Zálohovanie a prenos WordPress webu na novú doménu pluginom – 2021

článok na blog uverejnený: 30. septembra 2021

Pri tvorbe stránky existuje viacero stratégií. Jedna z nich používa tzv. pieskovisko, kde si stránky vytvoríte a následne ich po otestovaní prenesiete na „ostrú“ doménu, dáte ich akoby oficiálne do prevádzky. V prípade, že využívate pri tvorbe stránok nejaké pieskovisko, potrebujete hotový web presunúť na novú doménu, prípadne aj na nový hosting. Pri tomto prenose webu si môžete vybrať zdĺhavejší postup krok po kroku, alebo rýchly, keď za vás takmer všetku prácu vykoná nejaký program. Platí to i pre stránky vytvorené vo WordPresse.

Kým zálohovanie a obnova stránok je pomerne jednoduché, migrácia webu WordPress nie je úplne jednoduchá úloha. Je možné ju urobiť krok po kroku ako sme popísali v článku Ako presunúť WordPress stránku, alebo WordPress migrácia (vyžaduje trochu poznanie WordPressu a určité skúsenosti), alebo pomocou migračného doplnku v podobe pluginu.
Ak čítate tento článok, je veľká pravdepodobnosť, že vás zaujíma ako presunúť web na novú doménu, alebo ste sa už počas procesu exportu či importu stretli s nejakým problémom. Ideme migrovať, poďme na to!

Pluginy používané pri presune webu na novú doménu

Najčastejšie sa pri presune WordPress webu práve kvôli jednoduchosti používajú pluginy dostupné z bežného repozitára WordPressu. Sú úplne alebo čiastočne zadarmo – do istého objemu prenášaných dát neplatí používateľ nič.

Doplnkov na presun webových stránok WordPress z jednej domény (alebo hostingu) na druhý je k dispozícii viacero. Slovenská stránka sk.wordpress.org ponúka po zadaní slova „migration“ prehľad na obrázku.

výsledok vyhľadávania kľúčového slova "migrácia" na stránke Wordpress Slovensko

Skrátený prehľad najčastejšie používaných pluginov na migráciu môžeme v čase písania článku zredukovať na tieto (viac ako 10 tisíc inštalácií):

Okrem uvedených existujú ďalšie, ktoré migrujú weby na konkrétne hostingy. Tie nie sú univerzálne, preto nie sú v zozname.
Vyskúšal som už asi všetky uvedené migračné pluginy. Na základe skúseností je mojou prvou voľbou na prenos WordPress webu plugin All-in-One (druhou WordPress Duplicator).

Prečo taká popularita

Tento obľúbený doplnok WordPressu s viac ako 4 miliónmi aktívnych inštalácií už použilo podľa autorov viac ako 60 miliónov webstránok. All-in-One WP Migration používa aj mnoho developerov, pretože je komfortný z hľadiska výberu možností a pritom zachováva jednoduchosť ovládania i porozumenia.

Plugin si po inštalácii vytvorí svoje miesto v ľavom štandardnom menu Word.Pressu. Hovorí väčšinu výrazov aj po slovensky.
Ponúka tri funkcionality:

  • export údajov (s prípadnou zmenou domény – používané pri migrácii)
  • import
  • zálohovanie (backup)

Zálohu webu pri exporte i backupe program vytvorí na hostingu a následne umožní jej uloženie na rôzne miesta – stiahnuť k sebe do počítača (File), uložiť do Dropboxu, na Disk Google atď. Z týchto lokalít má používateľ tiež možnosti importu zálohy. To všetko prakticky na jeden klik, preto tá popularita. Jednoduché a luxusné riešenie migrácie, alebo zálohovania (a obnovy) aj pre netechnických používateľov.

plugin All in One WP Migration umožňuje export všetkého jedným kliknutím bez nastavovania

Dôveryhodný plugin a jeho problémy

Keďže proces presunu webu na nové miesto je potrebné vykonať naozaj starostlivo, aby stránky na novom mieste fungovali na 100%, ľudia prirodzene používajú overené veci. A takou plugin určite je. Napriek občasným problémom.

Za roky skúseností sa mi dva razy nepodarilo na prvý raz zálohovať, čo som potreboval. Pri opätovnom spustení zálohovanie prebehlo bez problémov. Čo sa týka veľkosti exportovaných údajov, nenarazil som na žiadne obmedzenia. Exportovať/zálohovať môžete neobmedzené množstvo údajov.
Plugin je vytvorený tak, že bezplatná verzia umožňuje neobmedzený export, avšak import záložných súborov je nastavený len do veľkosti 8 MB. To je málo, bežne mávajú zálohy stránky niekoľko stoviek MB.
Pri importe ma tiež raz zaskočil problém s časovým limitom – prenos údajov prebiehal pomalšie a prekročil som časový limit hostingu. A tiež som párkrát zistil, že serverový priestor klienta bol plný, čo plugin neoznámi, len prestane pracovať.

Všetky tieto problémy sa dajú pomerne ľahko riešiť, stačí rozumieť používaným procesom. Väčšina používateľov WordPressu to však nepotrebuje a nepozná problematiku dostatočne hlboko.
Najčastejšia ťažkosť – obmedzenie veľkosti importu – sa v plnej paráde prejavila až v roku 2021. Hoci po kliknutí na položku Import sa objavilo okienko ako roky predtým.

importovať údaje pri obnove zálohy nie je zložité

Prelomový rok 2021

Do roku 2021 umožňoval plugin bezplatné importovanie záloh i exportov s obmedzením 8 MB. Hneď vedľa informácie o obmedzení bol odkaz na stránku firmy, kde ste našli 4 spôsoby riešenia obmedzenia importu v plugine – pre technicky zdatných i netechnických wordpressákov. V súčasnosti sa tento odkaz objaví podľa počasia – niekedy je, niekedy nie je.
V prípade záujmu si môžete stiahnuť náhľad stránky s postupom Ako zvýšiť maximálnu veľkosť importovaného súboru vo WordPress.

Jedna z uvedených možností ponúkala donedávna možnosť stiahnutia ďalšieho pluginu na rozšírenie objemu importovaných údajov do 512 MB. To väčšinou stačilo.
Ak potreboval niekto importovať viac ako 512 MB, mohol si dokúpiť prémiový plugin s neobmedzeným limitom dát. Po jeho nainštalovaní všetko fungovalo ako hodinky.

V čase písania článku (september 2021) umožňuje plugin naďalej bezplatné importovanie záloh i exportov s limitom 8 MB, avšak plugin s rozšírením na 512 MB zmizol. Odkaz v rozhraní pluginu smeruje priamo na stránku s pluginom pre neobmedzený import za 69 dolárov. COVID-19 asi viedol autorov k zmene obchodnej politiky…
A môj kúpený plugin s neobmedzeným limitom importu prestal fungovať, čo ma prinútilo hľadať riešenie. Našiel som.
Funguje. A verím, že bude aj vám 😀

ponuka pluginu bez limitujúceho obmedzenia veľkosti importovaného súboru

Ako obnoviť zálohu a presunúť web pomocou pluginu napriek limitu

Plugin je open source – má otvorený zdrojový kód. Ak rozumiete aspoň trochu programovaniu a WordPressu, budete pomerne ľahko rozumieť kódu pluginu. I nasledujúcim krokom. V prípade, že sa v problematike orientujete len ako netechnický používateľ, budete prekvapený – nasledujúci návod bude fungovať aj vám, hoci mu nemusíte rozumieť. Stačí dodržať nasledujúcich 7 krokov obnovy:

  • nainštalujete a aktivujete doplnok
  • otvoríte editor doplnkov
  • vpravo hore zvolíte z ponuky pluginov All-in-One WP
  • v menu vpravo rozkliknete súbor Constants.php – otvorí sa v hlavnom okne
  • v Constants.php vyhľadáte a upravíte limit veľkosti nahrávania
  • uložíte zmeny
  • skontrolujete nastavenie pluginu v časti Import

…a obnovíte zálohu. V prípade, že bola záloha upravená na migrovanie (zmenené všetky adresy starého webu za nové), po absolvovaní uvedených krokov a odsúhlasení upozornenia na prepísanie pôvodného webu budú na novej doméne o chvíľu stránky už funkčné.

Na to, aby bol celý postup jednoduchý a úspešný, odporúčam použiť staršie verzie pluginu. Tu si môžete stiahnuť jednu z nich:

7 bodov obnovy podrobnejšie

1. nainštalujte a aktivujte plugin

Stiahnutý plugin je uložený vo formáte .zip, priamo cez redakčný systém WordPress ho teda môžete nainštalovať na server so stránkami postupom na nasledujúcich obrázkoch.
Dôležité! -> v prípade, že ste mali predtým nainštalovanú novšiu verziu pluginu All-in-One WP Migration, vymažte ju ešte pred nainštalovaním staršej verzie, pretože inak nebude správne fungovať.

ako pridať plugin vo formáte .zip do WordPressu z počítača
po pridaní pluginu vo formáte .zip do WordPressu z počítača ho aktivujeme

2. otvorte editor doplnkov

V menu WordPressu naľavo nájdite v časti Pluginy ako poslednú položku submenu Editor – presne ako na obrázku. Kliknutím otvoríte editor na úpravu pluginov.

3. vpravo hore zvoľte z ponuky pluginov All-in-One WP Migration

Z ponuky nainštalovaných pluginov vyberte náš a potvrďte Vybrať.

v editore pluginov ako prvé vyberieme plugin na úpravu

4. v menu vpravo rozkliknite súbor constants.php

Kód pluginu sa objaví v hlavnom okne.

5. v constants.php vyhľadajte a upravte limit veľkosti nahrávania

Niektoré verzie a témy umožňujú vyhľadať výraz „File Size“ pomocou skratky Ctrl-F. Vzhľadom na to, že súbor je malý, nájdete v ňom hľadaný výraz rolovaním aj bez funkcie vyhľadávania.

Hľadáte toto:
// =================
// = Max File Size =
// =================
define( ‚AI1WM_MAX_FILE_SIZE‘, 2 << 22 );

Vo výraze 2 << 22 sa skrýva zašifrovaná limitujúca veľkosť  importovaného súboru. Zvýšením čísla 22 o jedna sa limitujúca veľkosť vždy zdvojnásobí, takže číslo 25 bude znamenať limit 64 MB, číslo 28 (na obrázku) bude limit 512 MB. Väčšina stránok máva na začiatku veľkosť do 500 MB.
Potrebujete viac? Prepíšte číslo na 30 alebo 32 a budete môcť pluginom importovať 2 GB alebo až 8 GB.

Tento postup úpravy limitu v novšej verzii pluginu nefunguje, preto odporúčam použiť a upraviť jeho staršiu verziu 6.7. V nej robte aj zálohu, pretože autori plugin priebežne modifikujú a niektoré nové verzie záloh nemusia byť kompatibilné.

úprava pluginu - upravujeme constants.php

6. uložte zmeny

Zmeny uložte modrým tlačidlom Aktualizovať súbor vľavo dolu pod hlavným oknom. Tento krok je naozaj dôležitý 🙂

7. skontrolujete nastavenie pluginu

V časti Import môžete po prekliknutí vidieť v dolnej časti aktuálny nastavený limit pre import zálohy, napríklad Maximum upload file size: 512 MB

importovanie obmedzené na 512 MB bežne stačí

Ako rýchlo migrovať WordPress na novú doménu

Uvedeným postupom plugin úspešne nainštalujeme, ale ešte sme nevyhrali.
Pri obnovení zálohy pri migrácii potrebujeme súbor obsahujúci údaje, ktoré chceme preniesť. Súbor má koncovku .wpress a vytvárame ho pluginom v časti Export.

Pri migrácii ho vytvárame popísaným pluginom funkciou Export (nie Záloha), pričom musíme nastaviť zmenu adries – vymeníme vo vytváranej zálohe adresu pôvodnej domény (napr. pieskovisko.com), na ktorej sa stránky nachádzajú v čase vytvárania migračnej zálohy, za adresu novej domény (napr. novadomena.com).

V prípade, že chcete zmenšiť veľkosť vytváranej zálohy, môžete ešte v časti Pokročilé nastavenia označiť Neexportovať komentáre označené ako spam, Neexportovať revízie príspevkov, prípadne Neexportovať databázu (ak ju exportujete samostatne v databázovom rozhraní) a pod.

pri migrovaní web-stránky na novú doménu pomocou pluginu je potrebné zmeniť adresu domény vnútri zálohovaných súborov

Vzniknutý súbor môžeme importovať cez plugin nainštalovaný vo WordPresse na novej doméne v časti Import. Alebo – ak je pripojenie pomalšie – skopírovať ho priamo na webhosting do priečinka so zálohami wp-content/ai1wm-backups pomocou niektorého programu s FTP.
Následne už zostáva iba v časti Zálohy zvoliť Obnoviť a potom potvrdiť, že ste si vedomý zmien, ktoré nastanú prepísaním databázy na zálohovanú verziu.

záloha web-stránky je uložená v podpriečinku vo wp-content

Poznámky:
1. Do prenesenej verzie stránok sa prihlasujete prihlasovacím menom a heslom starej domény (prenáša sa spolu s databázou).

2. Uložená záloha s presmerovaním na novú doménu bude funkčná len na novej doméne, takže sa na ňu nespoliehajte na starej doméne – slúži len na migráciu.

3. Ak chcete plugin úspešne používať, pochopiteľne ho neaktualizujte, aj keď bude svietiť na červeno potreba jeho aktualizácie 🙂
Vlastne, keď ho nebudete používať, môžete ho mať i deaktivovaný.

Viac o WordPresse a vytváraní stránok s ním zistíte v koncentrovanej výživnej forme na kurzoch WordPress-u – každý z nich vás posunie vpred. Znalosti a prehľad v problematike vám umožnia spraviť web-stránky nielen sebe, ale i priateľom. Možno si začnete tvorbou web-stránok i privyrábať.
Tí, ktorí kurzy absolvovali, pochvália kurz (pozrite referencie ku kurzu WordPress pre začiatočníkov), a neskôr i pošlú odkaz na svoju prácu, funkčné stránky. Neveríte? Pozrite napríklad kvetynaomi.sk, greenhome.sk, denisapetras.sk, michnicova.sk, …

Že všetko dnes nájdete na webe? Nech sa páči – hľadajte, čítajte, vzdelávajte sa. Alebo nestrácajte čas a príďte. Práve pekné výsledky našich absolventov dokazujú, že ľudia netrávili čas na kurze zbytočne …hoci je všetko na webe.

Pomohol vám tento článok? Myslíte, že by pomohol aj niekomu vo vašom okolí? Zdieľajte ho pokojne na FB
(tlačidlo Zdieľať pod nadpisom), IG, LI, alebo naň prepošlite svojim známym odkaz. Autor sa neurazí 🙂

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
migrácia, WordPress, zálohovanie


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave