Rozdiel medzi ABS a PLA

článok na blog uverejnený: 17. februára 2018

Pamätáte si na moment, keď sa po bielom papieri s dierkami po bokoch hojdala hore a dole čierna krabička s páskou a ihlou a celé to vydávalo zvláštne zvuky? Pamätáte si na to, keď sa jedna A4-ka (z T602) tlačila pol minúty a potom prišiel „ten“ deň?
Deň, kedy prišli laserové tlačiarne. Prevratná, pomerne tichá technológia, keď teplé papiere potlačené čiernobielou grafikou lietali z tlačiarne jeden za druhým.
Neskutočný zážitok – teda aspoň v mojom živote – bol ten, keď sme si domov kúpili farebnú atramentovú tlačiareň. Aj so skenerom. Z Rakúska, za cenu dnešnej jazdenej Fabie. Prvé, čo som vytlačil, bola päťstokorunáčka (samozrejme, bola väčšia, aby som neporušoval zákon). Vyzerala ako ozajstná. A potom…
Nič. Dovolím si tvrdiť, že dobrých 15 rokov v oblasti domácej tlače sa revolúcia nekonala. Až do momentu 3D tlače.

Vytlačte si dnes doma čokoľvek

K bežnej tlačiarni a k bežnému výtlačku potrebujete 2 veci: papier a toner. Ku 3D tlači iba jednu vec. Tlačovú strunu. Veľmi sa podobá na strunu do ručnej kosačky na trávu 🙂 A presne tejto téme sa budem teraz na pár riadkoch venovať.

Tento mesiac sme zaradili do ponuky nový kurz 3D tlače a 3D modelovania, ku ktorému sme, samozrejme, objednali do učební aj 3D tlačiarne. Na priloženej SD karte bol model z názvom „Cat“ a keďže moja angličtina je na vysokej úrovni, pochopil som, že si môžem jedným kliknutím „vytlačiť“ mačičku. Tlačiareň sme predsa museli na niečom otestovať a vyskúšať, nie?
Keďže okrem mačičky bol v balení aj kúsok bielej tlačovej struny, pustil som sa nadšene do tlače.

Učebňa sa vetrá ešte teraz... alebo Pozor na materiál, z ktorého sú struny vyrobené

Znie to pomerne jednoducho. Naštartujete tlačiareň, vyberiete model, ktorý chcete vytlačiť, stlačíte OK a ide sa na to. Čím tlačiť? Strunou, nie? Ale akou?

Dnes sú v obchodoch dostupné v podstate dva hlavné materiály. Struny označované ako ABS a potom PLA. Na oko nerozoznateľné a na bežný dotyk taktiež. Farby od výmyslu sveta! A tlačiarne si poradia s jednou i druhou. Hrúbka struny závisí od typu tlačiarne. My sme pre vás kúpili tlačiarne, do ktorých pasujú struny 1,75 mm. Mimochodom – tlačiarne ponúkame aj na prenájom.

Akú strunu do 3D tlačiarne vybrať?

Vyberte si správne, cena je v podstate rovnaká

Akrylonitrilbutadiénstyrén, alebo jednoducho povedané – ABS

ABS má výborné mechanické vlastnosti a nízke náklady.
Je lacnejší ako PLA.
V priemysle sa plast ABS už dlhodobo používa na výrobu automobilových dielov alebo napríklad na kryty rôznych zariadení. Je odolný voči vlhkosti, ale aj kyselinám či olejom. Má dobrú tepelnú stabilitu a ľahko sa farbí. Napriek relatívne vysokej teplote stuhnutia, čo je asi 100 °C, má ABS plast nízku teplotu topenia. Vlastne nemá presnú teplotu topenia, prijateľná teplota pre extrúziu je 180°C.
Hlavnou nevýhodou ABS plastu je vysoký stupeň zmrštenia počas chladnutia – materiál môže stratiť až 0,8% objemu, čo môže viesť k výrazným deformáciám modelu, krúteniu prvých vrstiev až k následnému praskaniu.
Riešenie existuje – mať 3D tlačiareň s vyhrievanou pracovnou plošinou, na ktorú sa tlačí.

Pri bežnej izbovej teplote ABS nepredstavuje zdravotné riziko, avšak pri zahriatí plastu sa uvoľňujú výpary akrylonitrilu – toxickej zlúčeniny, ktorá môže spôsobiť podráždenie slizníc alebo aj otravu.
ABS sa neodporúča na výrobu potravinového príslušenstva a už vôbec nie na hračky pre malé deti.
Takže s našou vytlačenou mačičkou sa môžem hrať iba ja, pretože ju pravdepodobne nebudem dávať do úst a neodhryznem jej napríklad ucho.
Dobrá správa ale je – a vlastne aj jediná výhoda okrem ceny – rozpustnosť ABS plastu v acetóne. To umožňuje vyrábať aj veľké modely po častiach s následným lepením!

Polylaktid  – PLA

PLA materiál sa môže vyrábať z kukurice a cukrovej trstiny.
Je drahší ako ABS.
Tento materiál je polymérom kyseliny mliečnej, čo znamená, že PLA je plne rozložiteľným materiálom. Je to ekologický materiál. Ľahko absorbuje vodu a je mäkší.
Modely a výtlačky z PLA nie sú určené na funkčné a praktické použitie. Výtlačky slúžia hlavne ako dizajnové modely, suveníry a hračky – aj pre deti. Potravinárske príslušenstvo je v prípade tlače pomocou PLA dobrý nápad – tak ako napríklad nádoby na lieky a chirurgické vlákna.
Vhodný je aj na použitie pre výrobky, ktoré nemajú vysoké mechanické zaťaženie. PLA má dobrý sklz materiálu.

Tento materiál je teda zdravší a nie je okolo vás „plno dymu“ ako pri tlači za pomoci ABS.  Dôležitý faktor pre použitie v 3D tlači je aj nízka teplota tavenia. Iba 170-180°C  prispieva k nízkej spotrebe energie a použitiu lacnejších trysiek.

Najlepšou možnosťou je zariadenie s otvoreným krytom a s vyhrievanou pracovnou plošinou.

Kukurica alebo tvrdší plast?

ABS a PLA sú teda dva diametrálne odlišné materiály, no každý z nich má svoje pre aj proti. My budeme na našich kurzoch vzhľadom na vetrateľnosť učební používať PLA struny. Vy si môžete vybrať pre svoje práce doma na základe našich rád materiál podľa toho, aký výsledok požadujete.

Každopádne, naša 3D práca – mačička z ABS plastu, ktorý bol ku tlačiarni pribalený, je vytlačená. Ako sa vám pozdáva?
Sme zvedaví, čo budete na kurzoch u nás tlačiť vy… Tešíme sa na vás i vaše 3D výtvory!

autorom článku je: Peťo Hecht
Peťo je lektorom od vzniku spoločnosti, jeho hlavným zameraním je programovanie web stránok, grafika a internetový marketing. Aktívne učí a prednáša 100 hodín mesačne, stretnete ho na kurzoch online marketingu. Má na svedomí vzhľad našich web stránok, je zároveň marketingovým riaditeľom a vedie marketingové oddelenie. Jeho prácou je takmer každé slovo na našom webe, každý obrázok a farba. Okrem iného navrhuje, programuje, kreslí a konzultuje ohľadom online marketingu aj pre iné spoločnosti. Nebojí sa na kurzoch podeliť o praktické skúsenosti a svoje know-how. Prednáša vybrané marketingové témy na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
3D tlač, ABS, kurz, modelovanie, PLA, rôzne


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave