Je zo mňa grafický dizajnér za dva dni?

článok na blog uverejnený: 19. decembra 2017

Čo môžete očakávať od pokročilého kurzu Illustratora? Na začiatočníckom kurze som sa dozvedela o veľkom množstve funkcií a ako ich používať, čo sa teda dialo v tejto časti? Je možné vôbec pokračovať na pokročilý kurz, keď som mala začiatočnícky ešte začiatkom tohto roka? Všetky tieto pálčivé otázky vám zodpoviem v tomto článku.

 

Kurz: Kurz Adobe Illustrator II. – mierne pokročilý, kreslenie a kreatíva

Lektor: Marianna Lutková

garfický designér za dva dni

Zabudla som za pol roka úplne všetko?

Aby som bola úplne presná, tak som si v mailoch vyhľadala, kedy som bola na začiatočníckom kurze Adobe Illustrator, bolo to v máji! Takže som mala naozaj veľkú pauzu. Počas toho obdobia som Illustrator využila asi len 3-krát. Raz som potrebovala rozbiť  do kriviek písmo na tlač a druhýkrát prekresliť logo – toto všetko som zvládla len vďaka prvotnému základu z IT Learningu, medzitým som sa tomu vôbec nemala čas venovať.
Tento kurz bol dvojdňový a musím sa priznať, že začiatok prvého dňa bol pre mňa trošku rozpačitý. Skupina, do ktorej som sa dostala, mala za sebou veľmi čerstvo začiatočnícky kurz, teda istá skupinová dynamika už bola navodená a všetci boli „vo švungu.“ Mne chvíľočku trvalo, kým som našla všetky polozabudnuté grify, ale hlavne lektorka Marianna bola veľmi zlatá a ochotná mi kedykoľvek pomôcť. Skupina mala už nastavené z predošlých dní niektoré nastavenia – to sme zvládli dohnať v priebehu minútky. Moja rozpačitosť trvala len pár minút a už som bezproblémovo kreslila s ostatnými jedna radosť. Toto je taký malý tip aj pre vás. Nebojte sa pokračovať v kurzoch, aj keď ste mali dlhšiu pauzu – lektori bývajú veľmi milí a nápomocní. Bola by to predsa škoda, zahodiť základy vedomostí len kvôli neúprosnému zubu času. IT znalosti sú ako bicyklovanie, snáď ich nikdy nezabudneme 🙂

Život pracanta a kurzy

Dá sa vôbec skĺbiť prácu s kurzami? IT Learning ponúka možnosť večerných kurzov od 16:00 do 20:00. Mne to vyšlo zrovna na totálne hektický týždeň v práci, plus začalo snežiť a – klasika – doprava v Bratislave kolabovala. V praxi to vyzeralo tak, že cesta z práce mi trvala namiesto 5 minút viac ako 30. Poviem vám, že po celom dni v práci a celkovej hektike vhupnúť na večerný kurz nie je sranda.
Lektorka Marianna bola plná energie a tempo sme mali celkom rýchle – nebol čas ani len pozrieť na mobil a odpísať na pípajúci Whatsapp. Dokázala trikmi a rôznymi zaujímavými úlohami motivovať, a teda aj po náročnom dni a nekonečnej ceste som sa dokázala bezproblémovo sústrediť a nasávať všetky nové vedomosti. Vždy je to o tom, že keď človek chce, tak sa dá všetko. Ja som si vybrala stráviť môj voľný čas vzdelávaním sa a bolo to parádne! Teraz ani nesneží, máte ideálnu možnosť ako využiť dlhé zimné večery.

Večerná snehová idylka v IT Learning

Čo všetko sa dá stihnúť za dva dni?

Keďže obrázky a názorné ukážky sú častokrát výstižnejšie ako slová, pozrite sa na pár mojich výtvorov z tohto kurzu.

Tento „Matrix“ dolu znázorňuje rôzne možnosti písania textu – dá sa využiť na letáky, logá, atď.

Písmenká boli jednoduché, no tento odznak mi dal celkom zabrať – veľmi sa mi páčilo, že sme v tejto časti využili predošlú znalosť písania textu do určitého tvaru.

Na týchto štyroch štvorcoch sme si vyskúšali ako sa tvoria prechody – systém sme si všetci veľmi rýchlo osvojili a využili sme ho aj ďalej na kurze.

No a keď už bola kalamita a sneh aktuálna téma, lektorka prispôsobila aj cvičenie tvorbe mapovania sneženia v Bratislave. Vločky sme tam samozrejme nepridávali po jednom, ale využili sme na to špeciálny nástroj. Aby toho nebolo málo, oba druhy vločiek som si vlastnoručne nakreslila asi za minútku vďaka rôznym trikom a zlepšovákom.

Obrázok krajinky sme vytvorili na prázdnej ploche a všetko sme nakreslili využitím efektov, vektorizáciou tvarov, prechodmi a textúrami.

Najlepšie na záver

A toto sú moji osobní favoriti alebo z čoho som bola najviac nadšená.

Lektorka každému rozdala iPady (žiadne napodobeniny, ale fungl nové Apple iPady). Každý sme sa prihlásili do aplikácie, napísali vlastným rukopisom slovo „melón“ a jedným klikom sa nám rukopis zobrazil na počítači. Mne sa táto high-tech vsuvka veľmi páčila, keďže sme si ukázali ako sa dajú využiť tablety pri práci s Illustratorom. Obrázok sme si ďalej upravili, môj je síce trochu preplácaný, ale nič to nemení na mojej radosti.

Môj ďalší favorit je vytvorenie masky a nápis Einstein vo farbe pozadia.

Na záver sme si ukázali ako nakresliť balónik a vytvoriť mu plastický 3D efekt.

Posledné slovo nádejnej grafičky

Všetko, čo ste videli v tomto článku, som vytvorila a uložila si ako ukážku počas dvoch dní kurzu.
Učenie je hlavne o praxi a o tom bol naozaj celý kurz. Tempo bolo intenzívne, avšak lektorka ho prispôsobovala skupine a ako sme každý stíhali. Hlavné poučenie je – nebáť sa pokračovať v kurzoch, aj keď ste mali dlhšie pauzu, niet sa čoho báť. Kurzy sú nastavené tak, že sa dá bezproblémovo postupovať ďalej. Po absolvovaní kurzu budete viac „doma“ vo všetkých nastaveniach a nástrojoch, ďalej je to už len na vás, koľko času budete venovať Illustratoru vo voľnom čase. Kurz určite odporúčam každému, kto má ambíciu venovať sa grafike, alebo si jednoducho chce občas niečo nakresliť alebo zvektorizovať.
Zbohom raster, viva la vector! 😀

Záverečné zhrnutie:

+ kurz ideálny pre absolventov začiatočníckeho kurzu

+ využitie tabletov na kreslenie

+ celý kurz je len o praktických cvičeniach

+ komorná atmosféra

+ lektorka skúsená v Illustratore

– rýchlejšie tempo (môže byť aj plus, záleži od vašej únavy – mne napr. rýchle tempo vyhovovalo)

autorom článku je: Erika Žišková
Erika úspešne ukončila MBA štúdium na City University of Seattle a tak isto získala aj Magistra na Univerzite Komenského, Fakulta Managementu. Po štúdiu pracovala v Španielsku vo firme, ktorá sa zaoberá vývojom aplikácií. Technólogie a digitálny svet sú jej koníček a ako testerka kurzov Vám bude prinášať jej pohľad a recenzie. Hor sa do učenia! 🙂

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Adobe, grafika a video, Illustrator, kreslenie, večerný kurz, vektor


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave