Naozaj máte dobré heslo?

článok na blog uverejnený: 8. februára 2019

V súčasnosti požadujú systémy heslo všade, kde máte vytvorený účet. Všade… dokonca aj keď chcete seriózne prispievať do Wikipédie alebo písať blog na sme.sk. Dobre zvolené heslo chráni vašu identitu na internete a súčasne aj súkromie v skutočnom živote. Ako vytvoriť také bezpečné a ľahko zapamätateľné heslo, aby sme ho nezabudli?

Zvoľte si kľúčové slovo…

V minulom článku sme si ukázali, ktoré voľby kľúčového slova nie sú vhodné. Vlastné meno, meno obľúbenej filmovej postavičky, frajerky, kamaráta, mesta, miesta nezabudnuteľnej dovolenky,… sú pomerne ľahko odhaliteľné niekým, kto sa pohybuje vo vašej blízkosti a trochu pozná vaše myslenie. Výrazne nepomôžu ani číselné doplnky či už v podobe dátumov narodenia alebo významných rokov života.

Preto si ukážeme iný, čarovný a veľmi jednoduchý spôsob ako si vytvoriť skvelé heslo.

Jednoduchý spôsob ako vymyslieť heslo

Žiadne heslo nie je úplne bezpečné. Je len otázka času – ako dlho bude trvať, kým je možné heslo rozšifrovať.
Takže stratégia tvorby hesla vychádza predovšetkým z jeho nepredvídateľnosti. A rozumného používania.

Základ tvorí silné ťažko odhadnuteľné kľúčové slovo. A rozumný spôsob jeho používania.
Ako na to?

1) Stránky, pre ktoré potrebujeme heslá, rozdelíme na významné a menej významné – pre každú skupinu budeme mať iné heslá, dokonca pre každú stránku iné, ale vďaka uvedenému postupu ľahko zapamätateľné.
Významné stránky budú tie, ktoré používame na nákup, kde sú prípadne uložené údaje o našej platobnej karte apod.
Menej významné sú tie ostatné. Aj tie môžeme ešte rozdeliť na podskupiny…

2) Zvolíme kľúčové slovo (napr. TyranosaurusRex). Alebo – bezpečnejšiu úroveň získame tým, že použijeme kľúčové znaky vytvorené z kódovacej frázy.
Ako príklad takýchto kľúčových znakov vytvorených z kódovacej frázy použijem najčastejšie používanú vetu medzi študentami – „Aj tak mi to bude nanič!“
Môže to však byť aj príslovie, obľúbený výrok z filmu, alebo nejaká vaša domáca hláška…
P
oužijeme začiatočné písmená jednotlivých slov frázy a dostaneme na pohľad ťažko zapamätateľné slovo „Atmtbn. To ešte doplníme napr. číslicou 0 (nula – ako zdôraznenie nanič).
D
ostaneme základ: Atmtbn0

3) Už vytvorené heslo nie je zlé, no v treťom kroku pridáme ešte špeciálne znaky a bude ešte silnejšie – pridáme výkričník (je aj v pôvodnej kľúčovej vete).
Dlho nezabudnem na nekonečné hľadanie symbolu § na klávesnici, ktorý som si neprezieravo zvolil ako súčasť hesla k mailovému kontu. Potreboval som sa dostať do svojho poštového konta na hotelovom počítači v Nemecku. Strávil som tým viac ako pol hodiny…
Preto praktická poznámka: zo špeciálnych znakov odporúčam voliť také, ktoré nájdete poľahky aj na klávesniciach v iných jazykoch – najľahšie nájdete spravidla bodku 🙂
V našom prípade bude heslo: Atmtbn0!

…a rafinovaný vyšší stupeň bezpečnosti

V praxi budeme vytvorené (už pomerne silné) heslo používať pre menej významné stránky. Na dotvorenie hesla používaného na významných stránkach pokročíme ešte kúsok ďalej.

4) Pridaním predpony alebo prípony skrytou väzbou na konkrétne web-stránky môžeme špecifikovať jedinečné heslo pre konkrétne web-stránky. Použijeme napríklad začiatočné a posledné písmeno z názvu webových stránok a posledné 2 písmená domény za bodkou. Napríklad pre vytvorenie jedinečného hesla v internetovom obchode aliexpress.com vložíme pred naše existujúce jadro AS a na koniec pridáme OM. A aby sme pridali trochu náhodnosti, budeme pritom striedať veľké a malé písmená, začneme v predpone i prípone veľkým.
Dostaneme: AsAtmtbn0!Om

5) …a pre prístupy so zvýšenou silou hesla (napr. internetbanking a pod.) pridáme na koniec ešte napríklad číslicu 2 (ako symbol zvýšenej ochrany). Alebo posledné dvojčíslie aktuálneho roka – 19.
Dostaneme výsledné: AsAtmtbn0!Om19

Uvedený príklad je na ilustráciu spôsobu, ako si vytvoriť silné heslo. Možných pravidiel pre výber predpony či prípony, ktorými odlíšime heslo pre konkrétne web-stránky, je veľa. Použitie iba samohlások alebo výlučne spoluhlások, pridanie iných znakov atď. sú ďalšie postupy, ktorými zvýšime bezpečnosť a silu hesla.

Platí však jedno – nevytvorte heslo komplikovane, aby ste si postup zapamätali a mohli ho univerzálne používať! 🙂

Bezpečné heslo

Hoci je výsledkom uvedeného príkladu pekne bezpečné silné heslo, žiadny bezpečnostný postup nemôže zaručiť 100 %-nú bezpečnosť. Pretože vkladanie hesla môže sledovať na vašom počítači sledovací program, ktorý ho odošle páchateľovi. Alebo heslo omylom pošlete nesprávnemu človeku. Alebo…
Obsah tohoto (a predchádzajúceho) článku ukazuje, ako voliť individuálne stratégiu a spravovať heslá ku svojim kontám na web-stránkach. Pritom si stačí pamätať iba kľúčový výraz a postup tvorby. Nezaistí však spôsob, ktorým ho používate a ani absolútnu bezpečnosť vašich hesiel

Poznámka: Niektoré web-stránky nemusia umožňovať používanie časti špeciálnych znakov – to zistíte pri prvom definovaní hesla na stránkach (niekedy to systém oznámi, niekedy len neakceptuje a opakovane nepochopiteľne odmieta vami zadané heslo).

c´est la vie…

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
password, Práca s počítačom, rôzne, silné heslo, vytvoriť heslo


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave