bezpečnosti jeho údajov. Argumentom je, že Mozilla nezhromažďuje údaje o klientoch kvôli tomu, aby ich premenila na peniaze tak ako to robí Google. Rozšírenia No Script, Ghostery, Adblock Plus a Shumway dávajú používateľovi navyše pocit kontroly nad prehliadačom. Ak ste nastaveniam ochotný venovať trochu času, vyberiete si kvôli ochrane skôr Firefox. Jednoduchší a pohodlnejší Chrome v tomto smere je pre menej náročných.

Chrome je lepší pre vývojárov
Vývojári majú tendenciu používať Chrome. Mnohí ho používajú ako primárny prehliadač. Vraj preto, že vedia, čo je najlepšie. Na internete nájdete takýchto tvrdení mnoho. Z môjho okolia môžem povedať, že pomer vývojárov uprednostňujúcich Chrome je 50:50. Pravdou je, že množstvo nástrojov, ktoré sú k nemu „pribalené“, vie prácu uľahčiť. Ale ak ich nepotrebujete, pozeráte na iné vlastnosti prehliadača. Ak nie ste firma a admin 🙂

Firefox potrebuje menej pamäte
Okrem rýchlosti porovnávajú fanúšikovia a odporcovia často tiež veľkosť pamäte potrebnej na fungovanie. Keďže v tomto parametri Chrome za Firefoxom trochu zaostával, vznikol modul umožňujúci zefektívniť prácu tak, aby nároky Chrome na pamäť počítača neboli také vysoké. A opäť sa prehliadače trochu dorovnali.  Ak máte do Firefoxu pridaných ešte niekoľko rozšírení, nároky na pamäť oboch prehliadačov sa priblížia. A výsledok závisí vo veľkej miere od kódu prezeranej stránky. Pripomína mi to preteky Formula 1 koncom 20. storočia – McLaren a Ferrari. Každý mal špičkový monopost, ale výsledok pretekov závisel na pilotovi a počasí.

Rýchlosť, stabilita systému …a iné parametre bývajú predmetmi diskusií a argumentov „veriacich“ z oboch strán, ktoré sú vďačným zdrojom informácií pri rozhodovaní sa. Avšak tie zaujímajú väčšinou už náročnejších používateľov, nie bežnú používateľskú verejnosť.

Jano k téme:

„Začínal som doma na Netscape, v práci na Internet Explorer, ktorý bol neoddeliteľnou vynútenou súčasťou Windows. IE vtedy nebol zlý, ale jeho násilné pretláčanie cez Windows vadilo mne i vtedajšej komunite používateľov. Touto politikou Microsoft stratil veľa bodov u publika. Prešiel som na Operu, vyskúšal Firefox i pár ďalších prehliadačov. Ako posledné do zoznamu pribudli Edge a Chrome. Používam Chrome i Firefox pekných pár rokov. Na základe vlastných „pre a proti“ je moja voľba v širšom kontexte nasledovná: v práci používam viac Chrome (občas Firefox), doma viac Firefox (občas Chrome), sem-tam iné…“

Ďalšie internetové prehliadače

Iné prehliadače sa stále zdokonaľujú tiež a nájdete ich nielen na desktopoch s Windowsom. Za zmienku stoja ešte určite Safari, Opera, Vivaldi, Tor, Brave a Edge.

Apple Safari sa sústreďuje na bezpečnosť a súkromie. Ak ste čo len trošku paranoidný a chcete minimalizovať možnosti sledovania svojich aktivít na internete, je Safari pre vás. Ak používate iPhone a/alebo iPad, pomocou Safari na svojom Mac-u získate hladký prechod medzi platformami. Prehliadač Safari nájdete v každom Macu a tiež v rámci iOS na mobiloch, preto je taký populárny.

Opera je po posledných úpravách a prechode na nové jadro nazývaná tiež ako atraktívna alternatíva k Chrome. Nečudo, oba prehliadače majú podobnú DNA – vychádzajú z Chromium spoločnosti Google, preto majú pri nich ľudia podobný užívateľský zážitok. Oba sú relatívne jednoduché a porovnateľne rýchle. Opera má vstavanú neobmedzenú službu VPN, čo z nej robí bezpečnejšie riešenie. Prehliadač má originálny vzhľad a kombinuje viaceré z cenených funkcií Firefoxu a Chrome.

Vivaldi je menej známy prehliadač. Očaruje však naozaj individuálnymi možnosťami nastavenia už pri inštalácií. Žiadni dvaja užívatelia Vivaldi nebudú mať rovnaké nastavenie. Používateľ si môže vybrať z množstva tém, s ktorými sa inak nestretne. Vivaldi má tiež viaceré vynikajúce funkcie na zvýšenie ochrany súkromia – napríklad odporúča predvolený diskrétny prehliadač DuckDuckGo.

Prehliadač Tor patrí do rúk tým, ktorí hľadajú jednoduchý vstupný bod pre Tor (Onion Router) – softvér, ktorý je zameraný na to, aby bol používateľ „neviditeľný“ presmerovaním prevádzky prostredníctvom anonymných serverov. Optimálne v kombinácii s VPN. Vo svete existuje množstvo jeho oprávnených použití (ľudia, ktorí žijú v krajinách s represívnymi vládami, investigatívni novinári a pod.). Ak chcete zostať na webe úplne anonymný, prehliadač Tor je pre vás výborná voľba, hoci neoplýva množstvom nástrojov a nastavení.

Brave štandardne blokuje všetky reklamy na všetkých webových stránkach. Keďže napr. v Chrome čakáme popri načítaní obsahu webových stránok aj na preberanie reklám, skúsenosť s týmto prehliadačom prekvapí asi najmä v rýchlosti. Brave nevykonáva ani žiadne iné sledovanie správania sa používateľa, naozaj funguje ako súkromný prehliadač.

Naostatok spomeňme Microsoft Edge (ďalšia generácia prehliadača Internet Explorer – v grafoch označený ako IE). Edge je predvolený webový prehliadač systému Windows. Každou hlavnou aktualizáciou systému Windows 10 sa Edge modifikuje, zlepšuje, získava nové funkcie. Microsoft tvrdí, že je svojou štruktúrou najlepší najmä pre notebooky – efektívne šetrí akumulátor. A to nie je všetko. Spoločnosť Microsoft v decembri 2018 zverejnila informáciu, že sa rozhodla zmeniť jadro Edge z vlastného EdgeHTML na Chromium spoločnosti Google (používajú ho Firefox, Opera i Chrome). Uvidíme, čo prinesie táto zmena pre užívateľov.

prehliadače-netbrowsers-8_logos_1200px

Ktorý prehliadač je pre mňa najlepší?

Voľba prehliadača je viac ako ktorákoľvek iná služba alebo aplikácia, ktorú ľudia často používajú, závislá od osobných preferencií – čo je pre konkrétneho človeka najvhodnejšie. Ak si nie ste istý, ktorý prehliadač by ste mali používať, zvoľte Chrome. Ak chcete výkonný a ľahko prispôsobiteľný prehliadač podľa svojich potrieb „takmer na mieru“, zvoľte Firefox.
Alebo si nainštalujte oba najväčšie a použite vždy ten, ktorý pre konkrétne ciele vyhovuje lepšie – tak to robí množstvo mojich priateľov i ja. Ak ste fajnšmeker, ktorý nechce používať to, čo ostatní, odskúšajte ostatné vyššie spomenuté, možno práve medzi nimi nájdete ten pravý prehliadač pre vás.

Michal (2) k téme:

„Keďže som mladšia generácia, začínal som až na Firefoxe. Prešiel som na Operu, vyskúšal Edge, používal Tor i Chrome. Dnes používam doma i v práci primárne Firefox. Firefox je moja prvá voľba kvôli jeho prispôsobivosti. Áno, aj kvôli zvyku 🙂 Ako druhú voľbu mám v zálohe Operu a Chrome. Aby som pravdu povedal, takmer denne používam všetky tri – podľa účelu, podľa úloh, ktoré riešim. Považujem to za racionálny prístup a odporúčam ho každému, kto sa denne pohybuje v internetovom priestore.“

Či už dávate prednosť prehliadaču Chrome alebo Firefoxu a frflete na ich prípadné nedostatky, spomeňte si na časy, keď Internet Explorer 6 nevedel mnohé stránky vôbec otvoriť. Nebolo to tak dávno.
Využívajte široké možnosti, ktoré súčasné prehliadače ponúkajú, Vážte si to, že sú zadarmo, ich vznik a vývoj musel niekto zaplatiť – peniazmi alebo časom.
A užívajte si stále relatívne slobodný prístup k informáciám, ktoré nám prehliadače naozaj komfortne sprostredkúvajú.

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Práca s počítačom, prehliadač, vzdelávanie


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave