Vystúpte z komfortnej zóny, vytvorte si životopis v PowerPointe

článok na blog uverejnený: 20. októbra 2019

Internet je plný tipov, ako napísať zaujímavý životopis. Nájdete množstvo rád o tom, čo má obsahovať, aby v konečnom dôsledku zaujal personalistu, odlíšil vás od ostatných na trhu práce. Ak chcete byť úspešní, skúste zvážiť okrem adekvátneho obsahu aj zmenu formy.

Čo tak životopis ako vaša osobná prezentácia?

Životopis napísaný v aplikácii Microsoft PowerPoint je vašou prezentáciou bez sprievodného hovoreného komentára. Využite všetko, čo vám program ponúka a vytvorte si ukážkové Curicullum vitae. Kombinácia textov, obrázkov, prechodov a animácií nenechá nikoho na pochybách, že ste inovatívny.

Zabudnite na životopisy typu slohovej práce z minulého tisícročia, ktoré sa začínali vetou: „Pochádzam z robotníckej rodiny, môj otec je traktorista, moja mama dojička, moja sestra navštevuje 4. ročník základnej školy v….“ Takéto informácie zaujímajú iba Zuzanu Mauréry, čo by  predstaviteľku hlavnej úlohy, učiteľky z rovnomenného úspešného filmu režiséra Jana Hřebejka. Ak ste tento skvelý film so smutno-veselým príbehom ešte nevideli, odporúčam. Pre učiteľku boli informácie o práci ostatných členov rodiny potrebné k osobnému prospechu, ale normálnych personalistov vaša rodinná anamnéza nezaujíma.
Naozaj nie. Zaujímate ich vy!

Kto bude publikom vašej osobnej prezentácie

Tak ako pri každej príprave .ppt prezentácie je potrebné si uvedomiť, komu bude určená. Predstaviť si persónu personalistu nie je až také ťažké. Premyslieť si, čo všetko váš potenciálny zamestnávateľ očakáva,  je už trochu náročnejšie.
Pomôže vám personálny inzerát, pretože tam sa definujú očakávania od úspešného kandidáta a požiadavky na jeho znalosti a skúsenosti. Pomôžu vám informácie o firme, ktoré viete získať z ich web stránky, z propagačných materiálov firmy, alebo od ľudí, ktorí tam pracujú – ak nejakých poznáte. Monitoringom ich komunikačných aktivít získate prehľad o tom, či má váš potenciálny zamestnávateľ sklon  skôr k oficiálnemu alebo neoficiálnemu štýlu. A tomu potom prispôsobíte vizuálnu i obsahovú stránku vašej osobnej prezentácie.

Čo môže byť obsahom vašej osobnej prezentácie

Predstavte si svoju osobnú prezentáciu v PowerPointe ako film.
Postupne sa objavujúce „slajdy“ odhaľujúce kúsky vášho života. Pracovného samozrejme.
Power Point vám vďaka svojim nástrojom poskytuje veľké možnosti povýšiť svoju prezentáciu na profesionálnu úroveň.
Svoj životopis ozvláštnite fotografiami, obrázkami, logami spoločností, pre ktoré ste pracovali, prípadne ďalšími multimediálnymi prvkami. Použite animácie na jednotlivé objekty na snímke. Vďaka nim sa objekty snímky budú odhaľovať postupne, čím zvýšite dramatickosť. Alebo vytvoríte humornú situáciu. To nie je na škodu.

zivotopis v power pointe

Pozor na prechody a animácie

Všetkého veľa škodí. Zvážte, koľko animácií použijete vo svojej prezentácii. Veľa rôznych môže pôsobiť cirkusovo a agresívne. Zvážte tiež ako zadefinujete prechody. Prechody súvisia so snímkami, s ich zobrazením v prezentačnom móde. Ako sa budú postupne po sebe zobrazovať.
Pri tvorbe životopisu je vhodné, aby personalista prechádzal medzi jednotlivými snímkami sám a venoval im toľko času, koľko potrebuje, nie koľko ste im vyčlenili vy.

Neprežeňte to. Personalisti mávajú pri množstve uchádzačov iba primeraný čas na to, aby si spravili prehľad.
Vašu nápaditosť a tvorivosť ocenia najmä vo firmách, kde očakávajú tvorivého človeka. V ich smere, samozrejme.

Za pokus nič nedáte

Ak sa pustíte do tvorby svojho životopisu v PowerPointe, a nie ste si istí, či váš počin bude prijatý pozitívne, pošlite ho spolu so svojim štruktúrovaným CV pripraveným napríklad vo Worde. Ten spolu s motivačným listom nezabudnite exportovať do formátu pdf.
Je to kvôli tomu, aby sa po otvorení vo Worde s inými nastaveniami niekomu „nerosypal“.
Ukážete tak hneď v prvom kroku potenciálnemu zamestnávateľovi, že rozumiete veci a ovládate rovno tri kancelárske aplikácie.

Tip na záver

Ak sa necítite byť dostatočne kreatívni a aj hotových šablón je vám málo, na trhu je množstvo tzv. template-ov, hotových snímok, ktoré viete využiť pre svoje účely. Stačí do vyhľadávača vložiť kľúčové slovo „powerpoint template“ a inšpirácia v podobe tvorby iných príde na vašu obrazovku sama 🙂

Kurz Microsoft PowerPoint

Ak som vás týmto aspoň trošku inšpirovala a uvideli ste svoju šancu, super. Pustite sa do toho.
Aspoň si oprášite svoje schopnosti s programom PowerPoint.
Ak ho neovládate, obetujte jeden deň a zoznámte sa s ním – napríklad spolu s lektorom kurzu v IT Learning Slovakia. Ide vám predsa o váš budúci job!
No a ak ste práve v tomto čase evidovaní na  Úrade práce ako uchádzači o zamestnanie, využite možnosť rekvalifikačných kurzov zadarmo.
Spojte príjemné s užitočným. Zamestnávatelia čakajú na vaše životopisy ?

autorom článku je: Ela Hmeľarová
Jej svetom sa po absolvovaní univerzity stal na dlhé roky marketing. Kariéru marketingového manažéra však zavesila na klinec a momentálne "freelancuje". Zväčša ju nájdete pri počítači. Analyzuje, navrhuje, testuje. Tvorí printovú grafiku, dizajnuje web stránky a aplikácie. Rozhodla sa pustiť tiež do ďalšieho vzdelávania a prostredníctvom blogu vás informuje o postrehoch a nových skúsenostiach z navštívených kurzov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Kancelária a MS Office, kurz, PowerPoint, prezentácia, životopis


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave