Za najlepšie zážitky vďačím…

článok na blog uverejnený: 29. júla 2017

Horúce leto či vlažná jeseň. Teploty nad 30 stupňov nie sú podmienkou. Len nech neprší veľa.
Únik od každodenej práce, relax. Pohoda. Duševná očista.
…vlaky a autobusy idúce odniekiaľ niekam. Ani nie je dôležité kam.
Veď správny tramp si vraj kupuje lístok nie podľa cieľa, ale podľa sumy, ktorú má k dispozícií.

…nečakaným nápadom. A Photoshopu!

– Prosím si lístok za korunu. Alebo nie, za dve koruny…
A tramp cestoval, kam ho lístok zaviedol. Možno s partiou, možno sám. Taký vraj býval kedysi správny tramp, správny tulák.
Doba sa zmenila. Už netreba byť tramp na deklarovanie svojej nezávislosti, či svojho vzťahu k prírode. Na cestovanie stačí chuť, trochu peňazí a pár dobrých tipov.

V skutočnosti pravý tramp tipy nepotrebuje, veď žije lístkom, ktorý dostal od pani za okienkom. Jeho cieľom je cesta. Pre tých ostatných je métou cieľ… a vtedy platí, že dobrých tipov nie je nikdy dosť.
Ak nemáte ďaleko od prírody, vaše vnútro privíta podnety,  ktoré v nej nájdete na prechádzke, na výlete, túre či večernom posedení pri ohni. Lákajú vás také zážitky?
Hoci dnes nie je tramping čo býval, tí, ktorí ho zažili, ho nosia stále v sebe a odovzdávajú jeho posolstvo formami blízkymi dnešnej dobe – skauting, občianske hnutia a iniciatívy zamerané na ochranu prírody a krajiny, na ekológiu či na ochranu pamiatok a životného prostredia a pod.

Či už sa chcete k svojim zážitkom vracať v najlepšej kvalite v podobe kopy fotografií, fotoalbumami alebo fotoknihou, budete potrebovať dobrý fotoaparát (dnes je už súčasťou mnohých smartfónov) a program, ktorý umožní zábery nielen orezať, ale aj napraviť chyby spravené počas expozície pri zážitku.
Taký program je Photoshop.

Kam na výlet, kam na víkend

Možno nie je ďaleko doba, keď mestským ľuďom začne zasa chýbať príroda a tuláci sa zjavia v prírode vo väčšom počte opäť. Dovtedy z nich budú turisti, ktorých poteší každý zaujímavý tip, kam s deťmi, kam vypadnúť na víkend, kam zamerať na Slovensku svoje cesty.

Slovensko je históriou bohaté na hrady, zámky, kostoly, valy a iné kultúrne a historické pamiatky. Mnohé z nich v čase zanikli, alebo sú v stave, keď ich pripomína len pár kameňov v lese… Niekoľko desiatok, ba spolu so zrúcaninami viac než stovka však stále láka na návštevu.
Vitajte na okraji shoppingovej civilizácie!

Tip č. 1 – hrady, kaštiele: Fiľakovo, Budatín, Stará Ľubovňa, Červený Kameň, Mestský hrad Kremnica, Trenčín, Nový hrad v Banskej Štiavnici, Oravský hrad, Bratislavský hrad, Nitriansky hrad, kaštieľ Svätý Anton, kaštieľ Betliar, kaštieľ Budmerice, kaštieľ v Brunovciach, kaštieľ Csákyovcov – Hodkovce, kaštieľ Strážky, kaštieľ Markušovce,… a zatiaľ stále v rekonštrukcii Krásna Hôrka
Mimoriadny tip: kúsok od Piešťan, v obci Podolie, nájdete park miniatúr s viac než 50 miniatúrami historických hradov, zámkov, veží,…

Kto je Tramp?

Tramping vždy priťahoval najmä obyvateľov miest s technickou orientáciou. Nemusíte byť hneď navonok ostrieľaný tramp či tulák, môžete ním byť vo svojom vnútri, a keď konečne vyjdete medzi iných, budete prekvapení, že medzi trampami nájdete ajťákov i bežných úradníkov…

Tramp nie je Donald. On je Trump. Tramp je človek, ktorý vyznáva rekreačné táborenie v prírode (pôvodne v divočine), zvyčajne spojené s pešou turistikou. Slovenská i česká wikipédia majú k trampovaniu veľmi dobre spracované texty, stoja za prečítanie. Tramp s veľkým T je človek, ktorý ctí prírodu a kráča ňou „ľahkou nohou“ – po jeho pobyte nezostávajú väčšinou stopy. Bývalo ich veľa. Našťastie, nemusíte byť trampom, aby ste sa správali k  prírode podobne!

Máte chuť prehodiť batoh na plecia a vyjsť do lesov? … dobre, nie. A čo tak navštíviť iné zaujímavé slovenské mestá? Jednodňovka alebo dvojdňovka.

Tip č. 2 – mestá, zámky: Levoča, Bardejov, Stará Ľubovňa, Spišská Sobota, Spišský Štvrtok, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Kremnica, zámok Vígľaš, zámok Halič, zámok Smolenice (len v lete), zámok Bojnice,…
Mimoriadny tip: Kežmarok – kostol bez jediného železného klinca, kostol ako mešita, Kežmarský hrad, secesná budova železničnej stanice a i.

Na Slovensku ich je toľko, že človek pri hľadaní žasne… a nevie, kam sa vybrať skôr.

Tipy na výlety

Viete, že Slovensko je považované za krajinu s najväčším počtom jaskýň na obyvateľa v Európe? Máme ich registrovaných viac ako 7000 – ľadové, sintrové, aragonitovú –  a určite ešte nie sú objavené všetky. 18 z nich je prístupných verejnosti, 13 je pod Správou slovenských jaskýň, a 5 ďalších je sprístupnených speleologickou vodcovskou službou – prevádzku zabezpečujú iné subjekty ako Správa slovenských jaskýň. Okrem nich je 30 jaskýň verejnosti voľne prístupných. Jaskyne slovenského krasu sú zapísané v zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Tip č. 3 – jaskyne: Belianska jaskyňa, Brestovská jaskyňa, Bystrianska jaskyňa, Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Dobšinská ľadová jaskyňa, Domica, Driny, Gombasecká jaskyňa, Harmanecká jaskyňa, Jasovská jaskyňa, Ochtinská aragonitová jaskyňa, Važecká jaskyňa
+ Krásnohorská jaskyňa, Jaskyňa mŕtvych netopierov, Jaskyňa Zlá diera, Malá Stanišovská jaskyňa, Bojnická hradná jaskyňa
Mimoriadny tip: Jaskyňa Zlá diera – nie je elektricky osvetlená, návštevník s prilbou na hlave prechádza so sprievodcom podzemie

Načo je Photoshop?

Mám v archívoch na diskoch množstvo fotografií pripomínajúcich zážitky s priateľmi z posledných rokov, keď už prevládlo fotenie na SD karty nad filmom. Aj vy?
Čo s nimi…
Prezerať ich na počítači? Premietať obsahy adresárov s fotkami na stenu? Alebo… čo tak spraviť si z niektorých z nich tapetu na stenu? Alebo vyrobiť obraz.

Rozhodol som sa pre výrobu fotoknihy. Mám rád kvalitné veci, preto som si po prieskume vybral firmu Saal Digital v Nemecku, veď doprava medzi štátmi dnes nie je problém. Kvalitná fotokniha vyžaduje …áno, vysoko kvalitné fotografie.
Ako však nastaviť kontrast, doladiť jas, farby? Čo je gamut? Aké rozlíšenie zvoliť?
To všetko som sa dozvedel na kurze Photoshopu I. O skúsenosti s ním napíšem v samostatnom článku Tajomstvo pekných fotografií.
Výsledok v podobe fotoknihy sa podaril na jednotku – posúďte sami…

P.S.

Na Slovensku máme v Korni na Kysuciach povrchový ropný prameň, asi 20 km od neho v osade Megonky geologickú raritu v podobe kamenných gúľ, Brhlovce známe svojími  kamennými obydliami, v Hodruši-Hámroch okolo 700 rokov starú ručne kopanú baňu, komplex štiavnických tajchov, drevené kostolíky roztrúsené po celom Slovensku, pri Dubníku najstaršie opálové bane na svete a jediné opálové bane v Európe, v obci Herľany gejzír, zrúcaniny hradov takmer na každom kroku… a mnoho ďalších miest, ktoré stoja za návštevu.
A možno vás upúta netradičný projekt Čierne diery 🙂

Dúfam, že sa stretneme na návšteve niektorej slovenskej atrakcie, posunieme si nové tipy, vymeníme pár fotiek,…
Ahoj, turisti! Ahoj, trampi!

Tip č. 4 – prírodné lokality: Zelené pleso, Veľké Biele pleso, Sivá Brada, Pažiť, Dreveník, Kláštorská roklina, Mengusovská dolina, Prielom Dunajca, Prielom Hornádu, Manínska tiesňava, Súľovské skaly, Jánošíkove diery,…
Mimoriadny tip: splav Malého Dunaja

Záverečné zhrnutie:

+ super kurz pre začiatočníka
+ vhodný pre ľudí, ktorí sa sami už niečo z oblasti naučili a chcú si ujasniť celok
+ skúsený lektor
– večerný kurz bol náročný na sústredenie, trval o hodinu kratšie ako denný, no s tým istým obsahom

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Adobe, fotošop, grafika a video, hrady, jaskyne, kaštiele, Photoshop, tip na výlet, tramp, zámky


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave