Čo všetko dokáže Adobe Photoshop, som mal možnosť vidieť na grafických výstupoch, s ktorými som prichádzal do kontaktu pri marketingovej práci počas posledných desiatich-pätnástich rokov. Krásne vizuály výrobkov, ľudí v rôznych situáciách, bannery, plagáty, brožúry etikety, vizitky, výročné správy,… Mali jednu chybičku – väčšinou boli rastrované. Photoshop pracuje s rastrom.
Keď som ich dostal v elektronickej podobe a chcel si zväčšiť niektorý detail, viditeľne sa rozpadali na pixely.
Ozaj, videli ste film Pixely z roku 2015? Zabavia sa pri ňom dobre aj tí, ktorí techniku nemajú v láske…
Medzi fotografmi zatracovaný, grafikmi uctievaný, verejnosťou odkladaný, firmami zaznávaný,… Fotografom berie veľa z jedinečnosti ich kumštu, grafikom dáva donedávna netušené možnosti, laická verejnosť ho pozná skôr z počutia, na pohľad desivo rozsiahle množstvo funkcií (stále sa rozširuje!) odradí aj niektorých nadšencov. Firmy zasa dlhodobo – ak sa neorientujú na prácu s grafikou – nenadchýna jeho cena, nikdy nepatril medzi lacné. To je stručný výpis dosť zvláštnych charakteristík svetovo známeho programu.
Photoshop je silný programový nástroj na prácu s fotografiami a obrázkami. Pracuje s bitovou mapou (rastrom), teda pod lupou, resp. pri veľkom zväčšení je vidieť detaily jednotlivých bodov – pixelov, z ktorých sa obrázok skladá. Program umožňuje obrázky upravovať, retušovať, dofarbovať, filtrovať, rozmazávať či zostrovať, meniť ich rozlíšenie, veľkosť, robiť z viacerých elegantné montáže,… Môžete pomocou neho z fotografie vymazať nežiadúcu osobu alebo naopak, nejakú pridať. Zachrániť nepodarenú tmavú fotku. Urobiť z rannej fotografie večernú, ubrať jej alebo pridať „život“, nechať ju zaliať slnkom alebo naopak – „ochladiť“ ju a mnoho ďalšieho…
Dokonca je taký skvelý, že pomocou neho je možné vytvoriť v počítači udalosť, ktorá sa nikdy nestala. Ak konečný výstup robil niekto, kto rozumie programu a vie ako napodobniť realitu, o autenticite udalosti nebudete pochybovať.
Na ilustráciu možností pripájam týchto pár obrázkov:
Z nich môžu vzniknúť v závere druhého dňa kurzu napríklad takéto výstupy: