Ako spravovať používateľov vo firme? – 2.časť

článok na blog uverejnený: 28. februára 2019

názov kurzu:
Počítačový kurz Microsoft Windows Server 2012/2016: Active Directory základný kurz
lektor:
Ing. Patrik Toman

Prešiel nejaký ten čas a ako som sľúbila na konci predchádzajúcej časti, priblížim vám podrobnejšie tiež čo sa dialo v druhej polovici kurzu. Tri dni kurzu mi dali naozaj zabrať a domov som si odniesla plnú hlavu. Vedomostí, samozrejme. Ako všetko prebiehalo? Využili sme všetky teoretické poznatky? Prečítajte si tento článok a dozviete sa viac.

Pokračujeme v plnom nasadení

Praktických cvičení je počas celého kurzu dosť. Naozaj dosť. Jedným z nich bolo vytvorenie doménového radiča (Domain controller), či pridanie počítača alebo používateľa do domény. Na tieto činnosti sme využívali základné konzoly na správu domény:

  • Active Directory Users and Computers,
  • Active Directory Administrative Center,
  • Active Directory Sites and Services,
  • Active Directory Domain and Trusts,

Používateľov sme vytvárali nielen manuálne pomocou konzoly na správu domény, ale aj pomocou skriptov v jazyku PowerShell. Po vytvorení používateľa sme sa vedeli okamžite prihlásiť pod jeho prihlasovacími údajmi, ktoré sme si sami zvolili. Paráda.

Kurz Active Directory - lektor v triede

Čo je to PowerShell?

PowerShell je skriptovací jazyk od spoločnosti Microsoft. Skripty sa píšu do príkazového riadku, čo som si mala možnosť vyskúšať na tomto kurze.
Mimochodom – pokiaľ máte operačný systém Windows, program Windows PowerShell je tiež súčasťou vášho počítača.

Security skupina vs. GPO

Jednou z posledných tém kurzu bola Security skupina, do ktorej môžeme vkladať používateľov (users). Udeľujeme im práva, čo všetko majú povolené (allow) alebo zakázané (deny). Na kurze sa vysvetľuje aj dedenie práv, ktoré je veľmi dôležité pochopiť. A ako lektor podotkol, bolo by dobré ich v praxi vždy aj otestovať skôr, ako sa uvedú do platnosti.
Poslednou témou, veľmi zaujímavou, boli Politiky skupín (Group policy). Ak by sme si to chceli zjednodušene vysvetliť, ide o individuálne nastavenie, napríklad prístup ku konkrétnemu programu alebo zákaz prístupu do databázy. Súvisiaci pojem GPO (Group policy object) slúži ako skupina politík, ktoré chceme zaviesť vo firme. Využívajú sa na to konzoly Group Policy Management Console a Group Policy Management Editor.
Celú problematiku na pohľad zložitých politík priblížil lektor v zrozumiteľnej skratke tak, že som tomu skvele porozumela 🙂

Moje postrehy a odporúčania

Na základe mojich skúseností si dovolím uviesť, že počítačový kurz Microsoft Windows Server 2012/2016 Active Directory je:

  • pre ľudí, ktorí majú v kompetencií správu používateľov a služieb lokálnej siete,
  • pre ľudí, ktorí ovládajú základnú terminológiu v oblasti operačného systému Windows Server 2012/2016,
  • pre ľudí, ktorí absolvovali kurz Windows Server 2012/2016 – základné princípy, inštalácia a správa,
  • pre ľudí, ktorí sú nadšencami tejto oblasti a chcú naozaj vedieť viac či už z osobných alebo profesných dôvodov 🙂

Ako doplnok ku kurzu dostal každý účastník už na kurze ISO inštaláciu Microsoft Windows server 2012 R2 na skúšobné účely, ktorú sme si stiahli na USB kľúč. Plus sme dostali materiály v papierovej aj elektronickej podobe – nespomínala by som ich, keby neboli naozaj vynikajúco spracované. Vytlačené snímky výučbovej prezentácie s popisom naozaj potešili, účastník kurzu si nemusí robiť ani poznámky (samozrejme, ak chce, môže). Tieto prezentácie sme si odniesli aj v elektronickej podobe, a takisto aj skripty, ktoré sme v jazyku PowerShell vytvárali počas kurzu.

Typy ľudí - ludi s telefonom v ruke

Hodnotenie lektora

Celý kurz hodnotím veľmi pozitívne. Lektor bol veľmi príjemný a vidieť, že sa nielen do problematiky vyzná, ale vie vedomosti úspešne odovzdať aj ďalej. Odpovedal na všetky kladené otázky s úsmevom, či sa to týkalo práce s PC alebo pochopenia teórie.
Nakoľko som bola v problematike ,,lajk“, myslím, že som si z kurzu aj vďaka nemu odniesla maximum nových poznatkov z oblasti.

Ak chcete alebo potrebujete poznatky z oblasti Microsoft Windows Server a ešte stále váhate, prezrite si ponuku kurzov. Za mňa je hodnotenie lektora i kurzu 100 % 🙂

autorom článku je: Kristína Lörinczová
Absolventka Ekonomickej univerzity v Bratislave, nadšenkyňa vzdelávania so záľubou o oblasť IT, ekonómiu a podnikanie. Testuje SW a po práci kurzy IT Learningu. Rada sa s vami podelí o svoje pocity a dojmy prostredníctvom blogov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Active Directory, IT kurzy, MS Windows, PowerShell, Serverové operačné systémy


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave