Vektor, Mock-Up, RAW a iné vychytávky

článok na blog uverejnený: 22. augusta 2017

názov kurzu:
Adobe Photoshop II., mierne pokročilý – pokročilé možnosti rastrov a kreatívna tvorba
lektor:
Ing. František Fábera

Vektor? Mock-Up? RAW?

Sprostosti. Takto stručne sa vyjadria ľudia, ktorých Photoshop zaujíma len potiaľ, kým si vedia upraviť svoje fotky.
Ak chcete však patriť medzi naozaj pokročilých, sú dva dni strávené pokračovacím kurzom v IT Learningu skutočná lahôdka. Užijete si ich.
Nielen výstupmi, ktoré po sebe uvidíte, ale tiež poznatkami z teórie, a pocitom nadhľadu v oblasti grafickej tvorby.

Aby som konkretizoval, čo to znamená…
Hneď na úvod nám lektor dal prostredníctvom firemnej siete každému k dispozícii sadu fotografií, na ktorých sme mali v nasledujúcich hodinách vyskúšať praktickú „silu“ Photoshopu. Takmer všetky zdrojové fotky boli nepodarky a my sme mali s nimi „čarovať“!

Čo s nepodarenou prepálenou fotografiou?

Prvá fotografia obsahovala veľa príliš svetlých miest a celá bola zahalená akoby slnečným závojom svetla. Bola „prepálená“ – tak sa tomu hovorí vo fotografickej hantýrke. Čo s ňou?
Možností je viacero. Vzhľadom na stav fotografie sme sa rozhodovali otestovať možnosti vylepšenia cez klávesovú skratku Ctrl-L (Úrovne) alebo cez Ctrl-M (Krivky).
Zvolili sme Krivky. Zafixovali 2 body vpravo hore (svetlé tóny) a korigovali sťahovaním krivky v ľavej časti dolu tmavé tóny. Z pozadia sa začal jasnejšie črtať obraz zachytený na fotografii.
Pridali sme Kontrolu gamutu s malou možnosťou doodstrenia a upravená fotografia bola takmer pripravené na publikovanie. Ešte previesť do profilu CMYK, pred exportom vypnúť ICC profil a bola pripravená na odoslanie do tlače.

Následne sme úpravu zdrojovej „prepálenej“ fotografie začali znovu, tentoraz pomocou funkcie Tiene a svetlá (v submenu Prispôsobiť). Po nej doladili pomocou funkcie Krivky. Kontrola gamutu, prevod do CMYKu, vypnúť ICC profil – a je to! Zaujímavé, bola iná.

Photoshop II. - prvý deň v skratke

Ďalšia chuťovka z praxe – ako odstrániť pri fotomontáži pozadie okolo vlasov alebo iných početných jemných výbežkov bez straty autenticity originálnej fotografie… doplnený vytvorením nového pozadia farebným prechodom z jednej farby do druhej, prípadne prechod v pozadí cez ďalšie farebné odtiene rozličného tvaru.

Nasledovala pokročilá práca s vrstvami – efekty vrstiev, inteligentná vrstva. Inteligentný objekt a inteligentné filtre. Pokročilú transformáciu sme si vyskúšali na úprave perspektívy vo fotografiách architektúry. Impozantné možnosti, naozaj!

Vynikajúco sme hodnotili lektorov podrobný komentár k pokročilému nastavovaniu správy farieb. Dozvedeli sme sa, ako nastaviť profil pri otváraní súboru (Priradiť pracovné RGB) a tiež to, že v praxi tlačiarne používajú rôzne nastavenia správy farieb podľa tlačiarenského stroja, ktorým tlačia.
Tak sa stane, že tlačiarne používajú iný CMYK profil ako máte nastavený vo Photoshope na počítači. Na pohľad nevadí, no keď sa začnú na seba lepiť strany vytlačenej publikácie alebo zlepovať vytlačené plagáty vďaka presýteniu limitu „hlbokej čiernej“, je už neskoro.
Treba vedieť tomu predísť. Ako postupovať, odkiaľ správny profil vyčarovať,  ako ho doinštalovať, a predpripraviť si ho do menu volieb a následne vybrať (bude k dispozícii pre všetky aplikácie Adobe spustené na počítači),…

Po obednej prestávke sme si otestovali ako pracovať s vektormi, vyskúšali preddefinované a tiež vlastné vektorové tvary vo Photoshope a masky. Zvyšok popoludnia vyplnila spoločná praktická tvorba a cvičenia (dizajnový leták a plagát, banner na web, …).

Druhý deň - nielen pre portrétistov

Začali sme návratom k tonálnej krivke a detailom jej nastavovania. Poučenie – čím je krivka strmšia (tvar S), tým je kontrast väčší a naopak.
Nasledovalo zladenie dvoch kontrastom a farebnosťou rozdielnych fotografií do približného odtieňa tak, aby boli použiteľné v jednej fotomontáži a vyzerali dôveryhodne… A to sme vzápätí využili pri tvorbe panorámy. Najmä ak ju neskladáte pomocou vstavanej funkcie, potrebujete pred „zlepením“ fotografie dostať do rovnakej farebnej úrovne.

Teoretický vstup priniesol v lektorovom podaní informácie o typoch súborov PNG, RAW formát, JPG, TIF, PSD – ich výhody a nedostatky, čo sa na ktorý typ práce hodí viac…

Praktický zasa, čo s odleskom objektívu. Portrétistov medzi nami vzápätí potešili nástroje na retušovanie pleti, redukciu červených očí, šumu, bielenie papiera (pozadia), zubov,… nadchla nás možnosť uloženia postupu korekcii na fotografii pre ďalšie podobné snímky podobná nahrávaniu a ukladaniu makra v produktoch MS Office. Adobe to má fakt vymakané!
Doškali sme sa aj pokročilej práce s textom a vkladania grafiky do reálneho prostredia, tzv. Mock-Up v podobe efektnej štylizovanej kôpky vizitiek.

Rozsiahlejšie sme sa povenovali tzv. HDR (High Dynamic Range) – obrázkom s vysokým dynamickým rozsahom, ktoré majú najtmavšie a aj najsvetlejšie oblasti výrazne prekreslené. Vznikne tým neprirodzený, ale umelecky veľmi zaujímavý výsledok (kliknite do Googlu „HDR foto“ alebo „Dave Hill HDR picts“ a uvidíte pekné príklady, o čom je HDR). Popri tom sme sa zoznámili a precvičili si ďalšie funkcie Photoshopu…
A v rámci umeleckej hodinky sme vyskúšali tiež tvorbu veľmi zaujímavej grafiky tzv. dvojitej expozície (v Google „double exposure“) pripomínajúcej maliarsku tvorbu Albína Brunovského.

...a bodka za umeleckým záverom

Nie, to ešte nebolo všetko (a bolo toho teda dosť!).
Na záver lektor rozobral faktor kontrastov vo fotografii – veľmi dôležité uvedomenie si jeho dvoch polôh. Existuje kontrast svetelný a farebný. Ich rozličným nastavením dosiahneme rôzne výsledky…

Čo dodať… Ak chcete mať doma perfektné fotky, chcete tvoriť pre rodinu mimoriadne fotoalbumy s umeleckými kúskami alebo sa chystáte svoje fotografie akokoľvek publikovať, na kurzoch Photoshopu I a II sa naučíte ako dosiahnuť svoje ciele, na ktoré samotný fotoaparát nestačí kvôli okolnostiam vzniku momentky. Určite.

Záverečné zhrnutie:

+ bravo, skvelé pokračovanie predchádzajúceho kurzu pre začiatočníka
+ veľa teoretických poznatkov, ktoré pomôžu pri riešení problémov praxe
+ výborne „podkutý“ lektor
– odborník
– žiadne

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Adobe, double exposure, grafika a video, HDR, Mock-Up, Photoshop, tlačiarenský profil


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave