Ako pokračuje moja misia? Kurz Java III. zdolaný aj s certifikátom!

článok na blog uverejnený: 29. októbra 2018

názov kurzu:
Počítačový kurz Java III. – pokročilé techniky
lektor:
Ing. Marek Ladický

Dostali ste sa do bodu, kedy ovládate základnú syntax? A hovoríte si, že objektové princípy programovacieho jazyka Java vám už nerobia problémy? Poďme sa pozrieť na to, čo sa dialo na kurze Java III., čo sa skrýva za označením“pokročilé techniky“ a  pridám aj niečo o lektorovi kurzu, aby ste vedeli, s kým má záujemca o kurz Java v IT Learningu do činenia…  🙂

Asi budem na Jave závislá

Rozhodla som sa pokračovať v kurzoch Java ďalej. Nie, nie som závislá (to hovoria síce všetci závisláci, ale ja naozaj nie som). Len keď k Jave pričuchnete a vidíte tie úžasné možnosti, ktoré sa pred vami otvárajú… A tak som si opäť raz ďalej rozšírila vedomosti v oblasti programovania.
Kurz trval dva dni, navštevovala som večerné termíny. Je to praktické, pokiaľ ste zamestnaný a máte možnosť odísť z práce tak, aby ste kurz začínajúci od 16. h stihli. Malá nevýhoda je, že kurz trvá o polhoďku kratšie ako denný, ale obsah má ten istý. Takže koncentrácia je potrebná… Tentokrát sme boli traja mušketieri plus lektor. S účastníkmi som sa zoznámila už na predošlom kurze, počas celého kurzu vládla výborná priateľská atmosféra.

Začali sme tým, ako budú 2 dni kurzu prebiehať …a už sme fičali na Java Reflection.
Úžasná vec je zrecyklovanie kódu, poviem vám. Recyklovanie kódu je použitie už v kóde napísanej funkčnej časti inde. Odporúčam sa zaregistrovať na stránku github.com. Je tam nespočetne veľa kódu a dát, z ktorých sa dá čerpať.

Druhým okruhom bola téma správa pamäte. Naučila som sa, že vždy, keď spúšťam java program, je potrebné nastaviť pamäť. Pokiaľ by sme to neurobili, môže sa stať, že aplikácia nám zožerie celú RAM-ku. (Java si rada pochutí…). Odporúčaná veľkosť je 1 GB aj pre väčšie programy.

Ako si poradiť s vláknami?

Ďalšia téma, ktorá ma zaujala, boli vlákna (threads). Okrajovo sme ich spomínali už aj na kurze Java I.  a Java II., no v ,,trojke“ sa vlákna definujú, inštalujú, spúšťajú, zastavujú a komunikujú medzi sebou. Lektor nás upozornil na rôzne situácie, v ktorých vlákna nemusia dobre na seba reagovať. Napríklad vtedy, keď vlákna pracujú naraz s tým istým objektom. A je len na programátorovi, aby tomu predišiel.

Počuli ste už výraz deadlock? Táto situácia vzniká v momente, keď jedno vlákno čaká na druhé a druhé na prvé. Proces sa jednoducho zacyklí. Programátor musí predvídať a riešiť aj takéto problémy a je viac než žiadúce poznať bezpečné riešenia pre prácu s vláknami.

Učíte sa od tých najlepších. Verte, či neverte!

Lektor je špecialista na Javu. Ako nám medzi rečou prezradil, programovaniu sa venuje už dlhé roky.

BTW – má výborné pedagogické schopnosti, o čom sa presvedčíte na kurze. Moji kolegovia ho hodnotili len v dobrom a keď som mrkla na na web, aj iní ho chválili. Účastníci kurzov ho hodnotia veľmi pozitívne, slovami ako ,,odborník“, ,,ochotný človek“ či ,,zodpovie všetky otázky aj nad rámec osnovy“. Na webstránke si môžete pozrieť hodnotenia lektora.
Za zmienku stojí, že je držiteľom certifikátu Oracle Certified Associate a Java SE  8 Programmer. A to nie je len taký hocijaký certifikát. Ja sama som sa o tom presvedčila – z kurzu som vždy odchádzala pozitívne naladená. Aj to je súčasť dobre odvedenej práce lektora. Aby ste sa po kurze  tešili na samostatnú prácu.
Informácií je veľa a je celkom náročné dostať všetky do hlavy, pochopiť súvislosti a ešte si kurz užívať… no lektor, s ktorým som sa už tretí raz na kurze Java stretla, s tým ochotne pomohol. Skvelé!

Moje postrehy a odporúčania

  1. IT Learning ponúka balíček troch kurzov, od základov sa dostanete na úroveň pokročilý za zvýhodnenú cenu a pokiaľ ste rozhodnutí, že sa v Jave chcete vzdelávať, určite odporúčam celý balíček!
  2. Opakovať, opakovať a opakovať! – ak chcete byť na hodine aktívny a všetkému rozumieť, je dobré si zopakovať témy, ktoré sa preberali v prvý deň kurzu.
  3. Ak nie je niečo jasné, pýtať sa. Nič nie je horšie ako nepochopenie zadania. A možno tým pomôžete niekomu, kto zaostáva.
  4. Ak nestíhate (napríklad s inštaláciou), obráťte sa čo najskôr na lektora. Ochotne vám pomôže.
  5. Zapisujte si poznámky, prípadne si komentujte priamo do kódu, aby ste sa k svojim poznámkam mohli vrátiť.

Na tomto kurze mínusy nenájdete…

+ absolvovala som postupne celý balíček 3 kurzov za zvýhodnenú cenu
+ naučila som sa riešenia reálnych situácií, ktoré pri programovaní v Java nastanú
+ účastník sa oboznámi samozrejme s terminológiou používanou pri programovaní v jazyku Java a dostane sa na úroveň pokročilý
+ po absolvovaní účastník získa certifikát
+ kávička (hoci nie z Javy) a iné pochutiny v cene kurzu 🙂

autorom článku je: Kristína Lörinczová
Absolventka Ekonomickej univerzity v Bratislave, nadšenkyňa vzdelávania so záľubou o oblasť IT, ekonómiu a podnikanie. Testuje SW a po práci kurzy IT Learningu. Rada sa s vami podelí o svoje pocity a dojmy prostredníctvom blogov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
IT kurzy, kurz Java, programovacie jazyky


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave