Aký je rozdiel medzi vektorom a rastrom?

článok na blog uverejnený: 30. júna 2017

Názov kurzu: Adobe Illustrator I. – základné školenie a úvod do vektorovej grafiky

Lektor: Ing. František Fábera

 

Kurz Adobe Illustrator musí samozrejme začať zodpovedaním základnej otázky „čo je vlastne raster a vektor“. Potrebujeme obidva alebo stačí jeden? Jednoducho vysvetlené – raster je obrázok, ktorý má danú veľkosť a keď ho zväčšujeme, jeho kvalita sa výrazne zhorší, môžeme vidieť tzv. rozpixelovanie. Naopak vektor môžeme zväčšiť koľkokrát chceme, no na kvalite obrázku mu to nikdy neuberie.

Raster versus Vektor

Na tomto obrázku je jasne vidieť rozdiel, keď som text napísala vo Photoshope a v Ilustratore a následne ho zväčšila na 500%.

Raster: (alebo bitmapa) je obrázok zložený z pixelov, pri zväčšení sa kvalita obrázku značne znižuje a môžeme vidieť okraje vo viacerých štvorčekoch, teda je rozpixelovaný. Takéto obrázky rozhodne nie sú vhodné na tlač a ďalšie firemné účely.

Vektor: vektorový obrázok je vytvorený na základe matematickej kalkulácie, pri ktorej každý bod je spojený s ďalším bodom a tak vytvoria rôzne línie a tvary. Vektorový obrázok bude pri akomkoľvek zväčšovaní vyzerať rovnako kvalitne. Z tohto dôvodu by mala mať každá firma logo a iné firemné materiály vždy pripravené v krivkách, t.j. vo vektore.

Zistite viac o kurze

Kurz som absolvovala ešte predtým, ako som sa stala testerkou kurzov, kúpila som si ho v last minute 30% zľave za 93.60€ a s pánom lektorom Ferim Fáberom strávila počas dvoch dní večery od 16:00 do 20:00. Pripravte sa počas týchto spolu osem hodín nasať neskutočné množstvo informácií. Avšak netreba si písať žiadne siahodlhé poznámky, pretože všetko sa dá naučiť za pochodu. Ja som síce poznámkový typ a vždy si zapisujem pre istotu všetko, no tu mi stačilo spraviť si naozaj len zopár poznámok, keďže sme všetci dostali na začiatku kurzu vytlačený manuál so základnými inštrukciami ku kurzu.

Na začiatku kurzu sme sa v rýchlosti zoznámili, ale neočakávajte žiadne trápne “volám sa Erika, mám 26 rokov a som z Bratislavy” kecy. Každý povedal, prečo sa prihlásil na kurz (napr. ja som sa prihlásila, lebo som sa chcela naučiť pracovať s vektormi a nemusela míňať peniaze, ktorých je vždy málo, na grafikov… radšej som si našetrila na poriadny kurz a zvládnem to predsa sama! Plus tak isto by som sa chcela naučiť kresliť ilustrácie, tak toto bol môj prvý krôčik).

Viete, že klameme naše oči na dennom poriadku?

Pán Fábera nás na začiatku zasvätil do tajov farieb a teda – čudovali by ste sa, na akom systéme fungujú tlačiarne. Ja som bola sama prekvapená, ako ľahko sa dá naše oko oklamať. Bežná tlačiareň tlačí len v štyroch CMYK farbách (cyan – modrá, magenta – ružová, yellow – žltá, k – black) a vytvára optický klam – tlačiareň tlačí len tieto farby vo forme malých bodiek, ktoré naše oko nevie zachytiť a začne vzorku bodiek natlačených vedľa seba vnímať ako napríklad bledomodrú alebo fialovú. Tak isto sme sa dozvedeli viac o Adobe Creative Suite a hlavne – ako si môžeme program Illustrator neskôr sami zaobstarať. Nuž, doba už pokročila a nie je nutné kupovať žiadne CD-čká s Adobe Illustratorom, ale všetko si doma pohodlne stiahnete, len vám pípne kreditka a hotovo. Tak isto zistíte, že vlastne všetko, ale úplne všetko, je vo vektoroch. Po tomto kurze už budete vidieť všade len samé vektory!

Naozaj na toto potrebujem kurz?

Dôležitá vec, ktorá by mohla každého, kto si začne s Illustratorom len tak sám doma skúšať je, že absolútne netušíte, čo si máte nastaviť na začiatočnú prácu s dokumentom a ani ktoré nástroje treba používať. Dokonca väčšina nástrojov je skrytých pod jedným, ktorý si musíte rozkliknúť. Pán Fábera nám vysvetlil základné nastavenia dokumentu a čo je to spadavka, kedy ju treba využívať. Toto sa zíde určite každému, kto si potrebuje pripraviť niečo ako podklad pre tlač.

Omáčky nikoho nezaujímajú – poďme kresliť v krivkách!

Väčšinu kurzu strávite samotnou prácou s Illustratorom, takže budete mať dosť času dostať sa do toho a naučiť sa základné pravidlá ako s programom pracovať a niečo reálne vytvoriť. Postupne sme si nakreslili rôzne tvary ako štvorec, obdĺžnik, elipsa, polygón, hviezdy, čiary a vlastné výmysly. Ďalej sme sa naučili používať pero a štetec a dozvedeli sa, kedy je ich najlepšie používať. Dôležitou súčasťou kurzu je nespočetné množstvo trikov (práve tu prišlo na rad moje milované poznámkovanie, aby som to náhodou nezabudla). Musím povedať, že práve tipy a triky z praxe sú IT Learning špecialitka, inštruktor sa neváhal podeliť o rôzne skratky a triky ako sa dajú obísť siahodlhé komplikované kroky.

Čo robiť, keď nemám logo v krivkách?

Teraz si predstavte, že ste stratili všetky vypracované podklady k vášmu logu alebo ste grafik firmy, ktorá jednoducho nemá svoje logo v potrebnej kvalite a vy máte za úlohu vytvoriť nové vizitky. Čo teraz? Logo jednoducho obkreslíte! My sme si to skúsili na tomto logu (toto je moja super obkreslená verzia z Illustratora, takže všetko, čo vidíte, je moja poctivá robota):

Možno sa Vám zdá, že je to jednoduché logo, ale zdanie klame. Teda hlavne pri tých dvoch postavičkách som sa celkom zapotila. Práve pri nich som mala prvýkrát trošku problém a zasekla som sa, lebo mi to vôbec nešlo tak jednoducho ako pánovi Fáberovi. V takejto situácii sa stačilo len opýtať a on mi hneď bez zdržovania ostatných ukázal, kde robím chybu a ako docielim, aby boli postavičky také ako majú byť. Po kurze bola moja obľúbená veta “rozbiť do kriviek” – aby bolo jasné – všetko sa dá „rozbiť“ do kriviek! Toto logo sme neobkresľovali len tak, ďalej sme ho využili pri tvorbe fiktívnej vizitky. Klasicky sme použili pána Nováka. Tu je moja vizitka:

Môžem si vizitky vytlačiť aj doma?

Tie podivné čiary na okrajoch sú už vyššie spomínané krivky. Popri výrobe vizitky sme sa dozvedeli množstvo tipov a trikov, ako pracovať s farbami, ako zarovnávať, ako vybrať len postavy z loga, atď. Tak isto nám bolo vysvetlené nielen ako vizitku vytvoriť, ale aj pripraviť na dva druhy tlače – pre špecializované tlačiarenské firmy a ako dokument uložiť pre vlastné potreby a teda tlačenie vizitiek doma na obyčajnej tlačiarni.

Naučíte sa naozaj základy Illustratora?

Mnoho vecí som v tejto recenzii nespomenula, ale každý jeden bod programu mal zmysel a nadväzoval na ďalšie vysvetľovanie a využitie Illustratora v praxi. Na to, že tento kurz má v názve “základy”, sa naučíte naozaj prekvapivo veľmi veľa a ďalej nebudete mať problém Illustrator používať na jednoduché úpravy a kreatívu. Taktiež pán Fábera je veľký odborník, ktorý sa neváha podeliť so svojimi skúsenosťami a – ani neviete ako – v polovici kurzu zistíte, že nástroje si už nemusíte preklikávať myškou, ale používate klávesové skratky ako majster! Skvelý kurz, jednoznačne odporúčam!

Záverečné zhrnutie:

+ veľa ľudí sa podelilo v rýchlosti na akých iných kurzoch boli a ktoré určite odporúčajú

+ odborník z praxe

+ tipy a triky

+ optimálna rýchlosť

+ ochota pomôcť, keď sa človek „stratí“

+ využiteľnosť v reálnom živote


– Illustrator je platený program

autorom článku je: Erika Žišková
Erika úspešne ukončila MBA štúdium na City University of Seattle a tak isto získala aj Magistra na Univerzite Komenského, Fakulta Managementu. Po štúdiu pracovala v Španielsku vo firme, ktorá sa zaoberá vývojom aplikácií. Technólogie a digitálny svet sú jej koníček a ako testerka kurzov Vám bude prinášať jej pohľad a recenzie. Hor sa do učenia! 🙂

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Adobe, grafika a video, Illustrator, kurz, vektor


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave