39 + 1 faktov o WordPresse, ktoré vás na kurzoch nezaujímajú

článok na blog uverejnený: 16. apríla 2021

WordPress je bezpochyby fenoménom dnešnej doby. Neexistuje redakčný systém, blogovací nástroj alebo vôbec nástroj na tvorbu web stránok, ktorý by bol populárnejší. Ku jeho popularite nepochybne prispieva fakt, že je zadarmo a super jednoduchý. A tiež to, že pre WordPress ľudia vytvorili desaťtisíce pluginov – rozšírení, pomocou ktorých je možné pár klikmi dosiahnuť požadovanú funkcionalitu. Ste realitka, obyčajná firma, hotel, školiace stredisko, cestovka, alebo chcete „len“ elegantný blog s článkami – toto všetko WordPress hravo zvládne na pár klikov. Spoločne sa v tomto článku pozrime na najzaujímavejšie fakty o tomto redakčnom systéme a jeho tvorcoch.

1.

Na WordPresse „beží“ aktuálne viac než 30% všetkých web stránok celého svetového internetu. Stránka, ktorú práve čítate, nie je výnimkou 🙂

2.

Za dátum vzniku WordPressu sa považuje 27. máj 2003. WordPress je teda starší ako Facebook (02/2004) alebo Twitter (03/2006). A o 5 rokov starší ako IT Learning (02/2008).

3.

WordPress vytvorili Matthew Charles „Matt“ Mullenweg (US) a Mike Little (GB) ako vývojový klon (fork) pri práci na „predchodcovi“ známom ako b2/cafelog.

4.

Matt Mullenweg oslávil v čase písania tohoto článku 35 rokov (nar. 11.1.1984). Spáva iba 6 hodín denne… vraj preto,  aby bol produktívnejší.

5.

Prvá oficiálna verzia uzrela svetlo sveta v máji, podľa znamenia zverokruhu je WordPress blíženec 🙂

6.

Cherchez la femme (za všetkým hľadaj ženu) – názov WordPress vymyslela Christine Selleck Tremoulet, priateľka Matta Mullenwega 🙂

7.

…a ďalšia žena stála pri zrode – logo WordPressu nadizajnovala a navrhla Santa Maria v roku 2005, komunita existovala 2 roky bez známeho loga.

8.

WordPress je naprogramovaný v PHP jazyku. Teda ak chcete upravovať jeho kód, tvoriť šablóny, či písať pluginy, musíte ovládať celkom slušne tento jazyk.

9.

V roku 2014 bola medzi pracovnými skúsenosťami najžiadanejšia znalosť WordPressu. Žiadny Excel, žiadne programovanie, proste WordPress.

10.

Stránky wordpress.com nie sú oficiálnymi web-stránkami WordPressu, ponúkajú iba webhosting s nainštalovanou a trochu „vytunenou“ verziou. Oficiálne stránky WordPressu sú wordpress.org.

wordpress-slovensko

11.

WordPress mal od svojho vzniku v r. 2003 do 1.1.2019 iba 34 oficálnych verzií / vydaní.

12.

Jednotlivým verziám (vydaniam) WordPressu – okrem prvej – dáva komunita tvorcov mená podľa jazzových umelcov – nájdete medzi nimi Ellu (Fitzgerald), (George) Gershwina, (Miles) Davisa a ďalších.

13.

K popularite WordPressu prispieva aj fakt, že je dostupný a preložený do 72 jazykov. Áno, aj do amharčiny (úradný jazyk v Etiópii) a slovenčiny.

14.

WordPress má aj súrodencov – bratov aj sestry. Sú nimi bbPress, BuddyPress a GlotPress.

15.

Pre fanúšikov WordPressu je k dispozícii aj oficiálny obchod na stránkach https://mercantile.wordpress.org/, kde môžete kúpiť napríklad štýlové okuliare za 5 dolárov.

wordpress-shop_best_sellers

16.

WordPress má aj maskota. Je ním kváziopica s menom Wapuu, používa ho japonská komunita WP 🙂 …inšpirácia vznikla pri návšteve Matta Mullenwega v Japonsku. Wapuu sa dá zakúpiť v uvedenom obchode.

17.

WordPress Wiggle je neoficiálna skladba/hymna/tanec ľudí od WordPress-u 🙂 – WordPress Wiggle nájdete na YouTube.

18.

WordPress je k dispozícii záujemcom pod licenciou GNU GPL. Tá umožňuje komukoľvek na svete redakčný systém stiahnuť a používať zadarmo. 

19.

Licencia GNU GPL umožňuje každému, kto chce WordPress študovať, používať, upravovať, prípadne ho rozširovať alebo budovať, slobodný prístup k zdrojovému kódu.

20.

Spoluzakladateľ WordPressu Matt Mullenweg vytvoril neziskovú organizáciu WordPress Foundation. Táto vlastní ochrannú známku „WordPress“ a chráni slobodu softvérovej licencie s otvoreným zdrojovým kódom.

21.

WordPress je open source projekt, ktorý nevlastní žiadna spoločnosť, nemá ani generálneho riaditeľa. Projekt realizuje a riadi komunita dobrovoľných vývojárov z celého sveta.

22.

WordPress poskytuje príležitosti pre tisíce vývojárov, dizajnérov a podnikateľov pri budovaní svojich podnikov. Stovky spoločností a tisícky ľudí na celom svete predávajú produkty, služby a riešenia založené na WordPress. 

wordpress-sites

23.

WordPress obsluhuje aj početné vládne webové stránky, a to vo všetkých častiach sveta. Len v USA sú to desiatky webových stránok federálnej a štátnej správy USA, ďalšie sa používajú na úrovni okresov, malých miest, stredných škôl atď.

24.

WordPress používajú tisíce univerzít a školy na celom svete (University of Berlin, Harvard Blogs, MIT, Princeton University Press, University of Oxford IT Services, Des Moines University, University of Melbourne,…).

25.

WordPress používajú aj tisíce známych značiek na celom svete (BBC America, Bloomberg Professional, Bata, Microsoft News Center, Quartz, Sony Music, MTV News, The Walt Disney Corp., The New Yorker,  The Wall Street Journal Law Blog, Reuters Blog, Mercedes-Benz,…).

26.

Redakčný systém WordPress používajú aj známe osobnosti a umelci – Tom Jones, Rolling Stones, Jay Z, Russel Brand, Sylvester Stallone, Katy Perry, Beyoncé,…

27.

Na WordPresse sú postavené tiež viaceré známe slovenské značky a stránky (Rádio Expres, Visibility, StartItUp, Denník N, RTS úhrady, Bloger roka, HB Reavis, Iné kafe,…).

28.

Kým pri zadaní slova „wordpress“ Google našiel v roku 2016 „len“ 1,8 miliardy relevantných výsledkov, dnes, v roku 2019, ich nájde už 1,95 miliardy…

29.

V súčasnosti je k dispozícii na stiahnutie viac ako 50 000 bezplatných šablón a pluginov WordPressu a ďalšie tisícky platených. Pomocou nich ľahko vytvoríte profesionálny e-shop, anketu, pridáte kontaktný alebo rezervačný formulár,…

wordpress-shop_with_wapuu

30.

Najčastejšie sťahované a inštalované free-pluginy (zadarmo) sú Akismet, Regenerate Thumbnails, WooCommerce a Yoast SEO.

31.

Najčastejšie sťahované a inštalované platené pluginy sú Visual Composer, Slider Revolution a LayerSlider.

32.

Pre WordPress je najčastejšie sťahovaný a aktivovaný výkonný plugin Akismet (proti spamu). Len za hodinu odchytí na celom svete okolo 7,5 milióna spamových správ.

33.

Podľa odhadu spoločnosti Skilled vzniká vo svete na webových stránkach používajúcich redakčný systém WordPress okolo 70 miliónov príspevkov mesačne.

34.

WordPress je častým objektom útokov hackerov. Firma, ktorá eliminuje ich útoky svojím pluginom Wordfence, uvádza, že počet len ňou registrovaných útokov je v roku 2019 okolo 4,8 miliardy za mesiac.

35.

Viaceré zdroj uvádzajú, že aktualizované verzie WordPressu používa len približne 40-50 % nainštalovaných WordPress-ov, čo je príčinou častých správ o slabej bezpečnosti WordPress-u. Stránka wordpress.org uvádza presnejšie 49 %.

36.

Podľa správy wpscan.org z 3 972 známych bezpečnostných chýb WordPress-u pochádza
52% z WordPress pluginov,
37% z hlavného WordPressu,
11% z tém WordPressu.

wordpress-shop_wapuu

37.

Najväčšie odcudzenie údajov v histórii žurnalistiky z Mossack Fonseca, známe ako Panama Papers, obsahovalo viac ako 4,8 milióna e-mailov. Udialo sa cez zraniteľnú verziu pluginu Revolution Slider, pričom WordPress server bol v rovnakej sieti ako e-mailové servery firmy.

38.

WordPress vyhodnocuje pri definovaní prihlasovacieho hesla jeho „silu“ a používanie slabého hesla musíte samostatne potvrdiť, nakoľko až 81 % hackerských útokov na web-stránky (nielen na WordPress) je postavených na odcudzenom alebo slabom hesle.

39.

Napriek nedostatkom už v roku 2017 WordPress pokoril hranicu zastúpenia medzi redakčnými systémami 75%, jeho zastúpenie medzi redakčnými systémami dosiahlo 76,4 % (údaje z Wappalyzer). Tým odsunul CMS Joomla, Drupal, TYPO3 a iné redakčné systémy do minoritnej pozície na trhu.

+1

Aby bol WordPress pri inštalácii plne funkčný, v súčasnosti musí web hosting ponúknuť PHP verziu 7 alebo vyššiu, MySQL verziu 5.6 alebo vyššiu, prípadne MariaDB verziu 10.0 alebo vyššiu. Pre úspešné zobrazovanie stránky cez vyhľadávač Google je žiadúce mať od leta 2018 zabezpečenie HTTPS.

WordPress sa v priebehu rokov rozrástol a úspešne vyvíjal. Je namieste povedať, že zamieril správnym smerom a podľa neprajníkov môže jedného dňa dokonca ovládnuť internet 😀

Ak sa chcete o tomto fenoméne internetu dozvedieť viac, naučiť sa ho inštalovať a efektívne používať, pozrite na na sériu kurzov WordPress-u, ktoré majú už stovky spokojných absolventov. V prípade, že váhate, prečítajte si článok Čo očakávať od kurzu WordPress, v ktorom píše o svojej skúsenosti testovačka kurzov… a príďte sa naučiť robiť web-stránky.
S WordPressom to zvládne naozaj každý, kto chce.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Kurz Wordpress, tvorba web-stránok, WordPress, zaujimavosti


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave