Prečo si (ne)vybrať školenie Excel VBA?

článok na blog uverejnený: 21. februára 2020

Uvedomujem si, že otázka v nadpise je zvláštna. O to skôr, že sme školiace stredisko… Avšak, keď som začal písať článok, kolega mi povedal: „Daj tomu taký názov, aby na to ľudia, ktorí chcú prísť na kurz, klikli a prečítali si to, lebo to je dôležité.“

Samozrejme sme vždy radi, keď si ľudia školenia u nás kúpia, ale najviac nás teší, keď si kúpia a absolvujú školenie, ktoré je pre nich ideálne, ktoré sa im naozaj hodí. A práve preto vznikol tento článok. Pri výbere kurzov vzniká pomerne často problém práve so školeniami Microsoft Excel VBA.

Prečo si nevybrať pre makrá len tak školenie VBA?
Najprv by som rád vysvetlil, aké máme Microsoft Excel VBA školenia a pre koho sú určené. Od toho sa odvíja vhodnosť správneho výberu, resp. nevýberu.

Aktuálne máme totiž tri školenia Microsoft Excel VBA.

Excel a VBA kurzy

Microsoft Excel VBA I

Toto je úplne nové, voňavé, „chrumkavé“ školenie. Jednodňové školenie, na ktorom sa venujeme makrám v Exceli.
BEZ PROGRAMOVANIA, vážení!

Makro sa dá vnímať ako ďalší nástroj v Exceli, ktorý je viacfunkčný podľa nastavení a ktorý si môže používateľ Excelu vytvoriť sám. Využíva sa hlavne na zautomatizovanie inak dosť prácnych pravidelných úkonov v Exceli. Každý „Excelák“ už o makrách počul, niektorí s už vytvorenými pracujú, či pracovali, ale trúfam si povedať, že pre prevažnú väčšinu to tým končí.
Makier sa ľudia, úplne neoprávnene, boja. Vychádzajú totiž z rozšírenej fámy, že kvôli vytvoreniu makra treba vedieť programovať. A to nie je pre každého!
Áno, aj také prípady sú. Ale nie nutne.

Práve pre neprogramátorov je určené naše úvodné školenie zo sveta makier: kurz Microsoft Excel VBA I – v ňom neprogramujeme, ukazujeme si iné spôsoby ako jednoduché makro vytvoriť i čo sa skrýva v pozadí, ako ho môžeme upraviť,…

excel - vba rozhranie

Microsoft Excel VBA II

Microsoft Excel VBA II je prekopané, upravené, naše (pôvodne prvé) školenie z radu Excel VBA. V skratke, bývalá jednotka. Celý rad sme totiž posunuli, pretože vzniklo školenie VBA I pre začiatočníkov a tých, ktorá nechcú programovať, ale občas si čo-to v Exceli potrebujú pomocou makier upraviť.

Na kurze VBA II sa už naozaj zaoberáme programovaním vo VBA, teda v programovacom jazyku Visual Basic for Applications, ktorý je súčasťou programov balíka MS Office. Niektorí účastníci boli z potreby programovania a postupností v minulosti celkom prekvapení, preto sme tomuto školeniu spravili predvoj – spomínané jednodňové školenie VBA I.

Microsoft Excel VBA III

Microsoft Excel VBA III je v podstate donedávna dvojka, s podtitulom Programovanie aplikačných formulárov pre makrá. Účastník sa na ňom dozvie presne to, čo je uvedené v nadpise.
Ako vytvárať v Exceli formuláre. O spôsoboch a pravidlách ich vytvárania.
Čo je to formulár v Exceli? Formulár treba vnímať ako prívetivé prostredie (okno) ku vytvorenému makru, aby aj menej skúsený používateľ Excelu bol schopný váš program efektívne využívať.

Kedy nie je vhodný kurz VBA

Snažil som sa vám priblížiť obsah kurzov Excel VBA, ale stále som nevysvetlil, kedy si VBA nevybrať.
Opakovane a naozaj dosť často sa nám stávalo, že na školenia VBA prišli záujemcovia o automatizovanie importu dát, úpravu zdrojových údajov alebo záujemcovia o analýzy.
VBA ako programovací jazyk tieto úlohy síce vie zvládnuť, ale je to dosť prácne (aj pre programátora). V takýchto konkrétnych prípadoch je kurz VBA strata času.

Načo sa učiť na kurze VBA vyrábať niečo,  čo už Excel v sebe má?

Excel - tabuľka a PowerPivot

Importovanie údajov pre Excel

Na importovanie údajov, ich úpravu alebo spájanie slúži rozšírenie Excelu – Power Query. Je súčasťou Excelu od verzie 2016, prípadne (po bezplatnom doinštalovaní) aj vo verziách 2013 a 2010. Radi vám ho predstavíme a vysvetlíme, avšak nie na kurzoch VBA 🙂 Power Query si vyskúšate a zamilujete na našom školení Microsoft Excel Databázy I. – Efektívne získavanie a čistenie údajov z rôznych zdrojov.

Ak je vaším cieľom efektná analýza údajov a práca s databázami, vhodný je pre vás kurz Microsoft Excel Databázy II. – doplnok PowerPivot (Power BI), ktorý je venovaný práci s týmto skvelým doplnkom Excelu a dátovým modelom.

A teraz, keď už viete, kde nie je vhodné používať makrá pri znalosti VBA, pretože riešenia už existujú – prečo si nevybrať kurz Excel VBA I? Jedine, že by ste ho nepotrebovali 🙂

Zhrnutie?

Školení máme veľa a stále ich pre vás vylepšujeme. Už si len „správne vybrať“. Ak si nie ste istý ani po prečítaní tohoto článku a neviete, spýtajte sa našich lektorov. Poradia vám tak, aby ste odišli z kurzu spokojný s tým, že ste sa dozvedeli práve to, čo ste očakávali.

autorom článku je: Ladislav Šipeky
Expert na program AutoCAD a vysoko pokročilý v MS Office. Vyštudovaný pedagóg s dlhoročnou praxou od ZŠ až po univerzitu. Je zvyknutý riešiť najrozmanitejšie problémy a úlohy spojené s týmito softvérmi. Rád rozširuje obzory zvedavým študentom, miluje hľadanie správnych odpovedí na ich otázky.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Excel, IT kurzy, Kancelária a MS Office, VBA


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave