Základy PHP: Začnite programovať hneď teraz!

článok na blog uverejnený: 11. júla 2019

IT špecialisti patria v súčasnosti medzi najlepšie platených ľudí (hoci existujú sektory, kde to tak nie je). A nejakú dobu sa to ešte nezmení. IT má dnes veľmi široký záber. Pri uvažovaní kam smerovať vo svojom sebarozvoji kroky nie je programovanie na začiatok zlá voľba. Prakticky z ničoho dokážete spraviť niečo funkčné. Pochopíte pri ňom význam slova presnosť, poriadok, postupnosť krokov,…
Ak sa rozhodnete pre programovanie web-stránok, objavíte HTML kód, CSS, skôr či neskôr si pričuchnete k PHP, JavaScriptu. To je to, čo sa skrýva za web-stránkami.
Časť, ktorá zabezpečuje základnú funkčnosť, spoluprácu so serverom, databázou, a používateľ ju de facto nevidí, sa označuje v hantýrke anglickým backend.

Ovládate už základy HTML, CSS a chcete privoňať k backendu na vyššom stupni?
Tento článok vás privedie o krôčik bližšie k tvorbe webových aplikácií.

Tvorba webstránok

Kde začať, keď chcem programovať.
Webové aplikácie väčšinou používajú operačný systém Linux, webserver Apache MySQL databázu a skriptovací jazyk PHP. Táto štvorica sa označuje ako LAMP, na Macoch MAMP, Windowsoch WAMP. Najjednoduchším spôsobom, ako dostať všetko potrebné do vášho počítača, je stiahnuť si inštalačný balíček XAMPP, ktorý obsahuje všetko potrebné pre Linux, Windows, Mac i Solaris …a jednoducho ho nainštalovať. Po spustení sa zobrazí nasledujúce dialógové okno, v ktorom stačí zapnúť Apache.

zaklady PHP

Pozor!
Ak máte zapnutý Skype, pravdepodobne sa Apache nepodarí spustiť, pretože používa port 80.

Prostredie pre PHP je pripravené, ostáva už len výber programu, v ktorom ste sa rozhodli písať svoj kód.
Asi najjednoduchšie vývojové prostredie (IDE – Integrated development environment), v ktorom si môžete písanie kódov vyskúšať, je softvér Sublime Text.
Mimochodom – je zadarmo.
Jeho inštalácia je naozaj jednoduchá a nevyžaduje žiadne špeciálne nastavenia.

PHP (takmer) jednou vetou

PHP je populárny open source skriptovací jazyk špeciálne navrhnutý na tvorbu web stránok bežiacich na webovom serveri a používa sa najmä pri písaní kódov dynamických webových stránok. PHP dokáže spolupracovať s relačnými databázami (MySQL, Oracle, IBM DB2, Microsoft SQL Server,…) pri zachovaní jednoduchosti zápisu. Nájdeme ho v rôznych aplikáciách – v počítačových hrách, textových editoroch a pod.

Programovanie pre začiatočníkov

Čím začať?
Najskôr si otvorte Sublime text.
Kliknite na File -> Open Folder a ak ste XAMPP inštalovali na disk C (väčšinou :)), prejdite do adresára C:\xampp\htdocs.
Tu vytvorte súbor názvom index.php

PHP je v princípe modul, ktorý na stránke generuje HTML kód. Preto si doň na začiatku vložíme základnú HTML kostru.

ako zacat programovat

Máte?
Súbor uložte a otvorte svoj webový prehliadač.
Keď napíšete adresu http://localhost/, uvidíte svoju stránku vypísanú čisto v HTML.

ako zacat programovat

Takto vyzerá stránka vytvorená naformátovaním textu v HTML.
Ak by ste chceli vypísať nadpis H1 v jazyku PHP, musíte ho „obaliť“ do otváracích a uzatváracích značiek – tie sa „rozbalia a čarujú“ až na serveri.
Zápis by vyzeral potom nasledovne:

kurzy php v bratislave

Výsledok na obrazovke bude vyzerať síce rovnako, ale z tohoto príkladu je jasné ako vytvoriť priestor pre realizáciu PHP.

Premenné v jazyku PHP

Pozrime sa na inú časť jazyka, ktorá sa často používa – premenné.
Premenné sú miesta v pamäti počítača, ktoré majú svoje meno a v PHP sú označené dolárom. Do premennej môžete ukladať čísla, znaky, texty či objekty.
Aby sme význam a možnosti premenných lepšie pochopili, naprogramujeme si jednoduchú kalkulačku.

Do index.php tentoraz vložíme nasledujúci kód:

tvorba web stranok

Keď po tejto úprave spustíme v prehliadači localhost, mali by ste aj vy vidieť nasledovnú obrazovku:

kurzy php pre zaciatocnikov bratislava

Poďme si objasniť a vysvetliť PHP kód po riadkoch:

  • Riadok 7 – <?php – otváracia značka, ktorá hovorí o tom, že v nasledujúcich riadkoch budeme písať PHP kód,
  • Riadok 8 – premennej s názvom „cislo1“ sme priradili hodnotu 3,
  • Riadok 9 – premennej s názvom „cislo2“ sme priradili hodnotu 6,
  • Riadok 10 – do premennej s názvom „vysledok“ sme uložili výsledok sčítania premenných „cislo1“ a „cislo2“. Jej hodnota je teda v našom prípade 9,
  • Riadok 11 – do premennej s názvom „scitanie“ sme vložili text „Toto je výsledok sčítania: „,
  • Riadok 13 –  ak vo výpise vložíme medzi dve premenné bodku, povieme programu, aby vypísal obsah oboch premenných. Ak by sme bodku nevložili, museli by sme použiť príkaz „echo“ pre každú premennú zvlášť. V tomto kroku sme prikázali počítaču vypísať na obrazovku text premennej s názvom „scitanie“ a „vysledok“.
  • Riadok 15 – ?> – uzatváracia značka, ktorá ukončí PHP kód.

A čo ďalej?

Vyskúšajte svoju kalkulačku vylepšiť o odčítanie, násobenie či delenie. Pohrajte sa v začiatkoch s premennými a ich vypisovaním dovtedy, kým ich nebudete mať v malíčku. V roli programátora sa im totiž zaručene nevyhnete. Až si ich osvojíte, môžte sa začať učiť polia, cykly, funkcie, triedy, objekty,…

Ak to však chcete vziať skratkou, pozrite si anotáciu, osnovu a termíny kurzu programovania v PHP 🙂

autorom článku je: Lívia Kelebercová
Študuje aplikovanú informatiku, baví ju pracovať a vzdelávať sa v rôznych oblastiach IT i online marketingu. Vo voľnom čase sa s Vami rada podelí o svoje skúsenosti, vedomosti, zážitky a dojmy z prostredia IT Learningu vo forme článkov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
css, html, JavaScript, php, programovacie jazyky, programovanie, programovanie pre zaciatocnikov, tvorba web-stránok, web stránky


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave