Ako nainštalovať WordPress cez FTP na Mac?

článok na blog uverejnený: 27. septembra 2017

WordPress už poznáte, možno ste s ním aj robili, ale viete ako ho naozaj nahodiť na web? Na začiatky s WordPressom a celkové zoznámenie vám určite odporúčam tento kurz, kde sa naučíte všetko potrebné, aby ste sa vo WordPresse dokázali orientovať a pracovať s ním.

 

Kurz: WordPress I – inštalácia, nastavenie a tvorba web stránok a blogu pre začiatočníkov

Lektor: Matej Jonášek

Čo s týmto článkom?

  1. Viem robiť s WordPressom / Bol/-a som už na kurze: Kľudne čítajte ďalej a osviežte si pamäť s týmto jednoduchým návodom.
  2. Neviem robiť s WordPressom / Viem trochu robiť s WordPressom: Prečítajte si môj predošlý článok o hodnotení kurzu WordPressu, odčiarknite si, koľko bodov ovládate a zvážte či by bol pre vás kurz osožný. Keď sa naučíte základné veci o WordPresse, tento návod vám určite pomôže neskôr pri nahadzovaní stránky.

Na kurze si postup inštalovania cez FTP (File transport protocol) našťastie prejdete dvakrát, prvýkrát hneď počas prvého dňa presne podľa inštrukcií lektora. Je možné, že je to pre nováčika naraz veľký nával informácií, preto sme si tento proces pre istotu zopakovali ešte raz nasledujúci deň kurzu.

U mňa nastal problém, keď som zistila, že tento systém nefunguje rovnako na Macu, t.j. počítačoch od Apple. Síce sa cez Finder dostanete k FTP, ale nič s ním nemôžete robiť (žiadne kopírovanie, mazanie, proste žiadne pohyby). Tomuto nerozumiem – Mac-y sú super inteligentné počítače, ale niekedy ma vedia prekvapiť takýmto nelogickým správaním. Počas trvania kurzu naozaj nie je možné, aby sa prechádzali všetky operačné systémy, preto dúfam, že vám tento návod pomôže zorientovať sa aj v Mac prostredí.

Na začiatok vás ubezpečujem, že sa nemusíte báť úplne iného spôsobu ako použiť FTP. Tí, ktorí ste boli na kurze, môžete rátať s úplne identickým postupom. Jediný rozdiel je ten, že si musíte stiahnuť aplikáciu, aby ste mali webové rozhranie FTP a mohli ho používať. Vo Windows-e to ide aj priamo cez presmerovanie adresy v hlavičke adresára.

Doména a hosting

Predpokladám, že väčšina z vás si kúpi doménu aj hosting z Websupportu, preto návod trochu prispôsobím týmto údajom. Majú veľmi dobrú podporu, tak si myslím že momentálne je to na Slovensku dobrá voľba. Ja som si od nich zakúpila už viac produktov a vždy som s nimi bola spokojná. Čo teda potrebujete, aby ste mohli mať webstránky?

  1. Doména: toto je “váš názov.sk” – link, na ktorom budú ľudia môcť nájsť vašu stránku. Ak ponúkate nejaké služby, alebo predávate produkty a pôsobíte len na Slovensku, určite by som vám odporúčala investovať práve do .sk domény. Tento krok je dobrý aj hlavne kvôli SEO a vyhľadávanosti na Google (viac o SEO si môžete prečítať v tomto článku o SEO kurze)
  2. Hosting: Kúpou domény to nekončí, potrebujete aj priestor, kde budete všetky vaše informácie ukladať a kde budú prístupné ostatným aj keď bude váš počítač vypnutý. Týmto priestorom je hosting, na bežné stránky aj malé e-shopy vám kľudne bude stačiť ich služba “The Hosting – 1GB”. Ak by ste náhodou potrebovali viac miesta, veľkosť si môžete neskôr navýšiť.

Websupport administrátorské konto

Po prihlásení sa do vášho konta u poskytovateľa hostingu (u mňa Websupport) sa otvorí okno administrácie hostingu.

Ak ešte nemáte hosting priradený ku vašej doméne, jednoducho kliknete na “Pridať ďalšiu doménu” a v zozname sa vám ukážu všetky vaše kúpené voľné domény. Ďalej kliknete na “Nastavenia”, kde si vyberiete položku “Web/FTP/SSL/…”

Ďalej idete na “Prihlasovacie údaje”, kde sa vám v ľavej časti zobrazia “Prihlasovacie údaje”. Ak neviete aké tu máte heslo, kliknete na “Zmeniť heslo/nastavenia” a jednoducho si v ďalšom kroku navolíte heslo aké chcete.

Túto stránku aj s našim zapamätaným heslom si necháme otvorenú, budeme ju ešte potrebovať.

Stiahnutie WordPressu

WordPress si môžete stiahnuť z oficiálnej WordPress stránkyalebo z tohto IT Learning článku. Stiahnutý zazipovaný súbor si rozbaľte, aby ste mali obsah iba iba obyčajný priečinok s podadresármi.

Filezilla

Filezilla je program – FTP klint, vďaka ktorému aj na Macu získate prístup do adresárov na hostingu. Aplikáciu si zadarmo stiahnete na Filezilla stránke

Po otvorení aplikácie si v hornej časti zadáte údaje, ktoré máte otvorené vo Websupporte. Po stlačení modrého tlačidla “Quickconnect” sa Vám zobrazia tri adresáre: logs, subs, web. Kliknite na „web“. V ľavej časti si nájdite adresár, do ktorého ste si uložili rozbalený WordPress. Otvorte ho – zobrazí sa v ľavej časti obrazovky. V pravej časti si otvorte priečinok “web”, tam sa vám spravidla zobrazí len jeden súbor “index.php” – ten vymažte. Skopírujte všetky položky ľavej časti (rozbalený obsah WordPressu) a nakopírujte ich do otvoreného priečinku “web”. (Vysvetlivka z obrázku: WS = Websupport)

Databázy

Zdá sa vám tento proces zdĺhavý? No, chvíľu to trvá, už sa blížime ku koncu a verte mi, keď budete tento postup robiť už druhýkrát, pôjde vám to ako po masle (keď už je to teraz na Slovensku taký nedostatkový drahý tovar, aspoň tu s tým nebudete mať problém 😀 ). Na to, aby sme sa dostali k našej stránke a mohli ju upravovať, ešte potrebujeme vytvoriť databázy. Takže späť do administrácie hostingu Websupportu.

Opäť v časti administrácie Prihlasovacie údaje. Naľavo v tmavej bočnej lište nájdete položku “Databázy” a zadáte “Vytvoriť novú databázu”.

Tu si vyberiete uvedený typ databázy, vytvoríte si login a 2x napíšete heslo.

Túto stránku s prihlasovacími údajmi si nechajte otvorenú – tieto dáta budeme potrebovať v samotnom nastavení stránky.

Po vytvorení databázy idete zase na známe “Prihlasovacie údaje”

Wordpress

Teraz konečne môžete “zavolať” na vašu stránku, t.j. vyťukáte si názov vašej domény v prehliadači „www.vas nazov.sk“

Ako prvá sa zobrazí voľba jazyka. Nastavte ju.

Hneď v ďalšom kroku budete potrebovať údaje z Websupportu – prihlasovacie údaje Databázy.

V tomto kroku si už zadáte názov stránky aký chcete. Používateľské meno a heslo bude to, s čím sa budete každýkrát prihlasovať na váš web.

Buďte kreatívny a tvorte!

A už máte nevyhnutnú administráciu za sebou! Poznačte si niekde bezpečne všetky prihlasovacie údaje a heslá, no a môžete sa pustiť do práce.

 

Ak si neviete rady s WordPressom, prihláste sa na kurz a postupne sa všetko naučíte. Ak máte záujem o tvorbu eshopu, odporúčam najprv absolvovať WordPress začiatočnícky kurz. Potom si dajte chvíľu pauzu, vyskúšajte si doma inštalovanie a pohrajte sa trošku s WordPressom. Nebudete potrebovať ani služby Websupportu – hosting aj doménu dostane každý na kurze od IT Learningu na polroka zadarmo.

 

Dajte si na toto aspoň dva týždne a potom hor‘ sa na WordPress a Woocommerce. Takto budete mať vedomosti už ucelené a nič sa vám nebude pliesť.

autorom článku je: Erika Žišková
Erika úspešne ukončila MBA štúdium na City University of Seattle a tak isto získala aj Magistra na Univerzite Komenského, Fakulta Managementu. Po štúdiu pracovala v Španielsku vo firme, ktorá sa zaoberá vývojom aplikácií. Technólogie a digitálny svet sú jej koníček a ako testerka kurzov Vám bude prinášať jej pohľad a recenzie. Hor sa do učenia! 🙂

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Apple, inštalácia WP, Mac, tvorba web-stránok, WordPress


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave