Vytvor si zdarma web stránku alebo blog

článok na blog uverejnený: 6. septembra 2019

Dnes takmer každá firma považuje za samozrejmé mať vlastnú web stránku. Malý kúsok miesta vo veľkom internetovom priestore. Prečo? Či chceme alebo nie, internet nám dokáže v mnohom pomôcť. Ja som dlho odolávala. Nemala som potrebu „visieť“ na nete, nevidela som dôvod. A najmä, nemala som chuť tvoriť si zbytočné náklady.

Naostatok som podľahla tlaku prostredia. Nekonečne dlhé a najmä dátovo veľké prílohy v mailovej korešpondencii som vymenila za odkaz na web stránky, kde som všetko potrebné zverejnila. Viditeľne sa mi uľavilo. Elegantné riešenie… že som to neurobila už dávno!

Síce som pred časom za vytvorenie web-stránok zaplatila, ono to ide aj inak. To som vtedy nevedela…

wordpress kurz - začíname, po prihlásení do redakčného systému sa objaví nástenka

Máte skúsenosti s WordPressom?

Nie? Nevadí. Mnoho mojich známych skúša rôzne tzv. open source systémy pre vytvorenie web stránok a správu ich obsahu.
V prípade, že chcete web, ale rozpočet vám nedovoľuje nechať si spraviť web-stránky niekým iným, budete hľadať tiež…

Ak by som si mala vybrať ja, dôverujem WordPressu. Nie je asi žiadnou novinkou, že je najpoužívanejší, a napriek pár nedostatkom i najobľúbenejší… takže preto. A je pomerne ľahko „zvládnuteľný“.
Píše sa o ňom veľa, aj na blogu IT Learning Slovakia.

Čo by ste o WordPresse mali vedieť,
kým sa rozhodnete dať mu šancu

  • Je zadarmo, stiahnuť si ho môžete na https://sk.wordpress.org/download/
  • Nemusíte byť programátor, aby ste si sami vytvorili vlastnú web stránku
  • Množstvo šablón/tém, ktoré definujú vzhľad stránky i pluginov, ktoré rozširujú jeho funkcie, je tiež úplne zadarmo
  • WordPressu sa venuje obrovské množstvo developerov, používajú ho i profesionáli na urýchlenie svojej práce
  • Je to živý systém, časté sú nové aktualizácie zlepšujúce jeho bezpečnosť, rýchlosť, komfort
  • Jednoduché používanie systému
  • Veľká komunita užívateľov, na mnohých fórach nájdete rady a odporúčania
  • Používa ho viac ako 30 % všetkých stránok na svete …a to je silná referencia 🙂

Neexistuje žiaden dôvod, aby ste si to nevyskúšali.

stránka vo wordpresse

Testovanie kurzu WordPress 1.

IT Learning má vo svojej ponuke viacero kurzov, ktoré sa venujú WordPressu. Ja som sa rozhodla začať naozaj od úplného začiatku. Akože nič neviem…
Podtitul „inštalácia, nastavenie a tvorba web stránok a blogu pre začiatočníkov“ naznačoval, čomu sa budem tri dni na kurze venovať.

Tak aj bolo. Začali sme naozaj od základov. Hneď v úvode sme boli upozornení, že nie je wordpress ako wordpress. A ak by sme hľadali free opensource systém na adrese worpress.com, mohli by sme byť nemilo prekvapení. WordPress.com je platforma, ktorá za vás súce pripraví takmer všetko, ale keď budete potrebovať v budúcnsoti čosi posunúť dopredu, zmeniť, nebude to úplne zadarmo…

My sme sa chceli naučiť inštalovať a nastaviť systém úplne sami, to bol dôvod, prečo sme sa zišli na kurze WordPress 1.
A stiahli si slovenskú verziu zo stránky sk.wordpress.org 🙂

Hosting zadarmo

Úplným začiatočníkom nie je jasné (nemajú to odkiaľ vedieť), že web stránka na to, aby ju bolo vidieť, musí mať doménu a hosting. Doména je názov stránky, jej URL adresa, ktorú vidíme hore v prehliadači. Napríklad itlearning.sk. Hosting je niečo iné – priestor, kde sa celý obsah stránky/stránok nachádza tak, aby bol prístupný komukoľvek 24 hodín denne celý rok. Súčasťou kurzu je pozornosť podniku – IT Learning dáva v cene kurzu hosťovanie vašej novovznikajúcej stránky na pol roka zdarma…
Na kurz sme mohli prísť s vlastnou doménou, i web hostingom, ale vôbec to nie je nutné. Naopak, dozvedeli sme sa, ako správne vyberať názov domény i na základe ktorých vlastných potrieb a aké kritériá uprednostniť pri výbere poskytovateľa webhostingových služieb.

Individuálny prístup lektora pri inštalácii Wordpress

Inštalácia

Všetko podstatné o doménach i hostingu nám vysvetlil lektor Mgr. Ing. Ján Tóth. A komentoval tiež všetko potrebné pri inštalácii – krok za krokom. Nad našim vlastným procesom mal lektor celú dobu dohľad. Bol neuveriteľne trpezlivý a ku každému z nás pristupoval individuálne. Nepokračovali sme ďalej, kým sme všetci nemali svoj WordPress nainštalovaný a pripravený na skúšanie.
Boli sme šikovná skupina (podľa jeho slov to býva i pomalšie), netrvalo nám to dlho a tak sme sa mohli venovať problematike hlbšie.

Dôležité nastavenia

Či si už budete nastavovať worpress sami, alebo vás týmto processom niekto povedie, veľmi užitočnou vecou je hneď po inštalácii nastaviť nevyhnutné. Napríklad vypnúť indexovanie vašej stránky vyhľadávačmi. Je to logické. Vaša stránka práve vznikla – existuje na webe(!), ale je ešte prázdna, prípadne ju v krátkej dobe naplníte skúšobným textom, možno bez hlavy a päty. Je teda zbytočné, priam kontraproduktívne, aby vás vyhľadávací roboti, ktorí nové stránky zaraďujú do svojich zoznamov, našli a hodnotili. Získali by ste zbytočne negatívne hodnotenia.
Týmto dočasným vypnutím vyhľadávačom odkazujete: „Ešte nás neskúšajte, ešte nie sme naučení“ (citát lektora).
Viditeľnosť pre vyhľadávače je vhodné si zapnúť, až keď bude vaša stránka hotová, správne nastavená a pripravená dobyť svet… 🙂

Okrem nastavovania čítania sme nastavili aj komentáre, trvalé odkazy, a pár ďalších detailov… všetkým dôležitým nás Janko previedol a oboznámil.

Wordpress - nastavenie pravidiel číitania

Milý bonus

IT Learning sa stará nielen o mentálny rozvoj svojich študentov obsahom kurzov, ale aj o fyzické uspokojenie.
Aby ste to nechápali dvojzmyselne, rovno píšem, že ide o jedlo a nápoje 🙂 Máte k dispozícii čaj, kávu, vodu, croissant alebo inú dobrotu, ako samozrejmú pridanú hodnotu ku kurzu. Ak máte chuť na niečo iné, počas obednej prestávky vybehnete von a v blízkych gastrozariadeniach načerpáte novú energiu pre ďalšie vzdelávanie. Napočítala som ich viac ako desať – ich prehľad s charakteristikami nájdete aj na „obedovej“ podstránke itlearning.sk.

Čo mňa úplne nadchlo, bol obed v neďalekom indickom bistre. Neberte to ako reklamu… Avšak ak ste – rovnako ako ja – gastronomickí gurmáni, mali by ste vyskúšať mini-reštauráciu Punjabi Dhaba, ktorá je neďaleko, za rohom. Majú denné menu, a počas obednej prestávky sa dosýta najete a vychutnáte lahôdky indickej kuchyne. Asi by som im dala Michelinskú hviezdu, tak ma nadchli 🙂
Len dúfam, že tam teraz nebude chodiť každý účastník kurzov, lebo jediným negatívom tohto zariadenia sú veľmi stiesnené priestory so štyrmi stolmi…

indický fastfood Punjabi Dhaba na Račianskej - menu

Vzhľad web stránky

Aby sme deň netrávili len nezáživnými nastavovaniami, prešli sme si aj tvorivé zákutia – výber tém, pluginov, nastavenie widgetov. A vyskúšali spoločne vytvoriť stránku s hlavným menu, s obsahom, fotografiami. Zrazu sme v prehliadači „naostro“ mohli videť naše dielka.A to všetko bez jedinej znalosti programovacieho jazyka HTML alebo CSS štýlov. WordPress skrátka za nás napíše správny kód… a to je všetko.

Druhý deň kurzu sme zopakovali základy, inštaláciu, prešli nastavenia,… a venovali sa detailnejšie vytvoreniu a umiestneniu hlavného menu, pluginom a nastavovaniu widgetov. S bohatým komentárom okolo, doplnené o skúsenosti lektora. Plus poznámky, čo robiť, keď zabudnete heslo a jeho resetovanie nefunguje, ako rozumieť databázovej tabuľke a čo si v nej kontrolovať, keď niečo nefunguje ako má.

Wordpress - nastavenie hlavného menu v časti vzhľad stránky

Tretí deň už viacerí tvorili pracovné verzie svojich „ostrých“ stránok, prešli sme si postup, ako tvoriť pekné stránky pomocou page-builderov i ako presunúť (migrovať) stránku z hostingu, ktorý nám dal k dispozícií IT Learning, do bežného prostredia internetu. Venovali sme sa i rozdielu, keď použijete na migráciu stránok niektorý z bezplatných pluginov (spravidla obmedzená veľkosť objemu presúvaných údajov), alebo sa rozhodnete pre riešenie migrácia web stránok na nový hosting krok za krokom. A tiež rozdielu medzi neplatenými a platenými témami a kedy ich výhodne kúpiť. A…
Bolo toho pre začiatočníka akurát dosť.

Stručná charakteristika kurzu? Veľmi prínosný 🙂

Záverečné zhrnutie

Absolvovaný kurz:

Kurz WordPress I.
inštalácia, nastavenie a tvorba web stránok a blogu pre začiatočníkov

Mgr. Ing. Ján Tóth

+ inštalácia a nastavenie wordpressu pod dohľadom odborníka
+ veľké množstvo informácií priamo z praxe
+ vysoká profesionalita lektora
+ kurz v tvorivej atmosfére
– malý priestor v Punjabi Dhaba 🙂

autorom článku je: Ela Hmeľarová
Jej svetom sa po absolvovaní univerzity stal na dlhé roky marketing. Kariéru marketingového manažéra však zavesila na klinec a momentálne "freelancuje". Zväčša ju nájdete pri počítači. Analyzuje, navrhuje, testuje. Tvorí printovú grafiku, dizajnuje web stránky a aplikácie. Rozhodla sa pustiť tiež do ďalšieho vzdelávania a prostredníctvom blogu vás informuje o postrehoch a nových skúsenostiach z navštívených kurzov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Internet marketing a reklama, tvorba web-stránok, web stránka zadarmo, WordPress


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave