Vy uvidíte lektora, jeho prezentáciu, výklad a lektor uvidí vašu prácu a pracovnú plochu, aby vás mohol viesť a usmerňovať pri praktických zadaniach a príkladoch.
Pripojenie do virtuálnej učebne je jednoduché a nebudete potrebovať žiadny špeciálny software, postačí Vám internetový prehliadač. Pripojenie a technické detaily s Vami pred kurzom prekonzultuje náš pracovník a pomôže Vám pripraviť Váš počítač na online kurz. Všetky študijné materiály sú pre Vás pripravené online.
Denný kurz sa realizuje v čase od 9:00 do 15:00 hod. Medzi 12:00 a 13:00 hod. je prestávka určená na obed. Počas dňa sú ešte 2 krátke prestávky na kávu, vodu, čaj a iné.
Denné kurzy sa realizujú v našich učebniach. Sú skupinové a otvárame ich už od 2 účastníkov pre maximálne 12 účastníkov (veľmi výnimočne viac), priemerný počet účastníkov na otvorených kurzoch je 4-5.
Večerný kurz sa realizuje v čase od 16:00 do 20:00 hod. Približne okolo 18:00 hod. je kratučká prestávka na kávu, vodu, čaj a iné. K dispozícii je vám aj občerstvenie v podobe croissantov, čajového pečiva, prípadne čerstvé bagety.
Večerné kurzy sa realizujú v našich učebniach. Sú skupinové a otvárame ich už od 2 účastníkov pre maximálne 12 účastníkov (veľmi výnimočne viac), priemerný počet účastníkov na otvorených kurzoch je 4-5 účastníkov.
Víkendový kurz sa realizuje v čase od 9:00 do 14:00 hod. iba v sobotu a v nedeľu podľa počtu dní trvania kurzu. Ak má kurz viac ako 2 dni, jeho trvanie sa rozloží na viacero víkendov.
Kurzy sú skupinové a otvárame ich už od 2 účastníkov pre maximálne 12 účastníkov (veľmi výnimočne viac), priemerný počet účastníkov na otvorených kurzoch je 4-5 účastníkov.
Cez víkend sú počas kurzu 3 kratučké prestávky na kávu, vodu, čaj a iné. K dispozícii je vám aj občerstvenie v podobe croissantov, čajového pečiva, prípadne čerstvé bagety. Hodinová prestávka na obed nie je plánovaná, no pokiaľ sa skupina s lektorom dohodne na obedovej prestávke - je možná.
Okrem skupinových kurzov vám ponúkame aj individuálne kurzy či konzultácie. Termín kurzu MOC20764 – MS SQL 2016 - Administrácia databázovej infraštruktúry si stanovíte podľa poteby a Vášho voľného času a my sa Vám pokúsime prispôsobiť.
Cena individuálneho vzdelávania je prirodzene vyššia ako cena skupinového školenia, pretože sa naše kapacity venujú iba Vám.
Cena za individuálny kurz MOC20764 – MS SQL 2016 - Administrácia databázovej infraštruktúry sa odvíja aj od toho, ako veľmi máme vo Vami vybranom termíne vyťažených lektorov, od jazyka výučby, od miesta konania kurzu a od jeho formy. Cenu Vám radi zašleme na základe Vašej požiadavky.
Cena sa určuje podľa miesta školenia, formy školenia a odvíja sa od počtu účastníkov a pripadnej modifikácie dĺžky alebo obsahu kurzu.
Cena za uzatvorený kurz MOC20764 – MS SQL 2016 - Administrácia databázovej infraštruktúry sa odvíja aj od toho, ako veľmi máme vo Vami vybranom termíne vyťažených lektorov, od jazyka výučby, od miesta konania kurzu a od jeho formy. Cenu Vám radi zašleme na základe Vašej požiadavky.
Napíšte nám Vašu predstavu a my Vám obratom zašleme nielen cenovú ponuku, ale aj referencie a profily lektorov. Môžeme Vám pripraviť aj školenie na mieru, zložiť učebnú osnovu z viacerých kurzov.
U nás kurzy neotvárame podľa toho, ako to vyhovuje nám, ale v prvom rade podľa toho, ako to vyhovuje vám. Naše otvorené skupinové terminy kurzov sú predovšetkým zrkadlom vašich potrieb, teda potrieb našich zákazníkov.
Ak vám nevyhovuje žiadny skupinový termín kurzu - denný, večerný, víkendový a dokonca ani živý online kurz - napíšte nám. Preveríme možnosti a pokiaľ budeme mať voľné kapacity a učebne, Váš termín vyhlásime za verejný. Všetci sa prispôsobíme Vám.
Napíšte nám do správy Vašu predstavu a my Vám obratom odpíšeme.
Sme tu pre Vás aj mimo bežných otvorených termínov či už pre jednotlivca alebo pre firemné skupiny. Vieme Vám ponúknuť individuálny kurz alebo pripraviť skupinový termín podľa Vašej potreby. Vyberte si, ako Vám môžme pomôcť s termínom pre počítačový kurz MOC20764 – MS SQL 2016 - Administrácia databázovej infraštruktúry.
Aktivujte si strážneho psa - posielanie nových termínov priamo na Váš e-mail
Otvoríme nový skupinový termín, ktorý Vám bude vyhovovať
Ponúkneme Vám uzatvorený termín pre väčšiu skupinu u nás alebo u Vás vo firme
Ochrana údajov v rámci vašej Microsoft SQL Server databázy je nevyhnutná a vyžaduje pracovnú skúsenosť s problémami a bezpečnostnými možnosťami SQL servera. Tento modul popisuje bezpečnostné modely, prihlásenia, užívateľov, partially contained databases a kros-serverovú autorizáciu.
Využívanie rolí zjednodušuje správu užívateľských prístupov. S pomocou rolí môžete kontrolovať prístupy autentifikovaných užívateľov k prostriedkom, na základe pracovnej pozície každého užívateľa. Namiesto pridávania prístupu systémom user-by-user, môžete povoliť prístup danej role, potom pridať užívateľom členstvo danej role. Microsoft SQL server obsahuje podporu pre bezpečnostné role definované na úrovni servera a databázy.
V predošlom module ste videli ako je organizovaná bezpečnosť Microsoft SQL servera a ako môže byť sada prístupových práv priradená na úrovni servera a databázy použitím predvolených serverových rolí, vlastných serverových rolí, predvolených databázových rolí a aplikačných rolí. Posledný krok v autorizácií užívateľov na prístup k prostriedkom SQL servera je autorizácia užívateľov a rolí na prístup k daným serverovým a databázovým objektom. V tomto module sa dozviete, ako sú spravované prístupové práva ku objektom. Okrem prístupových práv ku databázovým objektom, SQL server poskytuje schopnosť rozlišovať, ktorý užívateľ má právo vykonávať kód, ako sú uložené procedúry a funkcie. V mnohých prípadoch je najlepšie, ak sú tieto prístupové práva a práva databázových objektov definované na úrovni schémy, namiesto na úrovni konkrétnych objektov. Prístupové práva na úrovni schémy môžu zjednodušiť vašu bezpečnostnú architektúru. Pridávanie prístupov na úrovni schémy preskúmate v záverečnej lekcii tohto modulu.
Ak konfigurujete bezpečnosť pre vaše Microsoft SQL server systémy, tak by ste si mali overiť, či spĺňate bezpečnostné predpisy na ochranu údajov platné vo vašej spoločnosti. Organizácie sa často držia bezpečnostných predpisov platných v konkrétnej priemyselnej oblasti, ktoré prikazujú auditovať všetky prístupy ku údajom. Iný príklad je požiadavka šifrovať údaje, ako ochrana proti neautorizovanému prístupu v prípade kompromitovania databázových súborov. SQL Server podporuje túto požiadavku pomocou TDE (transparent data encryption). Na redukovanie nebezpečia úniku informácií užívateľmi s administratívnym prístupom ku databáze, môžu byť stĺpce obsahujúce citlivé údaje (napr. čísla kreditných kariet) zašifrované použitím možnosti Always Encrypted. Tento modul popisuje možnosti, ktoré sú k dispozícií na auditovanie SQL servera, ako používať a spravovať funkcionalitu SQL Server Audit a ako implementovať šifrovanie.
Jeden z najdôležitejších aspektov role databázového administrátora je zabezpečenie, aby boli organizačné údaje odzálohované tak, aby ich bolo v prípade chyby možné obnoviť. Napriek tomu, že počítačový priemysel pozná problém dostupných záloh už desiatky rokov a veľmi podrobne sa ním zaoberá, sú stále bežné prípady straty údajov. Problém je, že ak aj stratégie sú nasadené a fungujú tak ako boli navrhnuté, stále pravidelne zlyhávajú pri plnení operačných požiadaviek spoločnosti. V tomto module budete zvažovať, ako vytvoriť stratégiu, ktorá presne pasuje na požiadavky spoločnosti, na základe dostupných modelov zálohovania a úlohy transakčných logov pri udržiavaní konzistentnosti databázy.
V predchádzajúcom module ste sa naučili, ako plánovať zálohovaciu stratégiu pre SQL server systém. Teraz sa môžete naučiť, ako vykonávať zálohovanie SQL servera, počnúc plnou a diferenčnou zálohou databázy, záloh transakčných logov a čiastkových záloh. V tomto module sa naučíte, ako aplikovať rôzne zálohovacie stratégie.
V predchádzajúcom module ste sa naučili ako vytvárať zálohy databáz Microsoft SQL Server 2016. Zálohovacia stratégia môže obsahovať veľa typov záloh, teda je dôležité, aby sme ich vedeli efektívne obnoviť. Veľmi často budete obnovovať databázu v urgentnej situácií. Musíte zabezpečiť, aby ste mali jasný plán, ako postupovať na obnovenie databázy do požadovaného stavu. Dobrý plán a pochopenie obnovovacieho procesu môžu zabezpečiť, aby ste situáciu ešte nezhoršili. Niektoré obnovy databázy sú spôsobené systémovou chybou. V týchto prípadoch chcete dostať systém čo najbližšie ku stavu pred chybou. Niektoré chyby sú spôsobené ľudským faktorom a vy potrebujete systém obnoviť na konkrétne miesto v čase pred chybou. Funkcionalita SQL servera „Point-in-time“ vám s týmto môže pomôcť. Keďže užívateľské databázy sú omnoho väčšie ako systémové, budú omnoho náchylnejšie na systémové chyby ako systémové. To však neznamená, že systémové databázy sú voči systémovým chybám imúnne. Obnove systémových databáz by sa mala venovať zvýšená pozornosť. Konkrétne potrebujete pochopiť, ako obnoviť každú systémovú databázu, keďže sa na všetky nedá aplikovať rovnaký postup. V tomto module uvidíte, ako obnovovať užívateľské a systémové databázy a ako implementovať „Point-in-time“ obnovu.
Nástroje, ktoré poskytuje Microsoft SQL server zjednodušujú administráciu v porovnaní s inými databázovými servermi. Napriek tomu, že úlohy sú jednoduché je obvyklé, že sa musia vykonávať mnoho krát. Efektívny databázový administrátori sa naučia, ako automatizovať opakujúce sa úlohy. Toto môže napomôcť vyhýbať sa situáciám, keď administrátor zabudne vykonať danú úlohy v požadovaný čas. Možno ešte dôležitejšie je, že automatizácia úloh pomáha zabezpečiť, aby sa vykonávali konzistentne, každý krát, keď sú spustené. Tento modul popisuje, ako používať nástroj SQL Server Agent na automatizáciu úloh, ako konfigurovať bezpečnostný kontext pre úlohy, a ako implementovať multiserverové úlohy.
Ostatné moduly tohto kurzu demonštrovali potrebu redukovať prístup štandardného užívateľa na minimum, na základe princípu „minimálneho prístupu“. To znamená, že užívatelia majú prístup iba prístupové práva, ktoré nevyhnutne potrebujú ku svojej práci. Rovnaká logika sa aplikuje pri prideľovaní prístupov pre nástroj SQL Server Agent. Je veľmi jednoduché nakonfigurovať všetky úlohy, aby boli spúšťané v kontexte servisného účtu služby SQL Server Agent, ktorý bude nastavený ako administrátorský účet. Toto by však viedlo ku veľmi slabému bezpečnostnému prostrediu. Je veľmi dôležité pochopiť, ako vytvoriť prostredie systémom „minimálneho prístupu“ pre všetky úlohy bežiace na nástroji SQL Server Agent.
Jeden z kľúčových aspektov proaktívneho spravovania Microsoft SQL Servera je zabezpečiť informovanosť o problémoch a rôznych udalostiach na serveri v tom okamihu, keď sa udejú. Logy SQL servera obsahujú množstvo informácií o problémoch SQL Servera. Môžeme ich nastaviť, aby nás informovali automaticky, keď tieto problémy nastanú, zaslaním výstražných správ a notifikácií. Najbežnejší spôsob ako SQL administrátori dostávajú informácie o udalostiach sú E-mailové správy. Tento modul pokrýva konfiguráciu databázovej pošty, výstražných správ a notifikácií pre inštanciu SQL Servera, ako aj konfiguráciu výstražných správ pre SQL databázu v Microsoft Azure Cloud.
Tento modul sa zaoberá použitím konzoly PowerShell na správu Microsoft SQL Servera. Spoločnosti musia neustále zvyšovať efektivitu a spoľahlivosť svojej IT infraštruktúry. Pomocou konzoly PowerShell môžeme zvyšovať efektivitu vytváraním skriptov, ktoré budú vykonávať úlohy. PowerShell skripty sa môžu otestovať a aplikovať niekoľko krát na viacero serverov, šetriac organizácií čas aj peniaze.
Monitorovanie výkonnosti poskytuje výborný spôsob na posúdenie celkovej výkonnosti databázového riešenia. Sú však situácie, kde je potrebná detailnejšia analýza aktivity v rámci inštancie SQL servera na riešenie problémov a identifikáciu možných spôsobov, ako zvýšiť výkonnosť. SQL server Extended Events je flexibilný jednoduchý systém spracovania hlásení zabudovaný do databázového enginu Microsoft SQL Servera. Tento modul sa zameriava na architektonické koncepty, stratégie riešenia problémov a scenáre na používanie Extended Events.
Databázový Engine Microsoft SQL Servera môže bežať dlhé obdobia bez potreby administratívnej pozornosti. Avšak, ak pravidelne monitorujete aktivity dejúce sa na databázovom serveri, môžete sa zaoberať potenciálnymi problémami pred tým ako vzniknú. SQL Server poskytuje niekoľko nástrojov na sledovanie aktuálnej aktivity detailné záznamy predchádzajúcej aktivity. Potrebujete sa oboznámiť, čo každý z týchto nástrojov robí a ako ho používať. Množstvo informácií z monitorovacích nástrojov vás môže ľahko zahltiť, preto sa musíte naučiť techniky, ako analyzovať ich výstup.
Databázový administrátor pracujúci s Microsoft SQL Serverom musí prijať rolu riešiteľa problémov, keď vzniknú. Toto platí obzvlášť, ak firemné kriticky dôležité aplikácie, ktoré závisia na SQL databázach, prestanú fungovať. Je dôležité mať dobrú metodológiu na riešenie problémov vo všeobecnosti, ako aj znalosť najčastejších problémov, ktoré môžu vzniknúť na SQL Server systémoch.
Napriek tomu, že veľká väčšina údajov skladovaná na Microsoft SQL Serveri je zadávaná priamo užívateľmi v aplikačných programoch, veľmi často vzniká potreba presúvať údaje na iné miesto, či už do, z alebo na SQL server. SQL server poskytuje sadu nástrojov, ktorú môžete použiť na transfer údajov dnu a von. Niektoré nástroje ako sú bcp (Bulk Copy Program) a SQL Server Ingration Services sú externé a bežia nezávisle na Databázovom Engine. Iné nástroje, ako je BULK INSERT príkaz a OPENROWSET funkcia sú implementované do databázového enginu. V rámci SQL servera môžeme vytvoriť tzv. data-tier aplikácie, ktoré zabalia všetky tabuľky, pohľady a objekty inštancie asociované s užívateľskou databázou do jediného celku na jednotné nasadenie. V tomto module si preskúmate tieto nástroje a techniky na import a export údajov z a na SQL servera.