Tvorba webstránok zadarmo

článok na blog uverejnený: 17. júla 2017

názov kurzu:
Kurz WordPress I. – inštalácia, nastavenie a tvorba web stránok a blogu pre začiatočníkov
lektor:
Mgr. Matej Jonášek

Prečo kurz WordPress-u

Hoci už roky poznám WordPress i jeho zdatných konkurentov na vytváranie a správu web-stránok v podobe Joomla a PrestaShop, hneď na úvod som sa dozvedel, že od roku 2015 si WordPress drží zvláštne prvenstvo. Počet jeho inštalácii vo svete presiahol 20 % a k máju 2017 už viac ako 30 %.
Mimochodom, všetky tri systémy sú dostupné s otvoreným zdrojovým kódom – kto chce, vie sa pozrieť ako sú systémy naprogramované a môže doprogramovať do nich svoje doplnky a rozšírenia.

S týmito údajmi nás zoznámil lektor po predstavení sa v prvej polhodine 3-dňového kurzu WordPressu.
Impozantné percentá WordPressu, však?
Mali sme pocit, že sme na kurze niečoho veľmi významného a naozaj, tento pocit pretrvával aj nasledujúce dva dni.
Najmä vďaka jednoduchej pochopiteľnosti a takmer okamžitým praktickým výsledkom nám bolo rýchlo jasné, čím sa WordPress dopracoval k číslam z úvodu.

Čo je WordPress?

WordPress je programový nástroj a redakčný systém, s ktorým môžete poľahky vytvoriť elegantnú stránku alebo blog. Je aj pre začiatočníkov.  Stačí vedieť pracovať s počítačom. A je zadarmo. A… je dostupný aj v slovenčine.
Vyvíjajú ho stovky programátorov – dobrovoľníkov z komunity. V súčasnosti existujú pre WordPress vďaka otvorenej štruktúre tisíce modulov a tém s rôznym web-designom umožňujúce pretvoriť stránku na takmer čokoľvek, čo si dokážete predstaviť.
Kto nevidel a nezažil, uverí ťažko.

V rámci prvej časti kurzu ešte lektor povedal pár viet k tomu, čo musí obsahovať webstránka, aby fungovala a ukázal pojmy, s ktorými sme pracovali v priebehu všetkých troch dní kurzu – príprava obsahu, umiestnenie menu, delenie na stĺpce, hlavička, päta stránky.
Zoznámil nás s logickým rozdelením webstránok – čo je čo a ako funguje jednoduchá webstránka, blog, e-shop, portál, intranet a iné web stránky. Hoci polovici z nás bolo toto jasné, začiatočníci medzi nami prehľad uvítali. By the way – WordPress sa používa asi najčastejšie práve na tvorbu blogov.

Nemám webstránku – oplatí sa mi ísť na kurz WordPressu?

Práve pre ľudí, ktorí vedia len málo o tvorbe web-stránok, je kurz určený. Druhá polovica z nás, ktorá už nejakú skúsenosť so stránkami či WordPressom z minulosti mala, si prišla utriediť a zdokonaliť poznatky zo samoštúdia na internete. Dokonca dve dámy boli namakané až tak, že ich otázkam z praxe ostatní takmer nerozumeli. Lektor ich však s prehľadom zvládal na jednotku.

Po prvej prestávke sme sa už tešili na kopírovanie a inštaláciu Wodpressu na server. Krátky komentár krok za krokom – čo budeme potrebovať, ako inštalovať cez FTP, overovanie a stiahnutie poslednej verzie. Čo a ako sa bude kopírovať. Prešli sme si ešte vysvetlením PHPMyAdmin – kde sú uložené dáta, pár slov sa ušlo aj SQL databáze a jej nastaveniu.
A ideme na to!

Nasledovalo stiahnutie a inštalácia redakčného systému, jeho prvé nastavenie vrátane komentárov k nastavovaniu administrátora, databázy a doplnenie úvodných informácií.
Nebolo toho málo, ale napriek problémom začiatočníkov medzi nami sme nakoniec každý WordPress úspešne nainštalovali a spravili jeho prvotné nastavenie.

10 základných bodov a nastavení WordPressu

Nasledovalo pár poznámok k dashboardu – t.j. nástenke a k pracovnému prostrediu a už sme riešili rozloženie a definovanie stránok, článkov, multimédiá v menu, vzhľad, pluginy (moduly),…
Používatelia, nástroje a nastavenia vyzerali síce na pohľad zložito, ale po praktickej ukážke bolo všetko základné ovládanie menu jasné.

Vedeli ste, že vo WordPresse stačí prejsť 10 základných bodov a nastavení a máte funkčnú webstránku? Všeobecné nastavenia (názov stránky, slogan, formát dátumu, času a nastavenie začiatku týždňa), nastavenia komentárov, nastavenie trvalých odkazov v časti názov článku, pridanie nových požadovaných stránok, v nastavení čítania určenie hlavnej stránky, výber a inštalácia témy, jej prispôsobenie, vytvorenie menu, voľba widgetov a modulov stránky a ich aktivácia.
Hotovo! Prvá stránka (väčšiny účastníkov kurzu) bola na svete.

Kurz robenia web-stránok

Stojí to za tie peniaze? Pýtal sa ma týždeň po absolvovaní spolužiak z vysokej školy. Elektrotechnickej – mimochodom. Má záujem spraviť reprezentatívne stránky pre folklórny súbor, v ktorom tancuje…

Keď ma pred rokmi požiadala priateľka, či by som jej urobil web-stránky, súhlasil som. Dva mesiace sme si ujasňovali, čo chce, ako majú stránky vyzerať. Cez stránky jaspravím som oslovil „programátorov“ za 50 €, ale výsledky boli ďaleko od  našich predstáv. Nakoniec po polroku spravil základnú verziu jej známy žijúci v zahraničí. Použil WordPress a na mne ostal jeho manažment, vkladanie obsahu, obrázkov, formátovanie,… V priebehu 2 mesiacov hľadania na webe, čítania, testovania a nastavovania som to chcel párkrát nechať tak. Samoštúdium zabralo dosť času, nie všetko chodilo ako malo, narazil som na kopec prekvapení a obmedzení.
A tu – po jednom dni kurzu – elegantné stránky fungovali už po 6 hodinách.
Odpoveď na jeho otázku bola zrejmá – škoda, že firma s kurzami neexistovala skôr!
Nehovoriac o tom, že v prípade potreby zmeny nebude na nikom závislý a spraví ich takmer na počkanie…

A čo ďalej?

Po skončení prvého dňa s fungujúcou stránkou sme si kládli otázku, čo nás čaká ďalšie dva dni z 3-dňového kurzu, keď po začiatku sme vlastne na konci.
Čo nás čakalo, sa dočítate v článku Kde je vôľa, tam je cesta.

Záverečné zhrnutie:

+ kurz ideálny pre začiatočníka, bez diskusie
+ firmou poskytnutý cvičný hostingový priestor pre každého samostatne – významné plus!
+ odborne zdatný lektor

– poznať pravidlá a postupy základnej práce s počítačom
– lektorova hlasová indispozícia
– dopoludnia v učebni chladno, popoludní zlyhávajúca klimatizácia

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
blog, inštalácia WP, tvorba web-stránok, web stránky, web-design, webdizajn, WordPress


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave