Najlepšie témy vo WordPresse

článok na blog uverejnený: 9. septembra 2019

Ak ste sa rozhodli vytvoriť web stránku v redakčnom systéme WordPress, jedno z prvých rozhodnutí, ak nie úplne prvé hneď po inštalácii systému a jeho základných nastaveniach, je výber témy. Celkový dizajn vašej web stránky bude závisieť od zvolenej témy. …že slovo téma sa vám vo WordPresse pletie so šablóna, plugin, widget a nevidíte rozdiel? Tak poďme pekne po poriadku.

Čo je téma

Téma = vizualita + funkcionalita, inými slovami šablóna definujúca ako bude vyzerať a fungovať váš budúci web. Téma = šablóna.
BTW – plugin je doplnok – zásuvný modul – rozširujúci možnosti a funkčnosť témy (napr. page-builder na ľahšiu tvorbu vizuálne pekných stránok), widget je nástroj pre aktiváciu poľa v téme s konkrétnou funkcionalitou (napr. vyhľadávanie na stránke).
WordPress ponúka veľké množstvo – niekoľko desiatok tisíc – bezplatných šablón vhodných aj pre začiatočníkov. Je ich toľko, že je ťažké si vybrať.
Ako sa orientovať v témach?

Ako vyberáme tému

  1. Jednou z možností je výber témy priamo v admin rozhraní WordPressu. Systém trochu pomôže filtrami a ponúkne vám obľúbené, najnovšie, populárne alebo odporúčané témy. Každú si môžete poprezerať, ako vyzerá, aké funkcionality obsahuje, prípadne si ju môžete rovno pridať-nahrať na svoj server a skúšať. Treba počítať s tým, že témy, ktoré sú free, majú obmedzenú funkcionalitu. To však nie je problém, pretože k téme môžete doinštalovať pluginy.
  2. Ďalšou z možností je inšpirácia. Štatistiky hovoria, že na WordPresse beží viac než 34% stránok, to je slušné číslo. Preto sa bežne môže stať, že stránky, na ktoré ste náhodne narazili a páčia sa vám, sú vytvorené v open source redakčnom systéme WordPress. Ako to zistíte? Vo vyhľadávači si do vyhľadávacieho okna zadajte „Wordpress Theme Detector“ a Google vám v okamihu ponúkne veľké množstvo odkazov na užitočné tooly. Niektoré z nich okrem témy detegujú aj pluginy, ktoré boli použité na stránke. Veľmi užitočná pomôcka!
  3. Treťou, nemenej zaujímavou cestou, sú štatistiky. Na webe je dostupných veľa prehľadov. Najpoužívajšie, nejpredávanejšie, najhľadanejšie, množstvo naj zoznamov tém i pluginov.

Top 7 tém podľa WPTD

WPTD je nástroj na detekciu stránok. Jeden z tých, ktoré som spomínala v odseku vyššie. Aj jeho skratka to hovorí – WordPress Theme Detector…
Spraví za vás nahliadnutie do pozadia stránky a zobrazí, čo zistil. Od názvu témy cez použité pluginy až po dátumy inštalácie, aktualizácie a pod.

V nižšie uvedenom rebríčku sú témy zoradené podľa toho, ako často boli hľadané a nájdené.  Zároveň pridávam údaj, koľko % analyzovaných stránok konkrétnu tému používa. Čísla sú aktuálne k začiatku septembra 2019.

1. Genesis od STUDIO PRESS

genesis-demo

Tento framework umožňuje veľmi rýchlo a veľmi ľahko vytvoriť vašu stránku vo WordPresse. Je plne responzívny, čo znamená výborné zobrazenie na tabletoch i mobiloch. Dokonale optimalizovaný pre každý prehliadač, zariadenie a veľkosť obrazovky.

Genesis používa 1,88% analyzovaných stránok.

2. Divi od Elegant Themes

divi-wordpress-theme-demo

Divi je téma, ktorú nájdete na vrchole asi všetkých rebríčkov. Je krásna, flexibilná. Je múdra. Nepochybne v nej viete vykúzliť nečakané kombinácie. Je vhodná pre firmy akéhokoľvek zamerania a veľkosti. Pomocou Divi vytvoríte zložitú web stránku s multi menu ale aj tzv. microsite, jednostránkový web. Ľahko sa používa, má vopred pripravené vzory, ktoré si užívateľ môže customizovať/prispôsobovať podľa svojich predstáv. Má viac než 40 elementov, s ktorými si vyskladáte perfektnú web stránku. Samozrejmosťou je responzivita, bezpečnosť, aj SEO optimalizácia.

Divi používa 2,36% analyzovaných stránok.

3. Newspaper od tagDiv

newspaper-wordpress-theme-demo

Newspaper je hodnotená ako vynikajúca responzívna téma WordPress vhodná pre blog, správy alebo webovú stránku časopisov. Vďaka nespočetným funkciám je téma veľmi flexibilná rôznym potrebám užívateľov a pritom čistá. Ľahko sa používa.

Newspaper používa 0,97% analyzovaných stránok.

4. Avada od ThemeFusion

avada-wordpres-theme-demo

Avada je mimoriadne flexibilná a plne responzívna téma. Je veľmi intuitívna na používanie. Upraviť si v nej môžete takmer čokoľvek. Vyniká svojou univerzálnosťou. Ide o šablónu s tisíckami rôznych možností, preto hlavne zo začiatku bude trochu trvať, kým sa v nej užívateľ zorientuje.
Patrí medzi bestsellery stránky Envato market (jeden z najväčších trhov pre WordPress), kde toho času viete nájsť vyše 47 000 WordPress tém a website templates (šablón) pre vaše stránky.

Avada používa 1,48% analyzovaných stránok.

5. Enfold od Kriesi

enfold-wordpress-theme-demo

Enfold je flexibilná a plne responzívna rovnako ako jej „kamarátky“ na stupňoch vyššie. Vhodná najmä pre tých, ktorí chcú mať pekne prezentované portfólio.

Enfold používa 0,93% analyzovaných stránok.

6. Sahifa od TieLabs

sahifa-wordpress-theme-demo

Sahifa je téma ideálna pre spravodajstvo. Je ľahko použiteľná, prispôsobiteľná, plne funkčná.

Sahifa používa 0,44% analyzovaných stránok.

7. Flatsome od UX Themes

flatsome-wordpress-theme-demo

Flatsome sa považuje za úžasnú tému s dokonalým užívateľským zážitkom. Je vhodná pre obchod alebo firemnú web stránku. Má nástroje, ktoré sú potrebné na vytvorenie responzívnych stránok s prihliadnutím na užívateľskú skúsenosť.

Flatsome používa 0,59% analyzovaných stránok.

Platené vs. neplatené WP témy

Všetky témy v rebríčku sú platené. Je to väčšinou jednorazový poplatok za licenciu, ktorú môžete využiť pre jednu stránku – na jednom webe. Nie sú to náklady, ktoré by vás zruinovali, väčšinou je to len dvojciferné číslo.

Ak ste v štádiu, že WordPress a jeho možnosti iba skúšate, vyberte si z množstva jeho bezplatných tém.
Na webe nájdete množstvo rebríčkov bezplatných tém a ich hodnotení užívateľmi. Keď sa trošku oťukáte, som si istá, že siahnete za platenou témou. Úplne stačí jedna. S ňou sa naučíte pracovať detailne a zistíte, že iba s tou jednou dokážete vytvoriť stovky rôzne vyzerajúcich web stránok s rôznou funkčnosťou.

Mimochodom, na kurze WordPress I., o ktorom som písala, sme si vyskúšali najprv prácu s neplatenou témou. Posledný deň sme pracovali aj s platenou témou, ktorá patrí k top témam na Envato markete. Impreza sa tam v súčasnosti umiestňuje okolo 20. miesta, má viac ako 50 tisíc inštalácií a výborné referencie. Jej široké možnosti nastavovania detailov bez potreby programovania na jednej strane ohúria v pozitívnom zmysle, na druhej strane, treba sa v je možnostiach vyznať. Ako nám ukázal lektor na konkrétnych prípadoch použitia tejto témy, viete naozaj poľahky (dvoma klikom) importovať nastavenia 14 plne funkčných demoverzií s viac ako 250 variantmi stránok… a už len doupravujete podľa potreby.

Ku každej z vyššie uvedených tém na nete nájdete množstvo detailných recenzií.  Keď budete vyberať, rozhodujte sa podľa hodnotení užívateľov. Často tam nájdete poznámky, ktoré sú pre váš rozhodovací proces podstatné, napr. že téma má (alebo naopak nemá) nejakú vami žiadanú funkcionalitu.
Podobne pozerajte na počty inštalácií a recenzie pri výbere pluginov. Platených i bezplatných.

Dúfam, že vyššie uvedený rebríček a prehľad ukážok vám trochu pomohli zorientovať sa. Ak sa rozhodnete pre vlastnú tvorbu web-stránky, je dobré mať v témach prehľad a tušiť čo sa s nimi dá dosiahnuť…

 

Článok vznikol na základe podkladov zo stránky: www.wpthemedetector.com a stránok jednotlivých developerov tém – StudioPress, ElegantThemes, tagDiv, ThemeFusion, Kriesi, TieLabs a UX Themes.

autorom článku je: Ela Hmeľarová
Jej svetom sa po absolvovaní univerzity stal na dlhé roky marketing. Kariéru marketingového manažéra však zavesila na klinec a momentálne "freelancuje". Zväčša ju nájdete pri počítači. Analyzuje, navrhuje, testuje. Tvorí printovú grafiku, dizajnuje web stránky a aplikácie. Rozhodla sa pustiť tiež do ďalšieho vzdelávania a prostredníctvom blogu vás informuje o postrehoch a nových skúsenostiach z navštívených kurzov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Internet marketing a reklama, najlepšie wordpress témy, šablóny wordpressu, tvorba web-stránok, webdizajn, WordPress


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave