Ako vytvoriť dobré heslo?

článok na blog uverejnený: 29. januára 2019

Či si už vytvárate súkromný účet na mailovom serveri alebo dostanete v práci počítač s prístupom vyhradeným len pre vás, potrebujete heslo. Systémy požadujú heslo všade, kde máte vytvorený účet – diskusné či pracovné portály (áno, aj portál Úradu práce), zoznamky, facebook i ostatné sociálne siete, potrebujete ho dokonca aj keď chcete seriózne prispievať do Wikipédie alebo písať blog na sme.sk… Ako vymyslieť také, aby sme ho nezabudli?

Vymyslite si…

Tiež ste sa s tým už stretli. Zase po vás niekto/niečo chce nové heslo. Nič ľahšie?
Vymyslíte.
Počítačový systém je však potvora. Napíše, že práve vymyslené skvelé heslo je slabé. A začínate vymýšľať znova. A znova.
Pre niekoho zábava, pre niekoho nočná mora. To sa niekomu povie – dobré heslo…

Určite viete, že aj platobná karta chce heslo v podobe PINu. Aj prihlasovanie sa do rôznych databáz. Aj niektoré USB majú súkromné časti chránené heslom. Heslo potrebujeme na vstup do konta internetbankingu, vyžaduje ho rozhranie pre spravovanie web-stránok, nutné je pri prihlasovaní do online kurzov, je tiež súčasťou prihlásenia do konta v e-shope,… Dobré heslo sa stalo chtiac-nechtiac imperatívom. príkazom každého dňa. Proste ho potrebujeme!
Vymyslieť dobré heslo, ktoré si budete pamätať aj o rok, je tak trochu kumšt. Zručnosť novej doby.

Aby sme sa pri vymýšľaní stále nových prístupových hesiel nezbláznili, existuje niekoľko skvelých i zaujímavých spôsobov ako na to. Tu sú tie naj…

ako-si-spomenut-heslo? Píšte si tie, ktoré vám napadnú, pretože ak píšete, mozog generuje iné výsledky ako bez papiera

3 jednoduché spôsoby ako vymyslieť heslo

Prvé, čo človeku napadne, je jeho meno. To nezabudne. Možno v upravenej podobe, možno dotiahnuté do skráteného tvaru, či až do podoby prezývky.
Mikuláš. Mikulas. Mikulášik. Miki, Mikimaus.
Aby to nebolo také jednoduché, pridá číslicu… Mikuláš1. Nie, dve číslice. Mikuláš82 (zhoda s rokom narodenia je náhodná :)). Mikuláš1982 bude super!
Nebude.

Druhé, čo mu napadne – niekto obľúbený. Meno filmovej postavičky, frajerky, dobrého priateľa, kamaráta, či nenávideného suseda.
Batman. Kvetka. Miro. Ferino. SusedZáviš.
Aby to nebolo také jednoduché, pridá číslicu… Batman2 (jednotka je príliš jednoduchá). Kvetka98 (zhoda s rokom narodenia je opäť čisto náhodná). Ferino2000 bude pecka! Suseda Záviša nikto nepozná, číslo nepotrebuje.
Nuž áno, je to o chĺpok lepšie. Nie každý pozná jeho rozprávkového obľúbenca, frajerku, priateľov či milovaných susedov…

Tretie v poradí prichádzajú „tvorivé“ počiny. Mesto, kde žije, prípadne, kde sa narodil. Dedinka s rodinnou chalupou. Babičkine mestečko. Krajina, v ktorej žije alebo ktorú miluje. Organizácia, v ktorej pracuje.
Bratislava. Skalica. Kunov. Slovensko. Taliansko. NBS.
Zjavne príliš jednoduché, treba pridať číslicu… Bratislava2019 (jednotka je fakt veľmi jednoduchá). Skalica84 (zhoda s rokom narodenia …náhoda). Kunov2002 (to už máme chalupu 18 rokov? OMG, ako ten čas letí). Taliansko2015 – nezabudnuteľná dovolenka s Kvetkou, ach jo! Alebo nbs123?
Skoro dobré. Karty sú predsa len trochu viac zamiešané…

Našli ste sa v niektorom z predchádzajúcich postupov?
Toto boli tie naj… horšie.

tiež máte heslo_nbs123_2180c

Keď chcete ochrániť účet na internete, asi viete, že základné odporúčanie hovorí „mať pre každé stránky unikátne heslo“. Pretože keď napríklad hacker získa heslo k jednému z vašich účtov, všetky ostatné účty ostávajú ochránené. Žiaľ, mnohí používajú jedno heslo všade… a potom sa čudujú.

Heslo je váš zámok

Ako by ste sa cítili pri návrate domov, keby ste nemohli odomknúť a na zazvonenie otvoril (možno) cudzí človek?
Alebo keby sa od istého momentu na vašom aute vozil neznámy človek a vy ste ho len občas zhliadli prefičať okolo vás?

Pocity, keď zistíte, že sa neviete dostať do svojho konta, sú veľmi podobné. Taktiež keď zistíte, že niekto píše za vás príspevky na sociálnu sieť. Vo vašom mene. Alebo keď vám príde balíček kozmetiky za 1.200 eur, ktorý objednal niekto za vás z vášho konta. …alebo niekto pretelefonoval z vášho ukradnutého mobilu 5.000 eur. Či ešte čosi horšie.
Je to krádež. Áno.
Aj keď bude pripadať na 100 tisíc ľudí len jeden zlodej, môžete byť jeho obeťou. Cielene alebo náhodou.

sifrovacia_karta_a_mac_1280

Ako vytvoriť naozaj dobré silné heslo

Už ako malého chlapca ma bavilo vymýšľať rôzne spôsoby šifrovania, tajné kódy, heslá, krycie mená,… Spolužiaci by vedeli o tom rozprávať.
Keďže ma táto oblasť nikdy neprestala zaujímať, vždy, keď som sa stretol so zaujímavou myšlienkou z oblasti (týkajúcej sa aj počítačov), zaradil som ju do svojej kôpky. Dnes z nej vyberiem to najzaujímavejšie, na čo som v súvislosti s heslami narazil.
Spôsobov na vytvorenie hesla je veľmi veľa. Dnes ich už vytvára aj počítač. Tu sú tie naj… lepšie.

Karta hesiel

Za viacero podobných systémov uvádzam ako príklad PasswordCard. PasswordCard je karta veľkosti kreditky, ktorú nosíte v peňaženke. Umožňuje vybrať si veľmi bezpečné heslá pre všetky webové stránky bez toho, aby ste si ich museli pamätať. Dokonca aj keby niekto peňaženku ukradol, skutočné heslá ostávajú utajené. Pretože PasswordCard obsahuje jedinečnú mriežku náhodných písmen a číslic s rôznymi farbami riadkov a stĺpcov označených symbolmi.
Vy si pamätáte iba kombináciu symbolu a farby – a následne si len z karty „odčítate“ príslušné písmená a číslice. Napríklad – pozriete na kartu a vyberiete si spojenie „zelený výkričník“ – svoje 8 znakové heslo vždy odčítate v zelenom riadku 2Aweh4Rd.

Šifrovaciu kartu s mnohými heslami si môžete vygenerovať na tejto adrese generátora kariet.

Program na správu hesiel (Password Manager)

Aby ste si nemuseli pamätať všetky heslá pre jednotlivé stránky (nepoužívate iba jedno pre všetky, však?), je možné použiť program, ktorý ich bude generovať a pamätať si ich všetky za vás. Stačí si pamätať jediné heslo umožňujúce prihlásenie do „managera“.

Externých programov na menežovanie hesiel existuje viacero. Za zmienku stoja minimálne tieto: 1Password, RoboForm, KeePass, StickyPassword, LastPass. Niektoré sú v Premium verziách platené, inak zadarmo, niektoré úplne zadarmo.
O výhodách i nevýhodách i spoplatňovaní týchto najznámejších a najpoužívanejších sa dočítate napríklad v článku 5 nejlepších služeb pro správu hesel a citlivých údajů, The five best password managers alebo The best free password managers 2019.
Vyberiete si.

program PastPass je jedna z možností výberu medzi manažérmi hesiel

Heslá v prehliadači

Na generovanie hesiel pre prístup na stránky nie je potrebný ani externý program. Je možné využiť prehliadač, ktorý používame na snorenie po internete. Viete o tom, že od verzie Chrome 69 má tento prehliadač integrovaný generátor hesiel pre jednotlivé stránky, kam sa prihlasujete? Nový správca hesiel v Chrome od konca leta 2018 automaticky ponúka generovanie a uloženie hesla pri prvej registrácii na stránky. Následne ho uloží na váš Google účet a tak heslo ostáva plne k dispozícii aj pri použití mobilu, tabletu i počítača.  Vždy, keď sa prihlasujete. A vy ho vlastne ani nepoznáte.

Stačí si pamätať len prístup do správcu hesiel obsahujúceho všetky heslá v prehliadači.

Vlastné super heslo bez pomôcok

Patríte medzi tých, ktorí počítačom neveria? Spoliehajú sa len na svoju hlavu? O.k.
Ak vidíte možnosti zneužitia inteligencie výpočtovej techniky a na každom z predchádzajúcich spôsobov vytvárania hesla ste zacítili nedostatok, ostáva ešte jedna super-metóda.
Používajú ju vo viacerých obmenách aj lektori v IT Learningu (a tí o svete počítačov teda niečo vedia :)).
Metóda je jednoduchá na používanie, ale trošku zdĺhavá na popísanie. Nájdete ju v samostatnom článku.

Do čítania!

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
dobré heslo, heslo, nbs123, Práca s počítačom, rôzne


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave