Silvester a posledné IT vzdelávanie

článok na blog uverejnený: 29. decembra 2018

V decembri zvyknú ľudia i firmy hodnotiť, ako sa im v predchádzajúcich týždňoch roka darilo dosahovať ciele – úspechy, financie, partnerov, zážitky,… Niektorí možno stretli šťastenu a priniesla im i čosi naviac, čo nečakali. Alebo naopak – prišli o niekoho či o niečo, čo sa už nevráti. Nikdy (mierne desivé slovo, však?). C‚est la vie – taký je život.
Niektoré prvky, ktoré boli dlho súčasťou nášho života, sa však vrátiť dajú… Niekdy na chvíľu, inokedy i na dlhšie. A potešia oko i dušu.

Ako prinavrátiť do života obrázky a pohľady, ktoré nás sprevádzali počas mnohých minulých dní v IT svete „okien“? Kde nájsť krásne pozadia na pracovnú plochu? Ako zistiť rozlíšenie svojho monitora? Ako nastaviť obrázok na pracovnej ploche? Aj o tom sa dočítate v tomto predposlednom článku roku 2018.

Keď zapnete počítač

Viete, čo sa objaví na obrazovke, keď spustíte svoj počítač? Monitor sa rozžiari vaším obľúbeným obrázkom. Pre niekoho je to obrázok jeho rodiny na prechádzke, zelená lúka plná kvetov, čarovná obloha počas letnej noci alebo polárna žiara, pre niekoho iného postava z obľúbeného filmu či seriálu. Koľko ľudí, toľko chutí.

S príchodom operačného systému Windows NT a XP koncom 90-tych rokov sa na obrazovkách počítačov objavil obrázok zelenej lúky, ktorý bol prednastavený už pri inštalácii. Ľudia boli spočiatku na rozpakoch, keď symbol okien Windows 93 a 95 zmizol a vystriedala ho príroda. Rýchlo si však zvykli. Sem-tam sa s ním stretneme v pôvodnej podobe ešte i dnes. Ak ste ho poznali a sprevádzal vás v začiatkoch, venujte mu malú tichú spomienku 😉

windows_xp_original-pozadie

Roztrhlo sa vrece s vizuálmi

Pozadie pracovnej plochy brali dlho používatelia ako niečo nemenné, určené výrobcom… a hotovo. Avšak s operačným systémom Windows Vista prišli i široké možnosti grafiky. Celý systém bol po vizuálnej stránke „krásne vyčačkaný“ a zaujímavé motívy pre pozadia pracovnej plochy nemohli chýbať. Objavilo sa ich v operačnom systéme viacero a netrvalo dlho, grafickí nadšenci prišli s ďalšími klonmi a úpravami. Populárne sa stali najmä éterické „aero“ a ich klony (na obrázkoch nižšie). Vista sa stala v rámci „okien“ po grafickej stránke historicky najkrajším operačným systémom a začala vizuálne konkurovať Macom.

Myšlienka na rozvoj estetiky používateľov mala jeden závažný nedostatok. Grafické vychytávky boli síce pekné, súčasne však extrémne zaťažovali pamäť, spomaľovali procesy i naštartovanie celého systému (ešte neboli dostupné rýchle disky SSD). Svet potreboval počítače najmä na prácu a až potom na zábavu. Vista preto nezožala úspech, aký jej tvorcovia očakávali.

Sprevádzali vás časť života niektoré z obrázkov pozadia určených pre OS Windows Vista? Spomeňte si pri pohľade na ne, čo ste zažili v tých rokoch pekné…
(Kliknutím sa každý obrázok zväčší.)

Windows 7

Vistu vystriedal operačný systém Windows 7. Ten bol vizuálne menej okázalý a preto aj rýchlejší, vo svete dosiahol celkom slušné rozšírenie a uznanie. Hoci boli mnohé grafická vychytávky zredukované, početné voliteľné pozadia pracovnej plochy ostali. A pribudli ešte ďalšie. Až si človek nevedel vybrať, ktorý skôr používať.

Windows 8 a 8.1

Windows 8 i 8.1 boli akýmsi nechceným dieťaťom vývoja a obchodnej politiky. Microsoft ich pomerne rýchlo nahradil používateľom výmenou zadarmo – upgradom na Windows 10. Napriek tomu priniesli niekoľko zaujímavých pozadí na pracovnej ploche.

…a pokračovanie?

Spoznali ste niektoré z pozadí pracovnej plochy z obrazovky svojho počítača v práci alebo z domáceho či kolegovho počítača? Spomenuli ste si pri tom na kávu nešťastne vyliatu na monitor, ktorý to prežil? Na plochu bez ikon, ktorú vám „pripravili“ kolegovia  pri návrate z obedňajšej prestávky? Na malú striptérku doinštalovanú kolegom, ktorá sa vyzliekala chodiac po spodnom okraji vašej pracovnej plochy? Alebo na vírus v podobe nenásytného Pacmana, ktorý prešiel krížom cez obrazovku, zjedol všetok grafický obsah plochy a ostal po ňom iba čierny pruh? Ó áno, všeličo sa na pracovnej ploche môže udiať 🙂
Možno však už viac poznáte „východ z jaskyne“ – úvodný obrázok z posledného operačného systému Windows 10…

Väčšina tu uvedených pozadí sú elegantné vizuály k predchádzajúcim operačným systémom. Lahodia oku a tak ich používatelia ani nemajú dôvod meniť.
No často tak nespravia preto, že si pozadie pracovnej plochy na svojom počítači zmeniť nevedia…
Ako správne zmeniť pozadie pracovnej plochy, kde stiahnuť pekné pozadia pracovnej plochy bez potreby dodatočných úprav a poznámky k nastaveniam prispôsobenia sa dočítate v nasledovnom – silvestrovskom – článku.

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
obrázok na ploche, pozadie pracovnej plochy, Práca s počítačom, windows


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave