Už vám niekto nalial do hlavy vedomosti? Po kurze Tvorba webstránok II. to ide samo!

článok na blog uverejnený: 7. septembra 2018

názov kurzu:
Počítačový kurz Tvorba webstránok II. – webdesign, grafika na webstránkach a CSS pokročilý
lektor:
Peter Bačinský

 

Naliať do hlavy vedomosti. Je to vôbec možné? V dnešnej dobe je toľko možností ako sa vzdelávať. Ja som sa tentokrát rozhodla rozšíriť si svoje vedomosti v oblasti tvorby webstránok. Na tento účel som si vybrala kurz Tvorba webstránok II., kde som sa dozvedela veľmi veľa zaujímavých informácií a mohla si po skončení kurzu vytvoriť svoj vlastný web pomocou HTML a CSS. Vážne.

Pre koho bolo HTML pôvodne určené?

Ešte predtým ako sa pustím do samotného opisu priebehu kurzu, bolo by dobré oboznámiť sa bližšie s HTML. História HTML sa datuje od deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Všetko to začalo vo Švajčiarku, kde Tim Berners-Lee pracoval na projekte nazývanom WWW. Išlo o projekt, ktorý slúžil na zdieľanie výsledkov výskumu vedcov po celom svete. Zaujímavosťou je, že tento projekt vznikol v CERN-e (Európske centrum jadrového výskumu) a trval dva roky. Výsledkom projektu bol dokument HTML Tags, v ktorom bolo komplexne popísané, ako sa bude text rozčleňovať do logických úrovní. Návrh HTML bol riešený tak, že používatelia nemuseli poznať jazyk HTML. Bol na to vyvinutý špeciálny softvér, ktorý obsahoval editor aj prehliadač súčasne. Už vtedy umožňoval jazyk HTML zvýraznenie textu, pridanie odkazov do textu, či pridanie obrázkov.

Náučné dva dni plné kódu HTML

Vysmiaty lektor, zapnutá klíma, účastníci z kurzu Tvorba webstránok I. … presne toto boli moje prvé dojmy z príchodu do miestnosti, kde mal prebiehať kurz Tvorba webstránky II. Usadení prítomní si listovali poznámky z „minula“ alebo len tak sedeli a bavili sa medzi sebou (samozrejme, o čom inom ako o weboch).

Prišiel lektor – tiež z „minula“ a začali sme. V krátkosti sme si zopakovali základné poznatky o jazyku HTML, nainštalovali si program Brackets a Adobe Photoshop. A už nás lektor navigoval, kde nájdeme súbory potrebné na prácu na kurze. Po načítaní pripraveného obrázku vo Photoshop-e sme zistili, že je pre nás prichystané presné zadanie, ako má webstránka vyzerať a našou úlohou je čo najdokonalejšie sa priblížiť zadaniu. Challenge accepted! Alebo po slovensky – výzva prijatá! 🙂

kurz IT Learning

Brackets a Adobe Photoshop = ruka v ruke

Na kurze sme opakovali aj pokročilé využitie jazyka CSS, jeho selektory a syntax. Funkcie CSS od jednoduchých až po náročné. Aby ste mali ako-takú predstavu – na kurze sa rieši práca s textom, fonty a písma, vlastné písma, CSS Box Model – padding, margin a floatovanie, orámovanie, vlastnosť border-box, vlastnosť display, pozície v CSS, pozičné príkazy, animácie a prechody, tieň objektu, zarovnanie objektov či zaobľovanie rohov a tvorba kruhov.

Grafika na webstránkach je ďalšou z dôležitých tém, ktoré sme riešili na kurze. Lektor nám zodpovedal otázky:

 • prečo sa používajú obrázky v praxi?
 • kedy a ako vhodne použiť pozadie?
 • ako rozdeľujeme grafické formáty a ako to využiť v praxi?
 • v akom formáte uložiť obrázok, aby mal priehľadné pozadie?
 • úpravy ako zmena veľkosti a farebnosti – ako na to?

Moje postrehy a odporúčania

Po druhom dni na kurze naše práce vyzerali takmer dokonale. Predloha bola takmer totožná s originálom. Dokonca naša webstránka mala ,,klikateľný“ obsah. Skvelý pocit!
Tu sú ďalšie informácie o kurze, ktoré by vás mohli zaujímať:

 • kurz Tvorba webstránok II. je obsiahnutý v balíčku Webdizajnér I. alebo si ho môžete objednať samostatne,
 • kurz trvá dva dni,
 • Tvorba webstránok II. je voľným pokračovaním kurzu Tvorba webstránok I.,
 • odporúčam sa prihlásiť čo najskôr  po absolvovaní kurzu Tvorba webstránok I., pre menej zručných zvoliť väčší odstup – podľa času, ktorý potrebujete na opakovanie,
 • pred kurzom Tvorba webstránky II. nie je na škodu si poctivo zopakovať témy z kurzu Tvorba webstránok I.,
 • ak nestíhate alebo máte otázky, treba sa ozvať, lektor vám pomôže. 🙂

Na tomto kurze mínusy nenájdete…

+ Nabitý program plný informácií
+ Po kurze je účastník schopný spravovať jednoduchú webstránku – na úrovni kódu!
+ Na kurze sme sa oboznámili aj s programom Brackets na pokročilej úrovni a v skratke aj Adobe Photoshop
+ Kurz je plný tipov a trikov ako si uľahčiť prácu s programom
+ Účastník kurzu dostane na pol roka webhosting a doménu s podporou PHP ZADARMO
+ Občerstvenie ako kávička, čaj či croissant v cene kurzu 🙂

autorom článku je: Kristína Lörinczová
Absolventka Ekonomickej univerzity v Bratislave, nadšenkyňa vzdelávania so záľubou o oblasť IT, ekonómiu a podnikanie. Testuje SW a po práci kurzy IT Learningu. Rada sa s vami podelí o svoje pocity a dojmy prostredníctvom blogov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Adobe Photoshop, html, Kurz HTML II., tvorba web-stránok, vytvoriť web, web stránky


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave