Dva dni práce pri filme, alebo staň sa filmovým strihačom

článok na blog uverejnený: 26. augusta 2019

Myslím, že som nikdy nesnívala o práci herečky. Ani o inom jobe súvisiacom s filmom. Ako malé dieťa som síce pred zrkadlom cvičila pózy s „mikrofónom“ v ruke, avšak vidiac sa skôr ako slávna speváčka, nie herečka. A to je asi tak všetko z mojej speváckej kariéry. Spievam rada, ale vraj falošne.?
Neskôr som chcela byť hlásateľkou. To mi asi celkom šlo – rok čo rok som reprezentovala školu v prednese poézie a prózy. Žiaľ, ani táto životná cesta mi nebola súdená…

Testovanie Adobe Premiere Pro

Najviac som sa k filmu priblížila niekoľkoročným pôsobením v tanečných súboroch, tanečnými ukážkami, ale ani profi tanečník pre filmové scény sa zo mňa nakoniec nestal.
Pred ozajstnú kameru som sa dostala až ako marketér, keď som prezentovala produkt firmy, pre ktorú som v tom čase pracovala.
O toto umenie som zakopávala, ale nikdy nie tak, že by som mu prepadla, spadla a ostala v tejto oblasti „ležať“. Pred kameru ma to už vôbec neťahá.
Ale za kameru, to by bola iná pesnička…

Prihlásila som sa na kurz. Ako grafický dizajnér občas cítim potrebu rozpohybovať  obrázky, ktoré mi vznikajú pod rukou. Dosiaľ som sa o to nepokúšala, akosi nebol dôvod. Pre testerku počítačových kurzov (rozumej mňa ?) bol Adobe Premiere Pro medzi prvými v zozname mojich záujmov. Creative Cloud od Adobe so všetkými jeho úžasnými programovými aplikáciami je môj dennodenný spoločník, tak prečo nerozšíriť svoje schopnosti o niečo viac?! Navyše, keď to s mojou dizajnérskou prácou celkom úzko súvisí. Alebo je program súčasťou balíka, ktorý má človek predplatený.

Príprava na kurz? Žiadna

V pondelok ráno som sa vybrala do školy a celkom som sa tešila na nové zážitky. Poviem pravdu, nemala som žiadne očakávania. Nepozrela som si vopred na web stránke itlearnig.sk, čo všetko sa nasledujúce dva dni počas denného kurzu Adobe Premiere Pro naučím. Aj keď inokedy to vždy robím. Tentoraz nie. Len som si sadla v učebni na svoje miesto, spravila pohodlie a zapla počítač s programom Adobe Premiere Pro.

zaciname-Adobe-Premiere-Pro

Pedagóg s veľkým P

Do učebne vošiel pán s nezabudnuteľným hlasom. Stretávala som ho na chodbe IT Learning Slovakia, ale nikdy som ho nepočula rozprávať. Až teraz.
Už len jeho hlas bol zážitkom sám o sebe. Kurz bude stáť za to, pomyslela som si. A to som netušila, že okrem hlasu ma ešte má čím naozaj prekvapiť.

Môj logický spôsob uvažovania výrazne potešil jeho spôsob výkladu, najmä teórie. Problematiku podal takým spôsobom, že som sa cítila ako Alenka v ríši človeku zrozumiteľnej aplikovanej matematiky. Moja duša zaplesala. Lektor Mgr. art., Mgr. Ladislav Šipeky, PhD. by v časoch socializmu podľa môjho názoru často „visel“ na nástenke Učiteľ mesiaca. ? Môj hlas by určite mal.
Aj to Mgr.art. získané na VŠMU sa prejavilo počas kurzu o tvorbe v pár poznámkach…

lektor-Adobe-Premiere-Pro

Dni v „strižni“

Terminológia už nám bola jasná. Po zoznámení sa s pracovnou plochou a jej možnými variáciami sme mohli začať tvoriť. Na malú chvíľu sa z nás stali scenáristi i režiséri. A samozrejme… strihači.
Mimochodom – na rovnakej chodbe v budove, len v inej učebni prebiehal tábor Mladý režisér a youtuber… cez prestávky sme sa na chodbe míňali „s malými kolegami“. Ja som si tiež pripadala ako malý filmár.

Najmä keď sa mi vydarilo moje prvé dielo –  vlastnoručne nastrihané video: Sneženie za oknom. Cítila som sa nadšene, a spokojne, napriek tomu, že sa mi hlavou mihala známa replika z filmu Pelíšky „… a přitom taková blbost“.

Úprimne, bez kurzu by som sa do Adobe Premiere asi sama nepustila, takže som bola vďačná za tú nečakanú radosť.

ako vytvorit snezenie v okne v Adobe Premiere

Celý deň „v strižni“ bol objavný. Zoznamovali sme sa so základnými možnosťami strihu audia, videa, efektami, až po vznik videa. Bála som sa, či si niečo zapamätám. Už som sa videla ako doma bezradne pozerám na pracovnú plochu… Robila som si screenshoty jeden za druhým, s poznámkami, aby mi nič neušlo. Na konci druhého dňa som skonštatovala: 46 stranový wordovský dokument plný poznámok, nie zlé. Bude sa o čo pri opakovaní oprieť.

poznamky-z-kurzu-Adobe-Premiere-Pro

Dva dni ubehli fakt ako voda. Dva dni sme sa cibrili v tvorbe videí. Tvorili projekty, video sekvencie, videá. Hrali sa s efektami. Naučili sme sa spomaliť video i zrýchliť. Vkladať titulky, texty do záberov. Super to bolo. Sú to len základy práce s editáciou a tvorbou videí, ale bohato vystačia na pekné výsledky.

Prešli sme všetko, čo bolo naplánované. Nebolo toho málo. A keby vás zaujímalo konkrétne – naplánované bolo toto: učebná osnova kurzu Adobe Premiere Pro I.- editácia a spracovanie videa.

Adobe-Premiere-Pro

Jedno platí generálne: všetko, čo sa naučíš, musíš používať. Najmä preto, aby si to nezabudol.
Moje detské sny sa rozšírili a ja sa už vidím, ako pod mojou rukou vznikajú živé obrázky.

V ďalšom článku vám sprostredkujem viac než len dojmy z kurzu, napíšem konkrétnejšie k Adobe Premiere Pro. Alebo – ak sa vám nechce čítať nabudúce – predbehnite ma a vyskúšajte si to na vlastnej koži… Po skúsenosti s lektorom na kurze – by som znovu volila môj prístup. Ísť na kurz a naučiť sa rozpohybovať obrázky za 2 dni je rýchlejšie a pohodlnejšie ako samoštúdium 🙂

Záverečné zhrnutie

Absolvovaný kurz:

Kurz Adobe Premiere Pro I. editácia a spracovanie videa

Lektor: Mgr. art., Mgr. Ladislav Šipeky, PhD.

+ skvelý lektor
+ odporúčam spojiť štúdium s kurzom Adobe After Efects
+ perfektne strávené dva dni
+ kurz v priateľskej atmosfére 

– chcelo by to pokračovanie, kurz Adobe Premiere Pro II. nie je v ponuke

autorom článku je: Ela Hmeľarová
Jej svetom sa po absolvovaní univerzity stal na dlhé roky marketing. Kariéru marketingového manažéra však zavesila na klinec a momentálne "freelancuje". Zväčša ju nájdete pri počítači. Analyzuje, navrhuje, testuje. Tvorí printovú grafiku, dizajnuje web stránky a aplikácie. Rozhodla sa pustiť tiež do ďalšieho vzdelávania a prostredníctvom blogu vás informuje o postrehoch a nových skúsenostiach z navštívených kurzov.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
Adobe Premiere, editácia a strihanie videa, grafika a video


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave