Čo ukázal rok 2017 v programovacích jazykoch?

článok na blog uverejnený: 31. decembra 2017

Pred koncom roka väčšina ľudí i firiem bilancuje. Čo sa podarilo, čo nie, ako sa darilo v uplynulých 12 mesiacoch. Niekto stihne bilancovať v januári, niekto už v decembri, …a niekto ešte skôr. V polovici októbra stihol bilancovať uplynulý rok GitHub – firma nazývaná aj „Facebook pre programátorov“. Kto už bude vedieť o technologických trendoch súčasnosti vedieť viac ako oni?

Čo je GitHub

GitHub je webová služba podporujúca vývoj softwaru pomocou distribuovaného systému riadenia revízií Git. Ponúka bezplatný webhosting pre open source projekty, možnosť vytvárania a správy súkromných repozitárov (úložísk), komunitu open source vývojárov a i. Projekt spustený v roku 2008 už v lete 2010 prekonal hranicu 1 milión repozitárov. O rok neskôr sa toto číslo zdvojnásobilo a v januári 2013 dosiahlo 6 miliónov. Koncom roka 2013 prekonala firma hranicu 10 miliónov repozitárov a stala sa významným prvkom svetovej siete poskytovateľov repozitárov.
V lete 2015 časopis Fortune odhadol hodnotu GitHub-u na 2 miliardy dolárov. Keď hovoríme o financiách – spoluzakladateľ a CEO firmy Chris Wanstrath je vďaka GitHub-u podľa rebríčka časopisu Forbes najbohatším podnikateľom do 40 rokov…

Milióny vývojárov používajú GitHub na zdieľanie kódu a svoje podnikanie. Robia tam svoju prácu, majú k dispozícií nové technológie, prispievajú k open source projektom a oveľa viac. Vďaka komunite a výmene informácií im ide práca rýchlejšie, objavujú sa nové myšlienky a tiež spôsob vytvárania softwaru pre nich sa zásadne mení.

Rok 2017 v GitHub-e

Každoročne firma vydáva pod názvom „Octoberverse“ správu o dianí vo svete programovania za posledných 12 mesiacov.
GitHub mal v októbri 2017 približne 24 miliónov používateľov z 200 krajín so 67 miliónmi repozitárov. Stal sa domovom projektov s otvoreným zdrojovým kódom napísaných v 337 programovacích jazykoch – predovšetkým v jazyku JavaScript. Jeho používateľmi sú pracovníci najväčších technologických spoločností vrátane spoločností Apple, Google a Facebook a 1,5 milióna organizácií.
Za rok 2017 sa pridalo ku GitHub-u viac ako 7 miliónov vývojárov, ktorí prispeli k rozvoju komunít open source na celom svete. Milión z nich boli noví vývojári zo Spojených štátov a takmer 700 tisíc ich pribudlo z Číny.

Ak sa chcete živiť ako programátor

…potrebujete poznať aktuálne jazyky kódovania, prípadne tiež trendy z oblasti. GitHub monitoruje obrovskú časť projektov Silicon Valley a na celom svete, preto vie veľa o tom, čo sa používa pri kódovaní a aké sú trendy. Vo svojej správe uvádza okrem impozantných čísel aj prehľad jazykov používaných pri programovaní.
Ktorý programovací jazyk je najpoužívanejší v roku 2017 podľa GitHub-u?

Tu sú najčastejšie používané programovacie jazyky súčasnosti:

 1. JavaScript
 2. Python
 3. Java
 4. Ruby
 5. PHP
 6. C++
 7. CSS
 8. C#
 9. GO
 10. C
 11. TypeScript
 12. Shell
 13. Swift
 14. Scala
 15. Objective-C

Prvú „sedmičku“ jazykov (s preskočením Ruby) sa môžete naučiť na kurzoch v IT Learningu a pridať sa k rýchlo rastúcej skupine svetových vývojárov používajúcich open source. Prípadne si môžete zvoliť špecifický Assembler alebo Delphi. A po absolvovaní s trochou praxe môžete začať pracovať. Aj z domu pre zahraničné firmy tak ako to robí nejeden náš známy…

Asi ste počuli, že vodičov vysokozdvižných vozíkov je na trhu práce nedostatok. Rovnaký, ak nie väčší, je dopyt po programátoroch. A stále rastie.
Ktorá z týchto dvoch pracovných pozícií je podľa vás lukratívnejšia?

Vyberte si z našich kurzov ten, ktorý potrebujete. Dokonca niektoré nájdete teraz aj v zvýhodnenej ponuke. Môžete vďaka nim získať už v priebehu pár mesiacov naozaj dobre platenú prácu alebo realizovať svoje nápady a projekty ako freelancer…

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
GitHub, html, kurz, programovacie jazyky, programovanie, web stránky


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave