Ako vysvetliť svojmu starkému vyhľadávanie v Googli?

článok na blog uverejnený: 25. novembra 2018

„Ja sa toto nikdy nenaučím,“ povzdychol si starší pán sediaci vedľa mňa. Sme na kurze IT Štart – práca s počítačom pre začiatočníkov. Sú malá skupinka 5 ľudí, z toho štyria nad 55 rokov. Majú už vnúčatá a doteraz aj úplne iné záujmy ako počítač. Vlastne, počítač vôbec nepoužívali. Doteraz.

Ale čosi sa udialo a zrazu musia. Vlastne, chcú.
Staršia dáma má vnúča v zahraničí a jediný spôsob, ako s ním komunikovať, sú maily a Facebook. Tak je na kurze. Iný pán pracuje vo firme, kde už aj pre jeho prácu je potrebný počítač. Doteraz nebol, ale už je. Preto je na kurze. Práca s počítačom je aj pre seniorov.

Lebo na to tu je IT Learning, aby ich naučil s počítačom pracovať.

Zápas s myšou

dvojklik-kurz

„V prvom rade sa snažím seniorom ukázať na príkladoch, aby odložili bázeň a prestali sa obávať, že počítač pokazia. Chce to len citlivý a individuálny prístup… No občas bojujeme s klávesnicou, častejšie však s myšou. Pre netrénovanú ruku spraviť dvojklik bez pohnutia myši je veľká výzva,“ povedal mi lektor cez prestávku.
Až teraz si uvedomujem, že úskalia, ktoré musia prekonať starší ľudia, nie sú vôbec bežné.
A v žiadnom prípade jednoduché.

Kurz: IT Štart

Lektor: Ing. Ján Tóth

 

Tretí deň kurzu z piatich je venovaný internetu a emailu. Povedali by ste, že pracovať s internetom vie dnes každý. Nuž, nevie.
Zamýšľam sa nad tým, ako by som to vysvetlila starkému ja. A musím obdivovať lektora, ako obratne dokáže vysvetliť veci, ktoré sú pre mňa jasné, považujem ich za samozrejmé a nikdy mi ani nenapadlo sa zamyslieť nad tým, aké ťažké môže byť vysvetliť to niekomu po prvý raz. Zvládnuť jeho obavy, vzbudiť záujem, usmerniť pri technickej realizácii, taktne upozorniť na opakovanú chybu, trpezlivo opakovať aj 4 razy,…
Opäť sa mi potvrdzuje, že kvalita lektora je rozhodujúca. Je výborné, že IT Learning takých lektorov má.

Skupinka je snaživá a po pár hodinách si aj pán vedľa mňa sám vyhľadá na internete slovo „ferrari“, a potom veľmi spokojne číta článok na wikipédii a pozerá video s červeným športiakom na youtube. Tak tomu hovorím „skok“.

Začiatočnícke chyby pri e-mailoch

Na záver tretieho dňa sme sa učili, ako písať emaily. Že si treba dať pozor, či odpovedáme iba ako „odpovedať“ alebo „odpovedať všetkým“. A toto nie je téma iba pre začiatočníkov, však! Som si istá, že každému sa už stalo – a nie raz – že na mail, na ktorý mal dať odpoveď všetkým, odpovedal iba odosielateľovi a ľudia, ktorí čakali na nejakú informáciu ju nedostali. Alebo dostali s oneskorením.

Spomenuli sme viackrát aj pojmy netiketa (etiketa na internete), predmet a telo správy, príloha, prečo nepísať veľkými písmenami, ako napísať do mailu ö a pod.
A celý deň bol nenápadne pretkaný jednoduchými motivačnými príkladmi z lektorovej praxe, pri ktorých asi každý účastník cítil, že to zvládne aj on…

yes-it-learning-kurz

Darček pre starkého

Úplne chápem, že tento článok si dokážu prečítať len ľudia, ktorí s počítačom a internetom pracovať vedia. Otázka znie – a čo vaši starší príbuzní? Nerozmýšľate nad tým, že by sa im takýto kurz mohol hodiť? Práca s počítačom je aj pre seniorov. Či už pre prácu, pre zábavu, alebo len preto, aby sa týždeň s nami v IT Learningu socializovali…

Do Mikuláša máme čertovské zľavy. Ak si dovtedy objednáte kurz na budúci rok, dostanete 50% zľavu.  Nie je to skvelá ponuka?

Počas kurzu účastník získa vedomosti potrebné k bežnej užívateľskej práci s počítačom, operačným systémom Microsoft Windows, s internetom a e-mailom, ako aj úvodný prehľad o programoch Word a Excel, ktoré sú dnes bežne používané a ich znalosť sa považuje za automatickú súčasť počítačovej gramotnosti.
Kurz trvá 5 dní a lektori sú skvelí. Zažila som to na vlastnej koži, preto ODPORÚČAM!

 

Vaša Martina

Záverečné zhrnutie:

+ kurz VÝHRADNE pre začiatočníkov
+ skúsený, trpezlivý lektor

– myslím si, že menej je niekedy viac – zjednodušila by som obsah školenia a ešte viac precvičovala

autorom článku je: Martina Gaislová
Úspešná manažérka, ktorá po 25 rokoch zanechala vrcholovú pozíciu v nadnárodnej firme. A konečne má čas na seba. Pretože miluje výzvy, rozhodla sa ďalej vzdelávať, naučiť sa nové veci, popasovať sa s tým, čo jej nie je až také blízke. Rada sa prostredníctvom blogu podelí o nové poznatky z kurzov aj s inými.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
IT kurzy, Práca s počítačom, starý otec, začiatočníci


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave