Kde je vôľa, tam… (天下無難事,只怕有心人)

článok na blog uverejnený: 23. júla 2017

názov kurzu:
Kurz WordPress I. – inštalácia, nastavenie a tvorba web stránok a blogu pre začiatočníkov
lektor:
Mgr. Matej Jonášek

Na svete neexistuje nič ťažké – ak má človek odhodlanie

Toto je doslovný preklad starého čínskeho príslovia. Zvolil som ho preto, že viacerí kolegovia z kurzu nemali prvý deň okrem vôle naučiť sa robiť web-stránky, naozaj žiadne poznatky. Dokonca sem-tam nerozumeli ani používanej do slovenčiny adaptovanej anglickej počítačovej „hantýrke“ – lejbly, haštagy, hedingy, fútre, widgety, pluginy,…

Mali však vôľu. Čo nerozumeli, spýtali sa alebo tíško zapísali a doma doštudovali. Na druhý deň boli o kus ďalej a zdržania z ich strany boli minimálne – boli prekvapivo v obraze.
Obdivoval som ich.
Alebo to bolo len priateľskosťou WordPressu?

WordPress - nastavenie

Kým prvý deň kurzu sme venovali inštalácii a prostrediu WordPressu (moje skúsenosti nájdete v článku Tvorba webstránok zadarmo), druhý deň kurzu sme venovali nastavovaniu WordPressu podľa rôznych požiadaviek.
Začali sme pluginmi. A upozornením, že čím viac ich doinštalujeme, tým sa bude stránka pomalšie načítavať…
Takže – vyberať uvážlivo!

Vo WordPresse sa v menu vľavo nachádza položka Pluginy (po slovensky zásuvné moduly). Umožňuje doplniť zvolenú tému o požadované externé zásuvné moduly, ak ich téma neobsahuje. Napríklad ak chcete na stránke dať návštevníkom k dispozícií na posielanie mailov kontaktný formulár a nie je súčasťou témy (niektoré ho môžu mať už vstavaný), nájdete si medzi „pluginmi“ populárny Contact Form 7.
Klikli sme na Inštalovať a následne Aktivovať a týmito púhymi dvoma kliknutiami sme mali kontaktný formulár pripravený!

Ako nastaviť Contact Form 7? Netreba, je prednastavený.
Alebo ak veľmi chcete, môžete si formulár ešte doplniť a upraviť podľa svojich požiadaviek. Medzi inými v ňom nájdete už predprogramovanú položku „label checkbox“, na základe ktorej bude súčasťou formulára aj ponuka súhlasu so zasielaním noviniek. Ak ju nechcete, „label“ stačí vymazať. Praktické, však?
Úpravu kontaktného formulára podľa svojej predstavy urobíte v záložke Email  – tam nastavíte, v akej podobe príde do mailovej schránky oznámenie o tom, že niekto poslal prostredníctvom kontaktného formulára správu. Na vedľajšej záložke sa nastavuje obsah správ.
V prípade, že vykonáte zmeny, nezabudnite zvolené nastavenia ULOŽIŤ.

WordPress - pluginy

Inštaláciou ďalšieho zásuvného modulu Easy WP SMTP a nastavením parametrov sfunkčníme obojstrannú mailovú komunikáciu. Tento modul umožňuje posielanie e-mailov priamo z vášho WordPress blogu cez SMTP.

Lektor nás upozornil na ďalšie často používané moduly v súvislosti so štatistikami návštevnosti, galériami obrázkov (NextGEN Gallery), pluginy pre SEO (Yoast SEO, All in One SEO Pack), alebo pri prenose stránok na iný server/hosting (Duplicator) a ešte niekoľko ďalších. Samozrejme, v súvislosti s marketingom stránok nezabudol na plugin umožňujúci hromadné zasielanie a vyhodnocovanie mailov (MailChimp for WP).

V súvislosti s prebiehajúcimi úpravami nám pripomenul svoju poznámku pri nastavovaní z prvého dňa kurzu, že ak chceme byť pre vyhľadávače počas prípravy stránky „neviditeľní“, v Nastaveniach je políčko umožňujúce vypnutie indexovania vyhľadávačmi.  Ak zaškrtneme toto nastavenie, do hlavičky stránky sa pridá kód, ktorý informuje vyhľadávač o tom, že nemá stránku zaradiť do zoznamov existujúcich viditeľných stránok. Akceptovanie tejto požiadavky záleží od nastavenia vyhľadávačov (Google a pod.).

Záver druhého dňa patril ukážkam rozdielov, výhod a nevýhod platených tém a pluginov vo vybraných témach WordPress-u.

Dve stránky na jednom účte?

Áno, ide to! Tretí deň sme začali inštalovaním novej stránky – každý na svojom hostingovom účte.
Nakopírovaním základného balíka WordPressu do nového podadresára vytvoreného cez FTP na serveri a následným spustením sme sa dostali k jednému dôležitému bodu – pri zadávaní údajov o databáze novej stránky je potrebné zmeniť prednastavený prefix wp_ (napríklad namiesto wp_ zvolíme pw_ a pod.) kvôli odlíšeniu databáz na serveri. Podobne by sme postupovali, ak by sme mali stránok viac.

Absolvovali sme 10 základných krokov pri nastavovaní novej web-stránky spomínaných v predchádzajúcom článku a v rámci jedného z nich vybrali tému bohatú na vstavané príslušenstvo (Impreza). Na nej nám lektor ukázal najmä ďalšie možnosti úpravy obsahu stránok pomocou programového nástroja určeného na úpravu stránok (tzv. page-builder) Visual Composer*.
Vzhľadom na veľmi širokú ponuku nástrojov, ktoré sú súčasťou pluginu – modulu Visual Composer (VC), sme sa venovali takmer pol dňa rôznym úpravám stránky v podobe rozdelenia na rovnomerné alebo nerovnomerné stĺpce, kombináciám umiestnení textu a fotografií na stránke, nastavovaniu aktívnych tlačidiel, efektom postupného zjavovania sa obrázkov na stránke, rôznym možnostiam nastavenia slidera (postupné cyklické striedanie obrázkov v niektorej časti stránky), možnostiam zobrazenia loga partnerov stránky, nastaveniam počítadla významných aktivít a ďalším „chuťovkám“.
Žasli sme nad jednoduchosťou tvorby stránok pomocou VC, keď sme všetci videli, ako lektor za 15 minút vytvoril pred našími očami elegantnú novú stránku.
Čarovanie. Tak by sa dalo nazvať to, čo sme videli tretí deň kurzu.

Harry Potter a tvorba web-stránok

Absolvovaním 3-dňového kurzu sme zrazu mali všetci základy tvorby stránky pomocou CMS WordPress a v rukách čarovný prútik vediac, že naozaj nepotrebujeme pri tvorbe stránok veľkého čarodejníka Albusa Dumbledora, ba ani skromného žiaka z Rokfortu Harryho Pottera. Dokonca ani tí z nás, ktorí prvý deň nemali žiadnu predstavu o tvorbe web-stránok.
Neskrývané nadšenie v očiach a úsmevy na tvárach účastníkov po skončení kurzu boli toho signálom.

Vtedy mi napadlo čínske príslovie z úvodu tohoto článku, ktoré poznáme u nás v podobe – kde je vôľa, tam je cesta.

Poznámka autora: Tvorcovia VC pár mesiacov po napísaní článku pridali ďalšie funkcie a zmenili názov na WPBakery Page Builder 🙂

Záverečné zhrnutie:

+ kurz ideálny pre začiatočníka, bez diskusie
+ firmou poskytnutý hostingový priestor na pol roka pre každého samostatne – významné plus kurzu!
+ odborne zdatný lektor
– kurz ideálny pre začiatočníka
– lektorova hlasová indispozícia
– prvý deň zlyhávajúca klimatizácia, ďalšie 2 dni o.k.

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
blog, inštalácia WP, pluginy WP, témy WP, tvorba web-stránok, visual composer, vytvoriť web, web stránky, WordPress, WPBakery Page Builder


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave