Na Illustratore III. ma zaujala tvorba, úpravy a aplikácia vzorky

článok na blog uverejnený: 15. septembra 2019

Vždy ma fascinovali látky. Nekonečné metre vzorov a farieb. Presne na seba nadväzujúca potlač. Krásne farby, záľaha kvetov, vtákov, či oku lahodiace abstraktné tvary.  Teraz už aj ja – po absolvovaní kurzu Adobe Illustrator III. – viem, v čom spočíva ich tajomstvo.

Nekonečno sa skladá  z opakovania jedného dielika. Jednej kresby, ilustrácie, vzoru, skupiny vzorov. Opakovanie podľa určitých pravidiel.
Na kurze sme si vzory skúšali z jednoduchých tvarov, obdĺžnikov, srdiečok, elíps,… Fantázia!

Počítačový kurz Adobe Illustrator III – 3D grafika, pokročilé možnosti a nástroje

Tvorba vzorov bol len jeden bod z bohatého programu jednodenného kurzu. Učebná osnova kurzu Adobe Illustrator III.  praskala vo švíkoch.

kurz-illustrator-III

Na každom kurze si robím poznámky. Otvorím MS Word a na konci kurzu je wordovský dokument plný screen shotov zachytávajúcich čiastkové kroky všetkého, čo na kurze skúšame, tvoríme, učíme sa. Odporúčam naozaj každému si takéto poznámky robiť, lebo už na druhý deň si bez toho budete pamätať asi o 80% menej než v deň kurzu (vážne, dočítate sa o tom v článku ako si zapamätať viac z kurzu). Osvieženie pamäte z poznámok je skvelé, okamžite prídete na to, ako ste čo robili.

Kurz Adobe Illustrator III. však nedopadol podľa mojich predstáv. Cítim sa ako po lobotómii mozgu. Ani môj poznámkový súbor, ani žiadny iný súbor, ktorý som si uložila z kurzu, sa nedá otvoriť. Prázdna hlava… iba matný pocit, že som už niečo také robila. Len ako?

Ešteže… IT Learning má vo svojom portfóliu služieb jedinečnú možnosť. Opakovanie kurzu, ktorý ste už absolvovali. A tak mám príležitosť znova si urobiť poznámky. Čerstvé!
A ako sa hovorí, opakovanie je matkou múdrosti. Múdrejšia už určite som, lebo nabudúce si dám pozor a budem kontrolovať, aby súbor nebol poškodený.

Cvičenie bez poznámok

Aj tak… Som človek tvrdohlavý. Napriek absencii externej pamäte doma skúšam. Chcem si vytvoriť vzory – vidím totiž ich praktické využite pri svojej práci. Aj keď látky ešte nenavrhujem, v praxi grafického dizajnéra je to užitočná pomôcka. Napríklad pri tvorbe vizuálnej identity firmy. Z loga reštaurácie sa dá krásne vytvoriť podklad, ktorý sa dá aplikovať v rôznych vizuáloch a tak dosiahnuť viac než len podčiarknuť štýl.

pattern - aplikácia vzoru v rámci corporate identity

Ako vzniká pattern (vzor)

Východiskom je vždy nejaký tvar alebo skupina tvarov, ktoré sa budú opakovať. V príklade vyššie som fragment z loga nakopírovala 4-krát a vytvorila nový tvar. Výsledný vzor bude súčasťou vizuálnej identity firmy. Vidíte ho v pozadí pozvánky na Valentínsky večer?

aplikácia-patternu-do-reklamneho-materialu

Ako na to – v novom príklade

Pozrime sa na skupinu bublín, ktoré sú na ploche uložené neusporiadane. Sú umiestnené vo štvorci. Štvorec bude základný element, ktorý sa bude opakovať až do nekonečna. Bubliny sú vytvorené nástrojom Elipse tool (klávesová skratka L)… No ale čo s tými presahmi zo štvorca?
Nasimulujte si opakovanie vzoru dookola a do štvorca doplňte jednotlivé tvary, ktoré zasahujú k „susedom“, pretože vo výsledku chceme, aby zasahovali aj do východiskového štvorca.
Takto:

pattern - simulácia vzoru

Ak ste so vzorom spokojní, všetkých simulovaných susedov vymažte s výnimkou tvarov, ktoré zasahujú do jadra, do nášho východiskového štvorca.

A teraz budeme orezávať. Všetko, čo vykúka z nášho štvorca. Použijeme orezovú masku. Označíme si všetky bubliny spolu s objektom, podľa ktorého ideme rezať (t.j. štvorec) a použijeme príkaz Object – Clipping Mask – Make. Pozor, objekt, ktorý slúži ako predloha na rezanie, náš štvorec, musí byť vo vrstvách nad ostatnými objektami.
Proces je znázornený tu:

pattern - proces trvorby opakujúceho sa vzoru

Príprava zložitejšia než tvorba samotného patternu

Áno, je to tak. Pretože samotnú vzorku spravíme jednoducho.
Označíme si novovytvorený orezaný tvar a použijeme príkaz: Object – Pattern – Make. Hotovo. Že máme novú vzorku, vidíme v paneli nástrojov Swatches.
Dvojklikom na nový pattern vyvoláme nové okno s možnosťami úprav našej vzorky. Či ju chceme opakovať do štvorca, alebo hexagonálne, aké veľké medzery chceme, atď.
Skúšajte. Ako som nakoniec skúšala ja. Lebo toto som si z kurzu dobre nezapamätala.

ako vyzerajú možnosti vyseknutia a opakovania vzoru štvorcom v Illustratore

Vzor uzrel svetlo sveta

Akýkoľvek tvar môžeme vzorkovať… že prečo som si to komplikovala orezovou maskou?
Pozrite sa na nasledujúci obrázok. Vľavo sú podklady pre vzor, vpravo aplikácia vzoru.
Keďže som použila vzorkovanie do štvorca, násobenie štvorca jeden vedľa druhého, výsledný efekt sa mi páčil iba pri možnosti s orezovou maskou. Je plynulý, pekne na seba naväzujúci. Červeným je naznačené, čo sa opakuje. Preto som postupovala takto.
Netvrdím, že k výsledku sa nedá dostať aj inou cestou. Treba iba skúšať. ?

príklad patternov - vzorov, v ktorých je základ štvorec

Corporate identity alebo výroba látok?

Ako svoje nové znalosti využiť? Ako som už spomínala, ak pracujete ako grafickí dizajnéri, viete si akúkoľvek veľkú plochu vyfarbiť vzorom… a to jedným klikom, nemusíte viacnásobne kopírovať. Ak ste UI dizajnéri,  svoj nový skill využijete napr. pri plánovaní backgroundu web stránky. Alebo sa vrhnite na látky, krajčírky čakajú na nové inšpirácie ?.

priklad-patternu
priklad-patternu-kvety
priklad-patternu-2
priklad-patternu-namornici
priklad-patternu-hviezdy
priklad-patternu-listy

Záverečné zhrnutie

Absolvovaný kurz:

Adobe Illustrator III. –  3D grafika, pokročilé možnosti a nástroje

Lektor: Marek Chrenko

 

+ Marek je pohoďák, kurz sa niesol vo veľmi príjemnej atmosfére

+ naučíte sa pokročilé možnosti Illustrátora, vzorkovanie, 3D grafiku, tvorbu grafov, filtrov, efektov

+ objavíte užitočný nástroj v paneli Vzhľad – okamžite ho zaradíte do bežného užívania

+ pre mňa významná možnosť opakovania kurzu

– dávajte si pozor na ukladanie súborov, ak vám majú slúžiť ako pomôcka, musia sa dať neskôr aj otvoriť ?

autorom článku je: Ela Hmeľarová
Jej svetom sa po absolvovaní univerzity stal na dlhé roky marketing. Kariéru marketingového manažéra však zavesila na klinec a momentálne "freelancuje". Zväčša ju nájdete pri počítači. Analyzuje, navrhuje, testuje. Tvorí printovú grafiku, dizajnuje web stránky a aplikácie. Rozhodla sa pustiť tiež do ďalšieho vzdelávania a prostredníctvom blogu vás informuje o postrehoch a nových skúsenostiach z navštívených kurzov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Adobe Illustrator, grafika a video, pattern, vzorky


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave