Ako som sa za 3 dni naučil robiť web-stránky

článok na blog uverejnený: 12. júna 2017

Koľko zarábajú ľudia z oblasti IT? Rôzne, podľa pozície. Isté je, že dnes nemajú núdzu o zamestnanie. Problém býva len na začiatku, keď im chýba prax, pretože dnes vyžadujú zamestnávatelia takmer na všetky pozície aspoň 2-ročné skúsenosti. Vyriešiť to môže neplatená stáž alebo slabo platená brigáda, dobrou vizitkou však bývajú už zrealizované projekty, na ktorých sa dá pri troške šikovnosti pekne uživiť…

Robiť web-stránky?

Programovať webstránky je pre každého, kto sa čo len trošku rozumie téme programovania, lahôdka. Pre tých, ktorí si k programovaniu ešte vôbec neprivoňali ani trošku, ale chcú sa ho naučiť, to bude náročné len prvých 15-30 minút. Aj to doma.
Ale poďme po poriadku.

Na začiatku každého konania je žiadúce mať cieľ. Človek sa môže vyplaviť na more, ale bez cieľa v podobe konkrétneho prístavu sa stane cieľom cestovanie, ktoré nemusí nikdy skončiť…
Programovanie web-stránok má obe podoby. Samotné môže byť cieľom, ak sa človek rozhodne stať programátorom stránok a predávať svoje programátorské vedomosti a služby alebo finálne produkty v podobe web-stránok. Môže sa však stať aj prostriedkom k získaniu nezávislosti a realizácii vlastných projektov. Či už pre začiatočníkov po skončení školy alebo pre zrelých ľudí pred dôchodkom, ktorí prišli o zamestnanie.
Takže prvé, čo treba spraviť, je stanoviť si cieľ.
Čo chcem tým dosiahnuť?
A nad tým sa dá rozmýšľať aj doma, overené je WC…

Ak nie ste na internete, nežijete!

Drsné vyhlásenie, ktoré sa dostalo už dávnejšie medzi ľudí, charakterizuje boom, ktorý prinieslo rozšírenie internetu a smartfónov. Poopravené do reality je o tom, že žijete, hoci mnohé pozitíva dnešnej doby človeka bez pripojenia na sieť obídu. A viacerým sa nevyhne, keď ich deti začnú chodiť do školy (elektronická žiacka knižka, rozvrhy, objednávanie obedov,…).

Každý, kto podniká, potrebuje dnes web-stránku – a je takmer jedno, či používa WordPress, PrestaShop alebo Joomla,… Ak stránku nemá, jeho podnikanie rýchlo či pomaly, ale isto odchádza – až na pár výnimiek – do zabudnutia. V súčasnosti majú svoje stránky vo svete internetu nielen významné osobnosti spoločenského či kultúrneho života, ale aj ľudia, ktorí chcú niečo zrealizovať v prospech spoločnosti, či len odovzdať čosi iným – blogeri, láskopriadky, mamičky s deťmi a pod.
Preto dopyt po tvorbe, reštrukturalizácii a optimalizácii webových stránok narástol za posledných desať rokov do veľkých rozmerov. Vývoj technológií a programovacích jazykov, marketingu a obchodu ukazuje, že táto služba bude ešte dlho aktuálna.
Možno práve tento odsek pomôže viacerým pri strategických úvahách o svojej budúcnosti ujasniť si, ako chcú v najbližších rokoch žiť.

Prečo som si vybral kurz programovania web-stránok ako prvý

Ak ste malý podnikateľ alebo podnik a hospodárite s rozpočtom len natesno, je fajn vyznať sa aspoň trochu v tom, čo sa skrýva za web-stránkou. Hoci si ju môžete nechať niekomu spraviť „na kľúč“, môže sa vyskytnúť potreba drobného zásahu, opravy v kóde. Mnohí autori stránok dávajú nízku cenu za stránku, ale práve za túto „dodatočnú údržbu“ si nechajú dobre zaplatiť…

Moja skúsenosť bola síce trochu iná, ale s rovnakým dôsledkom. Programátor, ktorý stránku spravil, sa odsťahoval cez pol Slovenska a často nebol 2-3 dni dostupný ani telefonicky. V predchádzajúcich rokoch som si tak občas musel pomôcť s problémami na firemnej webstránke sám. Bolo treba pridať nejakú funkciu, ochrániť diskusiu pred robotmi, modifikovať databázu,…  Samovýučbou, občasnými konzultáciami s ním a skúmaním kódu som sa naučil základy html a php. Ako absolventa elektrotechnickej fakulty ma to aj bavilo, ale náplň mojej práce vo firme spočívala v inom…

Získal som trochu prehľad, vedomosti poriadne nedotiahol. Ostalo dosť veľa nepreskúmaných ostrovčekov. Keď som o pár rokov neskôr pomáhal sfunkčniť web-stránky mojej priateľke, veľmi mi to pomohlo, …ale stále to nebolo ono.
Tento kurz bola konečne príležitosť skompletizovať svoje vedomosti a získať možnosť ich aj začať efektívnejšie využívať.

Ako programovať web-stránky

Možností je viacero. Samovýučba pomocou kníh, Google a YouTube, a následné hodiny testovania. Alebo kurz. Každý spôsob má svoje výhody i nevýhody, stručné hodnotenie stránok kurzu z môjho pohľadu je na konci článku.
Prvý kurz robenia web-stránok v IT Learningu netrvá týždne – spolu to boli 3 popoludnia rýchlokurzu geniality po 4 hodiny. Je jasné, že naučiť sa za 12 hodín také čosi ako napísať kód web-stránky chce 100%-né sústredenie lektora i študentov… Žiadna ulieváreň. Stačilo v niektorých chvíľach 5 minút nepozornosti a bolo to treba predýchať, dvihnúť ruku a pýtať sa. Dva razy sa to podarilo aj mne. Lektor Ľudo bol skvelý. Trpezlivo vysvetlil všetko aj každému samostatne. Len si pritom bedlivo sledoval čas, aby sme všetko stihli.

Ako som sa naučil za 3 dni vytvoriť web-stránky popisujem podrobnejšie v nasledujúcom článku Tvorba webstránok I.

Stručná charakteristika:

+ kurz je vhodný aj pre začiatočníka
+ výborná organizácia
+ prístupná cena
– okrem rozdielu medzi teplotou vnútri a vonku som nenašiel žiadne

autorom článku je: Ján Tóth
- absolvent FEI STU a FM UK. Po ukončení štúdia pracoval rok vo vydavateľstve ako vedúci IT, následne na vedúcich pozíciách súkromných firiem a tiež ako riaditeľ slovenského zastúpenia nadnárodnej spoločnosti. Autor a spoluautor kníh z oblasti IT, článkov z oblasti zdravia a kozmetiky, prekladateľ, prednášateľ, v súčasnosti pracuje ako lektor a konzultant na voľnej nohe.

Páčil sa vám článok? Pošleme vám podobné.
Aktivujte si okamžité zasielanie noviniek a článkov – už vám od nás nikdy nič neunikne. Môžeme vás okamžite informovať o aktuálnej akcii, novinke, špeciálnej kampani či zľave alebo novom článku na našom blogu. Akonáhle sa u nás v novinkách niečo zmení alebo pridá, do pár minút vám automaticky posielame email s odkazom na novinku na našu stránku. A odhlásiť sa môžete kedykoľvek. Nič neriskujete.


Nikam neodchádzajte, pozrite si naše novinky, akcie alebo si
prečítajte ďalšie podobné články:

Podobné články z kategórie
css, html, php, programovanie, tvorba web-stránok, tvorba webstránok, web stránky


Aktuálna akcia na IT kurzy a počítačové a marketingové kurzy v Bratislave