Dobré ráno, kniha

článok na blog uverejnený: 23. júna 2018

Nádherné sobotné ráno. Júnové slnko zohrieva vzduch nad Bratislavou a ja s blaženým pocitom v srdci sadám na pohovku na terase.  Je príliš skoro na to, aby som začala upratovať a vysávať, všetci ešte spia, všade ticho a pokoj. Moja obľúbená časť dňa! Aspoň chvíľa iba pre mňa.

V ruke šálka kávy a na stolíku hŕbka kníh. 

kniha_rano

Mám tu svoje obľúbené tituly, mám aj niečo nové. Niečo zábavné, niečo náučné, niečo úplne oddychové. Hľadám však námet pre svoj blogový článok a tak siahnem po viacerých knihách, s ktorými vás chcem zoznámiť. Zbehneme ich pri jednej – dvoch šálkach kávy. Vonia aj cez obrazovku, čo poviete?!

Robert Merle: Malevil

dzungla_potkan_kral

Jedna z troch TOP najTOPovitejších, aspoň u mňa. Sci-fi o tom, ako prebieha život v osemdesiatych rokoch 20. storočia po výbuchu atómovej bomby. Prežila izolovaná skupina priateľov. Učia sa žiť zo zásob, skúšajú dopestovať niečo nové, vyrobiť jednoduché nástroje…
Udivuje ma majstrovstvo autora, ako dokázal vykresliť zásadné zmeny v morálke, hodnotách, medziľudských vzťahoch, načrtnúť úžasne novú optiku vnímania času. Dnes vzdycháme nad tým, ako nič nestíhame. A čo keby sme nemali autá? Ísť pešo do obchodu a spať – hodina miesto 15 minút. Pravda je taká, že technika nám venovala mnoho, mnoho času, len my sme sa nenaučili vážiť si ho. Nevážime si zlaté obilie na poliach, pohŕdame ľudskosťou a zamieňame si ju so slabosťou, nevážime si slnečné dni, netešíme sa z dažďa – keď prší, chceme slnko a keď svieti slnko, sťažujeme sa na horúčavu…

Táto kniha ma vždy zas a znova „ukotví“. Ukáže mi skutočnú pravdu o živote a „uprace“ ma.

A kde máte svoju kotvu vy?

James Clavell: Potkan kráľ

priroda_kniha

Changi. Perla džungle. Changi. Zajatecký tábor v Singapure počas II. svetovej vojny. Aj toto je kniha, ktorá nás naučí vážiť si život. Ale pritom je fantasticky napínavá, vtipná, drsná, páchne potom, krvou a prachom, a súčasne je tak ľudská, že jej ťažko nájsť páru. Prežiť tak, aby sme nestratili česť, prežiť, kde iní zomierajú ako muchy. Zachovať si zdravý rozum, zmysel pre hodnoty a humor. A zrejmá je aj paralela k nášmu dnešnému životu. Kniha opisuje podvodníkov, papalášov, malých zlodejíčkov, naivných poctivcov, kreatívnych podnikavcov. Skrátka – prierez spoločnosťou (a aj firmou) ako vymaľovaný.

Irving Stone: Agónia a extáza

michelangelo_florencia

Majstrovsky vykreslený plastický obraz života Michelangela, veľkého sochára 15.storočia. Milujem Toskánsko. Milujem jeho olivovníkové háje, víno a jedlo. Milujem západ slnka nad Florenciou. Aj Michelangelo miloval Toskánsko. Miloval Florenciu.
Kniha nás prevedie zákutiami tohto krásneho mesta a aj životom chudobného, škaredého a o seba nedbajúceho umelca. Umelca s veľkým U, sochára s veľkým S. Táto kniha je o vášni. O vášni k práci. Je naturálnym prenesením pocitov, ktoré zažijete len vtedy, ak budete robiť to, čo vás baví. Ak budete svoju prácu milovať celým srdcom. A opäť je to kniha, ktorá nás učí nesmiernej pokore.

Pretože pokora, to je to, čo dnešnému svetu chýba. Byť pokorný neznamená byť pasívny. Byť pokorný neznamená nechať sebou manipulovať. Byť pokorný je pre mňa stáť nohami pevne na zemi. Vedieť si priznať vlastné chyby a oceniť vlastné kvality. S pokorou v srdci.

 

 

S pokorou Vaša

 

Martina

Záverečné zhrnutie:

vyberte si akýkoľvek kurz z ponuky IT Learning. Život je príliš krátky na to, aby sme ho prežili iba s tým vzdelaním, ktoré nám v mladosti dala škola. Pretože každý deň, kedy sa nenaučíme niečo nové, je premrhaný. 

autorom článku je: Martina Gaislová
Úspešná manažérka, ktorá po 25 rokoch zanechala vrcholovú pozíciu v nadnárodnej firme. A konečne má čas na seba. Pretože miluje výzvy, rozhodla sa ďalej vzdelávať, naučiť sa nové veci, popasovať sa s tým, čo jej nie je až také blízke. Rada sa prostredníctvom blogu podelí o nové poznatky z kurzov aj s inými.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
kniha, kurzy, rôzne, vzdelávanie


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave