Ako oživiť nekvalitné foto?

článok na blog uverejnený: 18. júna 2019

Máte v mobile tmavé zašednuté a bezfarebné fotky? Mám pre vás tip, ako dodať vašim fotografiám druhý dych pomocou Photoshopu. Nebojte sa, zvládne ho aj začiatočník!

Príliš tmavé fotografie? Upravte ich vo Photoshope!

Určite to poznáte. Po skvelom výlete si doma prezeráte fotografie a zistíte, že sú tmavé na to, aby ste sa nimi popýšili na sociálnych sietiach. Tu prichádza na rad Adobe Photoshop, ktorý je pre úpravu fotografií perfektný. Obsahuje veľa nástrojov na úpravu expozície, farieb či tónov, s ktorými sa môžte pohrať a vylepšiť svoju fotografiu na nerozpoznanie.
Ukážem vám, ako pomocou pár klikov dokážete fotografiu pekne upraviť a zosvetliť. Začneme pekne od začiatku. Otvorením Photoshopu.

Spôsobov, ktorými je možné otvoriť fotografiu v Adobe Photoshop, je viac. Napríklad si môžete nájsť umiestnenie obrázku v priečinku, pravým tlačidlom myši vyvoláte kontextové menu a kliknete na Otvoriť v programe > Adobe Photoshop

Ak máte v počítači nainštalovaný Photoshop, vyzerá to tak ako na obrázku:

ako otvorit subor vo photoshope

Druhý a tretí spôsob otvorenia nepodarenej fotografie sa začína otvorením Photoshopu.
Fotografiu v ňom otvoríte pomocou Soubor > Nový, čomu prislúcha klávesová skratka Ctrl + N, alebo si fotografiu jednoducho myšou potiahnete z priečinka na plochu Photoshopu.

ako vytvorit novy subor vo photoshope

Dvakrát meraj, raz strihaj

Vo Photoshope sa často stretnete s vrstvami, ktoré si môžete predstaviť ako priehľadné fólie naukladané na seba a každá zmena sa deje len  v rámci konkrétnej vybranej (zvolenej) vrstvy. Keď začínate upravovať fotografiu, oplatí sa vytvoriť si jej kópiu do novej vrstvy. Vďaka tomuto šikovnému triku neprídete o pôvodný obrázok a budete ho mať stále k dispozícií pre prípadné ďalšie úpravy alebo na jednoduché porovnaniu, či návrat k originálu.
Kópiu vrstvy (obrázka) urobíte úplne jednoducho – v paneli vrstiev kliknete na vrstvu s názvom Pozadí a klávesovou skratkou CTRL + J vznikne duplikát pôvodnej vrstvy. Na upravovanej fotke sa nič nezmení (prekryje ju tá istá), práve vziknutú kópiu vrstvu uvidíte v prehľade vrstiev.
Kliknite na ňu a ideme sa pozrieť na nástroje, ktoré nám umožnia zosvetliť fotky.

Vrstvy vo Photoshope

Zosvetľujeme pomocou úrovní

Úrovne sú silným nástrojom vo Photoshope, ktorý sa používa ku korekcii kontrastu a jasu. Dostanete sa k nemu kliknutím na Obraz < Přizpůsobení < Úrovně alebo klávesovou skratkou CTRL + L.

Objaví sa okno, ktoré graficky zobrazuje vstupné úrovne, teda tmavé a svetlé oblasti. Nad grafom v okienku si môžte po rozkliknutí vybrať, ktorý farebný kanál budete upravovať. Pod oknom sa nachádzajú tri posuvníky:

  1. Čierny vľavo – predstavuje tmavé oblasti
  2. Stredný – predstavuje stredne svetlé oblasti
  3. Biely vpravo – predstavuje svetlé oblasti

Zo zobrazeného grafu viete jednoducho vyčítať zastúpenie jednotlivých farebných oblastí. Ak je vaša fotografia tmavá, najväčšie „kopce“ budete mať v ľavej časti grafu a naopak.

Pod vstupnými úrovňami nájdete aj oddiel výstupných úrovní, ktoré slúžia k celkovému zosvetleniu alebo stmaveniu fotografie. V princípe platí, že ak chcete fotografiu stmaviť, posuňte bieleho bežca na vstupnej úrovni doľava, ak zosvetliť, posuňte čierneho bežca doprava. Upravovanú fotografiu môžete priebežne porovnávať s pôvodnou tak, že v paneli vrstiev ju zneviditeľníte alebo odokryjete kliknutím na oko.

Vrátiť všetko do pôvodného stavu môžete tak, že podržíte kláves ALT a kliknete na tlačidlo Obnovit. V prípade, že chcete zmeny uložiť, kliknite na tlačidlo OK. Ak by ste teraz otvorili Úrovne znova, videli by ste, že tvar histogramu sa zmenil.

photoshop urovne

Zosvetľujeme pomocou kriviek

Krivky sú asi najsilnejší nástroj pri úprave fotografií, ktorý nám umožňuje upraviť jas a kontrast ešte detailnejšie, než spomínané úrovne. Dostanete sa k nim kliknutím na Obraz < Přizpůsobení < Křivky alebo klávesovou skratkou CTRL + M.

Podobne ako pri úrovniach, aj teraz  sa zobrazí okno s grafom. Nad ním môžete vybrať, či chcete krivkou ovládať jas všetkých troch farebných kanálov, alebo každého zvlášť. Po otvorení je krivka priama a tiahne sa diagonálne z ľavého dolného do pravého horného rohu. Môžete ju tvarovať pomocou riadiacich bodov – kliknutím na krivku na ňu pridáte ďalšie body. Ťahaním týchto bodov (a priamky zároveň) meníte množstvo svetla a zmeny pozorujete v pôvodnom obrázku na pozadí ihneď – do fotky sa definitívne prenesú až po odkliknutí. Platí, že posúvaním hore priraďujete všetkým vstupným hodnotám svetlejšie výstupné hodnoty a naopak. Ak chcete meniť polohu viacerých bodov naraz, stlačte SHIFT a myškou vyberte ľubovoľné body.

Vytvorili ste si na krivke priveľa bodov? Nebojte sa! Máme tri spôsoby, ako ich jednoducho odstrániť:

  • Jednoducho ich potiahnite mimo diagramu.
  • Označte a vymažte pomocou tlačidla Delete.
  • Označte, stlačte CTRL a kliknite na daný bod.

Pohybovať môžete aj svetlým a tmavým bodom na koncoch krivky na grafe priamo v okienku, ale pozor!

  • Ak posuniete svetlý bod po osi doľava, priraďujete všetkým bodom svetlé hodnoty a obrázok tak nesúmerne zosvetlujete.
  • Ak posuniete tmavý bod po osi doprava, priraďujete všetkým bodom tmavé hodnoty a obrázok bude príliš tmavý,

Tieto zmeny môžete realizovať aj posúvaním jazdcov tesne pod grafom. Ak tieto úpravy preženiete, stratíte prekreslenie detailov a preto by ste s nimi mali zaobchádzať opatrne.

UŽITOČNÝ TIP: Ak potrebujete identifikovať svetlý či tmavý bod, alebo by sa vám hodila informácia o tom, kde na krivke sa ktorý bod obrázku nachádza, kliknite do obrázku ľavým tlačidlom myši a podržte ho. Poloha bodu sa vám následne ukáže v grafe.

Podobne ako pri úrovniach i tu platí, že ak chcete úpravy vrátiť naspäť, stlačte a podržte ALT a kliknite na Obnovit. Naopak, keď ste s výsledkom spokojní, kliknite na OK a zmeny sa uložia. Obrázok nezabudnite uložiť pomocou Soubor < Export < Exportovat jako, kde si môžete zvoliť formát podľa potreby.

krivky vo photoshope

Ako vidíte na výsledku, Adobe Photoshop je naozaj mocný nástroj. Obsahuje desiatky nástrojov, ktorými môžete upravovať či retušovať fotografie, tvoriť bannery alebo grafiku podľa vašich predstáv.  Okrem obľúbeného vymazania svokry na fotke, odstránenia (pridania) znamienok, vyčistenia pláže od nevhodných postáv a pod. ním viete oživiť fotografie, ktoré inak hádžete do smetného koša.
Teraz už nemusíte!

autorom článku je: Lívia Kelebercová
Študuje aplikovanú informatiku, baví ju pracovať a vzdelávať sa v rôznych oblastiach IT i online marketingu. Vo voľnom čase sa s Vami rada podelí o svoje skúsenosti, vedomosti, zážitky a dojmy z prostredia IT Learningu vo forme článkov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
grafika a video, Photoshop, úprava fotografií


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave