Prečo sa vzdelávať celý život alebo keď vás dobrý kurz posunie správnym smerom

článok na blog uverejnený: 31. mája 2017

Prečo sa vzdelávať? Keď som končil vysokú technickú školu, svet bol gombička. Aspoň sa tak zdal. Po príchode do praxe som žasol nad tým, čo všetko som sa ešte potreboval naučiť, aby som bol pre podnik zaujímavý. Začal som však dobre – ako mladý vedúci oddelenia IT …a rozbehol svoju kariéru.

Začiatky

Chodil som do práce. Bavilo ma to. Tešil som sa na pondelky, utorky, piatky, kolegov, debaty pri obede,… Že nie každý sa teší? No dobre, nie každý.
Sobota! Preštudovať novinky v odbore, v ktorom som pracoval. Perspektívy, vývoj, stratégie. Pre istotu občas informácie z iných odborov. Človek nikdy nevie, odkiaľ príde tá správna myšlienka. Dnes to platí dvojnásobne.
Videl som perspektívy, ktoré vedenie nevidelo. Možnosti, ktoré sa priam otvárali pred nosom. Komunikoval som ich kolegom i vedeniu. Vypracoval projekt. Doštudoval si teóriu a doplnil do projektu výpočty ekonomickej návratnosti, hoci to vôbec nebola náplň mojej práce. Konkretizoval som predstavy.
Prešlo pár mesiacov a pochopil som, vedenie malo inú predstavu.
Dnes podnik neexistuje.

Založiť si vlastnú firmu!

Našiel som spoločníka a rozbehli sme to …veď pracujeme na svojom!
Firma bola úspešná, založili sme ďalšiu. A ešte jednu, v zahraničí.
Prešlo tak viac ako desať rokov.
Nebolo to zlé, ale… už sme nechceli so spoločníkom robiť na svojom. Rozumiete tomu? Nechceli sme mať zodpovednosť za to, aby zamestnanci dostali mzdy, keď veľkí odberatelia neuhradia včas faktúry. Ani rozprávať a vysvetľovať ich rodinným príslušníkom, že budúci mesiac sa to nestane. Riešiť straty vzniknuté rozkrádaním zamestnancami. Chodiť na políciu kvôli ukradnutým firemným autám, vlámačkám do skladu firmy,…
Predal som podiel a už skúsený sa rozhodol začať v zahraničnej firme.

Nový začiatok, iné podmienky

Prešiel rok, dva, päť, osem. Scenár sa po čase zopakoval. Manažér predovšetkým spravuje, ale aj plánuje, riadi, kontroluje, rieši problémy,…
Tri-čtyri razy upravované plány pre materskú firmu na ďalší rok, mesačné hlásenia, kumulované výsledky za štvrťrok, nekončiace obchodné jednania s dodávateľmi i odberateľmi, aktualizovanie zmlúv, inventúry, prezentácie, eventy, interné školenia, služobné cesty po Slovensku i po svete,… Zodpovednosť. Stres.

Skúsenosti

Veľmi veľa som sa za tie roky naučil. O manažmente, o marketingu, o nových technológiách, o sebe,… Na firemných školeniach, pri jednaniach s partnermi, kolegami, zamestnancami i zákazníkmi, na absolvovaných kurzoch a po večeroch z kníh a internetu.
Ako čítať účtovné závierky. Vyšší level Excelu. Ako pracovať s Photoshopom. NLP techniky. Ako robiť marketing na Facebooku. Čím pomôže Google Analytics…

Malo to však jednu chybu. Získané vedomosti boli neúplné. Z každého rožku trošku.
Nevytvárali harmonický celok, ktorý by sa dal s eleganciou použiť.
Čiastočne som našiel riešenie v podobe externého štúdia na Fakulte manažmentu UK – skvele dopĺňa moje praktické skúsenosti z oblasti strategického uvažovania a manažmentu.
Programovanie web-stránok či praktická stránka internetového marketingu sa na škole učí v akademickej rovine a to pre prax nestačí…

JT7_400pxa kopie

Prečo sa vzdelávať celý život?

Som v praxi viac ako 20 rokov a od začiatku roka 2017 ma šteklí myšlienka opäť založiť firmu. O desať rokov bude mať peknú minulosť a o dvadsať rokov môže byť pri súčasných perspektívach dôchodkov zdrojom môjho príjmu
Mám v hlave tri projekty. Ktorý z nich uskutočniť? Ako projekty v praxi efektívne zviditeľniť? Ktorú formu marketingu pre ne uprednostniť a prečo?

Každá stratégia pre úspešnú budúcnosť vyžaduje v prvom rade vedomosti, bez nich je to len „strieľanie naslepo“. Iná stratégia platí v prostredí veľkých firiem, iná pre malé podniky. Keďže trh sa dnes mení rýchlo, začal som hľadať predtým, než sa pustím do realizácie, dôveryhodné zdroje aktuálnych vedomostí. Nie na dlhé štúdium, to ponúka univerzita. Kurzy toho, čo potrebujem pre praktickú realizáciu projektov.

Pri prieskume mi internet ponúkol medzi inými viackrát reklamu firmy IT Learning.
Máte radi reklamy na internete?
Ja nie. Na bannery a online reklamy klikám naozaj veľmi zriedka.
Neklikol som. Ani v januári, ani vo februári.
Rozhodol som sa pre osobný prieskum v teréne.

Ako sa to skončilo, zistíte v článku Viete, čo znamená poriadna práca?

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
IT kurzy, kurz, projekty, rôzne, vzdelávanie, zdroj príjmu


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave