Úprava obrázkov v počítači

článok na blog uverejnený: 1. januára 2020

Potrebujete upraviť obrázok v počítači? Niečo v ňom zvýrazniť, či orezať tvar?
Možností vo svete programov je veľmi veľa. Od jednoduchých po profesionálne. Lenže – kto sa s nimi bude učiť pracovať? Máme tu zaujímavý tip ako na to.
Použijeme programy balíka MS Office, ktorý nájdete možno aj vo svojom počítači.

Ako upraviť obrázok

Balík MS Office obsahuje vo svojich najznámejších programoch Word, Excel i PowerPoint nástroje na úpravu fotografií (i na tvorbu vektorovej grafiky). Ktorý z nich si na úpravu vybrať?

Ak potrebujete obrázok len upraviť a uložiť ho na ďalšie požitie, odporúčam PowerPoint. V PowerPointe existuje totiž elegantná možnosť upravené obrázky ukladať len na jedno kliknutie. Výsledok môžeme uložiť v niektorom vybranom obrázkovom formáte – .jpg, .png a pod. Prípadne priamo vytlačiť.

V prípade, keď potrebujeme obrázok od základu vytvoriť – nakresliť, to je iné kafe. O tom sa dočítate v inom článku.
V tomto článku sa budeme zaoberať zmenou veľkosti obrázka orezaním, resp. zmenou rozlíšenia a zvýraznením detailov na obrázku… A to všetko dokážeme ľahko v PowerPointe dokonca aj s animáciou 🙂

Ako orezať obrázok

Ako? Napríklad v Exceli alebo PowerPointe 🙂

Čas od času potrebujeme z rôznych dôvodov upraviť rozmery obrázku. Najčastejšie nám nevyhovuje veľkosť – nie vždy nám postačí obrázok zmenšiť alebo zväčšiť – alebo jednoducho potrebujeme použiť len časť obrázka.

Na orezanie obrázka  – ako sa úprava rozmeru bez zväčšenia alebo zmenšenia nazýva – použijeme nástroj, ktorý nájdeme v PowerPointe na špeciálnej karte prislúchajúcej k obrázku (špecifická karta sa objaví vpravo hore v menu kariet po kliknutí na obrázok, po kliknutí do plochy mimo obrázka zmizne). Nástroj označený ako Orezať nájdeme pod kartou v pravej časti pásu s nástrojmi na paneli Veľkosť. „Orezaním“ nepotrebných častí máme možnosť zmeniť rozmery obrázka.

Obrázok môžeme orezať do obdĺžnika/štvorca alebo na niektorý iný programom preddefinovaný tvar.
Priame orezanie do obdĺžnika/štvorca spravíme priamo pomocou nástroja Orezať. Po kliknutí na nástroj sa v rohoch a stredoch strán obrázka zobrazia špeciálne značky v tvare čierneho posuvníka, pomocou ktorých vieme nastaviť rozmery, na ktoré má program obrázok virtuálne „orezať“ (tmavé plochy nebudú po orezaní viditeľné). Po nastavení stačí kliknúť ľavým tlačidlom myši mimo obrázka, resp. priamo na ikonu Orezať a úprava sa prejaví.

Orezané neviditeľné časti obrázka v pracovnom priestore však naďalej zostávajú. Umožňujú nám prípadnú chybu vzniknutú pri orezaní dodatočne opraviť.
Ak potrebujeme orezávanie poopraviť, opäť spustíme príkaz Orezať a PowerPoint umožní nielen úpravu, ale presunutím čiernych posuvníkov na okraje aj vrátenie sa k pôvodnej veľkosti. K pôvodnému obrázku sa vieme rýchlo vrátiť aj pomocou nástroja Resetovať obrázok na špecifickej karte obrázka vľavo na paneli Upraviť.

Orezové značky na nastavenie orezania obrázka v PowerPointe

Orezaním obrázka však neredukujeme veľkosť súboru. Pri uložení zostane jeho veľkosť stále rovnaká. Pre skutočné orezanie potrebujeme použiť ešte nástroj Komprimovať obrázky (na páse s nástrojmi na paneli Upraviť).
Mimochodom – v otvorenom vyskakovacom okne sa objaví tiež možnosť zmenšiť rozlíšenie obrázku, čo umožňuje ešte viac optimalizovať veľkosť súboru.

Orezanie je možné vykonať aj do špecifického tvaru. Môže ním byť šípka, hviezda, ovál alebo kruh, kocka a množstvo ďalších. Zoznam dostupných orezávacích tvarov sa objaví po kliknutí na malú šípku pri nástroji Orezať a následnej voľbe Orezať na tvar. Výberom požadovanej ikony sa obrázok oreže na vybraný tvar.

…a áno, tento postup funguje tiež vo Worde 🙂

Ako upravovať obrázky inak ako bežne

Ako zvýrazniť detail v obrázku

Potrebovali ste už niekedy do prezentácie alebo na web-stránky obrázok či graf so zvýraznením detailu ako na obrázku?
Tento efekt vieme s elegantnou ľahkosťou vytvoriť v PowerPointe. Aj v Exceli a Worde, ale… o tom neskôr.
Ako zvýrazniť detail?

1. Do ľubovoľnej snímky otvorenej prezentácie vložíme obrázok, graf, prípadne tabuľku, v ktorej chceme upútať pozornosť na vybrané bunky.

2. Ako ďalší prvok vložíme vektorový tvar cez položku Tvary na paneli Ilustrácie (karta Vložiť).
Z bohatej ponuky sú na zvýraznenie detailov najvhodnejšie šípky a elipsy, resp. kružnice – ilustračne sú použité aj v obrázkoch k článku.

3. Po vložení priradíme tvaru na jeho príslušnej špeciálnej karte niektorý z preddefinovaných štýlov (panel Štýly tvarov) zodpovedajúci našej potrebe. V prípade elipsy/kruhu vyberieme štvorčekové pozadie s orámovaním (štvorčeky symbolizujú priehľadnosť plochy tvaru), v prípade šípky intenzívny efekt s tieňom.

4. Pre elipsu/kruh je potrebné ešte upraviť hrúbku orámovania pomocou nástroja Obrys tvaru na paneli Štýly tvarov. Ak farba orámovania nevyhovuje, môžeme ju tiež upraviť pomocou tohoto nástroja (zvolená červená viacnásobná elipsa na obrázku dolu).

Ak chceme efekt zvýraznenia detailu použiť v prezentácii, môžeme ho ešte podčiarknuť pomocou animácie, napríklad tvaru priradíme efekt Veterný mlyn (na karte Animácie, panel Animácia).

príklad použitia zvýraznenia detailu na prehľade školského systému SR

Čo s výsledkom?

Upravený obrázok môžeme priamo vytlačiť alebo uložiť na ďalšie použitie.
Práve preto je v úvode odporúčanie používať na úpravy PowerPoint, lebo tento proces je v PowerPointe elegantne jednoduchý.

V prípade, že sme použili efekt zvýraznenia detailu tvarom, je potrebné pred uložením označiť objekty, ktoré budú predmetom ukladania (po výbere prvého stlačiť kláves Ctrl a klikaním myšou pridávať vybrané objekty na ukladanie) alebo objekty zoskupiť. Zoskupenie spravíme po označení objektov nástrojom Zoskupiť na paneli Usporiadať na špeciálnej karte ktoréhokoľvek z objektov vstupujúcich do výberovej skupiny.

Ulozenie upraveneho obrazku je v PowerPointe jednoduche

Kliknutím pravým tlačidlom myši do obrázku a voľbou položky Uložiť ako obrázok… máme upravený obrázok po výbere formátu uloženia (.jpg, .png,…) prakticky okamžite k dispozícii na ďalšie použitie.

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Kancelária a MS Office, PowerPoint, web grafika


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave