PHP – 3 zaujímavé fakty aj pre neprogramátorov

článok na blog uverejnený: 15. augusta 2019

Sivý sloník s úsmevom na tvári si získal srdcia mnohých nadšencov zo sveta IT. Prečo?
Poďme na to trošku od veci…
Verte či nie, PHP je oveľa jednoduchší na pochopenie než iné programovacie jazyky. Písanie kódu sa vám oproti Java alebo C
++ bude zdať ako lahôdka a napriek tomu v ňom dokážete vytvoriť aj solídne webové aplikácie, ako napríklad Facebook…
A to rozhodne nie je jediná zaujímavosť.

php kurz bratislava

PHP logo – sloník pre šťastie

Veríte v talizmany? Mnohí z nás pripisujú šťastie štvorlístku, sedmičke alebo rôznym kameňom. Aj PHP má svoj symbol šťastia – modro-šedého slona menom ElePHPant. Ešte raz: Ele…PHP..ant.
Šikovná slovná hračka, však? Stvoril ho a pomenoval Vincent Pontier, ktorý o svojom nápade hovorí:

V roku 1998 písalo o jazyku PHP málo webových stránok. O tomto jazyku hovoril iba Jean-Pierre Dezelus na svojej osobnej stránke. Zatiaľ čo môj priateľ François prišiel ku mne domov, aby mi ukázal, čo sa dá s týmto jazykom robiť, mňa bavilo písať písmená „PHP“ na biely list papiera. Keď som sa na ne pozeral zboku, všimol som si, že písmená sa formovali do tvaru slona. Svoju prvú kresbu som poslal Jean-Pierre Dezelusovi, ktorého som v tom čase nepoznal. Bol zberateľom slonov – aká náhoda, však? Požiadal ma, aby som vytvoril slona v rovnakom štýle ako pravé logo PHP.“

PHP používa 80% webstránok

Od vzniku PHP uplynuli nejaké desiatky rokov a napriek tomu ho podporuje väčšina serverov. Dokonca aj populárne weby ako Wikipedia, Facebook, Flickr, Twitter,  známe CMS WordPress, či prehliadač Yahoo sú napísané v tomto jazyku. Ak sa chcete zaoberať vývojom webových aplikácii a váhate, aký jazyk použiť, PHP bude dobrou voľbou. Možno i skvelým štartom k niečomu vyššiemu…

php kurzy bratislava

PHP pre začiatočníkov

Chcete začať programovať? Ak už čosi viete o HTML a CSS, budete prekvapený.
PHP je omnoho jednoduchší, než si myslíte. Veľa funkcií je už vopred naprogramovaných, vďaka čomu si nemusíte lámať hlavu nad písaním zložitého kódu. Za pár hodín sa dokážete naučiť základy jazyka, s ktorými budete vedieť urobiť i viac než jednoduché webstránky. Môžete si napríklad urobiť svoju personálnu stránku o vás, s blogom a dokonca i s kontaktným formulárom.
A ak aj niečomu nebudete rozumieť, PHP má krásne vypracovanú prehľadnú online dokumentáciu. Poteší.

Keďže sama programujem (študujem odbor Aplikovaná informatika), problematiku poznám z rôznych uhlov, viem o čom píšem.
A ak si myslíte, že programovanie je doména mužov, dnes to naozaj neplatí. Programovať môžete v hlave namiesto pozerania seriálov, pri sprchovaní sa, dokonca aj v kuchyni… Personal Home Page (PHP) – pôvodný názov pre tento programovací jazyk určený pre tvorbu webov – naznačuje jeho poslanie. A budete vidieť pomerne rýchlo za sebou výsledky, ktoré potešia!
Učiť sa programovať je ako stavať dom – základom je vybudovať základy. Ak budú dostatočne pevné, dokážete vlastnoručne vybudovať aj moderné webové aplikácie.

Idete do toho so mnou?

autorom článku je: Lívia Kelebercová
Študuje aplikovanú informatiku, baví ju pracovať a vzdelávať sa v rôznych oblastiach IT i online marketingu. Vo voľnom čase sa s Vami rada podelí o svoje skúsenosti, vedomosti, zážitky a dojmy z prostredia IT Learningu vo forme článkov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
php, programovacie jazyky, programovanie, tvorba web-stránok, web stránky


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave