Podmienené formátovanie ľavou zadnou…

článok na blog uverejnený: 26. júla 2018

Aj vy dodávate denne alebo týždenne svojmu šéfovi excelovský report o výsledkoch svojho tímu, siete pobočiek alebo produktových portfólií? Prehľad výkonov, obratov, ziskov alebo počtu zákazníkov?

Zvyčajne tieto reporty, vygenerované z ERP systému do excelu, sú len suchý súbor čísiel a textov a na ich interpretáciu potrebujete čas. Vy a aj váš šéf. Naučíme vás, ako si reporty sprehľadniť.

 

Kurz: Excel II.

Lektor: Mgr. Ing. Ján Tóth

Rozhodujúca je kvalita lektora

Opäť sme zasadli do lavíc na kurze v IT Learning. Skupina sme veľká, až mám obavy, či to bude produktívne. Prichádza lektor a po prvých 30 minútach mi je jasné, že moje obavy boli zbytočné. Ing. Tóth ovláda to, čo školí a školiť teda vie výborne! Začíname krátkym predstavením, zo strany lektora i jednotlivých účastníkov. A potom ideme na to. Prechádzame lištu nástrojov po poradí, od „Domov“ a jednoduchých úkonov, ktoré sa učia na Excel I. Prečo? Dôvod len dedukujem, ale je podľa mňa jednoduchý a logický – ak prejdeme všetko (rýchlym tempom, samozrejme), lektor si skontroluje, či máme všetci poznatky na úrovni Excel I. a teda či môže nadviazať ďalej. Občas sa dozvedám aj ja informácie, ktoré som doteraz nepoznala, niekoľko klávesových skratiek, ktoré si hneď značím, pretože mi uľahčia v budúcnosti prácu:

CTRL home ……. choď na A1

CTRL hviezdička ………… vyber všetko a ostaň na poslednej bunke (keď dáte CTRL A, tak ostane na prvej bunke)

Je to úúúplne jednoduché....

K Podmienenému formátovaniu sa dostávame až popoludní. Podmienené formátovanie je funkcia, ktorá automaticky formátuje bunky tabuľky na základe VAŠEJ podmienky. Napríklad všetko nad 5 000 vyfarbí na zeleno. Takže si jednoducho vo svojom dennom reporte definujete, čo chcete zvýrazniť. Aké sú parametre hodnotenia vašich výkonov. Obrat za včera nad 5 000 eur je výborne a pod 3 000 eur je slabo? Podmienené formátovanie vám vyfarbí všetko nad 5 000 eur na zeleno a všetko pod 3 000 eur na červeno.

 

Ako na to?

 1. Vo svojej tabuľke denného (týždenného, mesačného) reportu si vyznačte stĺpec s obratmi (keďže sme si ako parameter stanovili obrat).
 2. Na ovládacej lište musíte byť v časti SÚBOR. Na PÁSE S NÁSTROJMI nájdite tlačidlo PODMIENENÉ FORMÁTOVANIE.
 3. Vyberte PRAVIDLÁ ZVÝRAZŇOVANIA BUNIEK.
 4. Vyberte VäČŠIE AKO.
 5. Otvorí sa vám okno s textom „Vybrať bunky, ktoré sú väčšie ako“ a doplňte svoju hodnotu 5 000 eur, ako sme si stanovili v našom modelovom príklade.
 6. Na pravej strane okna je prednastavený návrh vyfarbiť na svetločerveno, tu si môžete zvoliť vyfarbenie podľa vlastných potrieb. Keďže hodnotíme obrat a ten čím je vyšší, tým je lepší a dobré výsledky zvyčajne nedávame červeným, tak som si vybrala svetlozelenú s tmavozeleným textom. Máte možnosť sa s tým aj pohrať a vytvoriť si vlastné farebné hodnotenia.
 7. Moja tabuľka denného reportu obratov zrazu dostala prvú farbu – obraty členov tímu, ktorých môžeme hodnotiť ako vynikajúcich, čiže ich obrat za včera bol nad 5 000 eur, sa podfarbili na zeleno.
 8. Potrebujeme však vyznačiť i tých, ktorí sú na úrovni slabej, aby sme s nimi mohli manažérsky pracovať ďalej, zistiť dôvody, nastaviť opatrenia a pod. Aby sme ich dlho v dennom reporte nemuseli hľadať, označíme ich výsledky červenou.
 9. Vo svojej tabuľke denného reportu si vyznačte stĺpec s obratmi.
 10. Na ovládacej lište musíte byť stále v časti SÚBOR. Na PÁSE S NÁSTROJMI nájdite tlačidlo PODMIENENÉ FORMÁTOVANIE.
 11. Vyberte PRAVIDLÁ ZVÝRAZŇOVANIA BUNIEK.
 12. Vyberte MENŠIE AKO.
 13. Otvorí sa vám okno s textom „Vybrať bunky, ktoré sú menšie ako“ a doplňte svoju hodnotu 3 000 eur, ako sme si stanovili v našom modelovom príklade.
 14. Na pravej strane okna je prednastavený návrh vyfarbiť na svetločerveno s tmavočerveným textom. Dajte OK.

 

A naša tabuľka je zrazu prehľadnejšia a ľahšie interpretovateľnejšia: všetkým zeleným pošli gratuláciu k včerajšiemu výkonu a všetkým červeným sa dnes viac venuj, aby ich dnešný výkon bol lepší ako včera.

excel-makra-it-learning

Pokračujte! Zlepšujte sa!

Netreba skončiť len týmto jednoduchým formátovaním. V exceli nájdete ďalšie možnosti, len si k tomu treba sadnúť a pohrať sa s tým. Alebo viete čo? Prídite na kurz do IT Learning. Je leto, mesto akosi utíchlo, skrátka je ideálny čas sa niečo nové naučiť. Takže, vidíme sa! 🙂

 

Vaša Martina

Záverečné zhrnutie:

+ kurz pre pokročilých, nadväzuje na Excel I.

+ ponechaný priestor na otázky z vašej praxe

+ skvelý lektor

 

autorom článku je: Martina Gaislová
Úspešná manažérka, ktorá po 25 rokoch zanechala vrcholovú pozíciu v nadnárodnej firme. A konečne má čas na seba. Pretože miluje výzvy, rozhodla sa ďalej vzdelávať, naučiť sa nové veci, popasovať sa s tým, čo jej nie je až také blízke. Rada sa prostredníctvom blogu podelí o nové poznatky z kurzov aj s inými.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Excel, formátovanie, interpretácia tabuliek, Kancelária a MS Office, report


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave