Ako som sa stala testerkou počítačových kurzov

článok na blog uverejnený: 20. januára 2020

Novoročné predsavzatie máte? Ani by ste neverili, koľko ľudí si ich nástupom nového roka dáva. S rukou na srdci hovorím: nepatrím k nim. Ja si predsavzatia dávam oveľa častejšie, nečakám na záver roka ?.
Naučím sa programovať, vyšperkujem svoje grafické schopnosti, naučím sa nový UI tool,  budem strihať videá, kresliť užívateľské rozhrania, tvoriť zaujímavý content.  Toto je zoznam mojich predsavzatí, ktoré si nesiem so sebou už pár mesiacov. Jedným dychom poviem aj to, že mi pri ich plnení veľmi pomohol deň, keď som sa rozhodla napísať do IT Learning a uchádzať sa o prácu testera IT kurzov. Ako?

Testovanie počítačových kurzov

IT Learning som už poznala z minulosti. Pred rokmi som v tomto vzdelávacom stredisku absolvovala pár kurzov, a moji známi tiež. Takže referencie z prvej ruky. Skvelé.
Jedného dňa gombík, ktorý na mňa svietil z obrazovky, zahlásil:

Hľadáme testerov našich IT kurzov.
Vyskúšajte a absolvujte naše kurzy úplne zadarmo.

Okamžite som chcela byť toho súčasťou. Ideálny prostriedok na plnenie mojich predsavzatí. Jediné, čo som musela urobiť, bolo poslať CV a ukážkový článok. A čakať, či ma vyberú.

Záľuba od malička

Pamätám si na časy v základnej škole a na hodiny slohu. Mali sme veľmi prísnu učiteľku slovenského jazyka, báli sme sa jej. Možno som bola „mäkká“, ale ísť na hodinu nepripravená, bola veľká odvaha.  Dnes viem, že ten strach stál za to. Nástrahy slovenského jazyka, gramatiky a štylistiky zvládam bez väčších problémov. Už v škole som ich zvládala. Hodiny slohu boli len nadstavbou k hodinám slovenčiny a literatúry okorenené troškou fantázie a myšlienok, ktoré mi behali mysľou. Skrátka, mala som ich celkom rada. Tie hodiny slohu myslím. Niekoľkokrát v živote sa mi to naozaj zišlo, a ja aj touto cestou dodatočne ďakujem svojej pani učiteľke.

Hurá, som tester

Tak som jedno popoludnie venovala písaniu. Nie som žurnalista, ale nezastavilo ma to. Celý život sa niečo nové učím, niečo skúšam, a pomaly napredujem. Ziskom diplomu na univerzite moje vzdelávanie rozhodne neskončilo. A viem, že nikdy ani neskončí.

Napísala som. A čakala v napätí výsledok.
Vybrali ma do skupiny pozvanej na pohovor. Bolo nás viacero, tuším sedem?
Jednotlivo sme sa stretli so zástupcami strediska, prezentovali svoje motivácie, skúsenosti, prebrali svetlé i tienisté stránky práce,…

Bola to veľká radosť, keď som sa dozvedela po týždni výsledok pohovorov.
Nadšenie malého dieťaťa z novej hračky. Neuveriteľne som sa tešila na nové veci, nové vedomosti, nových ľudí.

Začala sa ďalšia nová kapitola v mojom živote. Uznávam, veľmi ťažká na skĺbenie všetkých ostatných povinností a  všeobecne time management. Bolo by to oveľa jednoduchšie, keby som bývala v rovnakom meste, ako je školiace stredisko.
Nuž čo, výzvy sú na to, aby sa prekonávali, no nie?

Nebola som jediná, kto v honbe za vzdelaním prekonáva veľké vzdialenosti. Ani moja kolegyňa Lívia, ktorá sa v rovnakom období stala testerkou, nie je z Bratislavy. Ona svoj čas strávený cestovaním plánovala venovať čítaniu, na ktoré nemala inokedy príliš veľa času. Ani neviem, ale asi sa jej to podarilo 🙂
Ja som pri cestovaní do Bratislavy väčšinou oddychovala, počúvala hudbu, alebo obľúbené audioknihy. Alebo snívala. Prípadne spala… teda, pokiaľ som nešla autom (autopilota zatiaľ nemám, ani vlastného šoféra).

testujem pocitacove kurzy

 Očakávanie vs. Realita

Do absolvovania kurzov som sa vrhla s veľkou vervou a chuťou. V zmysle svojich predsavzatí v pondelok doobeda Základy HTML, poobede Illustrator. V utorok to isté. V stredu bol posledný deň kurzu HTML a CSS, tak prečo nepokračovať v nastolenom tempe?

Pridala som si  vyšší level Illustratora. Napriek tomu, že ani jeden z kurzov nebol pre mňa žiadnou novinkou, bolo to aj pre mňa celkom náročné. Absolvovanie kurzov bola však len polovica úlohy.
Ešte bolo potrebné sformulovať svoje dojmy z kurzov do článkov. Je to tá náročnejšia časť úlohy. Napísať niečo zmysluplné a zároveň zaujímavé, pretože nezaujímavý článok neprejde redakciou.
Niekde som to v sebe našla a rozvinula. Teším sa z každého podareného článku a z návštevníkov, ktorí si ho prečítali. Baví ma testovať i písať. I keď je to nie je celkom brnkačka, hoci sa môže niekomu zdať…

Predsavzatie je úmysel niečo uskutočniť

Vďaka IT Learning sa mi podarilo za pár mesiacov splniť takmer všetky ciele. Niektoré sú naozaj behom na dlhé trate, také programovanie. To budem vedieť až za pár rokov. Ale urobila som míľový krok vpred.

Moja zbierka nielen certifikátov z kurzov je úctyhodná. Čo je podstatné a dôležitejšie, zbierka znalostí poukladaných v hlave a mnohých už otestovaných praxou je oveľa oveľa širšia než pred rokom.
Takmer všetky získané informácie využívam vo svojom pracovnom živote. Iba tak ich nemám šancu zabudnúť.

Mesiace spolupráce s IT Learningom mi stáli a stoja za hodiny strávené písaním review i tématických článkov ku kurzom, na ktorých sme sa dohodli. Ďalší benefit – pri ich písaní si pripomeniem čo-to z kurzov 🙂

Ako ste na tom s predsavzatiami vy?

Podobne ako ja? Aký dlhý je váš zoznam cieľov na tento rok?
Neberte to ako reklamu, prosím. Vážne – pozrite sa, ako vyzerá ponuka kurzov IT Learning, som si istá, že v nej objavíte kurz alebo školenie, ktoré vás posunie vpred. Trochu, stredne, alebo aj veľmi. Tím odborníkov a vedomosti spolu so spôsobom ich podania na kurzoch očarili nielen mňa, takmer všetkých spoluúčastníkov.

…prípadne – ak viete písať – uchádzajte sa o pozíciu testera počítačových kurzov a môžete absolvovať kurzov koľko len budete chcieť. Spoznáte nových ľudí, odborníkov z rôznych oblastí, získate nové priateľstvá.
Jediným nepriateľom na tejto ceste vám môže byť iba čas. Lebo ten sa nedá nafúknuť. Iba rozumne rozdeliť.

Sadnite si hoci už dnes a zoštylizujte zaujímavý motivačný list na tému Prečo som sa rozhodol /-la vzdelávať a navštevovať kurzy v IT Learning. Budete v hre o lukratívne miesto testera kurzov. Už to je samo osebe vzrušujúce. Mať svoj sen na dosah.

Pre inšpiráciu zverejňujem ten, ktorý som poslala minulý rok ja.

 

Prečo som sa rozhodla vzdelávať a navštevovať kurzy v IT Learning

Keby mi niekto v poslednom ročníku na vysokej škole povedal, že ma raz bude živiť „počítač“, dostala by som záchvat smiechu. Veď som ho vtedy nevedela ani kóšer vypnúť, o jeho obsluhe ani nehovorím. Na hodine s počítačmi som si sadla vždy k niekomu, koho to bavilo, a celú ju pri ňom statočne presedela snívajúc o princovi na bielom koni.  Diplomovku mi pomohol do tlačovej verzie prepísať budúci manžel, takže aj od toho som bola oslobodená.

Nečakala som, že ma to dobehne.

 

Počítače sú všade

Po materskej dovolenke sa ťažko hľadá solídna práca, hoci aj s ukončenou ekonomickou univerzitou. Bola to nádherná správa, keď ma prijali do marketingovej agentúry. Áno, pýtali sa ma na pohovore, či ovládam Word, Excel. Jasné, bola moja odpoveď; však to nejako zvládnem, som si povedala. Medzičasom som už mala pozbierané aké také skúsenosti, veď som na oplátku písala diplomovku manželovi ja.

Prvá úloha – vyhodnotiť marketingový prieskum – ma vystrašila. Koláč som vedela iba upiecť, trochu nakresliť, ale urobiť v exceli, to teda vôbec.  O ďalších grafoch ani nehovorím. Aj tabuľka bola pre mňa španielska dedina. Zafungoval priateľ na telefóne.  Bola som sama v kancelárii, tak si nik nevšimol, že mám tajného pomocníka. Postupom času som už pomoc nepotrebovala a „s prstom v nose“ úplne samostatne pripravovala všetky prezentácie pre klientov.

Hmm, krásne spomienky.

 

Ako sa zo mňa stal UX dizajnér

O pár rokov neskôr sa situácia podobným spôsobom zopakovala. To už bol zo mňa projektový manažér a na pleciach zodpovednosť navrhnúť informačný portál. Slovo „portál“ som si musela vygúgliť, však aby som vedela, čo to vlastne mám navrhnúť. Podobne sa cítil aj druhý člen tímu, programátor. Do projektového tímu časom pribudli grafici, programátori, copywriteri, obchodníci. Paráda.  Tam sa zrodil môj vzťah k user experience. Vtedy sa to tak ešte nevolalo ?.

Zopárkrát sa mi ešte podarilo počas kariéry zmeniť špecializáciu. Vždy to bolo spojené s tým, že som sa musela niečo nové naučiť. Kurzy a školenia prinášali primárne veľké množstvo zaujímavých informácií, ale súčasne boli aj spestrením stereotypného kancelárskeho života. Kopec srandy a nových priateľstiev.

 

Učiť sa, učiť sa, učiť sa

Naučila som sa pravidelne vzdelávať sa. Ako kedysi prikazoval Lenin ?. Každý nový skill ma niekam posúva. A robím to dobrovoľne. Poznám ľudí, ktorí vítajú školenie ako príležitosť uliať sa z práce. Chápem, ale je to škoda. Ja už nie som zamestnancom – som freelancer –  a žiaden z kurzov mi zamestnávateľ neprepláca. Nezastavilo ma to.

Nie som programátor, ale aktuálne mapujem možnosti dovzdelania HTLML a CSS. Možno ma to chytí natoľko, že sa vo svojich 47 rokoch rekvalifikujem z grafického dizajnéra na kódera alebo programátora. Nikdy nie je neskoro začať od začiatku.

Kto vie, čas ukáže.

 

Nová výzva v IT biznise

Vaša ponuka je super. Spojenie príjemného s užitočným. Bežne testujem web stránky, ale písať dojmy z absolvovaných kurzov – to je iný level. Teším sa z takej príležitosti. Myslím, že vďaka prísnej učiteľke slovenského jazyka na základnej škole sa za ovládanie slovenskej gramatiky a štylistiky nemusím hanbiť. Mám za sebou aj pár projektov ako copywriter, dokonca aj ako jazykový korektor. Dobré predpoklady na písanie, či?  ?

Tak či onak, budem netrpezlivo čakať na váš výber.

🙂

Prečo som napísala tento článok?
Práve v týchto dňoch IT Learning otvára nové výberové kolo na testerov/testerky.
Ak milujete výzvy a radi rozširujete obzory (a viete písať), skúste to. Stojí to za to.
Možno sa zapáčite a stretneme sa na chodbe …alebo na niektorom kurze.

Veľa šťastia želá Ela 😉

autorom článku je: Ela Hmeľarová
Jej svetom sa po absolvovaní univerzity stal na dlhé roky marketing. Kariéru marketingového manažéra však zavesila na klinec a momentálne "freelancuje". Zväčša ju nájdete pri počítači. Analyzuje, navrhuje, testuje. Tvorí printovú grafiku, dizajnuje web stránky a aplikácie. Rozhodla sa pustiť tiež do ďalšieho vzdelávania a prostredníctvom blogu vás informuje o postrehoch a nových skúsenostiach z navštívených kurzov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
IT kurzy, motivačný list, testovač kurzov, vzdelávanie


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave