WebP je napriek menšej známosti medzi ľuďmi moderný obrazový formát, ktorý poskytuje výbornú bezstratovú alebo stratovú kompresiu obrázkov na webe. V porovnaní s JPEG alebo PNG používa efektívnejší kompresný algoritmus, čím dosahuje výrazné zmenšenie veľkosti súborov. Pri rovnakej veľkosti ako súčasné JPG či PNG ponúka vyššiu kvalitu. Alebo pri zachovaní vstupnej kvality menšiu veľkosť.
Používaním formátu WebP môžu teda webmasteri a weboví vývojári získať vzácne zlomky sekúnd až sekundy pri načítaní web-stránok. V závislosti od počtu a obsahu obrázkov na stránkach to môže byť dosť významné zrýchlenie. Logika hovorí, že formát .webp má zmysel začať používať vtedy, ak návštevníci stránky používajú prehliadače zobrazujúce formát WebP. Aké používajú, sa dá zistiť z Google Analytics veľmi ľahko.
Čo hovorí charakteristika formátu? Predovšetkým to, že bezstratové obrázky s koncovkou .webp sú v porovnaní s formátom .png menšie o 26 %, zatiaľ čo stratové .webp sú menšie o 25-34% ako porovnateľné obrázky .jpeg (pri ekvivalentnom indexe kvality SSIM). Teda v priemere je veľkosť súborov menšia asi o štvrtinu. Len použitím tohto formátu môže napríklad čas načítania skupiny obrázkov na webe klesnúť z 8 na 6 sekúnd. Poteší, nie?
Aká je kvalita formátu WebP
Porovnajte si vlastné súbory po konverzii do formátu WebP. Vychádzajte z porovnateľných , ktoré používajú bezstratovú kompresiu (napríklad PNG) a následne zobrazte. Programov, ktoré spravia prevod kódovania z JPG/PNG do WEBP, je viacero. Na ilustráciu a porovnanie obrázkov v tomto článku som si z nich vybral WebPconv zo stránky romeolight.com (odkaz na konci článku). Ku konvertovaným súborom poskytuje doplnkové info o veľkosti pred konverziou a po nej a ďalšie, ktoré potešia.
Ak používate prehliadač podporujúci formát WebP a chcete získať rýchlu predstavu o kvalite WebP bez konvertovania vlastných obrázkov, pozrite si gúglovskú galériu WebP.